Παπουτσια.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
anathematismeno_morio
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 10:22
Phorum.gr user: dukedelouben

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anathematismeno_morio » 23 Ιούλ 2019, 09:33

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 15:45
Ερμής έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 10:55
για ποιο λόγο θέλεις Hoka; Τρέχεις μαραθώνιους;
Εχω προβλημα σε γονατα σοβαρο αλλα με μαλακο παπουτσι οπως τα παλια kinvara ή ακομα και τα πρωτα boost μπορω να περπαταω πολλα χιλιομετρα την ημερα.
Οταν λες σοβαρο πρόβλημα να υποθέσω οστεοαρθρίτιδα γονάτου ή κάνα μηνίσκο; Τότε ο κανόνας λέει οτι αυτό που πρέπει να προσέξεις στα παπούτσια είναι το heel drop (διαφορά ύψους φτέρνας με μετατάρσιο) που προσφέρει το καθέ παπούτσι. Πρέπει να επιλέξεις ένα με zero drop ή ελάχιστο πχ 4-6 mm το πολύ, διότι έτσι θα αποφορτίζεις τους κραδασμούς από το γόνατο και θα τους μοιράζεις σε αστράγαλο και γάμπα. Τα high heel drop παπούτσια τείνουν να επιβαρύνουν το γόνατο περισσότερο.
Τα Altra, Saucony και Hoka εξειδικεύονται σε δρομικά παπούτσια αποστάσεων και δύσκολα θα βρεις μοντέλο για περπάτημα. Πάντως τα Altra φημίζονται για την zero drop φιλοσοφία τους, φιλαράκι μου εξαιρετικός δρομέας με κατεστραμένο γόνατο τρέχει μόνο με Altra ακριβώς για τον λόγο που σε είπα πριν. Επίσης, η asics έχει καλή και μεγάλη γκάμα για walking shoes. Φυσικά όμως παίζει ρόλο και ποιος κατασκευαστής "κάθεται" καλά στο πόδι του καθένα, οπότε η μάρκα είναι σχετική με το τι σου ταιριάζει και σαν πατούμενο.
Πιστεύω όμως, οτι πρέπει να επισκεφτείς έναν ορθοπεδικό/ποδίατρο να κάνεις πελματογράφημα και αυτός να σου προτείνει το κατάλληλο παπούτσι διότι το κάθε γόνατο/πέλμα διαφέρει και συμπεριφέρεται διαφορετικά αναλόγως και την πάθηση φυσικά.
So take my shriveled psyche, stretch it out between your fingers,
Look through lenses made to magnify my soul.

Ορέστης 35

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 23 Ιούλ 2019, 12:24

anathematismeno_morio έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 09:33
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 15:45
Ερμής έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 10:55
για ποιο λόγο θέλεις Hoka; Τρέχεις μαραθώνιους;
Εχω προβλημα σε γονατα σοβαρο αλλα με μαλακο παπουτσι οπως τα παλια kinvara ή ακομα και τα πρωτα boost μπορω να περπαταω πολλα χιλιομετρα την ημερα.
Οταν λες σοβαρο πρόβλημα να υποθέσω οστεοαρθρίτιδα γονάτου ή κάνα μηνίσκο; Τότε ο κανόνας λέει οτι αυτό που πρέπει να προσέξεις στα παπούτσια είναι το heel drop (διαφορά ύψους φτέρνας με μετατάρσιο) που προσφέρει το καθέ παπούτσι. Πρέπει να επιλέξεις ένα με zero drop ή ελάχιστο πχ 4-6 mm το πολύ, διότι έτσι θα αποφορτίζεις τους κραδασμούς από το γόνατο και θα τους μοιράζεις σε αστράγαλο και γάμπα. Τα high heel drop παπούτσια τείνουν να επιβαρύνουν το γόνατο περισσότερο.
Τα Altra, Saucony και Hoka εξειδικεύονται σε δρομικά παπούτσια αποστάσεων και δύσκολα θα βρεις μοντέλο για περπάτημα. Πάντως τα Altra φημίζονται για την zero drop φιλοσοφία τους, φιλαράκι μου εξαιρετικός δρομέας με κατεστραμένο γόνατο τρέχει μόνο με Altra ακριβώς για τον λόγο που σε είπα πριν. Επίσης, η asics έχει καλή και μεγάλη γκάμα για walking shoes. Φυσικά όμως παίζει ρόλο και ποιος κατασκευαστής "κάθεται" καλά στο πόδι του καθένα, οπότε η μάρκα είναι σχετική με το τι σου ταιριάζει και σαν πατούμενο.
Πιστεύω όμως, οτι πρέπει να επισκεφτείς έναν ορθοπεδικό/ποδίατρο να κάνεις πελματογράφημα και αυτός να σου προτείνει το κατάλληλο παπούτσι διότι το κάθε γόνατο/πέλμα διαφέρει και συμπεριφέρεται διαφορετικά αναλόγως και την πάθηση φυσικά.
υπαρχουν αθλητικα που ειναι πολυ καλα για περπατημα. Χρειαζεται δοκιμη. Αλλωστε δεν περπαταω μονο, αλλα τρεχω μικρες αποστασεις αν χρειαστει. Οι περιπατοι μου ενιοτε ειναι πιο περιπετειωδεις απο οτι φανταζεται καποιος.

Άβαταρ μέλους
anathematismeno_morio
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 10:22
Phorum.gr user: dukedelouben

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anathematismeno_morio » 23 Ιούλ 2019, 18:56

Ορέστης 35 έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 12:24
υπαρχουν αθλητικα που ειναι πολυ καλα για περπατημα. Χρειαζεται δοκιμη. Αλλωστε δεν περπαταω μονο, αλλα τρεχω μικρες αποστασεις αν χρειαστει. Οι περιπατοι μου ενιοτε ειναι πιο περιπετειωδεις απο οτι φανταζεται καποιος.
Ναι υπάρχουν κάποια, αλλά δεν είναι όλα τα δρομικά παπούτσια ιδανικά για περπάτημα, κάποια είναι κάποια όχι. Οι ανάγκες ένος ερασιτέχνη δρομέα είναι διαφορετικές από αυτές ενός περιπατητή και βαριέμαι να τις γράφω τώρα.
Επίσης τι εννοείς όταν λες "τρέχεις μικρές αποστάσεις όταν χρειαστεί"; κάθε πότε; πόσα χλμ; σε τι τερέν; σε τι κλίση;
Επίσης τι εννοείς όταν λες "Οι περιπατοι μου ενιοτε ειναι πιο περιπετειωδεις απο οτι φανταζεται καποιος"; κάνεις υψομετρικά; δουλεύεις τεχνικά χωμάτινα μονoπάτια;
Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ Ορέστη όλα τα παραπάνω ερωτήματα παίζουν ρόλο στο πατούμενο που χρειάζεσαι, φυσικά με τη προυπόθεση να έχεις ουδέτερο πάτημα, αν έχεις πρηνισμό στο πάτημα πρέπει να αναθεωρήσεις όλα τα παραπάνω και να πάρεις άλλα κατάλληλα παπούτσια.
Εν ολίγοις αν κάνεις περπατηματρέξιμο και έχεις θέμα στο γόνατο, να προσέξεις την ενίσχυση στη φτέρνα (στο περπάτημα 100% προσγειώνεσαι εκει), ελαφρώς χαμηλό drop (οποσδήποτε όχι πάνω απο 10 mm, κάπου 4 με 8), οχι εξέχων διαπλάτυνση της σόλας-την λεγόμενη flare sole (δεν χρειάζεσαι παραπάνω πρόσφυση που μπορεί να κουράζει το γόνατο) και τέλος επιλογή cushioning, το μαξιλάρι της σόλας δηλαδή, να είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου. Όσα πιο πολλά χλμ κάνεις τόσο πιο μεγάλο "μαξιλάρι" θέλεις.

Σχετικά, τώρα με τις επιλογές που έθεσες. Τα Skechers GORun 3 είναι πολύ καλά και για περπάτημα, δεν έχουν flare sole, έχουν 4mm drop που είναι καλο γιατι δεν επιβαρύνεται το γόνατο. Αλλα πρόσεξε, έχουν πολύ εντονο μαξιλάρι στη σολά, αυτό σημαινει οτι αν κάνεις 5-10 χλμ περπατηματρεξιμο δεν είναι τόσο καλά, τζάμπα θα κουβαλάς "άνεση" και θα κουράζεις το πέλμα, ενώ και με πιο μικρό μαξιλάρι την κάνεις την δουλειά σου. Αν κάνεις 10-15χλμ ή και παραπάνω, το πατούμενο αυτό είναι ιδανικό, αφου το μεγάλο μαξιλάρι αποκτά αξία και βοηθά. Σχετικά με τα Altra και τα Hoka δεν έβαλες συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά θα σου πρότεινα να κινηθείς με προσοχή, είναι ιδιαίτερα παπούτσια και τα δύο. Φυσικά και οι δύο εταιρίες έχουν μοντέλα που είναι καλά και για περπάτημα πάντα με τις ανάγκες του καθένα.
So take my shriveled psyche, stretch it out between your fingers,
Look through lenses made to magnify my soul.

Ορέστης 35

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Ιούλ 2019, 00:43

anathematismeno_morio έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 18:56
Ορέστης 35 έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 12:24
υπαρχουν αθλητικα που ειναι πολυ καλα για περπατημα. Χρειαζεται δοκιμη. Αλλωστε δεν περπαταω μονο, αλλα τρεχω μικρες αποστασεις αν χρειαστει. Οι περιπατοι μου ενιοτε ειναι πιο περιπετειωδεις απο οτι φανταζεται καποιος.
Ναι υπάρχουν κάποια, αλλά δεν είναι όλα τα δρομικά παπούτσια ιδανικά για περπάτημα, κάποια είναι κάποια όχι. Οι ανάγκες ένος ερασιτέχνη δρομέα είναι διαφορετικές από αυτές ενός περιπατητή και βαριέμαι να τις γράφω τώρα.
Επίσης τι εννοείς όταν λες "τρέχεις μικρές αποστάσεις όταν χρειαστεί"; κάθε πότε; πόσα χλμ; σε τι τερέν; σε τι κλίση;
Επίσης τι εννοείς όταν λες "Οι περιπατοι μου ενιοτε ειναι πιο περιπετειωδεις απο οτι φανταζεται καποιος"; κάνεις υψομετρικά; δουλεύεις τεχνικά χωμάτινα μονoπάτια;
Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ Ορέστη όλα τα παραπάνω ερωτήματα παίζουν ρόλο στο πατούμενο που χρειάζεσαι, φυσικά με τη προυπόθεση να έχεις ουδέτερο πάτημα, αν έχεις πρηνισμό στο πάτημα πρέπει να αναθεωρήσεις όλα τα παραπάνω και να πάρεις άλλα κατάλληλα παπούτσια.
Εν ολίγοις αν κάνεις περπατηματρέξιμο και έχεις θέμα στο γόνατο, να προσέξεις την ενίσχυση στη φτέρνα (στο περπάτημα 100% προσγειώνεσαι εκει), ελαφρώς χαμηλό drop (οποσδήποτε όχι πάνω απο 10 mm, κάπου 4 με 8), οχι εξέχων διαπλάτυνση της σόλας-την λεγόμενη flare sole (δεν χρειάζεσαι παραπάνω πρόσφυση που μπορεί να κουράζει το γόνατο) και τέλος επιλογή cushioning, το μαξιλάρι της σόλας δηλαδή, να είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου. Όσα πιο πολλά χλμ κάνεις τόσο πιο μεγάλο "μαξιλάρι" θέλεις.

Σχετικά, τώρα με τις επιλογές που έθεσες. Τα Skechers GORun 3 είναι πολύ καλά και για περπάτημα, δεν έχουν flare sole, έχουν 4mm drop που είναι καλο γιατι δεν επιβαρύνεται το γόνατο. Αλλα πρόσεξε, έχουν πολύ εντονο μαξιλάρι στη σολά, αυτό σημαινει οτι αν κάνεις 5-10 χλμ περπατηματρεξιμο δεν είναι τόσο καλά, τζάμπα θα κουβαλάς "άνεση" και θα κουράζεις το πέλμα, ενώ και με πιο μικρό μαξιλάρι την κάνεις την δουλειά σου. Αν κάνεις 10-15χλμ ή και παραπάνω, το πατούμενο αυτό είναι ιδανικό, αφου το μεγάλο μαξιλάρι αποκτά αξία και βοηθά. Σχετικά με τα Altra και τα Hoka δεν έβαλες συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά θα σου πρότεινα να κινηθείς με προσοχή, είναι ιδιαίτερα παπούτσια και τα δύο. Φυσικά και οι δύο εταιρίες έχουν μοντέλα που είναι καλά και για περπάτημα πάντα με τις ανάγκες του καθένα.
Flare εννοεις στο πελμα ή τη φτερνα; Στο πελμα με βοηθαει πολυ, στη φτερνα βρισκει νωρις εδαφος στο περπατημα (πχ asics nimbus με ειχαν διαλυσει).

Ευχαριστω για το μεγαλο κειμενο. Φαινεται οτι εισαι γνωστης.


Σημερα δοκιμασα:

Hoka clifton: Ισως υπερβολικα ασταθες για τα γουστα μου, χωρις να ειμαι σιγουρος. Επισης στενο για την ποδαρα μου και οχι κεντραρισμενο - ενιωθα να πατα στην εξωτερικη πλευρα της πατουσας.

Hoka mach 2: Ωραια φαρδια εφαρμογη αλλα πολυ σφιχτη σολα.

Δεν ειχε το bondi και δεν δοκιμασα arahi κ το <δε θυμαμαι> ATR. Τα trail της hoka υποψιαζομαι μπορει να συνδυαζουν σταθεροτητα με απορροφητικοτητα.

Brooks glycerin: Εξαιρετικη απορροφηση κραδασμων χωρις ασταθεια, οριακα στενο για την ποδαρα μου, ενιωθα το insole ( πατος) να φουσκωνει κατω απ τα ακροδαχτυλα μου κατα το βηματισμο, το οποιο σημαινει οτι μαλλον ειναι πολυ σφουγγαρατος. Το deal braker ηταν οτι εξειχε η φτερνα και φοβηθηκα οτι θα βρισκει κατα το περπατημα.

Δοκιμασα επισης adidas solar boost και solar glide και solar drive st. Καλα πατηματα και τα 3, το boost κοβει λογω ηλιθιας ραφης. Το προβλημα με τα adidas ειναι οτι μολις τα παω στα βραχια θα γινουν κομματια.

Τελος δοκιμασα σανδαλια teva. Μου στριβουν το μεγαλι δαχτυλο και ποναει. Θα δω για κανα north face.

Αρα ριχνω μια τελευταια ματια αυριο σε σκετσερς και ο, τι αλλο βρω και αν δε μ αρεσουν παραγγελνω kinvara 7.

Άβαταρ μέλους
anathematismeno_morio
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 10:22
Phorum.gr user: dukedelouben

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anathematismeno_morio » 25 Ιούλ 2019, 09:50

Ορέστη με μια γρήγορη ματιά,
Brooks Glycerin: (+) και για άσφαλτο και για ελαφρύ trail (χώμα, πετραδάκι), (-) ελαφρώς βαριά, 10mm drop.
Hoka Clifton: (+) Εξαιρετικό μαξιλάρι, άνεση, (-) στενά μπροστά, μονο για άσφαλτο
Hoka Chalenger ATR: (+) Και για δρόμο και για trail, καλό κράτημα, καλό πάνω μέρος, (-) Η σόλα (κάτω μέρος) δεν είναι τόσο ανθεκτική, δεν είναι για δύσκολο (τεχνικο) trail έχει μικρά καρφιά.
Hoka Mach: (+) Πολυ ελαφριά, σουπερ άνεση, και για άσφαλτο και για ελαφρύ trail (χώμα, πετραδάκι) (-) Δεν αναπνέει καλά το πάνω μέρος, μικρή άβολη γλώσσα.
Hoka Arahi: (+) και για άσφαλτο και για ελαφρύ trail (χώμα, πετραδάκι), (-) πολύ στενά
Adidas: απλά OXI
Saucony Kinvara: πολύ ελαφριά, ανθεκτικά, άνετα (-) Το pro-lock δέσιμο στενεύει πολύ το κουτουπιε, (κάτι θηλειές που έχει στα κορδόνια, αλλά νομίζω αφαιρούνται), δεν είναι για δύσκολο/τεχνικό trail.

Όλα τα παραπάνω είναι γενικά και ψιλοαόριστα, δοκίμασε τι ταιριάζει στο πόδι σου σύμφωνα με τις ανάγκες σου, μόνο εσύ ξέρεις καλύτερα.
Οτι και να επιλέξεις Ορέστη, καλές διαδρομές να έχεις!
So take my shriveled psyche, stretch it out between your fingers,
Look through lenses made to magnify my soul.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιούλ 2019, 10:52

Επειδή βλέπω οτι ξέρεις.
Ποια η γνώμη για τα Asics Nimbus και για τα Mizuno Prophecy
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Ορέστης 35

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Ιούλ 2019, 12:03

anathematismeno_morio έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 09:50
Ορέστη με μια γρήγορη ματιά,
Brooks Glycerin: (+) και για άσφαλτο και για ελαφρύ trail (χώμα, πετραδάκι), (-) ελαφρώς βαριά, 10mm drop.
Hoka Clifton: (+) Εξαιρετικό μαξιλάρι, άνεση, (-) στενά μπροστά, μονο για άσφαλτο
Hoka Chalenger ATR: (+) Και για δρόμο και για trail, καλό κράτημα, καλό πάνω μέρος, (-) Η σόλα (κάτω μέρος) δεν είναι τόσο ανθεκτική, δεν είναι για δύσκολο (τεχνικο) trail έχει μικρά καρφιά.
Hoka Mach: (+) Πολυ ελαφριά, σουπερ άνεση, και για άσφαλτο και για ελαφρύ trail (χώμα, πετραδάκι) (-) Δεν αναπνέει καλά το πάνω μέρος, μικρή άβολη γλώσσα.
Hoka Arahi: (+) και για άσφαλτο και για ελαφρύ trail (χώμα, πετραδάκι), (-) πολύ στενά
Adidas: απλά OXI
Saucony Kinvara: πολύ ελαφριά, ανθεκτικά, άνετα (-) Το pro-lock δέσιμο στενεύει πολύ το κουτουπιε, (κάτι θηλειές που έχει στα κορδόνια, αλλά νομίζω αφαιρούνται), δεν είναι για δύσκολο/τεχνικό trail.

Όλα τα παραπάνω είναι γενικά και ψιλοαόριστα, δοκίμασε τι ταιριάζει στο πόδι σου σύμφωνα με τις ανάγκες σου, μόνο εσύ ξέρεις καλύτερα.
Οτι και να επιλέξεις Ορέστη, καλές διαδρομές να έχεις!
Εισαι πολυ δυνατος! Το pro lock στα kinvara δεν με εχει ενοχλησει. Ενα τετοιο παπουτσι πιο μαξιμαλ θα ηθελα. Το εκτεθιμενο eva περιεργως αποδειχτηκε ανθεκτικο σε τριβες, αλλα το πανω μερος τρυπησε γρηγορα.

Άβαταρ μέλους
anathematismeno_morio
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 10:22
Phorum.gr user: dukedelouben

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anathematismeno_morio » 30 Ιούλ 2019, 19:32

Ερμής έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 10:52
Επειδή βλέπω οτι ξέρεις.
Ποια η γνώμη για τα Asics Nimbus και για τα Mizuno Prophecy
Αγαπητέ Ερμή, συγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης. Προσωπικά είμαι ερασιτέχνης δρομέας ορεινών αποστάσεων, άσφαλτο κάνω 2-3 μήνες το χειμώνα, τυγχάνει όμως να έχω διάφορα μοντέλα και Asics και Mizuno (τώρα και στο παρελθόν).
Και τα δύο αυτά μοντέλα που ανέφερες είναι αυστηρά για δρόμο (άσφαλτος) ή ταρτάν. Δεν είναι αγωνιστικά, εννοώ δεν είναι για ταχύτητα και πολλά χιλιόμετρα έντονου τρεξίματος(π.χ. ημιμαραθώνιος, long runs, επίπονα tempo run κλπ), το βασικό τους μειονέκτημα είναι οτι είναι πολύ βαριά, (ειδικά το mizuno) και έχουν υψηλό heel drop (10mm και 12mm αντίστοιχα). Όμως και τα δυο είναι εξαιρετικά παπούτσια για ελαφρύ (free paced) τρέξιμο λίγων χιλιομέτρων (10-12χλμ.) ή άνετους πολύωρους περιπάτους, καθώς έχουν εξαιρετικά midsole που προσφέρουν υπερ-άνεση. Εάν τα θέλεις λοιπόν για light ελεύθερο τρεξιματάκι ή γρήγορους περιπάτους είναι ιδανικά! Σχετικά με το πιο από τα δύο τώρα, προσωπικά θα επέλεγα τα Asics, είμαι fan της Asics στα δρομικά ελαφριά της μοντέλα, μου κάθονται άψογα, όχι οτι τα mizuno είναι άσχημα,μια χαρά είναι, απλά έχουν ένα μειονέκτημα (παρατήρηση δική μου αλλά και πολλών φίλων αυτή) φθείρονται πολύ εύκολα, χαλάνε γρήγορα εν ολίγοις, ενώ είναι και ακριβούτσικα. Φυσικά, όπως είπα και στον Ορεστή, η επιλογή πρέπει να γίνει με βάση τις αναγκες του καθένα, για τι τα θέλω; για ποσα χλμ; σε τι τερέν; κλπ.
So take my shriveled psyche, stretch it out between your fingers,
Look through lenses made to magnify my soul.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Ιούλ 2019, 20:06

Ευχαριστώ πολύ, αρκετά κατατοπιστική η απάντηση σου!
Νομίζω Ότι με τα nimbus είμαι λοιπόν μια χαρά!
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Ορέστης 35

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Ιούλ 2019, 01:54

Πρεπει να τα δοκιμασεις. Ειχα παρει τα mizuno nirvana wave 4 πριν αμνημονευτων και εμειναν στο κουτι γιατι ηταν πολυ σκληρα. Τα ασικς εχουν φτερνα που προεξεχει και αυτο δεν ταιριαζει στο περπατημα μου. Ειναι πολυ καλοφτιαγμενα ομως.

Ορέστης 35

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Αύγ 2019, 16:39

Πηρα kinvara 7 τελικα. Οχι τοσο καλα οσο τα προηγουμενα μοντελα αλλα καλυτερα απο το καινουριο. Το αριστερο ειναι καπως φθαρμενο, ελπιζω να μη διαλυθει.

Ορέστης 35

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Αύγ 2019, 21:04

Πολυ κουραστικο παπουτσι. Βουλιαζει και ειναι σα να περπατας σε αμμο. Πονανε οι μυς μου απο κουραση.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 03 Αύγ 2019, 21:11

Φαντάσου να μην το παπαροαναλύατε ένα χρόνο τώρα, χωρίς πόδια θα ήσουν τώρα σε τελάρο με ρόδες όπως στον λούκυ λουκ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Αύγ 2019, 21:26

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 15:47
Μπίστης έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 11:12
Βγάλε το καλοκαίρι με σανδάλι και από Οχτώβρη το ξανακοιτάς
Θα πηγαινω σα χελωνα, εκτος αν υπαρχει κανα σανδαλι ελαστικο, που και αυτο θα κανει καμια 80αρα. Οκτωβρη δε θα εχει εκπτωσεις.
Αυτός ο σπισισμός κάποτε πρέπει να σταματήσει. Γιατί αποκαλούν τους αργούς ανθρώπους χελώνες? Υπάρχουν πολύ πιο αργά ζώα απ' τις χελώνες.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Παπουτσια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 03 Αύγ 2019, 21:44

Ορέστης 35 έγραψε:
03 Αύγ 2019, 21:04
Πολυ κουραστικο παπουτσι. Βουλιαζει και ειναι σα να περπατας σε αμμο. Πονανε οι μυς μου απο κουραση.
Δάσκαλε δεν την Ιταλική μάρκα Stonefly, βγάζει και καζουαλ και ψιλοσπορ, είναι το πιο άνετο παπούτσι που έχω αγοράσει.
Σε καθαρα αθλητικό, το μόνο που έχω είναι New Balance 574. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών