Πάλι φτώχεια.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Αύγ 2019, 15:55

Κάθε χρόνο θερίζει η κρίση. Αλλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή όλοι είναι στα νησιά. Εν τω μεταξύ, όλη τη χρονιά στο δανεικό σου τη βγαίνουν, φέσωμα, δεν έχω, δεν φτάνουν, δεν βγαίνω, δεν χέζω. Με το που μπει η Αύγουστος, μπουχοί. Και να στα φατσαμπούκια οι παραλίες, τα νησά, οι τσιπούρες, τα καλαμάρια, τα τραπέζα γεμάτα μεζέδες και ούζα. Πολλή φτώχεια.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Αύγ 2019, 15:59

Καλά μην νομίζεις. Οι πραγματικά μη έχοντες δεν βγάζουν τίποτα στα facebook οπότε φαίνεται η μειοψηφία που κάνει θόρυβο και πολλοί παραθερίζουν στα πατρικά όπου τυχαίνει να είναι τουριστικές περιοχές ή απλά περιοχές με παραλίες και ωραία φύση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Αύγ 2019, 16:01

Και στις ταβέρνες με τι πληρώνουν, με φασόλια;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Αύγ 2019, 16:03

Να μας πει κανένας άλλος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69781
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2019, 16:09

Η βαβούρα του Αυγούστου, δεν σημαίνει τίποτα. Είναι η κλασσική περίοδος όπου οι περισσότεροι παίρνουν άδεια, οπότε την κάνουν για εξοχικά, πατρικά σε χωριά και η νεολαία σε μπιτσόμπαρα και φτηνά δωμάτια, που το τελικό κόστος τους έρχεται μία ή άλλη με παραμονή στην πόλη. Τα χρόνια που κάποιες μέσες οικογένειες έκαναν μηνιαίες διακοπές σε ξενοδοχεία κλπ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Και το κυριώτερο, για τις διακοπές ισχύει ότι και για τις εξόδους στην πόλη. Το θέμα δεν είναι τα "κεφάλια" σε κάθε μπαρ, καφέ, ταβέρνα κλπ αλλά η κατά κεφαλήν κατανάλωση που έχει μειωθεί δραματικά από τις εποχές των παχιών αγελάδων, πράγμα που δεν είναι κάτι δεδομένα κακό.
Οι εστιασμοί σε Μύκονο και Σαντορίνη είναι καραμπαμπισμοί, απλώς για τη δημιουργία εντυπώσεων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Αύγ 2019, 16:14

Αυτά τα παλιά τα κοινωνικού τουρισμού, ξέρω γω, υπάρχουν ακόμα; Κάποτε είχες κάποια έκπτωση σε ξενοδοχεία.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Αύγ 2019, 16:16

Δεκαετία 1980, αρχές, και ο πατέρας μου εργάζεται στην Αραπιά, κι εγώ με τη μάνα μου κάνουμε κλασικές διακοπές σε ελληνική λουτρόπολη. Δωμάτιο, στο τουριστικό περίπτερο οι γυναίκες παίζουν χαρτιά -με λεφτά- εμείς κάθε βράδυ θερινό σινεμά, και πίτσα με μπολωναίζ, και με ναπολιταίν. Το γκαρσόνι, βεβαίως, παπιγιόν. Ομορφιές. Κι όλη μέρα στη θάλασσα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Αύγ 2019, 16:23

Ωραία οικογένεια πρέπει να έχεις, γι΄αυτό μεγάλωσαν καλό άνθρωπο.
Μπάνιο σε καρότσα κάναμε τότε αλλά η αγαπημένη μας παραλία ήταν καθαρή και χωρίς καφετέριες, μαγαζιά, ενοικιαζόμενα δωμάτια.
Αλλά και σήμερα πηγαίνουν με αγροτικά στην καρότσα.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 07 Αύγ 2019, 16:24

Ταπερακι με μακαρονια με κιμα στην παραλια και την Ελληνιδα μανα να σε κηνυγαει με το πηρουνι να φας γιατι το απογευμα εχει ψωμι με βουτυρο και μελι.
Ανεκτιμητη αξια.

Τωρα κηνυγαμε κωλους και μεζεδες σουσι.
Παρακμη.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 07 Αύγ 2019, 16:27

Εγώ ήμουν 10 μέρες Σάμο και τώρα θα πάω Λιμνο
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69781
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2019, 16:30

Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:14
Αυτά τα παλιά τα κοινωνικού τουρισμού, ξέρω γω, υπάρχουν ακόμα; Κάποτε είχες κάποια έκπτωση σε ξενοδοχεία.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά νομίζω ότι ισχύουν και σήμερα.

Σε κάθε περίπτωση, το πραγματικό έξοδο αν μείνεις σε ξενοδοχείο ή δωμάτιο είναι η διαμονή. Η διατροφή ακόμη και αν πρόκειται για οικογένεια, με έναν καλό προγραμματισμό είναι περίπου ίδια με αυτήν στην πόλη. Και όλως τυχαίως, οι τιμές ξενοδοχείων και δωματίων έχουν πέσει ενώ οι παροχές έχουν ανέβει. Σε κάθε περίπτωση, οι Έλληνες (ως μονάδες) συνεχίζουν να δίνουν περισσότερα ως τουρίστες από τους ξένους.

Αναφέρομαι στα μέσα εισοδήματα και όχι στις περιπτώσεις εχόντων. Ακόμη και σε αυτό το επίπεδο οι Τούρκοι τα σκάνε πολύ πιο εύκολα και είναι πολύ πιο καλοπροαίρετοι και ευγενείς από τις ψωνάρες τους Ιταλούς. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15035
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 07 Αύγ 2019, 16:41

4 μέρες Βαρκελώνη και 20 μέρες San feliu d' guixolts στην Costa brava, καταλανικες ακτές. Ελλάδα δεν έχει φέτος και μάλλον προσανατολίζονται προς Ισπανία εις το.διηνεκες. η Μίρλα και η ζήλεια από χλιδανεργους και losers πρώην αιώνιους φοιτητές που σε βλέπουν με μισο μάτι γιατι βγάζεις 5 δεκάρες παραπάνω δεν αντεχεται. Όπως επίσης και να βλέπεις αξία άτομα να χαντακωνονται για να μη βγουν 50 χιλιόμετρα έξω από το χωριό τους
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 07 Αύγ 2019, 16:44

Lord Brum έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:41
Εσύ τι στοίχημα έχασες και έβαλες τέτοιο avatar;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

nemo
Δημοσιεύσεις: 7135
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 07 Αύγ 2019, 16:47

Cavaliere έγραψε:
07 Αύγ 2019, 15:55
Κάθε χρόνο θερίζει η κρίση. Αλλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή όλοι είναι στα νησιά. Εν τω μεταξύ, όλη τη χρονιά στο δανεικό σου τη βγαίνουν, φέσωμα, δεν έχω, δεν φτάνουν, δεν βγαίνω, δεν χέζω. Με το που μπει η Αύγουστος, μπουχοί. Και να στα φατσαμπούκια οι παραλίες, τα νησά, οι τσιπούρες, τα καλαμάρια, τα τραπέζα γεμάτα μεζέδες και ούζα. Πολλή φτώχεια.
Οι δημόσιοι

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15035
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 07 Αύγ 2019, 16:53

Juno έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:44
Lord Brum έγραψε:
07 Αύγ 2019, 16:41
Εσύ τι στοίχημα έχασες και έβαλες τέτοιο avatar;
Είχα πει για διψήφια διαφορά ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ και ΣΥΡΙΖΑ κάτω από 25% έχασα 2 στοιχηματα από ένα μήνα το.καθενα. ένα μήνα είχα το.σημα του ΣΥΡΙΖΑ και ένα μήνα θα έχω το αλφαδι
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών