Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
mec

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 15 Οκτ 2018, 15:24

Ασέβαστος έγραψε:
15 Οκτ 2018, 08:50
mec έγραψε:
14 Οκτ 2018, 19:59
Μηχανικός έγραψε:
14 Οκτ 2018, 15:14
Θα αρχίσω τα πρακτικά ερωτήματα.

Που και πως, πλένει, απλώνει, σιδερώνει, τα ρούχα του ο μινιμαλιστής.
Έχει ένα μόνο ένα πλυντήριο-στεγνωτήριο;
Άμα το έχει ανάγκη, αγοράζει. Εγώ δεν χρησιμοποιώ πλυν/στεγνωτήριο, γιατί έχω ελάχιστα ρούχα. Έχω ένα καλάθι δίπλα στο νιπτήρα του λουτρου και κάθε βρώμικο το ρίχνω εκεί. Όποτε ευκαιρώ τα πλένω στο χέρι, συνήθως 2-3 κομμάτια τη φορά. Κάποια δύσκολα πχ σακάκια τα δίνω σε στεγνοκαθαρσιτήριο. Σεντόνια παίρνω από το ξενοδοχείο μου. Σίδερο βάζω σπάνια, γιατί τα περισσότερα δεν χρειάζονται. Είναι η υφή τους τέτοια κι άμα δεν τα στραγγαλίζεις στο στύψιμο είναι ΟΚ.
2 κομματια ειναι μονο τα εσωρουχα, που αλλαζεις καθε μερα. για να πλενεις στο χερι 2-3 τη φορα, σημαινει καθημερινη ενασχοληση, οχι μινιμαλισμος. οσον αφορα τη διαχειριση χρονου, τουλαχιστον.

το να ζεις χωρις πλυντηριο ειναι μαλλον μαζοχισμος. :102:
Φανελάκι δεν φοράω ούτε το χειμώνα. Μόνο σωβρακο αλλάζω κάθε μέρα και τα σωβρακα τα πλένω όταν μαζευτούν κάμποσα, γιατί δεν είναι και σπουδαίος όγκος. Με το που θα βάλω ένα ρουχο στα βρώμικα (πλην σωβρακου) το πιο πιθανόν να πλυθεί μετά από λίγο σε κανένα διάλειμμα που θα κάνω, γιατί θέλω να βλέπω το καλάθι να αδειάζει. Είναι μία διαρκής διαδικασία στην οποία έχω συνηθίσει πια. Δεν έχω και καμμία δουλειά για να τρέχω και ειδικά τους τελευταίους μηνες βαράω μυγες. Αν ζοριζόμουνα θα έβαζα και πλυντήριο, αλλά έχει καταντήσει ακουμπιστήρι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2018, 16:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2018, 09:54
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2018, 02:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Οκτ 2018, 14:44
Τόσο η αυτάρκεια, όσο και η δήθεν ανεπηρρέαστη από εξωτερικά ερεθίσματα προσωπική επιλογή, είναι αυταπάτες.
Καλύτερα να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας.
Με ποιον τρόπο είναι αυταπάτες;
Αφενός ο άνθρωπος ζει σε κοινωνίες, οπότε η αυτάρκεια δεν έχει νόημα, αφετέρου δεν υπάρχει ανεπηρέαστη επιλογή, δεν έχω δει κανέναν να ντύνεται αυθόρμητα με παραδοσιακά Βιετναμεζικα ρούχα ενώ έχει μεγαλώσει στην Ισλανδία του 1600.
Εχμ... ντυνόμαστε με ρούχα που είναι διαθέσιμα στα μαγαζιά. Δεν έχει κορεάτικες στολές του 1300 στα μαγαζιά. Άρα αυτό το επιχείρημα είναι άκυρο.

Αυτάρκεια, στα ελληνικά, σημαίνει να καλύπτεις μόνος σου τις ανάγκες σου (με ό,τι συνεπάγεται αυτό στο πλαίσιο μιας κοινωνίας) ή να αρκείσαι σ' αυτά που έχεις. Οπότε ναι, μπορείς να είσαι αυτάρκης* και με τις δυο έννοιες.


* συνώνυμη του ολιγαρκής και λιτοδίαιτος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Οκτ 2018, 17:25

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2018, 16:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2018, 09:54
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2018, 02:19


Με ποιον τρόπο είναι αυταπάτες;
Αφενός ο άνθρωπος ζει σε κοινωνίες, οπότε η αυτάρκεια δεν έχει νόημα, αφετέρου δεν υπάρχει ανεπηρέαστη επιλογή, δεν έχω δει κανέναν να ντύνεται αυθόρμητα με παραδοσιακά Βιετναμεζικα ρούχα ενώ έχει μεγαλώσει στην Ισλανδία του 1600.
Εχμ... ντυνόμαστε με ρούχα που είναι διαθέσιμα στα μαγαζιά. Δεν έχει κορεάτικες στολές του 1300 στα μαγαζιά. Άρα αυτό το επιχείρημα είναι άκυρο.

Αυτάρκεια, στα ελληνικά, σημαίνει να καλύπτεις μόνος σου τις ανάγκες σου (με ό,τι συνεπάγεται αυτό στο πλαίσιο μιας κοινωνίας) ή να αρκείσαι σ' αυτά που έχεις. Οπότε ναι, μπορείς να είσαι αυτάρκης* και με τις δυο έννοιες.


* συνώνυμη του ολιγαρκής και λιτοδίαιτος.
Δεν είναι άκυρο, απλά εσύ θεωρείς την επιλογη ανάμεσα σε δύο βιτρίνες "ανεπηρέαστη", ενώ εγώ το θεωρώ τον ορισμό της επηρεασμένης από το περιβάλλον επιλογής.

Φυσικά και δεν μπορείς να καλύπτεις μόνος σου τις ανάγκες σου. Ούτε τις υλικές, ούτε τις πνευματικές. Αν πιστεύεις ότι μπορείς, είναι η αυταπάτη που λέγαμε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2018, 01:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2018, 17:25
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2018, 16:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2018, 09:54

Αφενός ο άνθρωπος ζει σε κοινωνίες, οπότε η αυτάρκεια δεν έχει νόημα, αφετέρου δεν υπάρχει ανεπηρέαστη επιλογή, δεν έχω δει κανέναν να ντύνεται αυθόρμητα με παραδοσιακά Βιετναμεζικα ρούχα ενώ έχει μεγαλώσει στην Ισλανδία του 1600.
Εχμ... ντυνόμαστε με ρούχα που είναι διαθέσιμα στα μαγαζιά. Δεν έχει κορεάτικες στολές του 1300 στα μαγαζιά. Άρα αυτό το επιχείρημα είναι άκυρο.

Αυτάρκεια, στα ελληνικά, σημαίνει να καλύπτεις μόνος σου τις ανάγκες σου (με ό,τι συνεπάγεται αυτό στο πλαίσιο μιας κοινωνίας) ή να αρκείσαι σ' αυτά που έχεις. Οπότε ναι, μπορείς να είσαι αυτάρκης* και με τις δυο έννοιες.


* συνώνυμη του ολιγαρκής και λιτοδίαιτος.
Δεν είναι άκυρο, απλά εσύ θεωρείς την επιλογη ανάμεσα σε δύο βιτρίνες "ανεπηρέαστη", ενώ εγώ το θεωρώ τον ορισμό της επηρεασμένης από το περιβάλλον επιλογής.

Φυσικά και δεν μπορείς να καλύπτεις μόνος σου τις ανάγκες σου. Ούτε τις υλικές, ούτε τις πνευματικές. Αν πιστεύεις ότι μπορείς, είναι η αυταπάτη που λέγαμε.
What the fuck? Καλύπτω μόνος μου τις ανάγκες μου δεν σημαίνει ότι είμαι θεός. Γιατί αυτό ακριβώς υπονοείς. Για να φάω ένα φρούτο, θα πρέπει να βγει από δέντρο. Άρα δεν καλύπτω εγώ την ανάγκη μου αλλά το δέντρο. Το δέντρο όμως δεν βρίσκεται εκεί από πάντα και δεν δημιουργεί φρούτα από το μηδέν. Ο Ήλιος δίνει ενέργεια για να αναπτυχθεί. Άρα ο Ήλιος καλύπτει την ανάγκη μου. Όμως ο Ήλιος δεν δημιουργήθηκε απ' το μηδέν, αλλά από μια μάζα αερίου που κατέρρευσε σε σφαίρες από την βαρύτητά της. Άρα η βαρύτητα καλύπτει την ανάγκη μου. Στο τέλος, με την επαγωγική μαλακία που ξεκίνησες υπονοώντας ότι κάποιος άλλος παράγει για να επωφεληθώ εγώ, θα καταλήξουμε στο ότι πρέπει να είσαι ο Θεός για να καλύπτεις μόνος σου τις ανάγκες σου.

Τούτο είναι βλακώδες. Καλύπτω μόνος μου τις ανάγκες μου σημαίνει ότι είμαι οικονομικά ανεξάρτητος. Αυτό πάντα ορίζεται μέσα σε κάποιο πλαίσιο αναφοράς. Εν προκειμένω, μιλάμε για αυτάρκεια μέσα σε μια κοινωνία. Αλλιώς μεταφέρεις την έννοια της αυτάρκειας στο χώρο του φιλοσοφικού αυνανισμού.

Η επιλογή ανάμεσα σε δυο βιτρίνες έχει να κάνει με το γούστο μου. Κι αυτό ορίζεται μέσα στο πλαίσιο της έλλογης συνείδησης αλλιώς θα καταλήξουμε στο ότι όταν διαπράττω ένα έγκλημα δεν ευθύνομαι εγώ αλλά το περιβάλλον μου. Οπότε δεν υπάρχει και η έννοια του παραβάτη, γιατί δεν παραβαίνει αυτός αλλά το περιβάλλον του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών