Life coaching χωρίς αναισθητικό

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 27 Φεβ 2019, 18:27

mec έγραψε:
27 Φεβ 2019, 17:00
Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2019, 16:05
Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν απατεώνες, απλά δε μπορώ να καταλάβω τι στο μπουτσο ειναι αυτό το λάιφ κόουτσινγ. Όσο παπά πουλάει ο παπατζής στους αδαείς οτι θα κερδίσουν ένα εικοσάρικο έτσι εύκολο, τον ίδιο παπά πουλάει ο κοουτς οτι έχει το μυστικό να κάνει τον τάδε, μπιλ γκέητς.
Αφου ο ίδιος κατέχει τόση γνώση γιατί καταδέχεται να εισπράτει εικοσαρικάκια απο τους κατακαημένους και δε τη διοχετεύει εκεί που θα βγάλει το χοντρο πακέτο;
Αυτά που λες είναι στερεότυπα και για τη δουλειά του coach και για τις αποδοχές του.
Ας τους συντροφε μεκ, οι μισοι ελληνες κοροιδεύουν τους ψυχολόγους και τους ψυχίατρους και οι άλλοι μισοί
είναι με 3 συνεδρίες και 5-6 συνταγραφημενα χάπια το 24ωρο. Δυσκολα νικά τα στερεότυπα ακόμα και αν
η αναγκη σου χτυπήσει την πορτα.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

mec
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
Phorum.gr user: mec

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 27 Φεβ 2019, 18:39

Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2019, 17:16
Ξέρουμε κανέναν ισχυρο επιχειρηματία ο οποίος έγινε ισχυρός επειδή ακολούθησε τις συμβουλές ενός λάιφ κόουτς επι πληρωμή;

Επίσης κάποιος που σκορπάει τόσα χρήματα σε τόση λίγη ώρα για να μάθει πως να είναι πιο καλός επιχειρηματίας/σύζυγος/εραστής/άνθρωπος είναι κάποιος ο οποίος σίγουρα δεν έχει βγάλει ο ίδιος αυτά τα χρήματα.

Εντάξει τη δουλειά σου προωθείς δε μπορώ να σε κατηγορήσω για αυτό, μπορώ όμως να λέω τη γνώμη μου. Για εμένα το νόμιμο είναι και ηθικό, αλλά μην ανοίξεις κανένα νήμα που κατηγορείς Λιακόπουλους, Βελόπουλους και Σωρρικούς.
Υπάρχει και το επαγγελματικό απόρρητο και δεν έχουμε στοιχεία. Και όχι κανένας life coach δεν σε κάνει ισχυρό, αν δεν στρωθείς ο ίδιος να γίνεις. Προσφέρει απλά μεγάλη βοήθεια, κερδος χρόνου και κόπου.
Δεν προωθώ τη δουλειά μου, το life coaching τελείωσε επαγγελματικά γαι μένα. Απλά έχω ελεύθερο χρόνο και μου αρέσει να γράφω για αυτό. Επίσης για μένα το νόμιμο δεν είναι και ηθικό και σαφώς έχω δικαίωμα να κατηγορώ τα άτομα που έβαλες. Και τα οποία είναι παρείσακτα στο θέμα μας.
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Φεβ 2019, 17:25
mec έγραψε:
27 Φεβ 2019, 16:01
Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2019, 15:40
Βασικά γιατί αυτο το λάιφ κόουτσινγκ είναι νόμιμο ενώ οι νερουλάδες του καματερού παράνομοι, ή οι παπατζήδες της ομόνοιας.
Γιατί αυτοί που θα το έβγαζαν παράνομο κάνουν life coaching.

Εσύ βεβαια μπορεί να θεωρείς λογικό μια ομάδα με επαγγελματίες παίχτες που έχουν κάνει τόσους αγώνες να χρειάζεται κι έναν προπονητή για να πάει μπροστά, αλλά στην ζωή σου να θεωρείς ότι τα ξέρεις και τα καταφέρνεις όλα και δε χρειάζεσαι βοήθεια. Ε άλλοι θεωρούν ότι χρειάζονται προπονητή και για τη ζωή τους. Τόσο απλό.

Το γεγονός ότι εδώ μέσα τα έχετε ανακατέψει όλα, θεωρώντας όλους τους coaches ίδιους, δείχνει όχι απλά ασχετίλα, αλλά έλλειψη ελάχιστης κριτικής ικανότητας. Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν καλοί και κακοί και ότι σε κάποια επαγγέλματα πιο ευκολα προσβάσιμα θα υπάρχουν περισσότεροι απατεώνες;

Εσύ εξασκείς επάγγελμα όπου δεν υπαρχουν απατεώνες;
Ο προπονητής, φίλε μου, κάνει συγκεκριμένες και απαιτητικές σπουδές. Έχει μεταξύ άλλων σπουδάσει ανατομία, εργοφυσιολογια, ψυχολογία, προπονητική.

Ο life coach τι έχει σπουδάσει ακριβώς;
Δεν είναι όλοι οι τομείς το ίδιο. Με τη λογική σου: τι πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να γίνει επιχειρηματίας;
Επομένως δεν μπορώ να σου απαντήσω, αν δεν ξέρω τι είδους coaching κάνει κάποιος.

Επαγγελματικό coaching κάνουν συνήθως άτομα που προέρχονται από κάποιον επαγγελματικό τομέα όπου έχουν εμπειρία και πιθανώς πτυχίο. Το να τελειώσει κάποιος μια σχολή και να περάσει κατευθείαν σε επαγγελματικό coaching είναι δύσκολο αν και όχι απίθανο, εξαρτάται από τις ανάγκες της αγοράς.

Για life coaching προσωπικό, εξαρτάται πάλι αν είσαι γενικός ή θες εξειδίκευση. Από τη στιγμή που θα δηλώσεις κάτι στην εφορεία (για γαλλική μιλάω), παίζει ρόλο αν αυτό υπόκειται σε κάποιον κανονισμό που απαιτεί προυποθέσεις. Αλλιώς κανένα πτυχίο δεν απαιτείται. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε δεχτεί ο επαγγελματικός σύλλογος που θα εγγραφείς (αν εγγραφείς). Οι σύλλογοι αυτοί είναι απαιτητικοί ως προς την ικανότητά σου να ανταποκριθείς στο αντικείμενο. Αν δεν εγγραφείς σε σύλλογο, πολύ δύσκολο να έχεις πελατεία, γιατί εδώ ο πελάτης το ψάχνει.

Στο σύλλογο μπορεί να σου ζητήσουν πτυχίο, βεβαίωση εμπειρίας, βιογραφικό, βιβλίο αν έχεις γράψει και ό,τι νομίζουν για να σε κάνουν μέλος, ακόμα και συστατικές επιστολές. Μπορείς να πας με πτυχίο ανώτατης σχολής πχ ψυχολογία, με πτυχίο από σχολή life coach ή και με πτυχιοποίηση εμπειρίας των 3 τελευταίων ετών (σύστημα VAE).

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Φεβ 2019, 18:41

Ελπίδα δίνει κ ο λάιφ κόουτς ελπίδα δίνει και ο Λιακοπουλος, αποδείξεις εκδίδετε κ οι δύο, με τη διαφορά ότι αυτός δίνει και κανένα τυπωμένο βιβλίο.
Το ότι δεν ασχολείσαι επαγγελματικά πια με αυτά είναι επειδή δεν αντέχεις και βαρέθηκες να φτιάχνεις επιτυχημένους επιχριρηματιες/εραστές/συζύγους/ ανθρώπους ή ότι δεν αντέχεις να κονόμας πλέον. Σωστα;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14779
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 27 Φεβ 2019, 18:46

Sex coach γυναικες παιζουν?
Φτιαχνομαι πολυ στην ιδεα να επισκεφτω μια απ’αυτες αν υπαρχουν.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

mec
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
Phorum.gr user: mec

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 27 Φεβ 2019, 19:37

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
27 Φεβ 2019, 17:41
ποια η διαφορά με τον μανατζερ;
ο μανατζερ ας πούμε είναι αυτός που σε καθοδηγεί ενώ ο ''προπονητής'' απλά το μεσο της καθοδήγησης;
Ο μάνατζερ έχει ευρύτερο πεδίο. Εκτός από life/business coaching μπορεί ακόμα και να διαχειρίζεται τα οικονομικά σου, να σου βρίσκει δουλειές κλπ. Όποιος παίρνει μάνατζερ θέλει να σφοσιωθεί αποκλειστικά στο αντικείμενο δουλειάς, μακριά από το ανιαρό και δύσκολο μέρος της διαδικασίας. Κυρίως τους προτιμούν οι καλλιτέχνες.
Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2019, 18:41
Ελπίδα δίνει κ ο λάιφ κόουτς ελπίδα δίνει και ο Λιακοπουλος, αποδείξεις εκδίδετε κ οι δύο, με τη διαφορά ότι αυτός δίνει και κανένα τυπωμένο βιβλίο.
Το ότι δεν ασχολείσαι επαγγελματικά πια με αυτά είναι επειδή δεν αντέχεις και βαρέθηκες να φτιάχνεις επιτυχημένους επιχριρηματιες/εραστές/συζύγους/ ανθρώπους ή ότι δεν αντέχεις να κονόμας πλέον. Σωστα;
Κοίτα δεν θα καθήσω τώρα να παραθέσω ένα κατεβατό με τις δραστηριότητες στο χώρο του life coaching, τη στιγμή μάλιστα που φαίνεσαι σίγουρος να έχεις καταλάβει ότι όλη η δουλειά ενός life coach συνίσταται στο να δίνει ελπίδες.

Επίσης για το ό,τι σταμάτησα, σου περνάει η ιδέα ότι μπορεί να έχω τελείως διαφορετικές απόψεις για το εργασιακό σύστημα από σένα; Το έγραψα και πιο μπροστά σε αυτό το νήμα: για μένα δεν υπάρχει εργασία, αλλά τρόπος χρηματοδότησης. «Η ζωή σου είναι ο ελεύθερος χρόνος σου και τα υπόλοιπα είναι logistics για να τον χρηματοδοτήσεις. » Βγάζω όσα χρειάζομαι από τις επενδύσεις μου, είμαι στα 56 και δεν θέλω να στρεσσάρομαι πια, γιατί σε αυτές τις ηλικίες αρχίζουν και εκδηλώνονται και προβλήματα υγείας.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27342
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 27 Φεβ 2019, 19:46

mec έγραψε:
26 Φεβ 2019, 23:04
Γενικά, ο λόγος που κάποιοι πετυχαίνουν (όπως κι αν εννοούμε την επιτυχία) και άλλοι όχι είναι ότι οι πρώτοι κάνουν λιγότερες μλκίες από τους δεύτερους.
Χωρίς να προέρχομαι από τον χώρο, ή να είμαι ειδικός, σύμφωνα με την εμπειρία μου, ο ασφαλέστερος πρεντίκτορ επιτυχίας είναι η θέση στο δίπολο fixed vs. growth mindset
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27342
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 27 Φεβ 2019, 19:49

mec έγραψε:
27 Φεβ 2019, 12:46
Στην αρχή που δεν είχα πελατεία συμβλήθηκα με το Pole Emploi (ΟΑΕΔ) και μου έστελνε άτομα που είχαν ναυαγήσει τελείως οικονομικά και ψυχολογικά.
Δλδ σου φτιάξανε ακάου στο πχόρουμ;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Φεβ 2019, 19:53

Mec δε κατηγορώ κάποιον να βγάζει τα χρήματα του με όποιον τρόπο θέλει αφου είναι νόμιμος. Αφού βρίσκεις τον τρόπο με γεια σου με χαρά σου. Απλά θα είναι λίγο υποκριτικό από μέρους σου να κοροϊδεύεις και να κατακεραυνώνεις και κάποιους άλλους σε αυτό το μοτίβο.

Αυτό το δεν υπάρχει εργασία αλλά τρόπος χρηματοδότησης είναι πολύ ωραίο. Φαντάζομαι αυτό λες και στους τύπους που προορίζονται για εκατομμυριούχοι άσχετα αν χαλάνε τα έτοιμα γιατί νομίζουν ότι τους φταίει ότι δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη την εσωτερική τους δύναμη.

Επίσης τι εννοεις με το επαγγελματικό απόρρητο. Γιατί κάποιος τόσο επιτυχημένος να μη θέλει να πει ότι πήρε τη βοήθεια του λαιφ κοουτσινγκ; ντρέπεται για κατι;

Και κάτι άλλο. Λαιφ κοουτσινγκ σε κοινό είναι λίγο αστείο από τη στιγμή που μέσα υπάρχουν άνθρωποι με άλλο υπόβαθρο ο καθένας και με άλλες ανάγκες. Δε μπορείς να βγάζεις λογο σε μια αίθουσα τη στιγμή που ο ένας να έχει Χ πλάτες πίσω του και ο άλλος -Χ. Δλδ μου θυμίζει φάση γκρουπ θεραπι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Φεβ 2019, 20:32

Δεν θεωρώ κακό να πληρώνει κανείς άτομα για να ασχολούνται με το άτομό του, όλοι πληρώνουμε, αν όχι άμεσα μέσω της φορολογίας.
Μου φάνηκε λίγο εφιαλτική η διαπίστωση ότι κάποιος που έχει να πληρώσει life coach θα αποφύγει κακές εμπειρίες ζωής και θα ζήσει πιο καλά. Ισχύει γενικότερα (υπηρεσίες υγείας, ψυχικής υγείας, παιδείας, τροφής κλπ.). Μήπως αυτό δεν γίνεται με εμάς σε σχέση με το τρίτο κόσμο, στις κοινωνίες μας με τον ταξικό διαχωρισμό; Δύσκολο ζήτημα.
Δεν είναι κατακριτέο σαν επάγγελμα όσο δεν είναι και τα άλλα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Φεβ 2019, 20:40

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
27 Φεβ 2019, 19:49
mec έγραψε:
27 Φεβ 2019, 12:46
Στην αρχή που δεν είχα πελατεία συμβλήθηκα με το Pole Emploi (ΟΑΕΔ) και μου έστελνε άτομα που είχαν ναυαγήσει τελείως οικονομικά και ψυχολογικά.
Δλδ σου φτιάξανε ακάου στο πχόρουμ;
:smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Φεβ 2019, 20:44

Εγώ πήρα μια πολύ καλή ιδέα από το πχόρουμ και μου άλλαξε τη ζωή πραγματικά και unironically.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Φεβ 2019, 22:18

Βέβαια το πιο εφιαλτικό είναι όταν, όσοι τα έχουν, αγοράζουν εμπειρίες άλλων ζωών ή και τις ζωές τις ίδιες, άλλων ανθρώπων.
Γι' αυτό δεν είναι καθόλου κακό να τα δίνουν σε life coach (τα κλεμμένα έτσι και αλλιώς).

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 27 Φεβ 2019, 22:24

Life coaching:

Τι νομίζεις ότι κάνεις


Εικόνα

Τι κάνεις στην πραγματικότητα




Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71617
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Φεβ 2019, 22:40

mec, αυτό που αναφέρεις (αν κατάλαβα καλά) το κάνουν οι περισσότερες εταιρίες με σεμινάρια μόνον για τα δικά τους στελέχη ή αντιστοίχως πληρώνουν το κόστος προγραμματισμένων σεμιναρίων για τα στελέχη από διαφορετικές εταιρίες ή και ιδιώτες. Πριν την κρίση, ήταν ένας τομέας με πολύ καλά χρήματα για τους εκπαιδευτές. Σήμερα, δεν έχει την ίδια απόδοση για ευνόητους λόγους.

Και φυσικά κυκλοφορούν δεκάδες βιβλία με το συγκεκριμένο αντικείμενο για ανατολικά και δυτικά γούστα. Παραθέτω δύο κλασσικούς του είδους.

https://www.ianos.gr/person/tsopra-ntipak-0039834.html

https://www.politeianet.gr/sygrafeas/ca ... dale-13989
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Φεβ 2019, 22:42

Αυτό που λες ΓΑΛΗ είναι εντελώς διαφορετικό για τον απλο λόγο ότι απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό με συγκεκριμένες αφετηρίες και στόχους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών