Πάλι φτώχεια.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Αύγ 2019, 15:06

Cavaliere έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:59
Οι μετανάστες της Γερμανίας ήτανε μαλάκες, βγάζανε έναν τόνο λεφτά, και τα επενδύανε να κάνουν καλό σπίτι στην Ελλάδα για να ζηλεύουν οι χωριανοί, αντί να επενδύσουν στη νέα τους χώρα. Ο άλλος κατέβαινε με την BMW στας Σέρρας μέσω Γιουγκοσλαβίας για να κάνει το κομμάτι του, αντί να μπει στο αεροπλάνο και να΄ρθει σαν άνθρωπος.
Από ένα σημείο και μετά τα σταμάτησαν αυτά. Γείτονές μου δεν έρχονται για διακοπές ούτε το καλοκαίρι και έχουν επενδύσει σε σπίτι (με οροφοδιαμερίσματα) στη Γερμανία, μένουν εκεί οικογενειακά (γονείς, παιδιά).
Αυτό δεν ήταν χαρακτηριστικό μόνο των Ελλήνων. Πολλοί μετανάστες από άλλες χώρες, εργάτες κιόλας, έβλεπα να έρχονται στο εργοστάσιο με ακριβό αυτοκίνητο.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Αύγ 2019, 15:08

Antares έγραψε:
09 Αύγ 2019, 15:06
Από ένα σημείο και μετά τα σταμάτησαν αυτά. Γείτονές μου δεν έρχονται για διακοπές ούτε το καλοκαίρι και έχουν επενδύσει σε σπίτι (με οροφοδιαμερίσματα) στη Γερμανία, μένουν εκεί οικογενειακά (γονείς, παιδιά).
Αυτό δεν ήταν χαρακτηριστικό μόνο των Ελλήνων. Πολλοί μετανάστες από άλλες χώρες. εργάτες κιόλας, έβλεπα να έρχονται στο εργοστάσιο με ακριβό αυτοκίνητο.
Οι Τούρκοι ακόμα το κάμουν. Εμείς πια μπαίνουμε στ΄αερόπλανο, ο Τούρκος έχει αμάξι 60,000 ευρώ και πάει στο χωριό να μοιράσει καθρεφτάκια. Και ψηφίζει και Έρντογαν, ο μαλάκας.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Αύγ 2019, 15:21

ροδες united έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:58
Ειλικρινά απο ολους τους τσακωμούς του φορουμ , μονο τον δικό σας δεν καταλαβαινω . Ερμης ναιδα δηλαδη, γιατί οττο ναιδα οκ υπαρχει μια υφερπουσα ερωτική διάθεση....

Αποδεχτειτε οτι η μια μπορει να ειναι εργαζομενη-διαμάντι που την πικραίνει η εργοδοτικη αναισθησία και ο αλλος εργοδοτης-διαμάντι που τον πικραίνει η άδικη στοχοποιηση και συνεχίστε την ζωη σας. Αφού ειστε παραδείγματα προς μίμηση (και δεν το κεω ειρωνικά) τι τσακώνεστε; είστε στο ιδιο στρατόπεδο όπως τα περιγράφετε, και απεναντι σας ειναι οι αλλοι, είτε κακοι εργοδότες, είτε κακοι εργαζόμενοι είτε κακοι συνδικαλιστες... Τωρα το πόσοι εξ αυτών ειναι κακοι, με στατιστική δυστυχώς δεν μετριέται και το τι ακούει ο καθένας ολοι ξέρουμε οτι εχει να κανει και απο το ποσο μακρυα ή κοντα στο αυτι του το ακούει. Παράδειγμα (για να μην θεωρησετε οτι παρεμβαινω αφ υψηλού) εγω εχω στο περιβαλλον μου κάποιους δημόσιους υπαλληλους. Ξερω οτι κάποιοι αλλοι συ καθαριζανε φασολακια στην δουλεια. Ποτε δεν θα το πάρω αυτο με την πρεπουσα σοβαρότητα (εννοώ σαν καφενειακος σχολιαστής, άλλωστε δεν τροφοδοτω καποιον θεσμο που θα μπορούσε να το αλλαξει αυτο...περαν των...εκλογων...λεμε τωρα). Διότι τα βιωματα των κοντινων μου ειναι πιο ισχυρά συναισθηματικά μεσα μου απο τον ξένο καθαριστη φασολακιων. Τέλος παντων...δεν με ξενιζει τοσο η ανούσια κόντρα σας...απο δαυτες γεμάτο το φορουμ...να περασει και η μερα στην τελική...με ξενιζει το μας και σας, εσείς και εμεις, που χρησιμοποιείτε αμφοτεροι σαν χούλιγκαν ομάδων....δεν είστε υποσυνολα ενός ομογενους συνόλου...ελεος...χαλαρώστε και καλές διακοπες εύχομαι
Α)Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις και
Β) δεν αναφέρομαι στον Ερμή προσωπικά. Στον Ερμή βλέπω γενικά τον ελ.επιχειρηματία-εργοδοτη και την νοοτροπία τους και αυτός αντίστοιχα σε μένα βλέπει τον ελ.εργαζομενο κτλ αυτό που δεν μπορεί ποτέ να δεχτεί είναι ότι στην πλειοψηφία τους οι Ελ εργοδότες είναι όπως τους περιγράφω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 09 Αύγ 2019, 16:44

Cavaliere έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:59
Οι μετανάστες της Γερμανίας ήτανε μαλάκες, βγάζανε έναν τόνο λεφτά, και τα επενδύανε να κάνουν καλό σπίτι στην Ελλάδα για να ζηλεύουν οι χωριανοί, αντί να επενδύσουν στη νέα τους χώρα. Ο άλλος κατέβαινε με την BMW στας Σέρρας μέσω Γιουγκοσλαβίας για να κάνει το κομμάτι του, αντί να μπει στο αεροπλάνο και να΄ρθει σαν άνθρωπος.
Αφού για να κάνουν αυτό το καλό σπίτι στη Ελλάδα έφυγαν , όχι γιατί ξέρανε από χρήματα κ επιχειρήσεις .

Δεν καταλαβαίνω το πόιντ σου για το σπίτι .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Αύγ 2019, 16:57

lyna έγραψε:
09 Αύγ 2019, 16:44
Cavaliere έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:59
Οι μετανάστες της Γερμανίας ήτανε μαλάκες, βγάζανε έναν τόνο λεφτά, και τα επενδύανε να κάνουν καλό σπίτι στην Ελλάδα για να ζηλεύουν οι χωριανοί, αντί να επενδύσουν στη νέα τους χώρα. Ο άλλος κατέβαινε με την BMW στας Σέρρας μέσω Γιουγκοσλαβίας για να κάνει το κομμάτι του, αντί να μπει στο αεροπλάνο και να΄ρθει σαν άνθρωπος.
Αφού για να κάνουν αυτό το καλό σπίτι στη Ελλάδα έφυγαν , όχι γιατί ξέρανε από χρήματα κ επιχειρήσεις .

Δεν καταλαβαίνω το πόιντ σου για το σπίτι .
Όχι βέβαια, δεν φύγανε για ένα σπίτι. Το σπίτι το έφτιαχναν σαν εξοχικό, σύνδεσμο με τον τόπο καταγωγής. Των δεκαετιών 60 και 70 οι περισσότεροι δεν είχαν μόρφωση, παρά μόνο του δημοτικού. Παρόλα αυτά αρκετοί έφτιαξαν επιχειρήσεις. Τα παιδιά τους, τουλάχιστον των περισσοτέρων, ποτέ δεν ήρθαν πίσω και φυσικά έγιναν επιχειρηματίες και επιστήμονες. Μην τους βγάλουμε και τελείως άχρηστους. Μεγάλη απώλεια και αυτή για την χώρα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Αύγ 2019, 17:33

stergiosbik έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:25
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:08
Cavaliere έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:06
Το προσωπικό και το εταιρικό πρέπει να είναι δύο διαφορετικά πορτοφόλια. Αν μπλέξει η προσωπική υποχρέωση με την εταιρική και κωλύεται κάποια, σημαίνει πως πρέπει να παρατήσεις την επιχειρηματικότητα και να πας να δουλέψεις γκαρσόνι στου Παπασπύρου με παπιγιόν.
Φυσικά.
Αντε να πείσεις όμως τη Ναιδα και την κάθε Νάιδα οτι οι διακοπές πληρώνονται απο το προσωπικό σου πορτοφόλι και οι εταιρικές υποχρεώσεις απο τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρείας, που τα μεν με τα δε μπορεί να είναι διαφορετικής ισχύος.
Αυτο ομως δεν ειναι το συνηθες στις ελ επιχειρησεις.

φυσικα και ειναι συνηθες.

κανουνε μπιζνα μονο για να λενε οτι ειναι μπιζνεσμαν, μαζεβουν 5 τσουβαλια λεφτα το μηνα απο κληρονομημενα νοικια, δεν εχουν δουλεψει αληθινα ποτε τους, και ανοιγουν κατι ισα για να εχουν τον τιτλο του μπιζνεσμαν.
ερχονται ισα βαρκα ισα πανια, η μπορει ακομη και να μπαινουν μεσα, αλλα δεν τους νοιαζει, τα νοικια ναναι καλα.
ετσι εκανε ενας απο τους εγοδοτες μου οταν ημουν νεος. ουτε καν ετσι, χειροτερα, καθε σαιζον πουλαγε κι απο 1 ακινητο, και ανοιγε ξενυχταδικο, το οποιο συνηθως ειχε κοσμο, και φαινοταν να πηγαινει καλα, αλλα στην πραξη εμπαινε αγριως μεσα.
την επομενη χρονια, αλλο ακινητο.

τωρα ειναι κυριολεκτικα στην ψαθα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 09 Αύγ 2019, 17:36

Ασέβαστος έγραψε:
09 Αύγ 2019, 17:33
stergiosbik έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:25
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:08


Φυσικά.
Αντε να πείσεις όμως τη Ναιδα και την κάθε Νάιδα οτι οι διακοπές πληρώνονται απο το προσωπικό σου πορτοφόλι και οι εταιρικές υποχρεώσεις απο τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρείας, που τα μεν με τα δε μπορεί να είναι διαφορετικής ισχύος.
Αυτο ομως δεν ειναι το συνηθες στις ελ επιχειρησεις.

φυσικα και ειναι συνηθες.

κανουνε μπιζνα μονο για να λενε οτι ειναι μπιζνεσμαν, μαζεβουν 5 τσουβαλια λεφτα το μηνα απο κληρονομημενα νοικια, δεν εχουν δουλεψει αληθινα ποτε τους, και ανοιγουν κατι ισα για να εχουν τον τιτλο του μπιζνεσμαν.
ερχονται ισα βαρκα ισα πανια, η μπορει ακομη και να μπαινουν μεσα, αλλα δεν τους νοιαζει, τα νοικια ναναι καλα.
ετσι εκανε ενας απο τους εγοδοτες μου οταν ημουν νεος. ουτε καν ετσι, χειροτερα, καθε σαιζον πουλαγε κι απο 1 ακινητο, και ανοιγε ξενυχταδικο, το οποιο συνηθως ειχε κοσμο, και φαινοταν να πηγαινει καλα, αλλα στην πραξη εμπαινε αγριως μεσα.
την επομενη χρονια, αλλο ακινητο.

τωρα ειναι κυριολεκτικα στην ψαθα.
Καλε ακόμα γίνεται αυτό .

Αφού αρχίζω να πιστεύω ότι οι μόνοι ελ επιχειρηματιες είναι οι ελ ΔΥ :D
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Αύγ 2019, 17:44

lyna έγραψε:
09 Αύγ 2019, 17:36

Καλε ακόμα γίνεται αυτό .

Αφού αρχίζω να πιστεύω ότι οι μόνοι ελ επιχειρηματιες είναι οι ελ ΔΥ :D
αλλο στανταρακι αυτο. ανοιγει ο δυ μαγαζι, στο ονομα της γυναικας του συνηθως. η με το εφαπαξ.

και τον πινει. αλλα επειδη πεφτει η συνταξαρα, εξακολουθει την καλη ζωη, και οι αριστεροι τον κατηγορουν οτι κανει ζωαρα με την υπεραξια του εργατη
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2019, 19:24

Ερμής έγραψε:
08 Αύγ 2019, 23:21
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως φτηνά δωμάτια βρίσκεις όσα θέλεις ακόμη και τώρα για την επόμενη εβδομάδα. Στα ακριβά είναι που πρέπει να βάλεις βύσμα για να βρεις.
Και δε μιλάω για τα κοσμοπολίτικα νησιά αλλά και για την ηπειρωτική Ελλάδα.
Δηλαδή τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση;
Ότι οι πλούσιοι έχουν λεφτά και ψάχνουν τα καλύτερα,ενώ οι φτωχοί (ή έστω φτωχότεροι) δεν πάνε καν διακοπές με αποτέλεσμα τα φτηνά δωμάτια να μένουν απούλητα;
Κάτι δεν πιάνω εδώ :smt017
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Ορέστης 35

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Αύγ 2019, 06:13

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
09 Αύγ 2019, 11:04
Δύο μικρες παρατηρήσεις παίδες
Η φτώχεια είναι μέγεθος σχετικό , εκτός εάν μιλάμε για την απόλυτη φτώχεια δηλαδή το να πεθαίνεις πραγματικά από την πείνα

Πάντοτε στην ζωή θα πρέπει να είσαι πλεονέκτης και να κλαιγεσαι αλλιώς σε υποβαθμίζουν ενάντια στα συμφέροντα σου . Εδώ κλαίγονται οι ...Έλληνες εφοπλιστές και βιομηχανοι γιατί δεν βγάζουν τα κέρδη που οι ίδιοι θέλουν να βγάλουν.
Ετσι μου κανουν εμενα. Μου λενε χαλας λεφτα χαλας λεφτα. Μετα φευγουν διακοπες και εγω καθομαι σπιτι και κοιταω τα ντουβαρια. Αν υποθέσουμε ότι οι πιο φθηνές διακοπές στοιχίζουν 300 ευρω, τα τελευταία 20 χρονια εχω εξοικονομησει 6000 τα οποια δικαιουμαι να ξοδεψω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Αύγ 2019, 10:03

Και ο δουλοπάροικος του Τσιφλικά πριν εκατό χρόνια , το ιδιο θα αναρωτιούνταν
Μα γιατί διαμαρτύρονται οι άλλοι κολλητοί ότι είναι φτωχοί αφού ..ψωμί κι ελιά (και Κωτσο Βασιλιά ..) έχουμε ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Αύγ 2019, 10:09

Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 15:55
Κάθε χρόνο θερίζει η κρίση. Αλλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή όλοι είναι στα νησιά. Εν τω μεταξύ, όλη τη χρονιά στο δανεικό σου τη βγαίνουν, φέσωμα, δεν έχω, δεν φτάνουν, δεν βγαίνω, δεν χέζω. Με το που μπει η Αύγουστος, μπουχοί. Και να στα φατσαμπούκια οι παραλίες, τα νησά, οι τσιπούρες, τα καλαμάρια, τα τραπέζα γεμάτα μεζέδες και ούζα. Πολλή φτώχεια.
Από ότι ξέρω από συγκεκριμένα νησιά σαν την Λέρο
Όσοι πάνε διακοπές εκεί , πηγαίνουν σε γνωστούς η φίλους τους
Σε ταβέρνες πάνε πολύ λίγο , μια δυο φορές από τις δέκα μέρες που θα πάνε διακοπές , και τρώνε με ...γερμανικό σύστημα δηλαδή μια ντοματοσαλατα πέντε άτομα ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών