Ρολόγια

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 07 Ιούλ 2020, 08:21

Μαυροβασίλης έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 22:16
Μαυροβασίλης έγραψε:
25 Ιουν 2020, 00:25
το πολυαναμενόμενο Λανγκε δυστυχώς ήταν μεγάλη απογοήτευση
ο καινούργιος σοαβός τσεο μας φλέξαρε Οδυσσέα- πολύ όμορφο ρολόι ιρλ και με προσωπικότητα, δεν είναι ένα ακόμα ατσάλινο σπορ λαξ αλλά ατσάλινο σπορ λανγκε
Ο κανόνας λέει ότι ένας εργαζόμενος δεν πρέπει ποτέ να φοράει καλύτερο ρολόι από τον “Εθνικό” Προϊστάμενο.

Θα το επαναλάβω λοιπόν επειδή συνεννοούμαστε. Για μηχανο-τεχνικο σμαρτ κασουαλ περιβάλλον εδώ ξεκινάς και εδώ τελειώνεις φιλε Μαυροβασιλη:
Εικόνα

Είναι το μόνο ρολόι που ένας κάτοχος Λάνγκε θα σχολίαζε θετικά.

Με αυστηρά κριτήρια, ένα Λάνγκε είναι πάντα καλύτερο από ένα JLC. Όμως η ιδιαιτερότητα του κομπρεσορα είναι ότι παραμένει “ταπεινότερο αλλά ανώτερο ωρολογιακά” από το Λανγκε χωρίς να παραβαίνει τον κανόνα.

Σε καλώ λοιπόν να αντισταθείς σθεναρά στη γοητεία του Πολαρις-Κρονο και να ενδωσεις στον Κομπρεσορα. Βλέπω επίσης ότι άρχισαν να τσιμπάνε οι τιμές τους οπότε τώρα είναι η καλύτερη εποχή.

Αν και έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην πολυαγαπημένη μου JLC, δε νομίζω να μπορέσει να ξαναβγάλει τέτοιο αριστούργημα...
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 07 Ιούλ 2020, 16:13

sting έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 08:07
stella έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 11:57
Μαυροβασίλης έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 11:53
αυτό δεν έπρεπε να γράφει whatever ότι ώρα πει o σ. ΓΓ;
Close enough...




[img]https://i.postimg.cc/PrZqy4bt/russ ... .jpg[/img]
Φίλη Stella γεια σου.

Τώρα που είναι “καυτό” και θα πιάσει το μέγιστο της αξίας του, προτείνω να πουλήσεις το συγκεκριμένο καρπολαστιχο και με τα λεφτά να επενδύσεις σε έξι (6) Vostok Amphibia, (ένα για κάθε ημέρα απεργίας στη βδομάδα), διαφορετικού χρώματος ασφαλώς.

Με αυτά που θα περισσέψουν μπορεις να προμηθευτεις δυο κοντάρια ξύλου με κόκκινο πανί δια την “επαναστατική γυμναστική” της Κυριακής :wink

Ελπίζω να βοήθησα!
Hello, hello!

Να επενδύσω σε αμφίβια, ε;;; Θα το σκεφτώ σοβαρά.

Τώρα για γυμναστική, προτιμώ aerial aerobics με το βαθυκόκκινο, άλικο τιμημένο πανί... για ανύψωση γλουτών και ηθικού.

Νά'σαι καλά, φίλε!

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Ιούλ 2020, 23:19

Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιούλ 2020, 23:22

Gherschaagk έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 23:19
Feindflug @ Αράχνη καμήλα

πάει η αράχνη καμήλα. Όσο για το ρολόι πιθανολογώ ότι δεν είναι κάτι αξιοσημείωτο. Αν και σκέφτομαι να το κάνουμε τσάλεντζ για το νήμα. Να ανεβάζουμε φωτό με τα ρολόγια αλλά με μια αράχνη στο χέρι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Ιούλ 2020, 23:24

Να ανεβάσετε εσείς.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιούλ 2020, 23:26

Gherschaagk έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 23:24
Να ανεβάσετε εσείς.
Καλά δεν μου είναι δύσκολο ιδιαίτερα. Άλλωστε δεν διευκρίνισα τι αράχνη. Άσε που είχα κάποτε κατοικίδια δυο, οπότε έχω μια εξοικείωση :D


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23293
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Ιούλ 2020, 10:48

μόνο με τέτοια αράχνη αν θέλετε.
SpoilerShow
Εικόνα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27171
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 10 Ιούλ 2020, 08:08

Σκούζετε αλλά όλοι είστε σαμπσκράιμπντ στον ΜΕΓΑ ΦΕΝΤΕ. Ντιν-νταν κάνουν οι ειδοποιήσεις σε κάθε drop
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Ιούλ 2020, 08:12

Ερμής έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 10:48
μόνο με τέτοια αράχνη αν θέλετε.
SpoilerShow
Εικόνα
Αραχνες κ καρβουνα το κανω το χρημα - σε ρολογια των χιλιαδων ευρω ΔΕΝ το διαθετω - κ ασε το Στινγκ να αφριζει :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Ιούλ 2020, 08:47

Δαλέξτε ότι θέλετε από αράχνη, δε μας νοιάζει αν είναι ωμή ή ψητή ή αν κρέμεται από μεταξωτή κλωστή, ρολόγια θέλουμε να δούμε, βάλτε φώτο επιτέλους.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 12 Ιούλ 2020, 17:08

sting έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 08:21
συμφωνώ μέχρι κεραίας με τις τελευταίες προτάσεις!

Ο 630/1 της jlc είναι εξαιρετικός μηχανισμός και έχω σκεφθεί όλες σχεδόν τις επιλογές για να προσθέσω ένα. Το master control των αρχών 00ς είναι αισθητικά άρτιο αλλά τα 34μμ στον καρπό μου δεν λειτουργούν καλά (έχω ένα βιντατζ με adolf schild κουρδιστό αλλά μόνο για συναισθηματικούς λόγους), σκέφθηκα το fliegerchrono 3741 σαν εναλλακτική, όπως και το heraion της jlc που στα 36-37 είναι πιο διαχειρίσιμα- πώς σου φαίνονται; Επίσης το κομπρεσσορ που έβαλες είναι άψογο αλλά βρίσκω μόνο γυναικεία με μπλινγκ στεφάνη στα 37μμ και λοκερς μόνο για την κορώνα- μήπως κοιτάζω λάθος ρεφ; Στα μεκατρονικ εκτιμώ πολύ και τον piguet 1271 αλλά το στυλ των μπραητ(μπ)λινγκ δε μου πολυαρέσει.

Για τον ΚΜ δεν έχω να προσθέσω παρά να υπερθεματήσω- τα μπλακ μπεη με τον ΟΕΜ μηχανισμό μετράνε πολύ (δε γνώριζα για iwc όμως). Εκείνο που θα ήθελα πολύ να δω για να λυσσάξει απόλυτα η λαϊκιστική μούργα, είναι τμνα φλεξάρει το Ελ τριμπιουτ οβερσηζ με την τριήρη ή- για πολλαπλά εγκεφαλικά- το Μεγαλέκο της VC :romance-hearteyes:
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 13 Ιούλ 2020, 08:44

Gherschaagk έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 23:19
Feindflug @ Αράχνη καμήλα
Σας ευχαριστώ φίλη Gherschaagk και φίλε Feindflug*.

Εικόνα

Με μια γρήγορη ματιά στην άνωθι φωτό εντοπίζω τα “σημαιάκια κινδύνου” που θα μας βοηθήσουν να κρίνουμε ωρολογιακά το συγκεκριμένο κομμάτι όπως και να φτάσουμε σε ένα ασφαλές συμπέρασμα:
  • Το λόγκο της εταιρίας είναι ένα βασιλικό στέμμα
  • Κάτω από το στέμμα αναγράφεται η λέξη “Quartz”
  • Κάτω από τη λέξη “Quartz”αναγράφεται η λέξη “Chronograph”
  • Τo faux δέρμα λουράκι κοσμούν άσπρες πιτσιλιές, πιθανότατα από τα ψεκαστικα που χρησιμοποιεί ο οπωροπαραγωγος
  • Το τεράστιο έντομο στο χέρι του τύπου
Έπειτα από εκτενέστατη έρευνα, λόγω σπανιότητας του κομματιού, κατάφερα να βρω μια παρόμοια φωτο. Για τον υπολογισμό της αξίας του, εντοπίσθη αφισιοναντο να καυχιέται στο ινστα ότι το απέκτησε στην τιμή ενός “βρώμικου” (dirt cheap), δηλαδή περίπου €2,40.
Εικόνα

*Να σημειώσω εδώ ότι, κανονικά θα έπρεπε να απασφαλίσω μιας και τολμήσατε, ΤΟΛΜΗΣΑΤΕ λέγω να μου φέρετε για σοβαρή ανάλυση το ρολόι του σπάιντερμαν. Ένεκα όμως της εκτίμησης και του σεβασμού που απολαμβάνω αλλά ΚΑΙ τρέφω για εσάς, θα λήξω εδώ το θέμα με μια αυστηρή προειδοποίηση.


Συμπεραίνω λοιπόν ότι πρόκειται για ένα αδιάφορο κομμάτι, ο φέρων κύριος προφανώς έχει εντρυφήσει περισσότερο στην εντομολογία/ψεκαστικη και στην οπωροκηπευτικη παρά στην ωρολογιακή αισθητική.

Εξάλλου, ένας λάτρης της περιπέτειας και αληθινός τζέντλεμαν που φορά ένα πραγματικό ωροτεχνημα, απολαμβάνει το μαλτ του περιστοιχιζόμενος απο αιθέριες υπάρξεις, δεν τρέχει στα χωράφια για να κυνηγά αράχνες και φίδια.

Η δική μου ριζοσπαστική πρόταση; Αφήνουμε το King Quartz να επαναπαυθεί στις δάφνες του και με ένα τακτικό ελιγμό αγοράζουμε στην ίδια τιμή περίπου 1,5Kg. Vostok Amphibia (3-4 τεμάχια). Έτσι θα έχουμε έναν κύριο αρωγό στις περιπετειώδεις εξορμήσεις προς εύρεση εντομοειδων όπως και 2-3 ρολόγια για ανταλλακτικά.
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 14 Ιούλ 2020, 09:11

Μαυροβασίλης έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 17:08
sting έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 08:21
συμφωνώ μέχρι κεραίας με τις τελευταίες προτάσεις!

Ο 630/1 της jlc είναι εξαιρετικός μηχανισμός και έχω σκεφθεί όλες σχεδόν τις επιλογές για να προσθέσω ένα. Το master control των αρχών 00ς είναι αισθητικά άρτιο αλλά τα 34μμ στον καρπό μου δεν λειτουργούν καλά (έχω ένα βιντατζ με adolf schild κουρδιστό αλλά μόνο για συναισθηματικούς λόγους), σκέφθηκα το fliegerchrono 3741 σαν εναλλακτική, όπως και το heraion της jlc που στα 36-37 είναι πιο διαχειρίσιμα- πώς σου φαίνονται; Επίσης το κομπρεσσορ που έβαλες είναι άψογο αλλά βρίσκω μόνο γυναικεία με μπλινγκ στεφάνη στα 37μμ και λοκερς μόνο για την κορώνα- μήπως κοιτάζω λάθος ρεφ; Στα μεκατρονικ εκτιμώ πολύ και τον piguet 1271 αλλά το στυλ των μπραητ(μπ)λινγκ δε μου πολυαρέσει.

Για τον ΚΜ δεν έχω να προσθέσω παρά να υπερθεματήσω- τα μπλακ μπεη με τον ΟΕΜ μηχανισμό μετράνε πολύ (δε γνώριζα για iwc όμως). Εκείνο που θα ήθελα πολύ να δω για να λυσσάξει απόλυτα η λαϊκιστική μούργα, είναι τμνα φλεξάρει το Ελ τριμπιουτ οβερσηζ με την τριήρη ή- για πολλαπλά εγκεφαλικά- το Μεγαλέκο της VC :romance-hearteyes:
Η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να γκουγκλαρω λίγο τα μοντέλα που ανέφερες φίλε Μαυροβασιλη, μιας και δεν τα είχα ξανακούσει ούτε ξαναδεί, μέχρι και το γυναικείο κομπρεσσορα!
Νταξει, καταλαβαίνω ότι γουστάρεις υβρίδιο, κρόνο και βινταζ. Έχουν λιγοστέψει όμως οι επιλογές με αυτά τα κριτήρια, να ξέρεις. Όπως και το ωφέλιμο βεληνεκές.
Τα Breitling, όπως σωστά κατάλαβες, είναι για πωλητές μεταχειρισμένων και στο ITW δεν είδα ταχύμετρο. Αλλά στα 36-37 mm δεν είναι λίγο μικρά για οποιονδήποτε χρονογράφο που σέβεται τον εαυτό του;

Θα μου πεις όμως, ένας άνδρας δύναται να απολαμβάνει το ρολόι του όπως επιθυμεί. Δεκτον και σεβαστον. Όμως εδώ θα πρέπει να αποφασίσουμε τι είμαστε περισσότερο, μιας και δεν χωράνε δυο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, προς ποια κατεύθυνση έλκονται τα κύτταρά μας:

Αγωνιστική αυτοκίνηση ή ηλεκτρομηχανική;

Για μηχανοκινηση εδώ είσαι στα 41.5mm (πού πήγες και ξετρύπωσες τον κομπρεσορα με τα διαμάντια απορώ ακόμα):
https://www.chrono24.com.au/jaegerlecou ... 916102.htm
https://www.crownandcaliber.com/product ... jlc-s05u74
https://www.jomashop.com/jaeger-watch-q1758421.html

Για ηλεκτρομηχανική μόνο σε σπορ/dress θα βρεις αξιόλογα κομμάτια σ'αυτές τις διαστάσεις και με τους ανάλογους μηχανισμούς.
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9919
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Ιούλ 2020, 07:21

Αν έχετε τόσες γνώσεις για ρολόγια και τα παρακολουθείτε γιατί δε μπαίνετε στο εμπόριο; Σιγά σιγά, ένα-ένα, μεταχειρισμένα, αναμνηστικές εκδόσεις σε χαμηλές τιμές που ξέρετε ότι θα εξαντληθούν κλπ. Βασικά κάνεις την καύλα σου και τη χρηματοδοτεί κάποιος άλλος. Και πολύ πιό ενδιαφέρον απ'το να ασχολείσαι με μετοχές ή να κυνηγάς τους νοικάρηδες σα γερολαδάς :lol:

Εγώ θα έμπαινα αλλά έχω ξεχάσει και ό,τι ήξερα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 19 Ιούλ 2020, 13:22

για τον ίδιο λόγο με τα αυτοκίνητα: τα θέλω για να τα χρησιμοποιώ κι όχι για σεηφτυ/γκαραζ κουηνς :)
στα ρολόγια δε, όσο έχω καταλάβει, η απώλεια μεταπολιτικής αξίας είναι ανάλογη μόνο με πολύ ακριβά αυτοκίνητα- με μοντερν ή/και προσιτά κλασσικς έφτασα 1-2 φορές στη φάση που περαιτέρω απόλαυση του οχήματος στοίχιζε δυσανάλογα (φυσικά έπεται ξενέρωμα) αλλά στα ρολόγια φοβάμαι πώς το σημείο καμπής είναι το πρώτο χερλαην (εκτός ίσως αν μιλάμε για βιντατζ τουλ/μιλ)

μπορεί (μακάρι) να κάνω λάθος τσιλ
ας δούμε τι λεν στινγκ και ΣΕ επίσης
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών