Ρολόγια

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 30 Μαρ 2020, 17:34

Ερμής έγραψε:
30 Μαρ 2020, 15:48
Ιαπωνικό, οικονομικό, όμορφο και μηχανικό είναι το ER2A001B Orient Flight Stainless

Ποια η γνώμη της ομήγυρης και ειδικά όσων αγαπούν τα εξ ανατολας δημιουργήματα, για την Minase;
αγνωστη κ ως λεξη η Minase - γκουγκλαροντας ειδα φωτο απο ενα μοντελο ιδιο σχεδον σαν σχεδιαστικη συλληψη με ενα σεικο που ειχε ο πατερας μου.

Θαυμαζω απο μακριααα :003: η απο κοντα σε γνωστους που συλλεγουν τα ρολογια τους - εκπληκτικα δημιουργηματα πραγματικης τεχνης κ τεχνολογιας .

Φοραω σχεδον παντα αλλα δεν αγορασα ποτε κατι αληθινα υψηλης ωρολογοποιοιας

Καποτε πηγα σε καταστημα για να αγορασω ενα τετοιας κατηγοριας για τη συντροφο - δωρο εκπληξη . :oops:
Εκανα το δευτερο λαθος να παρω τη Μανουλα μαζι για να βοηθησει στην επιλογη :a040:
Το τριτο λαθος - ευτυχως πταισμα ενεδωσα στον πειρασμο να παρω ενα ωτοματικ για να κοιταζω το μηχανισμο :011:


Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Μαρ 2020, 19:15

Αν θέλεις αιτιολόγησε αυτά τα οποία θεωρείς λαθη.

Σχετικα με τα G.Seiko πιστευω(και εμμενω Στην άποψη μου) ότι πρόκειται για το Rolex της Ανατολής χωρίς το overrated Και χωρίς να χρειάστηκε να μπουν στο σταρ σύστεμ, όπως είχα πει και στον φίλτατο Μαυροβασιλη σε μια σχετική κουβέντα που είχαμε πριν κάποια χρόνια.
Μπορούν να φορεθούν με όλα. Από καθημερινό σπορ, ντύσιμο, σε δραστηριότητες, Μέχρι και με formal περιβολή.

Όσο για τα Ουμπλο. Η εταιρεία θα κριθεί και θα κριθεί αυστηρότατα ειδικά από όσους έχουμε υπάρξει θιασώτες των.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 30 Μαρ 2020, 19:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 30 Μαρ 2020, 19:24

Οχι στα Ρολεξ παιδια.

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 30 Μαρ 2020, 19:34

Obi Wan Iakobi έγραψε:
30 Μαρ 2020, 19:24
Οχι στα Ρολεξ παιδια.
ναι στο γιακά της σπρετσατούρας όμως από το συναγωνιστή Καιάδα

Εικόνα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 30 Μαρ 2020, 19:36

Μαυροβασίλης έγραψε:
30 Μαρ 2020, 19:34

ναι στο γιακά της σπρετσατούρας όμως από το συναγωνιστή Καιάδα

Εικόνα
Ο δανδης της Αγιαβαρβαρας :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 30 Μαρ 2020, 20:02

sting έγραψε:
30 Μαρ 2020, 12:59
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
30 Μαρ 2020, 06:49
.

Οποιος πάει Κύθηρα.....στο χωριο Ποταμός στο καφενείο....

υπάρχει ένας ωρολογοτεχνίτης μέ φοβερή συλλογη απο παλιά ρολόγια τοίχου.....

Εκρεμμές τα περισσοτερα.....κούκοι..... :romance-hearteyes:

Το πιο ωραίο ρολοι που ειχα δει στη ζωη μου ηταν ενα Τίμπερλαντ.....


Παντως εγω απο τότε που βγήκαν τα κινητά τηλέφωνα

Δε μπορω νά καταλάβω τι χρειαζεται πια το ρολοι..... :102:


.

.
Χαιρετώ συνάδελφο ΣΚΕΠΤΙΚΟ στο Cul-De-Sac του ρολογιού, αφουγκράζομαι τις ανησυχίες σου και λαμβάνω σοβαρά υπόψη τις τεχνολογικές σου ανακαλύψεις στο θαυμαστό κόσμο της πληροφορίας δια μελλοντική χρήση.
Για να διαλύσουμε βέβαια όλες τις αμφιβολίες σου φιλέ Σκεπτικέ, να καταστείλουμε κάθε ενδοιασμό και να εξαλείψουμε όλους τους σκεπτικισμούς προτείνω πρακτικό πείραμα τριών φάσεων που θα πρέπει να διενεργήσεις μόνος σου ως ουδέτερος παρατηρητης.

Προσπερνάμε τάχιστα τους κούκους των Κυθήρων και τα Τιμπερλακε και παίρνουμε ένα τυχαίο ΜΗΧΑΝΙΚΟ επιτραπέζιο ρολόι όπως αυτό παρακάτω:
[img]https://i.postimg.cc/HkcxtWqQ/jaeg ... .jpg[/img]

Έπειτα διενεργούμε το πείραμα ως εξής:
  • Χωρίς να το αγγίξουμε(κούρδισμα, μπαταρία κτλ.) τοποθετούμε το ρολόι σε εμφανές σημείο του σπιτιού. Δίπλα του τοποθετούμε το τηλέφωνο πλήρως φορτισμένο. Παρατηρούμε ποιο από τα δυο θα σταματήσει να λέει την ώρα πρώτο
  • Χωρίς να το αγγίξουμε(κούρδισμα, μπαταρία κτλ.) τοποθετούμε το ρολόι σε εμφανές σημείο του σπιτιού. Δίπλα του τοποθετούμε το τηλέφωνο πλήρως φορτισμένο ΚΑΙ συνδεδεμένο σε συνεχής παροχή ενέργειας (φορτιστή). Παρατηρούμε ποιο από τα δυο θα σταματήσει να λέει την ώρα πρώτο
  • Χωρίς να το αγγίξουμε(κούρδισμα, μπαταρία κτλ.) τοποθετούμε το ρολόι σε εμφανές σημείο του σπιτιού. Δίπλα του τοποθετούμε το τηλέφωνο πλήρως φορτισμένο. Φωνάζουμε την Κυρα-Γεσθημανη από το απέναντι ψιλικατζίδικο και τη ρωτάμε ποιο από τα δυο θα προτιμούσε να έχει στην κατοχή της, ποιο από τα δύο της αρέσει. Καταγράφουμε την απάντηση

Εάν το κινητό σου τηλέφωνο κερδίσει έστω και μία δοκιμασία θα σου κάνω δώρο το τελευταίο μοντέλο κινητού δικής σου επιλογής.
Εάν όμως το μηχανικό ρολόι κερδίσει ΟΛΕΣ τις δοκιμασίες και μόνο τότε, θα πρέπει να μου δωρίσεις το συγκεκριμένο ρολόι.

Αναμένω με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα…


.

ΩροΜάστερ Στινγκ.....

Ο καθημερινός ανθρωπος σε όλη τη Ανθρωπότης μέχρι το 1960+

Δέν είχε ρολόι.....μιά αμελητέα μειοψηφία ίσως.....

Στά 17 μου μιά ωραία καλοκαιρινή μέρα δίπλα από το Υπερπολυτέλειο

Λουκουματζίδικο τού Κτιστάκη στήν Ομόνοια....ολοι οι άλλοι πουλάνε

Τηγανίτες μέ μέλι.....Λουκουμάδες μόνο ο Κτιστάκης.....

Βλέπω στό πεζοδρόμιο ένα ζητιάνο.....καί από εκείνη τη στιγμή πούλησα ένα

Χρυσούν δαχτυλίδι πού φορούσα ..... καί είπα στόν εαυτό μου νά απέχει στό εξής

από περιττά πράγματα.....οσα μπορεί τουλάχιστον.....

Μετά την ανακάλυψη τών κινητών τηλεφώνων.....αφού αυτά είχαν καί ρολόι

θεώρησα περιττό νά έχω 2 ρολόγια επάνω μου....

Καί είχαν καί ένα άλλο υπέρ.....τήν ειδοποίηση μετά ήχου....πολύ χρήσιμη.....

Νομίζω έπραξα καλώς.....πρός τι η Υπερκατανάλωσις ;;;

Δέν αμφισβητώ την μακροβιοτερότητα ενος ρολο-ιού.....

Αλλά Μικρά πραγματα....γιά Μεγάλους ανθρώπους....πού θάλεγε κι ο παππούς μου.....

:sal5:
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 31 Μαρ 2020, 09:26

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
28 Μαρ 2020, 21:33
sting έγραψε:
27 Μαρ 2020, 18:38
Χαιρετώ αγωνιστικά (με πρόταση του αριστερού καρπού) τον εν δυνάμει βιρτουόζο της ωρολογοποιίας ΣΕ και αναθέτω πρόκληση: προτάσεις 2 (δύο), τεχνουργημάτων της Οτ Ορλοζερί δια την κατακρήμνισιν και αφανισμό (μέσω παρουσίας τους) των εκφραστών του εθνολαϊκοαισθηματικου ρεύματος του ρολογιού (καραμπαμπισμού εις την πληβείαν)
#1 - JLC Master grande ultra thin small seconds, ως η πιο προσιτή και ισορροπημένη ενσάρκωση του Κανόνα, στο πνεύμα των PP calatrava, VC patrimony και Lange Saxonia
#2 - Rolex presidential 40mm day date σε κίτρινο χρυσό με λαδί καντράν και ρωμαϊκά νούμερα. Όχι ως ωτ, αλλά ως αρχετυπικό μπιγκ μπόυ γουότς

(Δηλώνω απολύτως έτοιμος να επωμιστώ πλήρως το ηθικό βάρος και κοινωνικό κόστος της δεύτερης επιλογής)
Διακρίνω δύο εκ διαμέτρου αντίθετες μεθοδολογικά λύσεις στο υπαρκτό πρόβλημα του Εθνολαικοσυναισθηματικου Ωρολογιακού Καραμπαμπισμου (Ε.Ω.Κ.), φίλτατε ΣΕ. Όχι μόνο εγγυάσαι την κατάρρευση του ΕΩΚ, αλλά προχωρώντας ένα βήμα παραπέρα, προτείνεις και δυο διαφορετικούς τρόπους/μονοπάτια αφανισμού: To Master στο μονοπάτι της κομψότητας και της διπλωματίας, το Day-Date στο μονοπάτι της ωμής δύναμης και του πολέμου. Εάν το Master είναι το αναμμένο κερί στο σκοτεινό δωμάτιο, το Day-Date είναι η μπάλα κατεδαφισμου. Στο ζωικό βασίλειο, το ένα είναι το χειρουργικό δάγκωμα της τσίτας στο λαιμό της γαζέλας ενώ το άλλο είναι η ορδή των ρινόκερων. Όπως σχηματικά βλέπουμε παρακάτω την ευρωπαική προσωποποίηση και αναπαράσταση μεθόδων αφανισμού υπαρκτού προβλήματος:


- Που σαι Αλέξις, τι έγινε αγορίνα μου, πάλι εδώ είσαι? (φιλί στο μάγουλο). Δεν τα πάμε ρε μαναράκι, γιατί με στεναχωρείς? (πιάσιμο το σβέρκο). Βγάλε εκει δυο νόμους ασούμε, πες τους ότι ΟΚ για να δούμε τι θα γίνει με δαύτος, έχουν αγριέψει σου λέω. Έτσι? Άντε...(τσίμπημα στο μάγουλο) έλα τσάγια τώρα (ανδρική αγκαλιά). Ε, Γιάνης (με ένα “ν”), τι μαγκιές είναι αυτές παίχτη μου, (πιάσιμο και των δυο ώμων), μορφωμένος άνθρωπος, τι είναι αυτά τα game theory ναουμ?(πιάσιμο της μέσης). Είπαμε, το κ@λοδισεκατομύριο θα τα πάρετε, δεν τάπαμε, στο λέω γω, να, επιταγή 20άρα σου ετοιμασα...
Εικόνα
Εικόνα









!!! Phisteeeeeed !!!
Εικόνα
Εικόνα




Υπάρχει και μια άλλη οδός, ποιο τολμηρή θα έλεγα. Είναι το μαρτύριο του Προμηθέα, αντί της σοφίας της Αθηνάς ή των κεραυνών του Δια. Είναι η διαρκής υπενθύμιση του ανώτερου, το βάσανο της γνώσης του καλύτερου, η ταπείνωση και ο εξευτελισμός που οδηγεί εντέλει στην παράνοια. Λαμβάνω λοιπόν την τιμή να συμμετάσχω αυθαίρετα κι εγώ σ' αυτή την πρόκληση και να προτείνω δυο κομμάτια, αναλόγως του περιβάλλοντος:

Νομικο-οικονομικό περιβάλλον
Εικόνα


Τεχνο-πολιτικό περιβάλλον
Εικόνα
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 31 Μαρ 2020, 15:40

καύλα ο κομπρέσσορας αλλά θα προτιμούσα τον πολαρις ;)

επίσης, δεν θα έπρεπε ο Δρ. Σωυμπλε να είναι Λανγκε; το 31 ταιριάζει στο ειδικό βάρος του
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Απρ 2020, 08:28

Είμαι πολύ ευτυχισμένος που ξεπέρασα το κόλλημα που είχα φάει κάποια στιγμή, το συνιστώ ανεπιφύλακτα (το ξεπέρασμα)

Το πρόβλημα με τα ρολόγια είναι ότι διάφορες λεπτομέρειες φαίνονται τεράστιες και τρομερά σημαντικές στο ίντερνετ, και εντελώς ασήμαντες και πρακτικά ανύπαρκτες μόλις τα σκάσεις και παραλάβεις το ρολόϊ :lol:
είναι απλά πάρα πολύ μικρά τα γαμημένα τα ρολόγια.

Παρόλα αυτά θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα τέτοιο:
Εικόνα

απ'το μηδέν, με λίμες κι ένα τορνάκι για μέταλα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Απρ 2020, 09:37

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2020, 08:28
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που ξεπέρασα το κόλλημα που είχα φάει κάποια στιγμή, το συνιστώ ανεπιφύλακτα (το ξεπέρασμα)

Το πρόβλημα με τα ρολόγια είναι ότι διάφορες λεπτομέρειες φαίνονται τεράστιες και τρομερά σημαντικές στο ίντερνετ, και εντελώς ασήμαντες και πρακτικά ανύπαρκτες μόλις τα σκάσεις και παραλάβεις το ρολόϊ :lol:
είναι απλά πάρα πολύ μικρά τα γαμημένα τα ρολόγια.

Παρόλα αυτά θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα τέτοιο:
Εικόνα

απ'το μηδέν, με λίμες κι ένα τορνάκι για μέταλα.
Το κλειδι απο κατω για τα καλοριφερ ειναι για το κουρδισμα; :003:

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια - Ρωσικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 01 Απρ 2020, 11:02

Μαυροβασίλης έγραψε:
31 Μαρ 2020, 15:40
καύλα ο κομπρέσσορας αλλά θα προτιμούσα τον πολαρις ;)

επίσης, δεν θα έπρεπε ο Δρ. Σωυμπλε να είναι Λανγκε; το 31 ταιριάζει στο ειδικό βάρος του
Μήπως να ξεκινήσετε τον 4ο παγκόσμιο (ειδικοί ορκίζονται ότι ο 3ος ήδη διενεργείται) αγαπητέ? Μήπως βρήκατε και τα σχέδια του Χαϊνζ για το Μπαρμπαρόσα Νο 2? Επειδή εκεί που ετοιμαζόμαστε για το κυνήγι αλεπούς εσείς μας φέρατε μια μεραρχία Πάνζερ γι’ αυτόν το σκοπό!

Να πούμε εδώ φίλοι ότι το τεχνούργημα στο οποίο αναφέρεται ο γκουρού της παράδοσης Μαυροβασίλης δεν είναι άλλο από το παρακάτω:
Εικόνα
Το απόθεμα ενέργειας αυτού του ρολογιού, όταν κουρδιστεί πλήρως το ελατήριο, φτάνει τις 31 ημέρες! Στα ρολόγια καρπού δε, (τουλάχιστον σε αυτά που μοιάζουν με ρολόγια καρπού), έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια ενέργειας ελατήριου και για να κουρδιστεί, απαιτείται ειδικό εργαλείο παρόμοιο με αυτό που χρησιμοποιούν οι αθίγγανοι δια την αφαίρεση φρεατίων και συντήρησή τους:
Εικόνα


Και μιας και το έφερε η κουβέντα αγαπητέ Μαυροβασιλη, ας πάμε και στα της ρωσικής/σοβιετικής ωρολογοποιίας. Θα προτιμούσα να μην αναφερθώ σε κάποια συγκεκριμένη μάρκα μιας και το τσουβάλιασμα όλων και η γενίκευση εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό και οδηγεί ακριβώς στα ίδια συμπεράσματα με την εξέταση κάθε ωρολογιακού προϊόντος της φάμπρικας του προλεταριάτου/των ολιγαρχών ξεχωριστά.

Η ρωσική ωρολογοποιία ξεκίνησε το 1721.Τα ρολόγια της φορέθηκαν από την αυλή και την αριστοκρατία και συμβόλιζε μέχρι και τις αρχές του 20ου αιώνα το μεγαλείο και το κύρος της Τσάρων και της ρωσικής αυτοκρατορίας. Μετά την Επανάσταση έγινε πιο προσιτό και φορέθηκε από το ρωσικό λαό και το στρατό ως σύμβολο ισότητας και του διαρκούς αγώνα. Στο ζενίθ τους στις δεκαετίες το ‘60 και του ‘70, τα ρωσικά ρολόγια ήταν ό,τι καλύτερο ωρολογιακά μπορούσε να βρει κάποιος εντός της Ένωσης (και μοναδικό βέβαια).
Σήμερα, στον καρπό των χίπστερ αγωνιστών, είναι μια διαρκής υπενθύμιση του τι ακριβώς προκάλεσε την κατάρρευση της Ένωσης. Είναι ότι και η Lada στην αυτοκίνηση, ( σε λάσπη και χιόνι, το Niva γαζώνει και λοιπά ευφυολογήματα των λίγων φανατικών της Lada στα φόρα). Είναι ότι και οι οπαδοί του Πανιώνιου στη σούπερ λιγκ. Ανύπαρκτοι εκτός συνόρων πόλης, πλην κάποιων φανατικών παρακμιακών Κυπραίων που την είδαν “μαύροι πάνθηρες”. Όταν θέλουν να δουν ποδόσφαιρο, πάνε και παρακολουθούν τις μεγάλες ομάδες. Φθηνά υλικά, μαζικά παραγόμενοι ανακριβέστατοι μηχανισμοί και η φιλοσοφία ίδια και απαράλαχτη από τον Οκτώβριο του 1917 έως και σήμερα. Φυσικά οι Ρώσοι επιφανείς ουδέποτε τίμησαν τα ρολόγια της δικής τους παραγωγής (βλέπω μια ιδιαίτερη προτίμηση των Ρώσων wannabe ολιγαρχών στα Ουλίς Ναρντέν για κάποιο λόγο).

Ας δούμε λίγο την αγαπημένη μας Glashutte, ένα λαμπρότατο παράδειγμα μεταμόρφωσης, του πώς άλλαξε η φιλοσοφία των εταιριών της προ και μετά της πτώσης του τείχους:


Προϊόν καταπίεσης, απειλής βασανισμού και εξορίας σε μακρινά μέρη
Εικόνα


Προϊόν (της ίδιας εταιρίας) ευγενούς άμιλλας και ανταγωνισμού, ώθησης του ανθρωπίνου πνεύματος, της φαντασίας και της μικρομηχανικής στα όρια, μέσω του καπιταλιστικού και κοινωνικού φιλελευθερισμού:
Εικόνα



Επειδή οι κανόνες της Λευκής Χάρτας της Υψηλής Ωρολογοποιίας είναι σαφείς και απαράβατοι. Επειδή όλοι κριθήκαμε, κρινόμαστε και θα κριθούμε. Γι’ αυτή σου λοιπόν την δημοσίευση:
Δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 15 Ιαν 2020, 14:31

ένα παλιό στρελα, με τον 3017 που είναι βενους χρονογράφος με κολουμν γουηλ, ή κανένα παλιό κιροβα, με τον ουροφα 59 της τουτιμα που ψύρισαν οι σύντροφοι όταν μπούκαραν στη γκλασχυττε- σοβαρά και σοβιετικά και γαμάτα από κάθε άποψη (μόνο για φιγούρα δε μετράν αλλά δεν τα παίρνεις γιαυτό)
κρίθηκες δίκαια αλλά αυστηρά φίλτατε ωρολατρη Μαυροβασιλη.

Η αυτοτιμωρία σου? Θα σου δοθεί το παρακάτω ωροαριστούργημα για δυο μήνες.
Εικόνα
Θα το φοράς ακατάπαυστα και θα είσαι αναγκασμένος για την καθημερινή του λειτουργία και κούρδισμα.
Με πάχος κάσας μόλις τα 2 ΧΙΛΙΟΣΤΑ αυτό το θαύμα του μινιμαλισμού, της κομψότητας και της μικρομηχανικης ελπίζουμε ότι θα φέρει την εξιλέωση και τη μεταμέλεια...
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Απρ 2020, 11:08

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2020, 08:28
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που ξεπέρασα το κόλλημα που είχα φάει κάποια στιγμή, το συνιστώ ανεπιφύλακτα (το ξεπέρασμα)

Το πρόβλημα με τα ρολόγια είναι ότι διάφορες λεπτομέρειες φαίνονται τεράστιες και τρομερά σημαντικές στο ίντερνετ, και εντελώς ασήμαντες και πρακτικά ανύπαρκτες μόλις τα σκάσεις και παραλάβεις το ρολόϊ :lol:
είναι απλά πάρα πολύ μικρά τα γαμημένα τα ρολόγια.

Παρόλα αυτά θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα τέτοιο:
Εικόνα

απ'το μηδέν, με λίμες κι ένα τορνάκι για μέταλα.
Θα ήταν φανταστικό αν το έκανες. Πως θα το κάνεις όμως αν δεν έχεις το πρωτότυπο;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Απρ 2020, 11:40

stergiosbik έγραψε:
01 Απρ 2020, 09:37
Το κλειδι απο κατω για τα καλοριφερ ειναι για το κουρδισμα; :003:
έτσι νομίζω
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Απρ 2020, 11:08
Θα ήταν φανταστικό αν το έκανες. Πως θα το κάνεις όμως αν δεν έχεις το πρωτότυπο;
όπως έκανα και όλα τα άλλα που έκανα, όπως έφτιαξα το εργαστήριο, τον τόρνο, τα εργαλεία, τα έπιπλα, όλα... διαβάζοντας το ίντερνετ.
Ο συγκεκριμένος που έφτιαξε αυτό έχει ολόκληρη σειρά στο γιουτούμπ πως έφτιαξε το κάθε γρανάζι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Απρ 2020, 11:42

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2020, 11:40
stergiosbik έγραψε:
01 Απρ 2020, 09:37
Το κλειδι απο κατω για τα καλοριφερ ειναι για το κουρδισμα; :003:
έτσι νομίζω
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Απρ 2020, 11:08
Θα ήταν φανταστικό αν το έκανες. Πως θα το κάνεις όμως αν δεν έχεις το πρωτότυπο;
όπως έκανα και όλα τα άλλα που έκανα, όπως έφτιαξα το εργαστήριο, τον τόρνο, τα εργαλεία, τα έπιπλα, όλα... διαβάζοντας το ίντερνετ.
Ο συγκεκριμένος που έφτιαξε αυτό έχει ολόκληρη σειρά στο γιουτούμπ πως έφτιαξε το κάθε γρανάζι.
Α οκ. Καλή επιτυχία αν το αποφασίσεις.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Απρ 2020, 11:51

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Απρ 2020, 11:42
Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2020, 11:40
stergiosbik έγραψε:
01 Απρ 2020, 09:37
Το κλειδι απο κατω για τα καλοριφερ ειναι για το κουρδισμα; :003:
έτσι νομίζω
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Απρ 2020, 11:08
Θα ήταν φανταστικό αν το έκανες. Πως θα το κάνεις όμως αν δεν έχεις το πρωτότυπο;
όπως έκανα και όλα τα άλλα που έκανα, όπως έφτιαξα το εργαστήριο, τον τόρνο, τα εργαλεία, τα έπιπλα, όλα... διαβάζοντας το ίντερνετ.
Ο συγκεκριμένος που έφτιαξε αυτό έχει ολόκληρη σειρά στο γιουτούμπ πως έφτιαξε το κάθε γρανάζι.
Α οκ. Καλή επιτυχία αν το αποφασίσεις.
κι αυτό είναι το εργαστήριό του, 1,7μΧ2.8
Εικόνα
Σαν κουζίνα υποβρυχίου είναι
ο τύπος μιλάμε θα σκότωνε για το δικό μου που είναι 3Χ4, παλάτι θα του φαινότανε

τώρα που το βλέπω βέβαια έχει στριμώξει μέσα ΔΥΟ τόρνους, milling machine, drill press, belt grinder. Απίστευτο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών