Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25247
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 09 Σεπ 2018, 20:48

69 ευρω μινιμαλιστικο;

mec

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 09 Σεπ 2018, 21:04

talaipwros έγραψε:
09 Σεπ 2018, 20:48
69 ευρω μινιμαλιστικο;
Ο μινιμαλισμός είναι κατά της συσσώρευσης και υπερ των πολυλειτουργικών πραγμάτων. Δεν έχει να κάνει τόσο με το κόστος, αλλά το θεωρώ κατόρθωμα, γιατί για πολυλειτουργικά παπούτσια συναντούσα μεγαλύτερες τιμές.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7420
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 09 Σεπ 2018, 21:29

Αν θες να ζήσεις μινιμαλιστικά πρέπει να αγοράζεις ακριβά ρούχα. Τα φθηνά φθείρονται πολύ γρήγορα και μπαίνεις στη διαδικασία να αγοράζεις καινούρια, χωρίς να πετάς τα παλιά γιατί κρίμα είναι. . Νομίζω οτι και στενά οικονομικα να το δει κάποιος , τα φθηνά ρούχα σε βάθος χρόνου κοστίζουν περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 09 Σεπ 2018, 21:35

mec έγραψε:
09 Σεπ 2018, 20:46
Βρήκα παπούτσι για όλες τις χρήσεις. Από πάνω κυριλέ, από κάτω ελαφρώς ανάγλυφο σαν αθλητικό, αρκετά ελαστικό κι ελαφρύ για να μην κουράζει και εσωτερικά υπερυψωμένο, ωστε να απορροφά κραδασμούς και δίνει και λίγο ύψος. Μινιμαλιστικό κατορθωμα, 69Ε.
Το πρόβλημά σου είναι να συνδυάσεις το κυριλέ με το αθλητικό;
Εγώ που έχω και:
μπότες για χειμερινό βουνό, κραμπόν για να περπατώ στον πάγο, χιονορακέτες για να περπατώ στο χιόνι, μπότες για καλοκαιρινό βουνό, παπούτσια αναρρίχησης βράχου, μποτάκια για πεζοπορία, μποτάκια νερού για περπάτημα σε ποτάμια-φαράγγια, παπούτσια για την θάλασσα, παπούτσια για το σκάφος, βατραχοπέδιλα μακρυά σκληρά, βατραχοπέδιλα μακρυά μαλακά, βατραχοπέδιλα κοντά να χωράνε σε αποσκευές, βατραχοπέδιλα ανοιχτού τύπου να φοριούνται με μποτάκι, καλοκαιρινά μποτάκια μοτοσυκλέτας, χειμερινές μπότες μοτοσυκλέτας, μπότες μοτοσυκλέτας εντούρο, γαλότσες για το χτήμα, μποτάκια ασφαλείας για εργοτάξιο, ...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2018, 21:41

Eγώ αντιλαμβάνομαι τον μινιμαλισμό ως διακοσμητική-αρχιτεκτονική τάση (που προσωπικώς βρίσκω πολύ ψυχρή όσο καλής αισθητικής και να είναι) και σε προσωπικό επίπεδο ως εστίαση στις προσωπικές επιλογές ή αδυναμίες (με την απενοχοποιημένη έννοια) δηλαδή ως μία απαγκίστρωση από τα περιττά/αδιάφορα "πρέπει" του ευρύτερου περιβάλλοντος.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείται ο όρος "μινιμαλισμός" και όχι ο όρος "λιτότητα", που είναι πολύ πιο πλήρης ως έννοια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 09 Σεπ 2018, 21:45

"μινιμαλισμός" το λέμε για πράγματα που είναι μικρότερα, ελαφρότερα, με μικρότερο όγκο, από ότι τα συνηθισμένα, και σχεδόν πάντα είναι ακριβότερα.

Έχω μινιμαλιστικά αθλητικά παπούτσια που ζυγίσουν 280 γραμμάρια (Νο 46), ενώ τα συνηθισμένα ζυγίζουν 1000 γραμμάρια.

mec

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 09 Σεπ 2018, 22:21

Μηχανικός έγραψε:
09 Σεπ 2018, 21:35
mec έγραψε:
09 Σεπ 2018, 20:46
Βρήκα παπούτσι για όλες τις χρήσεις. Από πάνω κυριλέ, από κάτω ελαφρώς ανάγλυφο σαν αθλητικό, αρκετά ελαστικό κι ελαφρύ για να μην κουράζει και εσωτερικά υπερυψωμένο, ωστε να απορροφά κραδασμούς και δίνει και λίγο ύψος. Μινιμαλιστικό κατορθωμα, 69Ε.
Το πρόβλημά σου είναι να συνδυάσεις το κυριλέ με το αθλητικό;
Ε ναι, έχω εντάξει το συστηματικό περπάτημα στην καθημερινότητά μου και δεν θέλω να έχω ιδιαίτερες προετοιμασίες. Θέλω να μπορώ να περπατώ κάθε φορά που μου δίνεται ευκαιρεία, ακόμα και μετά από μιά επαγγελματική συνάντηση. Επίσης είμαι κοντά και σε ένα ποτάμι και κάθε φορά που περνάω από κει το πάω ψιλοτζοκιγκ. Σε συνδιασμό πάντα με μπλουζάκι. Πουκάμισο σπάνια να φορέσω, λόγω γιακά που λερώνει.
Επίσης με αυτά τα παπούτσια μπορώ να πάω απευθείας και για γκόλφ, γιατί είναι ανάγλυφα από κάτω και πιάνει στο χώμα (μπαστούνια δίνουν επιτόπου δωρεάν).
Εγώ που έχω και:
μπότες για χειμερινό βουνό, κραμπόν για να περπατώ στον πάγο, χιονορακέτες για να περπατώ στο χιόνι, μπότες για καλοκαιρινό βουνό, παπούτσια αναρρίχησης βράχου, μποτάκια για πεζοπορία, μποτάκια νερού για περπάτημα σε ποτάμια-φαράγγια, παπούτσια για την θάλασσα, παπούτσια για το σκάφος, βατραχοπέδιλα μακρυά σκληρά, βατραχοπέδιλα μακρυά μαλακά, βατραχοπέδιλα κοντά να χωράνε σε αποσκευές, βατραχοπέδιλα ανοιχτού τύπου να φοριούνται με μποτάκι, καλοκαιρινά μποτάκια μοτοσυκλέτας, χειμερινές μπότες μοτοσυκλέτας, μπότες μοτοσυκλέτας εντούρο, γαλότσες για το χτήμα, μποτάκια ασφαλείας για εργοτάξιο, ...
ban :003:
Μηχανικός έγραψε:
09 Σεπ 2018, 21:45
"μινιμαλισμός" το λέμε για πράγματα που είναι μικρότερα, ελαφρότερα, με μικρότερο όγκο, από ότι τα συνηθισμένα, και σχεδόν πάντα είναι ακριβότερα.
Φιλοσοφικά, θα έλεγα, ότι είσαι μέσα.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 12 Σεπ 2018, 22:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2018, 21:41
Eγώ αντιλαμβάνομαι τον μινιμαλισμό ως διακοσμητική-αρχιτεκτονική τάση (που προσωπικώς βρίσκω πολύ ψυχρή όσο καλής αισθητικής και να είναι) και σε προσωπικό επίπεδο ως εστίαση στις προσωπικές επιλογές ή αδυναμίες (με την απενοχοποιημένη έννοια) δηλαδή ως μία απαγκίστρωση από τα περιττά/αδιάφορα "πρέπει" του ευρύτερου περιβάλλοντος.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείται ο όρος "μινιμαλισμός" και όχι ο όρος "λιτότητα", που είναι πολύ πιο πλήρης ως έννοια.
σιγα μη το πουμε και ελαχιστότητα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

mec

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 12 Σεπ 2018, 23:08

Βινόσαυρος έγραψε:
12 Σεπ 2018, 22:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2018, 21:41
Eγώ αντιλαμβάνομαι τον μινιμαλισμό ως διακοσμητική-αρχιτεκτονική τάση (που προσωπικώς βρίσκω πολύ ψυχρή όσο καλής αισθητικής και να είναι) και σε προσωπικό επίπεδο ως εστίαση στις προσωπικές επιλογές ή αδυναμίες (με την απενοχοποιημένη έννοια) δηλαδή ως μία απαγκίστρωση από τα περιττά/αδιάφορα "πρέπει" του ευρύτερου περιβάλλοντος.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείται ο όρος "μινιμαλισμός" και όχι ο όρος "λιτότητα", που είναι πολύ πιο πλήρης ως έννοια.
σιγα μη το πουμε και ελαχιστότητα
Σαν lifestyle έχει καθιερωθεί με το όνομα minimalism διεθνώς.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2018, 11:17

mec έγραψε:
12 Σεπ 2018, 23:08
Βινόσαυρος έγραψε:
12 Σεπ 2018, 22:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2018, 21:41
Eγώ αντιλαμβάνομαι τον μινιμαλισμό ως διακοσμητική-αρχιτεκτονική τάση (που προσωπικώς βρίσκω πολύ ψυχρή όσο καλής αισθητικής και να είναι) και σε προσωπικό επίπεδο ως εστίαση στις προσωπικές επιλογές ή αδυναμίες (με την απενοχοποιημένη έννοια) δηλαδή ως μία απαγκίστρωση από τα περιττά/αδιάφορα "πρέπει" του ευρύτερου περιβάλλοντος.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείται ο όρος "μινιμαλισμός" και όχι ο όρος "λιτότητα", που είναι πολύ πιο πλήρης ως έννοια.
σιγα μη το πουμε και ελαχιστότητα
Σαν lifestyle έχει καθιερωθεί με το όνομα minimalism διεθνώς.
Πιθανόν αλλά και ο όρος lifestyle διεθνώς πήρε το νόημα των τάσεων της μόδας και της επιφάνειας των πραγμάτων γενικότερα, συμβολίζει μια μηχανιστική εξωστρέφεια.

Η λιτότητα είναι μια περισσότερο προσωπική επιλογή, που δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα από τις τρέχουσες τάσεις, είναι εσωστρεφής διαδικασία.

Περιληπτικά θα το χαρακτήριζα ως τη διαφορά του ετερόφωτου με το αυτόφωτο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 16 Σεπ 2018, 10:23

Μηχανικός έγραψε:
09 Σεπ 2018, 21:35
mec έγραψε:
09 Σεπ 2018, 20:46
Βρήκα παπούτσι για όλες τις χρήσεις. Από πάνω κυριλέ, από κάτω ελαφρώς ανάγλυφο σαν αθλητικό, αρκετά ελαστικό κι ελαφρύ για να μην κουράζει και εσωτερικά υπερυψωμένο, ωστε να απορροφά κραδασμούς και δίνει και λίγο ύψος. Μινιμαλιστικό κατορθωμα, 69Ε.
Το πρόβλημά σου είναι να συνδυάσεις το κυριλέ με το αθλητικό;
Εγώ που έχω και:
μπότες για χειμερινό βουνό, κραμπόν για να περπατώ στον πάγο, χιονορακέτες για να περπατώ στο χιόνι, μπότες για καλοκαιρινό βουνό, παπούτσια αναρρίχησης βράχου, μποτάκια για πεζοπορία, μποτάκια νερού για περπάτημα σε ποτάμια-φαράγγια, παπούτσια για την θάλασσα, παπούτσια για το σκάφος, βατραχοπέδιλα μακρυά σκληρά, βατραχοπέδιλα μακρυά μαλακά, βατραχοπέδιλα κοντά να χωράνε σε αποσκευές, βατραχοπέδιλα ανοιχτού τύπου να φοριούνται με μποτάκι, καλοκαιρινά μποτάκια μοτοσυκλέτας, χειμερινές μπότες μοτοσυκλέτας, μπότες μοτοσυκλέτας εντούρο, γαλότσες για το χτήμα, μποτάκια ασφαλείας για εργοτάξιο, ...
Για να μην μπούμε στα όξφορντς, μπρογκς, ντάρμπυ, μονκς, τσέλση, λόαφερς κλπ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

νύχτα

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Οκτ 2018, 02:32

εγώ δεν κατανοώ τον όρο

ο μινιμαλισμός σχετίζεται με την ποσότητα ή την ποιότητα;

με τα υλικά, τις επιθυμίες ή τις επιδιώξεις;

περιμένω απάντηση από τον μεκ ο οποίος φαίνεται
να διαθέτει μινιμαλιστική ντουλάπα μεν, μα τα κουτάκια
μέσα χωρούν με το ζόρι :D

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 13 Οκτ 2018, 02:42

εμενα μου αρεσει ο μινιθμαλισμος και τον εφαρμοζω..Το μονο που με ενδιαφερει ειναι ταξιδια και ντενρνετ για να εμημερωνομαι..Ολα τα αλλα ειναι περιττα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2018, 03:02

Daje έγραψε:
29 Απρ 2018, 17:08
Κατα τη γνωμη μου ο μινιμαλισμος ειναι συμβιβασμος και επιβαλεται ουσιαστικα απο τη φυση, συνεπεια της ανεπαρκειας του ανθρωπου.
Επισης, η πλεοοψηφια των μινιμαλιστων ειναι εκ φυσεως τσιγκουνηδες. Η μειοψηφια ειναι μινιμαλιστες εκ πεποιθησεως και ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης.

υ.γ. ΠΟΥ ΣΑΙ ΙΒΑΝΚΑ, ΑΛΟΓΑ ΜΟΥ ΕΣΥ, ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΜΑΡΩΣΕΙΣ!
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΣΗΜΕΡΑ!
Προσωπικά είμαι μινιμαλιστής, γιατί βαριέμαι τον όγκο. Όταν βγαίνω έξω δεν θέλω να έχω τίποτα περιττό πάνω μου, πακετάρω βαλίτσα με ελάχιστα πράγματα, κτλ.

Τσιγκούνης πάντως δεν είμαι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο μινιμαλισμός σαν τρόπος ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Οκτ 2018, 03:05

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2018, 03:02
Τσιγκούνης πάντως δεν είμαι.
Ουτε εγώ - μάλιστα κάποτε είχα αφήσει και φιλοδώρημα σε ένα γκαρσόνι.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών