Vegan Life Festival 2018

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
fagano3

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 03 Μάιος 2018, 15:09

Θυμηθηκα τωρα ενα φιλαρακι μου.

Καλο παιδι και δεξιο αλλα του ειχε καρφωθει η ιδεα να ειναι πολιτικαλ κορεκτ και να παριστανει τον βιγκαν για να ριχνει γκομενες.

Πηγαιναμε στα γκει φρεντλι μαγαζια, επαιρνε και τα βιγκαν τα μπεργκερακια.Δεν ηταν ασχημα μερικες φορες τα ετρωγα και γω ως σαλατα.

Μετα απο κανενα τριωρο με ρωτουσε αν θα παμε στον Τουρκο.

Τον καλο ή τον τουριστικο τον ρωτουσα;

Τον καλο τον καλο (εκεινο με τις μαντηλες που δεν πατουσε λευκος).

mec

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 03 Μάιος 2018, 18:29

Οι vegetarians είναι ΟΚ. Οι vegans είναι ακραία κατάσταση. Δεν τρώνε όχι μόνο κρέας, αλλά ο,τιδήποτε σχετίζεται με «εκμετάλλευση ζώου» πχ αυγά, γάλα, μέλι. Προσπαθούν να κάνουν και τα παιδιά τους vegans από μωρά καθώς και τα κατοικίδιά τους.
Οι vegans που ταλαιπωρούν τα παιδιά τους πρέπει να καταγγέλονται και το κράτος να τους αφαιρεί την επιμέλεια, γιατί τα παιδιά δεν είναι ιδιοκτησία κάποιου, αλλά ξεχωριστοί πολίτες κι άρα χρειάζονται προστασία από την πολιτεία.

Ορέστης 35

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 04 Μάιος 2018, 00:16

mec_ έγραψε:
03 Μάιος 2018, 18:29
Οι vegetarians είναι ΟΚ. Οι vegans είναι ακραία κατάσταση. Δεν τρώνε όχι μόνο κρέας, αλλά ο,τιδήποτε σχετίζεται με «εκμετάλλευση ζώου» πχ αυγά, γάλα, μέλι. Προσπαθούν να κάνουν και τα παιδιά τους vegans από μωρά καθώς και τα κατοικίδιά τους.
Οι vegans που ταλαιπωρούν τα παιδιά τους πρέπει να καταγγέλονται και το κράτος να τους αφαιρεί την επιμέλεια, γιατί τα παιδιά δεν είναι ιδιοκτησία κάποιου, αλλά ξεχωριστοί πολίτες κι άρα χρειάζονται προστασία από την πολιτεία.
Εγω προσπαθω να ειμαι χορτοφαγος προς το παρον αλλα αν θελω να ειμαι συνεπης με τις αντιληψεις μου πρεπει να αναλογιστω οτι τα ζωα που παραγουν αυγα και γαλα πακεταρονται για το σφαγειο οταν παψουν να ειναι παραγωγικα.

Οσοι με ευκολια υποστηριζετε τη σαρκοφαγια απαντηστε μου αν θα σφαζατε με τα χερια σας ενα ζωο. Για να μετρησω ποσοι απο τους προλαλησαντες θα σιωπησουν.

Εικόνα

Ιδου η πηγη του χοιρινου. Παρε ενα μαχαιρι και βασανισε το μεχρι να του βγει η ψυχη.

mec

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 04 Μάιος 2018, 00:46

Ορέστης 35 έγραψε:
04 Μάιος 2018, 00:16
mec_ έγραψε:
03 Μάιος 2018, 18:29
Οι vegetarians είναι ΟΚ. Οι vegans είναι ακραία κατάσταση. Δεν τρώνε όχι μόνο κρέας, αλλά ο,τιδήποτε σχετίζεται με «εκμετάλλευση ζώου» πχ αυγά, γάλα, μέλι. Προσπαθούν να κάνουν και τα παιδιά τους vegans από μωρά καθώς και τα κατοικίδιά τους.
Οι vegans που ταλαιπωρούν τα παιδιά τους πρέπει να καταγγέλονται και το κράτος να τους αφαιρεί την επιμέλεια, γιατί τα παιδιά δεν είναι ιδιοκτησία κάποιου, αλλά ξεχωριστοί πολίτες κι άρα χρειάζονται προστασία από την πολιτεία.
Εγω προσπαθω να ειμαι χορτοφαγος προς το παρον αλλα αν θελω να ειμαι συνεπης με τις αντιληψεις μου πρεπει να αναλογιστω οτι τα ζωα που παραγουν αυγα και γαλα πακεταρονται για το σφαγειο οταν παψουν να ειναι παραγωγικα.

Οσοι με ευκολια υποστηριζετε τη σαρκοφαγια απαντηστε μου αν θα σφαζατε με τα χερια σας ενα ζωο. Για να μετρησω ποσοι απο τους προλαλησαντες θα σιωπησουν.

Ιδου η πηγη του χοιρινου. Παρε ενα μαχαιρι και βασανισε το μεχρι να του βγει η ψυχη.
Οι πρόγονοί μας μεγάλωσαν σφάζοντας ζώα. Άγρια πρακτική, αλλά απαραίτητη για την επιβίωσή μας. Αν δεν μπορούμε σήμερα είναι γιατί δεν χρειάστηκε να τη μάθουμε. Υπάρχει πλέον το επάγγελμα χασάπης για αυτό. Και στα πολιτισμένα κράτη έχει καθοριστεί η διαδικασία σφαγής με νόμο. Το ζώο το ζαλίζουν πριν τη σφαγή.
Εγώ προσωπικά έχω σφάξει μικρά ζώα, όταν δούλευα στην Αφρική. Σήμερα τρώω ελάχιστο κρέας.

Ορέστης 35

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 04 Μάιος 2018, 00:51

Εγω και να πειναγα δεν ξερω αν θα μπορουσα να το κανω γιατι μου δημιουργει ασχημους προσωπικους συνειρμους.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Μάιος 2018, 00:58

Καλά κάνεις. Και μπράβο σου που το κάνεις.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

mec

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 04 Μάιος 2018, 01:02

Ορέστης 35 έγραψε:
04 Μάιος 2018, 00:51
Εγω και να πειναγα δεν ξερω αν θα μπορουσα να το κανω γιατι μου δημιουργει ασχημους προσωπικους συνειρμους.
Οπωσδήποτε υπάρχει ένας συνειρμός σε σχέση με τη βαρβαρότητα που προηγήθηκε όταν βλέπεις ένα ζώο κρεμασμένο στο τσιγκέλι ή σε κομμάτια, αλλά δεν το έχουν όλοι αυτό. Στο κάτω κάτω δεν σε υποχρεωνει κανένας να είσαι σαρκοφάγος. Εγώ το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι μόνο στην περίπτωση που vegans επιβάλλουν βεγκανική δίαιτα στα παιδιά τους. Προσοχή μιλάω για vegans, όχι για vegetarians.

Ορέστης 35

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 04 Μάιος 2018, 01:05

mec_ έγραψε:
04 Μάιος 2018, 01:02
Ορέστης 35 έγραψε:
04 Μάιος 2018, 00:51
Εγω και να πειναγα δεν ξερω αν θα μπορουσα να το κανω γιατι μου δημιουργει ασχημους προσωπικους συνειρμους.
Οπωσδήποτε υπάρχει ένας συνειρμός σε σχέση με τη βαρβαρότητα που προηγήθηκε όταν βλέπεις ένα ζώο κρεμασμένο στο τσιγκέλι ή σε κομμάτια, αλλά δεν το έχουν όλοι αυτό. Στο κάτω κάτω δεν σε υποχρεωνει κανένας να είσαι σαρκοφάγος. Εγώ το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι μόνο στην περίπτωση που vegans επιβάλλουν βεγκανική δίαιτα στα παιδιά τους. Προσοχή μιλάω για vegans, όχι για vegetarians.
Ειναι δυσκολο να ισορροπησεις τη διατροφη. Χρειαζονται συμπληρωματα ή εξωτικες τροφες οπως τα θαλασσια αλγη που περιεχουν β12.

mec

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 04 Μάιος 2018, 01:13

Ορέστης 35 έγραψε:
04 Μάιος 2018, 01:05
Ειναι δυσκολο να ισορροπησεις τη διατροφη. Χρειαζονται συμπληρωματα ή εξωτικες τροφες οπως τα θαλασσια αλγη που περιεχουν β12.
Η μία περίπτωση είναι να το δεις έτσι. Η άλλη είναι «μήπως έπαθα τίποτα και πάω κόντρα στη φύση μου»; Εγώ από τη δεύτερη θα ξεκίναγα. Βέβαια ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει. (το β'ενικό είναι γενικό)

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Μάιος 2018, 01:18

Εγώ ως κρεατοφαγος φουλ, είμαι ταυτόχρονα και φοβερά υποκριτής. Προσπαθώ να βλέπω τον κιμά/κρεας/κλπ ως αυτούσιο, δηλαδή σαν να φύτρωσε έτσι. Αν μου έλεγαν να σφάξω ζώο δεν θα το έκανα με τίποτα, πέραν ακραίων περιπτώσεων. Δεν θα μπορούσα επίσης να είμαι κυνηγός ποτέ. Το τρως τον λαγό θα μου πεις ; Ναι. Αλλά αν τον δω στο δάσος και μου πουν ρίχτου, δεν παίζει. Πιο πιθανό να το πάρω για κατοικίδιο.

Εννοείται ότι αν δω πρωτα το ζώο ζωντανό και μετά στο πιάτο μου, δεν παίζει καν να το ακουμπησω ουτε για δοκιμή. Αν είχα κότες πχ, μόνο τα αυγά θα έπαιρνα και απλά θα τις τάιζα μέχρι να πεθάνουν από φυσικά αίτια. Και γουρουνι να μκυ δώσεις ή κατσίκι μικρό να το μεγαλώσω θα το έχω σαν σκυλί και δεν θα το σκοτώσω ποτέ.

Φουλ υποκρισία, το ξέρω.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11591
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 04 Μάιος 2018, 01:22

Otto Weininger έγραψε:
04 Μάιος 2018, 01:18
Εγώ ως κρεατοφαγος φουλ, είμαι ταυτόχρονα και φοβερά υποκριτής. Προσπαθώ να βλέπω τον κιμά/κρεας/κλπ ως αυτούσιο, δηλαδή σαν να φύτρωσε έτσι. Αν μου έλεγαν να σφάξω ζώο δεν θα το έκανα με τίποτα, πέραν ακραίων περιπτώσεων. Δεν θα μπορούσα επίσης να είμαι κυνηγός ποτέ. Το τρως τον λαγό θα μου πεις ; Ναι. Αλλά αν τον δω στο δάσος και μου πουν ρίχτου, δεν παίζει. Πιο πιθανό να το πάρω για κατοικίδιο.

Εννοείται ότι αν δω πρωτα το ζώο ζωντανό και μετά στο πιάτο μου, δεν παίζει καν να το ακουμπησω ουτε για δοκιμή. Αν είχα κότες πχ, μόνο τα αυγά θα έπαιρνα και απλά θα τις τάιζα μέχρι να πεθάνουν από φυσικά αίτια. Και γουρουνι να μκυ δώσεις ή κατσίκι μικρό να το μεγαλώσω θα το έχω σαν σκυλί και δεν θα το σκοτώσω ποτέ.

Φουλ υποκρισία, το ξέρω.
είσαι απλά ειλικρινής όχι υποκριτής,χαλάρωσε.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Μάιος 2018, 01:24

Υποκρισία είναι. Το τρώω, αλλά υποκρινομαι ότι είναι κάτι άλλο. Για να μπορώ να συνεχίσω να τρώω.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Μάιος 2018, 02:32

Το πρώτο κοτοπουλο που πήγα να αποκεφαλίσω με μπαλτά το χτυπούσα με μη σταθερό χέρι και σε διαφορετικό σημείο με αποτέλεσμα να χρειαστεί καμια εικοσαριά φορές να γίνει ασώματος η κεφαλή. Πιο μπροστά όμως είχαμε τα κουνέλια τα οποία δε σφάζαμε αλλά τα χτυπούσαμε με ένα γκλόπ στο σβερκο. Αυτό που με έκανε μια φορά εντύπωση ήταν μια γκαστρωμένη κουνέλα την οποία δεν αντιλήφθηκα και δεν ψοφούσε με τίποτα όσες γκλοπιές και αν έτρωγε. Αργότερα όταν ανοίξαμε την κοιλιά και είδαμε τα ατριχα κουνελάκια λυπήθηκα και σκεφτηκα πως ο μη ακαριαίος θάνατος ήταν σαν να ήθελε να κρατηθεί στη ζωή για να ζήσουν τα κουνελούδια. Βάρβαρα έθιμα της επαρχίας σε δύσκολες εποχές.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28311
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 04 Μάιος 2018, 02:45

Otto Weininger έγραψε:
04 Μάιος 2018, 01:18
Εγώ ως κρεατοφαγος φουλ, είμαι ταυτόχρονα και φοβερά υποκριτής. Προσπαθώ να βλέπω τον κιμά/κρεας/κλπ ως αυτούσιο, δηλαδή σαν να φύτρωσε έτσι. Αν μου έλεγαν να σφάξω ζώο δεν θα το έκανα με τίποτα, πέραν ακραίων περιπτώσεων. Δεν θα μπορούσα επίσης να είμαι κυνηγός ποτέ. Το τρως τον λαγό θα μου πεις ; Ναι. Αλλά αν τον δω στο δάσος και μου πουν ρίχτου, δεν παίζει. Πιο πιθανό να το πάρω για κατοικίδιο.

Εννοείται ότι αν δω πρωτα το ζώο ζωντανό και μετά στο πιάτο μου, δεν παίζει καν να το ακουμπησω ουτε για δοκιμή. Αν είχα κότες πχ, μόνο τα αυγά θα έπαιρνα και απλά θα τις τάιζα μέχρι να πεθάνουν από φυσικά αίτια. Και γουρουνι να μκυ δώσεις ή κατσίκι μικρό να το μεγαλώσω θα το έχω σαν σκυλί και δεν θα το σκοτώσω ποτέ.

Φουλ υποκρισία, το ξέρω.

Μια απ τα ιδια
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Vegan Life Festival 2018

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 04 Μάιος 2018, 05:56

και τα μαρουλακια ζωη εχουν απλα δεν εχουν αιμα οταν τα κοβεις με το μαχαιρι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών