Ρολόγια

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 11:15

Ερμής έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:08
Δε παίζει αυτό όταν μιλάμε για ρολόγια τύπου Hublot, Tag, G.Seiko, Omega, Rolex κλπ.
δεκτό οκ, δεν το λέω καλά οκ, την τελευταία αφορά που φόρεσα ενα βασερον κατέστρεψα το μπρασελέ, 70 χρονών και πήγε άκλαυτο, έβαλα το χέρι στην μηχανή του αυτοκινήτου να πιάσω κάτι που είχε πέσει, κόλλησε το χέρι στο ρολοι, έβαλα δύναμη και το παραμόρφωσα. Γενικά είναι κοσμήματα, καλά τα λέτε, που σημαίνει άλλο το πρωί άλλο το βράδυ κλπ, άλλες εποχές ή άλλοι άνθρωποι, δεν ξέρω, εγώ δεν μπορώ να το καταφέρω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιαν 2020, 11:17

enaon έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:15
Ερμής έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:08
Δε παίζει αυτό όταν μιλάμε για ρολόγια τύπου Hublot, Tag, G.Seiko, Omega, Rolex κλπ.
δεκτό οκ, δεν το λέω καλά οκ, την τελευταία αφορά που φόρεσα ενα βασερον κατέστρεψα το μπρασελέ, 70 χρονών και πήγε άκλαυτο, έβαλα το χέρι στην μηχανή του αυτοκινήτου να πιάσω κάτι που είχε πέσει, κόλλησε το χέρι στο ρολοι, έβαλα δύναμη και το παραμόρφωσα.
Μαϊμού θα ήταν, μη σκας.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 11:18

Ερμής έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:17
Μαϊμού θα ήταν, μη σκας.
ηταν χρυσό βρε, τσαλακώθηκε, έχω και τα πιστοποιητικά τους, αυθεντικά είναι :)

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιαν 2020, 11:23

enaon έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:18
Ερμής έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:17
Μαϊμού θα ήταν, μη σκας.
ηταν χρυσό βρε, τσαλακώθηκε, έχω και τα πιστοποιητικά τους, αυθεντικά είναι :)
Μωρε μπορώ να σου βρω όσα πιστοποιητικά θες.
Αν παραμορφώθηκε ο μπρασελες ενος βασερον(η αντιστοιχης ποιότητας) τοτε σορρυ που στο λέω αλλά ήταν μαϊμου και μάλιστα απο τις κακές, αν δε κανεις πλάκα φυσικα.
Την άλλη φορά είχαμε ένα Ομεγα στο μαγαζί που ήθελε να το σκοτώσει κάποιος και το πολεμάγαμε με σφυρί χωρίς να πάθει τίποτα και μου λές οτι παραμόρφωσες χρυσο βασερον επειδή απλά το πίεσες; Ελα τώρα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 11:27

Ερμής έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:23
Μωρε μπορώ να σου βρω όσα πιστοποιητικά θες.
Αν παραμορφώθηκε ο μπρασελες ενος βασερον(η αντιστοιχης ποιότητας) τοτε σορρυ που στο λέω αλλά ήταν μαϊμου και μάλιστα απο τις κακές, αν δε κανεις πλάκα φυσικα.
βρε τι κάθεσαι και γράφεις, χρυσό 18κ ειναι όλο το μπρασελέ, είναι μαλακό, δεν υπάρχει τρόπος να μην παραμορφωθεί. Τεσπα, τα εχω πάει για εκτίμηση, αυθεντικά είναι. :lol:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιαν 2020, 11:34

Δεν ειπα οτι είναι ατσάλι αλλά για να παραμορφώσεις έστω και 18Κ χρυσό(εκτος και μιλάμε για καμια γρατζουνιτσα) ενώ το χέρι σου μένει στη θέση του, τοτε πρέπει να εισαι ο Χουλκ.
Τεσπα ο,τι πεις, δε θα σου φέρω αντίρρηση.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 11:39

Ερμής έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:34
Δεν ειπα οτι είναι ατσάλι αλλά για να παραμορφώσεις έστω και 18Κ χρυσό(εκτος και μιλάμε για καμια γρατζουνιτσα) ενώ το χέρι σου μένει στη θέση του, τοτε πρέπει να εισαι ο Χουλκ.
Τεσπα ο,τι πεις, δε θα σου φέρω αντίρρηση.
ο χουλκ δεν είμαι, αλλά έχω αρκετή δύναμη και δεν πονάω. :)

Δεν σου κάνω επίδειξη Ερμή, δεν τα αγόρασα εγώ, απλά σου λέω την οπτική ενός που έτυχε να τα έχει αλλά σίγουρα προτιμά το nordic των 10 ευρω.

Φτιάχτηκε πάντως, οκ, αν θες σου ανεβάζω φώτο, αλλά αντί να το πετάξω απλά, έπρεπε να το πάω σε κοσμηματοπωλείο κλπ, πολύ μπέρδεμα. Δεν το έχω ξαναβάλει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 15 Ιαν 2020, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 15 Ιαν 2020, 11:40

μεητ, αν μιλάμε για 50ς ρολόι τα μπρασελέ ήταν γτπκ ασχέτως ΟΕΜ (ακόμα και για τα ρολλυς έπεφτε πολύ κρώξιμο μέχρι και σχετικά πρόσφατα), από 70ς με ΑΡ και Ναυτίλο άρχισαν να λαμβάνουν επαρκή προσοχή τα μπρας λόγω ατσάλινου λαξουρυ σπορ ρολογιού
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιαν 2020, 11:48

Μαυροβασίλης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:40
μεητ, αν μιλάμε για 50ς ρολόι τα μπρασελέ ήταν γτπκ ασχέτως ΟΕΜ (ακόμα και για τα ρολλυς έπεφτε πολύ κρώξιμο μέχρι και σχετικά πρόσφατα), από 70ς με ΑΡ και Ναυτίλο άρχισαν να λαμβάνουν επαρκή προσοχή τα μπρας λόγω ατσάλινου λαξουρυ σπορ ρολογιού
Και πάλι άλλο να ο βάλεις κάτω και να το κοπανάς και άλλο απλά να το πιέσεις.
Υπάρχουν κομμάτια ακόμη και 80 ετών που δεν έχουν υποστεί παραμορφώσεις παρόλο που ηταν σε χρήση.
btw δεν κρινουμε κάτι. Απλά δεν έχω ξανακουσει κάτι παρόμοιο. Πιθανό επειδή είναι 50's και παραπίσω να είναι έτσι αλλά συνεχίζω να διατηρώ επιφυλάξεις.

Και με δαυτονα χρυσο έχει παίξει chrash test και βγήκε πλήρως αλώβητο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 15 Ιαν 2020, 11:59

καλά, θα μας πει ο ίδιος αλλά για κολλαρ & πινς μπρασέ θα μιλάμε στην καλύτερη, εκεί στράβωσε φαντάζομαι και όχι στα λινκς
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 12:04

Ερμή δεν σου κάνω πλάκα, πάρτο σαν δεδομένο αυτό που σου γράφω, είναι αυθεντικό του 52 και απλά έγινε χάλια, άνοιξαν οι σύνδεσμοι, έχει μπρασελε απο αυτά που μοιάζουν ενιαίο μέταλλο, κόλλησε στο κέντρο του και όπως τράβηξα το χέρι, με δύναμη, το έγδαρα, παραμορφώθηκε εντελώς, όχι λίγο.

τεσπα, κατάχρηση του νήματος έκανα το δέχομαι, απλά ήθελα να βάλω και την οπτικη ενός που αλήθεια προτίμα τα ηλεκτρονικά, την πρακτικότητα που δίνουν.

το προηγoύμενο αγαπημένο μου ηταν το ez430 chronos της texas instruments. :lol:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιαν 2020, 12:13

Πάντως κ μενα μου κάνει πολυ ακραίο σενάριο, εδω ενα σεικο 5αρι να εχεις κ δε μασαει μια, τρωει πολύ ξυλο.

Τα ρολογια για μενα που ειμαι παλιομοδίτης είναι το μονο ισως κοσμημα που επιτρέπεται να φορα ενας αντρας, κ μάλιστα σε κάθε περίσταση, απο τον καφε μεχρι μια βόλτα με f16. Ενα καλο ρολόι, οχι απαραίτητα πανάκριβο, κανει μεγάλη διαφορα. Φυσικά μιλαμε για αληθινά ρολογια, ό,τι παίρνει μπαταρια είναι για κάδο, ακομα κ αν ειναι γνωστης εταιρίας, κ ακόμη κ αν ειναι φυσικα πιο ακριβές, που ειναι βέβαια

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 15 Ιαν 2020, 12:25

ψάξε λίγο HAQ και θα δεις γαμάτους μηχανισμούς, ειδικά το 1s/y citizen (κι εσύ εναον)
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 12:29

βαζω λια φωτο απο το μπρασελε άπλα πληροφοριακά, ειναι μετά την επισκευή αλλά δεν έγινε τέλειο, έχω κυκλώσει που έγινε η ζημιά.

SpoilerShow
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29693
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Ιαν 2020, 12:39

Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Και την κάσα θέλουμε να δούμε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών