οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: οικοκυρική/tips/φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 31 Ιούλ 2019, 13:51

νύχτα έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:45
Null έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:40
Τίποτα. Και όπως μου απεκάλυψε ο λιακοπουλικός πρώην λαοσίτης νυν χρυσαυγίτης 55αρης γείτονας μου
όταν πήγα να του φτιάξω το pc τις προάλλες, 4 λεμόνια την μέρα ολόκληρα μαζί με την φλούδα,
ισούνται με 24 προληπτικές χημειοθεραπείες, και χωρίς τις παρενέργειες!
δε ξέρω αν το λες τυχαία, πιθανότατα ναι

στο παλιό είχα ανεβάσει τόπικ με τις θεραπευτικές ιδιότητες των φλούδων λεμονιού :smt005:
Δεν το ήξερα καν. Σίγουρα δεν θα κατέχεις τις απρόσιτες, κρύφιες πλευρές της γνώσης αυτού του
ιερού πράγματος που ονομάζεται φλούδα λεμονιού όπως ο γείτονας μου, αλλά όλο και κάτι χρήσιμο θα είχες γράψει.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 31 Ιούλ 2019, 13:55

Ισχύει ότι το λεμόνι καθυστερεί την περίοδο? Μου το είχε πει καποιος παπαρας αρκετά χρόνια παλιότερα, και ειχα πεταχτεί παραδίπλα στις λεμονιές του γείτονα και του τις άφησα κουρούπες. Σαν αιλουροειδές σκαρφάλωνα, ξερίζωνα τα λεμόνια με τα δόντια κα τα 'φτυνα ανάποδα στην καρότσα του αγροτικού. Πήγα μετά στη δικιά μου και μόνο με ορό δεν της τα τάισα. Με οποιοδήποτε άλλο τρόπο ναι. Και τελικά της ήρθε κανονικά γαμώ.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8709
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: οικοκυρική/tips/φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 31 Ιούλ 2019, 14:03

Null έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:51
Δεν το ήξερα καν. Σίγουρα δεν θα κατέχεις τις απρόσιτες, κρύφιες πλευρές της γνώσης αυτού του
ιερού πράγματος που ονομάζεται φλούδα λεμονιού όπως ο γείτονας μου, αλλά όλο και κάτι χρήσιμο θα είχες γράψει.
:smt005: τέρας





βαντόνο, δεν γνωρίζω κάτι σχετικό
fear as night can’t be shut off

xameno kormi
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2019, 14:08

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xameno kormi » 31 Ιούλ 2019, 14:12

Otto Weininger έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:22
λολ, δεν ηξερα πως μπορεις να βαλεις φωτια με καποτα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Ιούλ 2019, 14:14

νύχτα έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:38
sys3x έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:33

Παρακαλώ.
αχχ, γκεισούλες, τσέρυ μπλόσομς, τόφου και λωτοί :hebit:

















πόσο καθημερινά

έναον έτσι και τρολάρεις, θα σε ταΐσω μανιτάρια
Την αγαπάω αυτήν πάντως να ξες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 31 Ιούλ 2019, 14:18

vantono έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:55
Ισχύει ότι το λεμόνι καθυστερεί την περίοδο? Μου το είχε πει καποιος παπαρας αρκετά χρόνια παλιότερα, και ειχα πεταχτεί παραδίπλα στις λεμονιές του γείτονα και του τις άφησα κουρούπες. Σαν αιλουροειδές σκαρφάλωνα, ξερίζωνα τα λεμόνια με τα δόντια κα τα 'φτυνα ανάποδα στην καρότσα του αγροτικού. Πήγα μετά στη δικιά μου και μόνο με ορό δεν της τα τάισα. Με οποιοδήποτε άλλο τρόπο ναι. Και τελικά της ήρθε κανονικά γαμώ.
Για να μπορέσουμε να εξάγουμε ασφαλείς συμπεράσματα, θα έπρεπε να το δοκιμάσουμε σε διαφορετικές γυναίκες, να δούμε πως θα αντιδράσει
ο οργανισμός της κάθε μίας. Η δική σου π.χ μπορεί να είχε ανοσία στα λεμόνια, άλλη μπορεί να πάθαινε αλλεργικό σοκ, ακόμα και παράγοντες που με μια πρώτη ματιά φαίνονται άσχετοι όπως η ηλικία, το ζώδιο, ή τοπικά μετεωρολογικά φαινόμενα μπορεί να επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα. Αν η απάντηση είναι "ναι", ευθύνεται όντως η φλούδα για αυτή την δράση, ή μήπως τα κουκούτσια; Θα θέλαμε έναν γενναίο αριθμό από δοκιμές για να μπορέσουμε να μιλήσουμε για κάτι σίγουρο. Θα ρωτούσα τον γείτονα μου αλλά είναι χωρισμένος καμιά 30αρια χρόνια, και δεν τον κόβω να έχει καν γκόμενα/ες.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Γιάννης

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 31 Ιούλ 2019, 14:21

Υπολείμματα καφέ (κατακάθια ελληνικού, ή από τη μηχανή του εσπρέσσο). Δεν τα πετάμε.

1. Αν έχουμε φυτά εσωτερικού χώρου, τα εμπλουτίζουμε με τον χρησιμοποιημένο αλεσμένο καφέ. Κάνει φανταστικό λίπασμα.
2. Επίσης, κατά καιρούς (όχι καθημερινά), ρίχνουμε στις τρύπες του νεροχύτη. Διαλύει τους λιπαρούς ρύπους, το κάνει γουλί χωρίς χλωρίνες και άλλα επιθετικά χημικά. Εξαφανίζει μυρωδιές και προλαμβάνει το βούλωμα.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 31 Ιούλ 2019, 14:24

Πάντως το σίγουρο είναι αν έχεις κατσίκα και έχει στομαχόπονο, αντί για κοκα κολα που δίνουν οι ξενομανείς βοσκοί εδώ
και μερικές γενεές, μπορείς αντ' αυτού να της κάνεις μια λεμονάδα με νερό που θα έχεις συλλέξει από κάποια πηγή.
Όχι χλώρια και λοιπά δηλητήρια. Στην λεμονάδα θα έχεις τρίψει απαραίτητα και φλούδα μέσα. Περδίκι θα γίνει,
και θα της έχεις κάνει και προληπτική χημειοθεραπεία.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 31 Ιούλ 2019, 14:27

Γιάννης έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:21
Υπολείμματα καφέ (κατακάθια ελληνικού, ή από τη μηχανή του εσπρέσσο). Δεν τα πετάμε.

1. Αν έχουμε φυτά εσωτερικού χώρου, τα εμπλουτίζουμε με τον χρησιμοποιημένο αλεσμένο καφέ. Κάνει φανταστικό λίπασμα.
2. Επίσης, κατά καιρούς (όχι καθημερινά), ρίχνουμε στις τρύπες του νεροχύτη. Διαλύει τους λιπαρούς ρύπους, το κάνει γουλί χωρίς χλωρίνες και άλλα επιθετικά χημικά. Εξαφανίζει μυρωδιές και προλαμβάνει το βούλωμα.
:smt023
Και τα τσόφλια από τα αβγά, καθώς και τις φλούδες από τις μπανάνες.Κάνε τα μείγμα και βάζε τα. Αν είσαι από αυτούς που πετάνε το νερό από την πρώτη βράση όταν φτιάχνουν φακές, μπορείς να το χώσεις και αυτό.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Γιάννης

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 31 Ιούλ 2019, 14:41

Null έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:27
Γιάννης έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:21
Υπολείμματα καφέ (κατακάθια ελληνικού, ή από τη μηχανή του εσπρέσσο). Δεν τα πετάμε.

1. Αν έχουμε φυτά εσωτερικού χώρου, τα εμπλουτίζουμε με τον χρησιμοποιημένο αλεσμένο καφέ. Κάνει φανταστικό λίπασμα.
2. Επίσης, κατά καιρούς (όχι καθημερινά), ρίχνουμε στις τρύπες του νεροχύτη. Διαλύει τους λιπαρούς ρύπους, το κάνει γουλί χωρίς χλωρίνες και άλλα επιθετικά χημικά. Εξαφανίζει μυρωδιές και προλαμβάνει το βούλωμα.
:smt023
Και τα τσόφλια από τα αβγά, καθώς και τις φλούδες από τις μπανάνες.Κάνε τα μείγμα και βάζε τα. Αν είσαι από αυτούς που πετάνε το νερό από την πρώτη βράση όταν φτιάχνουν φακές, μπορείς να το χώσεις και αυτό.
Δυστυχώς αυτό τον καιρό είμαι σε διαμέρισμα χωρίς εξωτερικούς χώρους (τη Β. Ευρώπη τους μέσα) και έχω μόνο μερικα γλαστράκια με μυρωδικά στο πρεβάζι. Παλιά που είχα κήπο, είχα βαρέλι-χωνευτήρι και έφτιαχνα δικό μου μίγμα. Έβαζα μέσα φλούδια από λαχανικά και φρούτα, τσόφλια από αυγά, υπολείμματα από καφέ και τσάι, και όλα τα ποώδη αποκλαδέματα από τον κήπο (φύλλα και χόρτα δηλαδή). Δεν χρειάστηκε να πληρώσω ποτέ για λίπασμα. Το βαρέλι πρέπει να είναι χωρίς πάτο, να έχει επαφή με το χώμα του κήπου για να πηγαινοέρχονται σκουλήκια και ζωύφια να κάνουν τη δουλειά τους, μετατρέπονται τα πάντα σε χώμα στο πι και φι.

Για τους αρχάριους: Δεν βάζουμε ποτέ μέσα αποφάγια κρέατος, κόκκαλα, ψωμί. Δεν συνεισφέρουν στη δημιουργία λιπάσματος, και προσελκύουν ποντίκια και αρουραίους.

Στον ίδιο κήπο είχα βάλει και βαρέλι που είχα συνδέσει με τα λούκια της σκεπής και μάζευε νερό της βροχής. Με βρυσάκι μονταρισμένο κοντά στη βάση, τζάμπα νερό για πότισμα.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 31 Ιούλ 2019, 14:45

Γιάννης έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:41
Null έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:27
Γιάννης έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:21
Υπολείμματα καφέ (κατακάθια ελληνικού, ή από τη μηχανή του εσπρέσσο). Δεν τα πετάμε.

1. Αν έχουμε φυτά εσωτερικού χώρου, τα εμπλουτίζουμε με τον χρησιμοποιημένο αλεσμένο καφέ. Κάνει φανταστικό λίπασμα.
2. Επίσης, κατά καιρούς (όχι καθημερινά), ρίχνουμε στις τρύπες του νεροχύτη. Διαλύει τους λιπαρούς ρύπους, το κάνει γουλί χωρίς χλωρίνες και άλλα επιθετικά χημικά. Εξαφανίζει μυρωδιές και προλαμβάνει το βούλωμα.
:smt023
Και τα τσόφλια από τα αβγά, καθώς και τις φλούδες από τις μπανάνες.Κάνε τα μείγμα και βάζε τα. Αν είσαι από αυτούς που πετάνε το νερό από την πρώτη βράση όταν φτιάχνουν φακές, μπορείς να το χώσεις και αυτό.
Δυστυχώς αυτό τον καιρό είμαι σε διαμέρισμα χωρίς εξωτερικούς χώρους (τη Β. Ευρώπη τους μέσα) και έχω μόνο μερικα γλαστράκια με μυρωδικά στο πρεβάζι. Παλιά που είχα κήπο, είχα βαρέλι-χωνευτήρι και έφτιαχνα δικό μου μίγμα. Έβαζα μέσα φλούδια από λαχανικά και φρούτα, τσόφλια από αυγά, υπολείμματα από καφέ και τσάι, και όλα τα ποώδη αποκλαδέματα από τον κήπο (φύλλα και χόρτα δηλαδή). Δεν χρειάστηκε να πληρώσω ποτέ για λίπασμα. Το βαρέλι πρέπει να είναι χωρίς πάτο, να έχει επαφή με το χώμα του κήπου για να πηγαινοέρχονται σκουλήκια και ζωύφια να κάνουν τη δουλειά τους, μετατρέπονται τα πάντα σε χώμα στο πι και φι.

Δεν είναι πιο εύκολο ένα μπλέντερ ρε συ (όχι για τα κλαδιά φυσικά)
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8709
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 31 Ιούλ 2019, 14:47

sys3x έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:14
Την αγαπάω αυτήν πάντως να ξες.
μα φυσικά :D
fear as night can’t be shut off

Γιάννης

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 31 Ιούλ 2019, 14:48

Όχι. Ο κήπος ήταν γύρω στα 100 τετραγωνικά, ήταν πιο εύκολο να ξεχωρίζουμε τα σκουπίδια (αφού έτσι κι αλλιώς ανακυκλώνουμε διεξοδικά) και να τα πετάμε στο βαρέλι της κομποστοποίησης. Και δεν έχουμε να καθαρίζουμε και το μπλέντερ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2019, 15:07

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:03
Σόδα σκόνη και ξύδι λευκό για νεροχύτη μεταλλικό. Και για τα σιφώνια με καυτό νερό.
H σόδα σε σκόνη, το λευκό ξύδι και το λεμόνι είναι τα μαγικά συστατικά για πολλές χρήσεις καθαρισμού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: οικοκυρική / tips / φυσικά προϊόντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Ιούλ 2019, 15:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 15:07
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 13:03
Σόδα σκόνη και ξύδι λευκό για νεροχύτη μεταλλικό. Και για τα σιφώνια με καυτό νερό.
H σόδα σε σκόνη, το λευκό ξύδι και το λεμόνι είναι τα μαγικά συστατικά για πολλές χρήσεις καθαρισμού.
:g030:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών