Van dwelling

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita

τι μπορεί να πάει στραβά;

Ναι!
6
38%
Οχι
3
19%
συριζαίοι, βρωμοχίπηδες. Μακριά
7
44%
 
Σύνολο ψήφων: 16

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 03 Μάιος 2019, 08:42

αν δεν έμοιαζε το να ξαπλώνω στο κρεβάτι, σαν εμπειρία
μαγνητικού τομογράφου, ίσως και να το ζήλευα
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22434
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 03 Μάιος 2019, 08:53

εγώ θα ήθελα να ζώ χωρίς κάν φορτηγάκι, μόνο ένα μικρό τσαντάκι θα ήθελα να έχω, τίποτε άλλο, όλα είναι άγκυρες.


Ξέρω και ακριβώς ποιο τσαντάκι θέλω, το είχα δει μικρός, αν το βρω θα βάλω το σπίτι μέσα και έφυγα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32633
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Μάιος 2019, 09:18

Nero έγραψε:
02 Μάιος 2019, 23:01
hellegennes έγραψε:
02 Μάιος 2019, 22:58
Nero έγραψε:
02 Μάιος 2019, 22:54
Εικόνα
Αυτό, ρε, δεν είναι απλά πιο ακριβό χόμπι, είναι χόμπι για πλούσιους. Τρομάζω και μόνο στην κατανάλωση καυσίμου, πόσο μάλλον στο κόστος αγοράς και αναπροσαρμογής.
Δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι η δουλειά που θες για τη μετατροπή αφού οι περισσότεροι την κάνουν όσο μπορούν μόνοι τους. Να μας πει ο Ασέβαστος που είναι και μάστορας
τετοια προτζεκτ γινονται μονο απο τον ιδιο, που εχει σκοπο να μεινει μεσα. οταν ο χωρος ειναι περιορισμενος, καθενας πρεπει να καλυψει τις δικιες του αναγκες με τον βελτιστο τροπο, να κατασκευασει οτι χρειαζεται στα μετρα του.

φυσικα δεν μπορω να βγαλω κοστος, δεν εχω κανει ποτε τετοιο πραμα, μπορω να φανταστω ομως οτι θα ξεκινα απο πολυ χαμηλα, με φτηνα υλικα κλπ και θα φτανει μεχρι το απειρο.

το γενικοτερο κοστος τετοιας διαβιωσης, δε μου μοιαζει απαγορευτικο. μην ξεχναμε οτι γλυτωνεις φορους, ενφια, δημοτικα τελη, κλπ. επισης, οσοι ανησυχούν για τις ανεσεις, αν το κοστος φτασει κοντα στο κοστος κανονικου σπιτιου, οι ανεσεις ειναι ιδιες. και κουζινες και πλυντηρια και ταπαντα ολα. μεχρι και υπερβολες παιζουν

αν προσγειωθουμε λιγο, η διαβιωση σε μικρο οχημα για μικρο χρονικο διαστημα, ειναι μια χαρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 03 Μάιος 2019, 09:26

Αν υπολογίσουμε το κόστος που έχει ένα τέτοιο όχημα συν άλλα έξοδα πχ κόστος μεταφοράς σε πλοία η φέρυ μπωτ , καύσιμα , κόστος συντήρησης κλπ , δεν είναι πιο φτηνό και πρακτικο να την βγάζεις σε ξενοδοχείο η έστω σε ελεύθερο κάμπινγκ ;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 03 Μάιος 2019, 09:28

Και κάτι άλλο
Ειδικά στις διακοπές πηγαινουμε να ξεκουραστούμε
Αν κουραζόμαστε η ταλσιπωρουμαστε χειρότερα από ότι όταν εργαζόμαστε , ας μην πηγαίνουμε διακοπές ..
Βέβαια , όπως αρέσει στον καθένα, υποκειμενικά γούστα είναι αυτά ...

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 03 Μάιος 2019, 10:32

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
03 Μάιος 2019, 07:55

Είναι μίζερο το να γράφουμε σε φόρουμ ;
Και η κριτική σε ότι δεν μας αρέσει , έστω και για υποκειμενικούς λίγους , είναι μίσος και κόμπλεξ ;
μα δεν κανει κριτικη, στη μαγκουρα του τσομπανη τριβεται.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69775
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Μάιος 2019, 11:09

Ασέβαστος έγραψε:
03 Μάιος 2019, 09:18
το γενικοτερο κοστος τετοιας διαβιωσης, δε μου μοιαζει απαγορευτικο. μην ξεχναμε οτι γλυτωνεις φορους, ενφια, δημοτικα τελη, κλπ. επισης, οσοι ανησυχούν για τις ανεσεις, αν το κοστος φτασει κοντα στο κοστος κανονικου σπιτιου, οι ανεσεις ειναι ιδιες. και κουζινες και πλυντηρια και ταπαντα ολα. μεχρι και υπερβολες παιζουν

αν προσγειωθουμε λιγο, η διαβιωση σε μικρο οχημα για μικρο χρονικο διαστημα, ειναι μια χαρα.
To θέμα δεν είναι τόσο απλό Ασέβαστε. Εννοείται, ότι ο κύριος λόγος που θα επέλεγε κάποιος ένα αυτοκινούμενο ως ζεύγος ή οικογένεια, θα ήταν η δυνατότητα να βρίσκεσαι συνέχεια στο δρόμο, δηλαδή το συνεχές ταξίδι, η εναλλαγή τόπων. Πράγμα που σημαίνει και μία αντίστοιχη επαγγελματική δραστηριότητα (διαδικτυακή πχ). Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αν δεν είσαι τον περισσότερο χρόνο σου στο δρόμο, η ενοικίαση μιας γκαρσονιέρας είναι πολύ πιο οικονομική και σαφώς προσφέρει μεγαλύτερες ανέσεις.

Από εκεί και πέρα, οι πολυτελείς εκδοχές (κάποιες έχουν χώρο και για μηχανές και "μικρό" αυτοκίνητο :lol: ) είναι απλώς για καθυστερημένους νεόπλουτους. Και οι πιο οικονομικές φάσεις για ρομαντικούς που δεν έχουν ζήσει ποτέ μόνοι τους σε ένα σπίτι.

Σε κάθε περίπτωση, για Ελλάδα δεν λέει. Με τόσο όγκο, είναι πολύ χλωμό να φτάσεις σε κάποια παραλία της προκοπής ή σε κάποιο φλατ σημείο, κοντά σε ποτάμι. Όποιος θέλει να ρίξει λεφτά ας το κάνει σε σκάφος. Λέει πολύ περισσότερο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16305
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Van helsing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Μάιος 2019, 11:16

Καλύτερη η τελευταία σεζον
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32633
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Μάιος 2019, 12:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2019, 11:09


Σε κάθε περίπτωση, για Ελλάδα δεν λέει. Με τόσο όγκο, είναι πολύ χλωμό να φτάσεις σε κάποια παραλία της προκοπής ή σε κάποιο φλατ σημείο, κοντά σε ποτάμι. Όποιος θέλει να ρίξει λεφτά ας το κάνει σε σκάφος. Λέει πολύ περισσότερο.
αληθες, και αυτο ακριβως ειναι το προγραμμα μου για τη συνταξιοδοτηση, αν υπαρξει τετοιο πραμα. μονιμη διαβιωση σε ιστιοπλοικο.

για το αλλο, αναλογα τις απαιτησεις καθενος. υπαρχουν οχηματα που μια χαρα φτανουν σε παραλιες και τετοια, αλλα φυσικα με λιγοτερες ανεσεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Nero

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 03 Μάιος 2019, 12:53

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
03 Μάιος 2019, 09:28
Και κάτι άλλο
Ειδικά στις διακοπές πηγαινουμε να ξεκουραστούμε
Αν κουραζόμαστε η ταλσιπωρουμαστε χειρότερα από ότι όταν εργαζόμαστε , ας μην πηγαίνουμε διακοπές ..
Βέβαια , όπως αρέσει στον καθένα, υποκειμενικά γούστα είναι αυτά ...
ναι αλλα δε μιλάμε για διακοπές :lol:

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 03 Μάιος 2019, 13:19

enaon έγραψε:
03 Μάιος 2019, 08:53
εγώ θα ήθελα να ζώ χωρίς κάν φορτηγάκι, μόνο ένα μικρό τσαντάκι θα ήθελα να έχω, τίποτε άλλο, όλα είναι άγκυρες.


Ξέρω και ακριβώς ποιο τσαντάκι θέλω, το είχα δει μικρός, αν το βρω θα βάλω το σπίτι μέσα και έφυγα.
Αυτό;

Εικόνα
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 03 Μάιος 2019, 13:42

Πάντα με γαργαλούσε η ιδέα να ζω σχεδόν χωρίς δεσμεύσεις.
Αλλά όσο περνάνε τα χρόνια τόσο συνειδητοποιώ πως από πρακτικής πλευράς δεν είναι ακριβώς έτσι, όταν μιλάμε για μόνιμη κατάσταση.
Αν μετατρέψω ένα βαν, όπως ο τύπος στο 3ο βίντεο, θα έχω τα εξής θέματα:
- Συντήρηση του βαν
- Ασφάλεια αυτοκινήτου (αυτό δε χρειάζεται μια μόνιμη διεύθυνση;)
- Συνεχής ανεφοδιασμός σε νερό και αέριο
- Ασφάλεια, ειδικά κατά τη νύχτα
- Τουαλέτα – Μπάνιο. Αυτό ίσως λύνεται με μια συνδρομή σε γυμναστήριο, αλλά αυτό σε δεσμεύει ως προς το μέρος. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος κι αυτό χρειάζεται μια μόνιμη διεύθυνση (για τη συνδρομή), σωστά;
- Πλυντήριο. Δεν ξέρω πόσο εύκολο και βολικό είναι να βρεις πλυντήρια με κέρματα.
- Κοινωνική ζωή. Αν δεν το ζήσεις με παρέα, δεν μπορείς να έχεις επισκέψεις φίλων. Και αν ταξιδεύεις συνεχώς θα είναι λίγο δύσκολο να κάνεις συνεχώς φιλίες όπου πηγαίνεις.
Το θέμα είναι ότι σίγουρα κάτι τέτοιο δεν είναι καν συζητήσιμο για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς μου (η λόξα μου δεν τους έχει επηρεάσει ακόμα...).
Θα ήθελα όμως να ζήσω “off the grid” για να έχω την ελάχιστη συνδιαλαγή με το Ελ κράτος.
Ίσως κάποιο DIY πρότζεκτ στην εξοχή που να μην απαιτεί οικοδομική άδεια (όχι αυθαίρετο). Να πληρώνω μόνο τον ΕΝΦΙΑ του οικοπέδου.
Ίδωμεν...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μάιος 2019, 13:46

Ασέβαστος έγραψε:
03 Μάιος 2019, 12:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2019, 11:09


Σε κάθε περίπτωση, για Ελλάδα δεν λέει. Με τόσο όγκο, είναι πολύ χλωμό να φτάσεις σε κάποια παραλία της προκοπής ή σε κάποιο φλατ σημείο, κοντά σε ποτάμι. Όποιος θέλει να ρίξει λεφτά ας το κάνει σε σκάφος. Λέει πολύ περισσότερο.
αληθες, και αυτο ακριβως ειναι το προγραμμα μου για τη συνταξιοδοτηση, αν υπαρξει τετοιο πραμα. μονιμη διαβιωση σε ιστιοπλοικο.

για το αλλο, αναλογα τις απαιτησεις καθενος. υπαρχουν οχηματα που μια χαρα φτανουν σε παραλιες και τετοια, αλλα φυσικα με λιγοτερες ανεσεις.
Είχα συναντήσει έναν Βρετανό στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης που το έκανε αυτό. Είχε πάρει την συνταξούλα του από το ΗΒ και είχε αγοράσει ένα ιστιοπλοϊκό και σουλάτσαρε στο Αιγαίο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Μάιος 2019, 16:58

blackpaint έγραψε:
03 Μάιος 2019, 07:39
Feindflug έγραψε:
03 Μάιος 2019, 07:00
blackpaint έγραψε:
03 Μάιος 2019, 01:06
Καπου ισως ειναι καλο να ξεκαθαρισουμε πως οταν αποφασιζει καποιος να παει τον γυρο της ινδιας με βανακι η να παει να μεινει στη ζουγκλα με μια μασετα και μια πετονια, δεν το κανει σε αναζητηση καποιας μορφης καλοπερασης αλλα ως ασκηση. Το να υποβιβασεις το στανταρ υγιεινης σου και τις διατροφικες σου απαιτησεις σε μια τετοια ασκηση ειναι αναποφευκτο. Και με παγωμενο νερο με τη μανικα θα πλυθεις και κονσερβες θα φας. Νομιζω πως οι ανθρωποι που κανουν τετοια πραγματα αναζητουν αλλες εμπειριες, σαφως πιο ουσιαστικες και πιο βαθιες απο να θεωρεις πως εχεις ποιοτητα ζωης επειδη μπορεις να σερφαρεις στο φορουμ με το κινητο ενω χεζεις στην τουαλετα.
Άλλοθι για την τάση τους προς την μπίχλα είναι, τύπε.
κι εσενα το να γραφεις στο φορουμ ειναι αλλοθι για να βγαζεις τα κομπλεξ σου και το μισος σου για οτι δεν ειναι μιζερο σαν εσενα, τυπε.
Πήρε τηλ. ο Χιούμορ. Σε ψάχνει.

Υ.Γ.: Doom over the world ρε μουνιά!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Van dwelling

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Μάιος 2019, 17:00

blackpaint έγραψε:
03 Μάιος 2019, 10:32
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
03 Μάιος 2019, 07:55

Είναι μίζερο το να γράφουμε σε φόρουμ ;
Και η κριτική σε ότι δεν μας αρέσει , έστω και για υποκειμενικούς λίγους , είναι μίσος και κόμπλεξ ;
μα δεν κανει κριτικη, στη μαγκουρα του τσομπανη τριβεται.
Ακόμα κι οι τσομπάνηδες, πιο καθαροί είναι από αυτούς τους wannabe νομάδες του μιλένιουμ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών