Πάλι φτώχεια.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 07 Αύγ 2019, 16:56

Lord Brum έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:53
Juno έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:44
Lord Brum έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:41
Εσύ τι στοίχημα έχασες και έβαλες τέτοιο avatar;
Είχα πει για διψήφια διαφορά ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ και ΣΥΡΙΖΑ κάτω από 25% έχασα 2 στοιχηματα από ένα μήνα το.καθενα. ένα μήνα είχα το.σημα του ΣΥΡΙΖΑ και ένα μήνα θα έχω το αλφαδι
Τα δύσκολα πέρασαν, έβγαλες το αβαταρ ΣΥΡΙΖΑ. :lol:

Επι του θέματος, τα προγράμματα κοινωνικού τουρισμού φυσικά και υπάρχουν ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Αύγ 2019, 17:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:30
Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά νομίζω ότι ισχύουν και σήμερα.

Σε κάθε περίπτωση, το πραγματικό έξοδο αν μείνεις σε ξενοδοχείο ή δωμάτιο είναι η διαμονή. Η διατροφή ακόμη και αν πρόκειται για οικογένεια, με έναν καλό προγραμματισμό είναι περίπου ίδια με αυτήν στην πόλη. Και όλως τυχαίως, οι τιμές ξενοδοχείων και δωματίων έχουν πέσει ενώ οι παροχές έχουν ανέβει. Σε κάθε περίπτωση, οι Έλληνες (ως μονάδες) συνεχίζουν να δίνουν περισσότερα ως τουρίστες από τους ξένους.

Αναφέρομαι στα μέσα εισοδήματα και όχι στις περιπτώσεις εχόντων. Ακόμη και σε αυτό το επίπεδο οι Τούρκοι τα σκάνε πολύ πιο εύκολα και είναι πολύ πιο καλοπροαίρετοι και ευγενείς από τις ψωνάρες τους Ιταλούς.
Δεν ξέρω, αλλά το πρότυπο του τσίπη τουρίστα μου κάνει μόνο στο υποσυνείδητό μου τον Γερμανό -όπου αφήνει πουρμπουάρ 3 ευρώ για μια σαλάτα που κάνει 6- αλλά οι πιο large που είδα ήταν οι Αμερικάνοι, εξαιρετικά ευγενικοί, και γενναιόδωροι. Για τους Έλληνες έχω μείνει άφωνος. Εξακολουθούν να παραγγέλνουν τα διπλά από όσα μπορούν να φάνε. Δεν είμαι τσίπης, το αντίθετο, αλλά αυτό το γέμισμα τραπεζιού αλά κινέζικα, κάτι μου δημιουργεί. Αλλά στο θέμα: Ο πατέρας μου όλον τον χρόνο προσπαθεί να μαζέψει τα χρωστούμενα, και όλοι πεινάνε. 1η Αυγούστου δεν υπάρχει ψυχή, μετά όλοι ξαναεμφανίζονται 1 Σεπτεμβρίου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Αύγ 2019, 17:35

Πάλι γκρίνια.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Αύγ 2019, 17:38

Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 17:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:30
Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά νομίζω ότι ισχύουν και σήμερα.

Σε κάθε περίπτωση, το πραγματικό έξοδο αν μείνεις σε ξενοδοχείο ή δωμάτιο είναι η διαμονή. Η διατροφή ακόμη και αν πρόκειται για οικογένεια, με έναν καλό προγραμματισμό είναι περίπου ίδια με αυτήν στην πόλη. Και όλως τυχαίως, οι τιμές ξενοδοχείων και δωματίων έχουν πέσει ενώ οι παροχές έχουν ανέβει. Σε κάθε περίπτωση, οι Έλληνες (ως μονάδες) συνεχίζουν να δίνουν περισσότερα ως τουρίστες από τους ξένους.

Αναφέρομαι στα μέσα εισοδήματα και όχι στις περιπτώσεις εχόντων. Ακόμη και σε αυτό το επίπεδο οι Τούρκοι τα σκάνε πολύ πιο εύκολα και είναι πολύ πιο καλοπροαίρετοι και ευγενείς από τις ψωνάρες τους Ιταλούς.
Δεν ξέρω, αλλά το πρότυπο του τσίπη τουρίστα μου κάνει μόνο στο υποσυνείδητό μου τον Γερμανό -όπου αφήνει πουρμπουάρ 3 ευρώ για μια σαλάτα που κάνει 6- αλλά οι πιο large που είδα ήταν οι Αμερικάνοι, εξαιρετικά ευγενικοί, και γενναιόδωροι. Για τους Έλληνες έχω μείνει άφωνος. Εξακολουθούν να παραγγέλνουν τα διπλά από όσα μπορούν να φάνε. Δεν είμαι τσίπης, το αντίθετο, αλλά αυτό το γέμισμα τραπεζιού αλά κινέζικα, κάτι μου δημιουργεί. Αλλά στο θέμα: Ο πατέρας μου όλον τον χρόνο προσπαθεί να μαζέψει τα χρωστούμενα, και όλοι πεινάνε. 1η Αυγούστου δεν υπάρχει ψυχή, μετά όλοι ξαναεμφανίζονται 1 Σεπτεμβρίου.
Ειναι το κατοχικό σύνδρομο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Αύγ 2019, 17:41

Naida έγραψε:
07 Αύγ 2019, 17:38
Ειναι το κατοχικό σύνδρομο.
Ναι, το ξέρω το κατοχικό σύνδρομο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Αύγ 2019, 17:49

Και η ΔΕΗ έχει σχεδόν 2 δις ανεξόφλητες οφειλές από όλες τις κατηγορίες οργανισμών, επιχειρήσεων και πολιτών. Αλλά οι διακοπές στο νησί πρέπει να γίνουν.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Αύγ 2019, 22:15

Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 17:41
Naida έγραψε:
07 Αύγ 2019, 17:38
Ειναι το κατοχικό σύνδρομο.
Ναι, το ξέρω το κατοχικό σύνδρομο.
Πήγαιναν στις ταβέρνες κατά την διάρκεια της Κατοχής και παρήγγελναν ένα σκασμό φαγητά;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 08 Αύγ 2019, 02:44

Feindflug έγραψε:
07 Αύγ 2019, 22:15
Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 17:41
Naida έγραψε:
07 Αύγ 2019, 17:38
Ειναι το κατοχικό σύνδρομο.
Ναι, το ξέρω το κατοχικό σύνδρομο.
Πήγαιναν στις ταβέρνες κατά την διάρκεια της Κατοχής και παρήγγελναν ένα σκασμό φαγητά;
τύπε η κατοχή ήταν η αιτία που προϋπήρξε της γεννήσεως του προβλήματος
ή έτσι λέμε
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Ορέστης 35

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Αύγ 2019, 03:50

Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 15:55
Κάθε χρόνο θερίζει η κρίση. Αλλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή όλοι είναι στα νησιά. Εν τω μεταξύ, όλη τη χρονιά στο δανεικό σου τη βγαίνουν, φέσωμα, δεν έχω, δεν φτάνουν, δεν βγαίνω, δεν χέζω. Με το που μπει η Αύγουστος, μπουχοί. Και να στα φατσαμπούκια οι παραλίες, τα νησά, οι τσιπούρες, τα καλαμάρια, τα τραπέζα γεμάτα μεζέδες και ούζα. Πολλή φτώχεια.
Ετσι. Τελειωσαν ολα τα λεφτα. Δεν εχει μεινει φραγγο. Μη χαλας για σενα. Αλλα οι διακοπες κλεισμενες απ την ανοιξη.

Ορέστης 35

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Αύγ 2019, 03:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:09
Η βαβούρα του Αυγούστου, δεν σημαίνει τίποτα. Είναι η κλασσική περίοδος όπου οι περισσότεροι παίρνουν άδεια, οπότε την κάνουν για εξοχικά, πατρικά σε χωριά και η νεολαία σε μπιτσόμπαρα και φτηνά δωμάτια, που το τελικό κόστος τους έρχεται μία ή άλλη με παραμονή στην πόλη. Τα χρόνια που κάποιες μέσες οικογένειες έκαναν μηνιαίες διακοπές σε ξενοδοχεία κλπ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Και το κυριώτερο, για τις διακοπές ισχύει ότι και για τις εξόδους στην πόλη. Το θέμα δεν είναι τα "κεφάλια" σε κάθε μπαρ, καφέ, ταβέρνα κλπ αλλά η κατά κεφαλήν κατανάλωση που έχει μειωθεί δραματικά από τις εποχές των παχιών αγελάδων, πράγμα που δεν είναι κάτι δεδομένα κακό.
Οι εστιασμοί σε Μύκονο και Σαντορίνη είναι καραμπαμπισμοί, απλώς για τη δημιουργία εντυπώσεων.
Δεν υπαρχουν φτηνα δωματια και οποιος γυρναει ολο και κατι ψωνιζει, μια τυροπιτα, ενα χυμο, ενα παγωτο, ενα ποτο το βραδυ...

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 08 Αύγ 2019, 20:29

Lord Brum έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:53
Juno έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:44
Lord Brum έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:41
Εσύ τι στοίχημα έχασες και έβαλες τέτοιο avatar;
Είχα πει για διψήφια διαφορά ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ και ΣΥΡΙΖΑ κάτω από 25% έχασα 2 στοιχηματα από ένα μήνα το.καθενα. ένα μήνα είχα το.σημα του ΣΥΡΙΖΑ και ένα μήνα θα έχω το αλφαδι
Δεν πειράζει. Και πάλι ήττα είναι για αυτόν που κέρδισε το στοίχημα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Αύγ 2019, 23:21

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως φτηνά δωμάτια βρίσκεις όσα θέλεις ακόμη και τώρα για την επόμενη εβδομάδα. Στα ακριβά είναι που πρέπει να βάλεις βύσμα για να βρεις.
Και δε μιλάω για τα κοσμοπολίτικα νησιά αλλά και για την ηπειρωτική Ελλάδα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 08 Αύγ 2019, 23:35

Juno έγραψε:
08 Αύγ 2019, 20:29
Lord Brum έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:53
Juno έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:44

Εσύ τι στοίχημα έχασες και έβαλες τέτοιο avatar;
Είχα πει για διψήφια διαφορά ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ και ΣΥΡΙΖΑ κάτω από 25% έχασα 2 στοιχηματα από ένα μήνα το.καθενα. ένα μήνα είχα το.σημα του ΣΥΡΙΖΑ και ένα μήνα θα έχω το αλφαδι
Δεν πειράζει. Και πάλι ήττα είναι για αυτόν που κέρδισε το στοίχημα.
Μπα.. καθολου! Πεταω απο την χαρα μου να βοεπω τετοιες δημοσιευσεις με αλφαδι αβαταρ.

Επισης κατ εμε ηταν σιγουρο οτι θα χασει ο συριζα,τζογαρα και τωρα απολαμβανω το στοιχημα..ειδικα οταν ερχονται τετοιες ερωτησεις απο τυπισσες σαν κ εσενα. Α! Ξεχασα να βαλω τονους.. :a040:
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 08 Αύγ 2019, 23:38

Κλασικα ρε καβ. Απο μικρος θυμαμαι την κλαψα των νεοελλ. Παντως τα τελευταια χρονια ειναι εμφανες οτι αλλαξαν πολλα πραγματα,ειτε λογο μειωμενης καταναλωσης ειτε απο περιορισμενες μερρες διακοπων συγκριτικα με το παρελθον.

Αλλα ο νεο ελλ εκει. Κλαψα.

Επισης κατι ακομα που καταλαβα ειναι πως σχεδον οτι και να συμβει,θα τα γραφουν στα παπαρια τους και θα διασκεδαζουν οσο τους παιρνει. Και καλα κανουν. Μια ζωη την εχομε.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Αύγ 2019, 23:45

Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 15:55
Κάθε χρόνο θερίζει η κρίση. Αλλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή όλοι είναι στα νησιά. Εν τω μεταξύ, όλη τη χρονιά στο δανεικό σου τη βγαίνουν, φέσωμα, δεν έχω, δεν φτάνουν, δεν βγαίνω, δεν χέζω. Με το που μπει η Αύγουστος, μπουχοί. Και να στα φατσαμπούκια οι παραλίες, τα νησά, οι τσιπούρες, τα καλαμάρια, τα τραπέζα γεμάτα μεζέδες και ούζα. Πολλή φτώχεια.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι όσοι κλαιγονται έχουν φράγκα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών