Πρίμα μπαλαρίνα

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20384
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιαν 2023, 15:40

hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:38
Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:34
hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:33


Εμένα πόνεσαν τα αφτιά μου από την πετσοκομμένη Λίμνη και τα μάτια μου από την ανύπαρκτη χορογραφία για παιδιά 3ης δημοτικού.
Σόου τηλεόρασης είναι, τί περίμενες. Δες αυτό που σου είπα να δεις. Κορμί, γραμμές.
Σε αυτά συμφωνώ, στην ιεροσυλία να παίζει η πετσοκομμένη Λίμνη όμως δεν μπορώ να μην αντιδράσω. Είναι το καλύτερο μπαλέτο όλων των εποχών (βασικά και τα άλλα 2 μπαλέτα του Τσαϊκόφσκι είναι στην 3αδα). Γιατί να μην χορέψει ένα μικρό ολόκληρο τεμάχιο και να κάνουν τέτοια μπασταρδιά;
Έχω δει και χειρότερα στο ιταλικό amici. Δεν με αγγίζει καν. :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41188
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιαν 2023, 15:49

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:39
Δεν με αφορά, απλά εξηγώ ότι δεν με χαλάει να κάνει τον κύκνο αυτός με αυτή την εμφάνιση. Ο άλλος του νήματος μου φαίνεται καρακιτσαρία.
Εμένα δεν με χαλάει να τον κάνει και ο Μπάιντεν. Απλά δεν θα πήγαινα να δω κανέναν από τους τρεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20384
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιαν 2023, 15:54

hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:49
Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:39
Δεν με αφορά, απλά εξηγώ ότι δεν με χαλάει να κάνει τον κύκνο αυτός με αυτή την εμφάνιση. Ο άλλος του νήματος μου φαίνεται καρακιτσαρία.
Εμένα δεν με χαλάει να τον κάνει και ο Μπάιντεν. Απλά δεν θα πήγαινα να δω κανέναν από τους τρεις.
Δεν ξέρω αν θα πήγαινα. Γενικά στους αντρικούς ρόλους στο μπαλέτο συνήθως βλέπω θηλυπρεπείς χορευτές. Δε θυμάμαι τελευταία φορά που είδα χορευτή μπαλέτου και να μου βγάζει κάτι το ανδρικό, όπως πχ ο Mπαρίσνικοφ που σε καμία περίπτωση δεν τον έλεγες θηλυπρεπή χορευτή.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23864
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Ιαν 2023, 15:59

Sid Vicious έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:37
AlienWay έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:18
Οτι δηλαδή μέχρι τώρα οι μπαλαρίνοι ήταν βαρβάτα άλφα αρσενικά και πλέον αυτό θα αλλάξει.

Δεν σοβαρευόμαστε, λέω εγώ;
Ασχετο με το παρον θεμα αλλα μιας και ειδα την αναφορα σε αλφα κτλ. Αυτες οι μοντερνες θεωρησεις/τσιτατα/κατηγοριοποιησεις περι αλφα, βητα,γαμμα, δελτα κτλ δεν ισχυουν στον ανθρωπο. Ειναι πιο περιπλοκο ον για να χωρεσει σε ενα τετοιο συστημα αγελης.
Επιπροσθετως θεωρω επικινδυνες αυτες τις θεωρησεις καθοτι ειναι εντονα και απολυτα μοιρολατρικες. Εν τελει δινουν δικιο σε καθε εξουσια, σε καθε ενεργεια εξουσιας.
Για να βοηθήσω τη σκέψη σου: Συνήθως έχουν αρνητική χροιά.

Οι πρώτες φορές που άκουσα για τους άλφα ήταν από άτομα που το χρησιμοποιούσαν σαν προσβολή: π.χ. "οι άλφα είναι τοξικά αρρενωποί" και "το πρώτυπο του άλφα πρέπει οπωσδήποτε να εκλείψει".

Τώρα που περάσαμε στην εποχή όπου πλέον για κάποιους το "άλφα" αποτελεί τίτλο τιμής, τώρα θυμήθηκαν όλοι οι προαναφερθέντες ότι η κατηγοριοποίηση είναι επιβλαβής.

Καλά να πάθουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 06 Ιαν 2023, 16:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16461
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιαν 2023, 16:00

Lord Brum έγραψε:
06 Ιαν 2023, 13:28
vantono έγραψε:
06 Ιαν 2023, 13:05
ΠΟΝΑΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΟΝΜΠΑΪΝΑΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΦΕΤΙΟΣ!!!
τόσες λέξεις για να μην πούμε τη μία που περιγράφει αυτούς τους τύπους: πούστηδες
Δεν είναι σωστό να εκφράζεσαι έτσι.

Τουλάχιστον όχι πριν μάθεις αν είναι σπουδαίος μόδιστρος, έχει λεφτά, βίλα στη Μύκονο και το προσωπικό κινητό του Γαβαλά στο καρνέ του.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71265
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιαν 2023, 16:07

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:54
hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:49
Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:39
Δεν με αφορά, απλά εξηγώ ότι δεν με χαλάει να κάνει τον κύκνο αυτός με αυτή την εμφάνιση. Ο άλλος του νήματος μου φαίνεται καρακιτσαρία.
Εμένα δεν με χαλάει να τον κάνει και ο Μπάιντεν. Απλά δεν θα πήγαινα να δω κανέναν από τους τρεις.
Δεν ξέρω αν θα πήγαινα. Γενικά στους αντρικούς ρόλους στο μπαλέτο συνήθως βλέπω θηλυπρεπείς χορευτές. Δε θυμάμαι τελευταία φορά που είδα χορευτή μπαλέτου και να μου βγάζει κάτι το ανδρικό, όπως πχ ο Mπαρίσνικοφ που σε καμία περίπτωση δεν τον έλεγες θηλυπρεπή χορευτή.
Aκριβώς γι' αυτό μου άρεσε ο Μπαρίσνικοφ.

Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16454
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 06 Ιαν 2023, 16:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιαν 2023, 14:50
aLiCat έγραψε:
06 Ιαν 2023, 14:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιαν 2023, 14:30
Τότε επαναλαμβάνω αυτό.

και ενδιαφέρον και συμφωνώ.

Απλά, η απορία μου δεν αφορούσε το κείμενο, αλλά το κατά πόσο σχετικός είναι ο τίτλος του νήματος με τα σχόλια εδώ.
Εγώ έχω εξοικειωθεί με το αλλού γι' αλλού. Ρωτάς κάτι συγκεκριμένο και αρχίζουν οι αναλύσεις για τα καρούλια της γιαγιάς και τις γροθιές στο στομάχι της συντήρησης.
:+1: ε ναι... :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 06 Ιαν 2023, 16:09

Feindflug έγραψε:
06 Ιαν 2023, 13:15
vantono έγραψε:
06 Ιαν 2023, 13:07
Κορμάρα ο τύπος, και μπράβο του! Και ο Ερμής του Πραξιτέλη θα αισθανόταν ενα κόμπλεξ κατωτερότητος μπροστά του.
Λες να τρώει ινδικό φορώντας αμάνικο, τύπε;
:smt005:
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20384
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιαν 2023, 16:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:07
Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:54
hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:49


Εμένα δεν με χαλάει να τον κάνει και ο Μπάιντεν. Απλά δεν θα πήγαινα να δω κανέναν από τους τρεις.
Δεν ξέρω αν θα πήγαινα. Γενικά στους αντρικούς ρόλους στο μπαλέτο συνήθως βλέπω θηλυπρεπείς χορευτές. Δε θυμάμαι τελευταία φορά που είδα χορευτή μπαλέτου και να μου βγάζει κάτι το ανδρικό, όπως πχ ο Mπαρίσνικοφ που σε καμία περίπτωση δεν τον έλεγες θηλυπρεπή χορευτή.
Aκριβώς γι' αυτό μου άρεσε ο Μπαρίσνικοφ.

Α θυμήθηκα κι άλλον, τον Μurru τον Ιταλό. Νομίζω ότι είναι γκέυ κιόλας, δεν είμαι σίγουρη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71265
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιαν 2023, 16:18

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:07
Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:54


Δεν ξέρω αν θα πήγαινα. Γενικά στους αντρικούς ρόλους στο μπαλέτο συνήθως βλέπω θηλυπρεπείς χορευτές. Δε θυμάμαι τελευταία φορά που είδα χορευτή μπαλέτου και να μου βγάζει κάτι το ανδρικό, όπως πχ ο Mπαρίσνικοφ που σε καμία περίπτωση δεν τον έλεγες θηλυπρεπή χορευτή.
Aκριβώς γι' αυτό μου άρεσε ο Μπαρίσνικοφ.

Α θυμήθηκα κι άλλον, τον Μurru τον Ιταλό. Νομίζω ότι είναι γκέυ κιόλας, δεν είμαι σίγουρη.
Μα το θέμα δεν είναι να είναι γκέι κάποιος σε οποιοδήποτε είδος χορού ή το οτιδήποτε άλλο.

Το θέμα είναι το ότι οι λοατκι παίζουν πάντα στο πλαίσιο μίμησης του αρσενικού ή θηλυκού.

Όταν ξεφύγουν από αυτό το στερεότυπο και παρουσιάσουν κάτι διαφορετικό, μαζί τους.

Αλλά το πρότζεκτ "πρέπει να καταργηθεί το στερεότυπο της πριγκίπισσας γιατί θέλω να γίνω κι εγώ πριγκίπισσα" έχει καταντήσει κουραστικό.

Σιγά τη διαφορετικότητα από τα στερεότυπα, στην τελική. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41188
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιαν 2023, 16:19

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:10
Α θυμήθηκα κι άλλον, τον Μurru τον Ιταλό. Νομίζω ότι είναι γκέυ κιόλας, δεν είμαι σίγουρη.
Καλά, πολλοί χορευτές είναι γκέι, δεν συνδέεται με το μπαλέτο συγκεκριμένα. Αλλά αυτό είναι άσχετο με το αν είναι αρρενωποί ή όχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41188
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιαν 2023, 16:23

AlienWay έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:59
Sid Vicious έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:37
AlienWay έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:18
Οτι δηλαδή μέχρι τώρα οι μπαλαρίνοι ήταν βαρβάτα άλφα αρσενικά και πλέον αυτό θα αλλάξει.

Δεν σοβαρευόμαστε, λέω εγώ;
Ασχετο με το παρον θεμα αλλα μιας και ειδα την αναφορα σε αλφα κτλ. Αυτες οι μοντερνες θεωρησεις/τσιτατα/κατηγοριοποιησεις περι αλφα, βητα,γαμμα, δελτα κτλ δεν ισχυουν στον ανθρωπο. Ειναι πιο περιπλοκο ον για να χωρεσει σε ενα τετοιο συστημα αγελης.
Επιπροσθετως θεωρω επικινδυνες αυτες τις θεωρησεις καθοτι ειναι εντονα και απολυτα μοιρολατρικες. Εν τελει δινουν δικιο σε καθε εξουσια, σε καθε ενεργεια εξουσιας.
Για να βοηθήσω τη σκέψη σου: Συνήθως έχουν αρνητική χροιά.

Οι πρώτες φορές που άκουσα για τους άλφα ήταν από άτομα που το χρησιμοποιούσαν σαν προσβολή: π.χ. "οι άλφα είναι τοξικά αρρενωποί" και "το πρώτυπο του άλφα πρέπει οπωσδήποτε να εκλείψει".

Τώρα που περάσαμε στην εποχή όπου πλέον για κάποιους το "άλφα" αποτελεί τίτλο τιμής, τώρα θυμήθηκαν όλοι οι προαναφερθέντες ότι η κατηγοριοποίηση είναι επιβλαβής.

Καλά να πάθουν.
Λάθος κάνεις, ο όρος αυτός ξεκίνησε από κατηγοριοποίηση ατόμων που θεωρούσαν τους εαυτούς τους πιο αρσενικά (άλφα), πιο κυρίαρχους, πιο τολμηρούς, που οι γυναίκες τους κηνυγάνε και διάφορες άλλες πίπες. Όλα αυτά ξεκίνησαν από ηλίθιες κοινωνιολογικές μελέτες που έβγαζαν παραλληλισμούς με αγελαία ζώα, όπως οι λύκοι. Αυτό δείχνει απλώς ότι οι κοινωνιολόγοι δεν είναι επιστήμονες και σχηματίζουν μια ηλίθια θεωρία στο μυαλό τους και μετά προσπαθούν να την αποδείξουν, δηλαδή περίπου το αντίθετο από ό,τι κάνει η επιστήμη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23864
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Ιαν 2023, 16:27

hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:23
AlienWay έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:59
Sid Vicious έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:37

Ασχετο με το παρον θεμα αλλα μιας και ειδα την αναφορα σε αλφα κτλ. Αυτες οι μοντερνες θεωρησεις/τσιτατα/κατηγοριοποιησεις περι αλφα, βητα,γαμμα, δελτα κτλ δεν ισχυουν στον ανθρωπο. Ειναι πιο περιπλοκο ον για να χωρεσει σε ενα τετοιο συστημα αγελης.
Επιπροσθετως θεωρω επικινδυνες αυτες τις θεωρησεις καθοτι ειναι εντονα και απολυτα μοιρολατρικες. Εν τελει δινουν δικιο σε καθε εξουσια, σε καθε ενεργεια εξουσιας.
Για να βοηθήσω τη σκέψη σου: Συνήθως έχουν αρνητική χροιά.

Οι πρώτες φορές που άκουσα για τους άλφα ήταν από άτομα που το χρησιμοποιούσαν σαν προσβολή: π.χ. "οι άλφα είναι τοξικά αρρενωποί" και "το πρώτυπο του άλφα πρέπει οπωσδήποτε να εκλείψει".

Τώρα που περάσαμε στην εποχή όπου πλέον για κάποιους το "άλφα" αποτελεί τίτλο τιμής, τώρα θυμήθηκαν όλοι οι προαναφερθέντες ότι η κατηγοριοποίηση είναι επιβλαβής.

Καλά να πάθουν.
Λάθος κάνεις, ο όρος αυτός ξεκίνησε από κατηγοριοποίηση ατόμων που θεωρούσαν τους εαυτούς τους πιο αρσενικά (άλφα), πιο κυρίαρχους, πιο τολμηρούς, που οι γυναίκες τους κηνυγάνε και διάφορες άλλες πίπες. Όλα αυτά ξεκίνησαν από ηλίθιες κοινωνιολογικές μελέτες που έβγαζαν παραλληλισμούς με αγελαία ζώα, όπως οι λύκοι. Αυτό δείχνει απλώς ότι οι κοινωνιολόγοι δεν είναι επιστήμονες και σχηματίζουν μια ηλίθια θεωρία στο μυαλό τους και μετά προσπαθούν να την αποδείξουν, δηλαδή περίπου το αντίθετο από ό,τι κάνει η επιστήμη.
Ολες οι κατηγοριοποιήσεις που επινοούνται από τις κοινωνικές επιστήμες είναι "καλές" μέχρι να τις υιοθετήσει "ο εχθρός".
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71265
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιαν 2023, 16:49

AlienWay έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:27
hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:23
AlienWay έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:59


Για να βοηθήσω τη σκέψη σου: Συνήθως έχουν αρνητική χροιά.

Οι πρώτες φορές που άκουσα για τους άλφα ήταν από άτομα που το χρησιμοποιούσαν σαν προσβολή: π.χ. "οι άλφα είναι τοξικά αρρενωποί" και "το πρώτυπο του άλφα πρέπει οπωσδήποτε να εκλείψει".

Τώρα που περάσαμε στην εποχή όπου πλέον για κάποιους το "άλφα" αποτελεί τίτλο τιμής, τώρα θυμήθηκαν όλοι οι προαναφερθέντες ότι η κατηγοριοποίηση είναι επιβλαβής.

Καλά να πάθουν.
Λάθος κάνεις, ο όρος αυτός ξεκίνησε από κατηγοριοποίηση ατόμων που θεωρούσαν τους εαυτούς τους πιο αρσενικά (άλφα), πιο κυρίαρχους, πιο τολμηρούς, που οι γυναίκες τους κηνυγάνε και διάφορες άλλες πίπες. Όλα αυτά ξεκίνησαν από ηλίθιες κοινωνιολογικές μελέτες που έβγαζαν παραλληλισμούς με αγελαία ζώα, όπως οι λύκοι. Αυτό δείχνει απλώς ότι οι κοινωνιολόγοι δεν είναι επιστήμονες και σχηματίζουν μια ηλίθια θεωρία στο μυαλό τους και μετά προσπαθούν να την αποδείξουν, δηλαδή περίπου το αντίθετο από ό,τι κάνει η επιστήμη.
Ολες οι κατηγοριοποιήσεις που επινοούνται από τις κοινωνικές επιστήμες είναι "καλές" μέχρι να τις υιοθετήσει "ο εχθρός".
Ολες οι κατηγοριοποιήσεις που επινοούνται από τις κοινωνικές επιστήμες είναι "καλές" μέχρι να εφαρμοστούν οι στερεοτυπικές εφαρμογές τύπου "αλφα" κλπ και στα δικά τους πεδία σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Γιατί ήδη υπάρχει εμφανής εφαρμογή.
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23864
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Πρίμα μπαλαρίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Ιαν 2023, 16:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:49
AlienWay έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:27
hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 16:23


Λάθος κάνεις, ο όρος αυτός ξεκίνησε από κατηγοριοποίηση ατόμων που θεωρούσαν τους εαυτούς τους πιο αρσενικά (άλφα), πιο κυρίαρχους, πιο τολμηρούς, που οι γυναίκες τους κηνυγάνε και διάφορες άλλες πίπες. Όλα αυτά ξεκίνησαν από ηλίθιες κοινωνιολογικές μελέτες που έβγαζαν παραλληλισμούς με αγελαία ζώα, όπως οι λύκοι. Αυτό δείχνει απλώς ότι οι κοινωνιολόγοι δεν είναι επιστήμονες και σχηματίζουν μια ηλίθια θεωρία στο μυαλό τους και μετά προσπαθούν να την αποδείξουν, δηλαδή περίπου το αντίθετο από ό,τι κάνει η επιστήμη.
Ολες οι κατηγοριοποιήσεις που επινοούνται από τις κοινωνικές επιστήμες είναι "καλές" μέχρι να τις υιοθετήσει "ο εχθρός".
Ολες οι κατηγοριοποιήσεις που επινοούνται από τις κοινωνικές επιστήμες είναι "καλές" μέχρι να εφαρμοστούν οι στερεοτυπικές εφαρμογές τύπου "αλφα" κλπ και στα δικά τους πεδία σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Γιατί ήδη υπάρχει εμφανής εφαρμογή.
Α, μπράβο. Το είπες πιο σωστά.

Η συγκεκριμένη μάλιστα έχει επινοηθεί για τις κοινωνικές ιεραρχίες, άλλο αν κατέληξε στην εποχή μας να περιγράφει... σεξουαλικές επιδόσεις ή και εμφάνιση.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών