Ρολόγια

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23267
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Απρ 2020, 22:02

Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:52
Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:51
Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:44
Πες μια γνώμη ρε κι εσυ.
εμένα μου αρέσουν τα superquartz κι επίσης δεν είμαι αντικειμενικός: ένας φίλος μου φορούσε (συνέχεια) το Β1
Τα θετικά του Emergency είναι γνωστά. Στα αρνητικά θα έβαζα το μέγεθος (πρέπει να έχεις καρπό strongman) και το γεγονος ότι θες άλλο ένα ρολόι τουλάχιστον.
Έχεις καθημερινό, δε σε νοιάζει.
Κανεις εξτρήμ σπορς σε μυστήρια μέρη ανά τον πλανητη; τότε πάρτο ακόμη και αν χρειαστεί να πουλήσεις νεφρό και μυελο.
Δεν κάνεις; άστο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Απρ 2020, 22:12

Ερμής έγραψε:
08 Απρ 2020, 22:02
Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:52
Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:51

εμένα μου αρέσουν τα superquartz κι επίσης δεν είμαι αντικειμενικός: ένας φίλος μου φορούσε (συνέχεια) το Β1
Τα θετικά του Emergency είναι γνωστά. Στα αρνητικά θα έβαζα το μέγεθος (πρέπει να έχεις καρπό strongman) και το γεγονος ότι θες άλλο ένα ρολόι τουλάχιστον.
Έχεις καθημερινό, δε σε νοιάζει.
Κανεις εξτρήμ σπορς σε μυστήρια μέρη ανά τον πλανητη; τότε πάρτο ακόμη και αν χρειαστεί να πουλήσεις νεφρό και μυελο.
Δεν κάνεις; άστο.
:-?
Οπότε να το ξεχάσω έστω και ως στοχο. Διότι εννοείται ότι δεν κάνω εξτριμ σπορς, πόσο μάλλον σε μυστήρια μέρη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23267
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Απρ 2020, 22:17

Αν σ'αρέσει στο χέρι σου πάρτο, απλά είναι αρκετά ακριβό και αυτές τις δυνατότητες δε θα τις χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Προσωπικά αν του χρόνου είμαστε καλά θα χτυπήσω ή το urushi ή το κόσμημα του Max Bill
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Απρ 2020, 22:21

Ερμής έγραψε:
08 Απρ 2020, 22:17
Αν σ'αρέσει στο χέρι σου πάρτο, απλά είναι αρκετά ακριβό και αυτές τις δυνατότητες δε θα τις χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Προσωπικά αν του χρόνου είμαστε καλά θα χτυπήσω ή το urushi ή το κόσμημα του Max Bill
το βου :wave:

το Breitling τι ιδιαιτερο εχει ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23267
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Απρ 2020, 22:27

Αγις έγραψε:
08 Απρ 2020, 22:21
Ερμής έγραψε:
08 Απρ 2020, 22:17
Αν σ'αρέσει στο χέρι σου πάρτο, απλά είναι αρκετά ακριβό και αυτές τις δυνατότητες δε θα τις χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Προσωπικά αν του χρόνου είμαστε καλά θα χτυπήσω ή το urushi ή το κόσμημα του Max Bill
το βου :wave:

το Breitling τι ιδιαιτερο εχει ;
Και εγώ προς το β κλείνω. Το συγκεκριμένο Breitling έχει πανισχυρο σύστημα εντοπισμου. Αλλά θα μας τα εξηγήσει καλύτερα ο Οττο γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

ΥΓ. Ο πεθερός μου έχει ένα σεικο με μπλε καντράν και πρέπει να είναι κουρδιστό. Όταν τελειώσει η καραντίνα θα του κάνω μια επίσκεψη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Απρ 2020, 23:37

Αγις έγραψε:
08 Απρ 2020, 22:21

το Breitling τι ιδιαιτερο εχει ;
Συχνότητα 406 Mhz που στέλνει σήμα να σε βρούνε και να σε μαζέψουν από οπουδήποτε.



"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 09 Απρ 2020, 11:54

Φίλε Μαυροβασίλη, θα ήθελα καταρχάς να συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι η κατηγορία €1000- €5000 είναι η κατηγορία της αρπαχτής.

Δεν γνωρίζω όμως πως συνδέεται το ακαδημαϊκό/επαγγελματικό υπόβαθρο με την απέχθεια ή προτίμηση προς τα quartz (εκτός και αν πουλάει κάποιος αποκλειστικά μηχανικά ρολόγια). Πιστεύω οτι ειναι η φυσική ροπή του ανθρώπου να αποστρέφεται το κάθε προϊόν τεμπελιάς, καταπίεσης και φτιαγμένο χωρίς μεράκι. Όπως δεν μπορώ επίσης να καταλάβω πως συνδέεται ο δανεισμός μηχανισμών μεταξύ εταιριών του ιδίου ομίλου(αλλαξοκωλιές) με την εναλλακτική και αφελέστατη πρόταση για Quartz Υψηλής Ακρίβειας. Σαν να μην μας έφταναν τα φτηνιάρικα, μαζικά παραγόμενα μέσα στα παιδοπάζαρα κακόγουστα μπαταριοτερατουργήματα quartz που γεμίζουν τις χωματερές, ήλθαν και οι HAQ να μας ταΐσουν με το ζόρι την “έρευνα” και “εξέλιξη” στην ακρίβεια της ώρας ενός ρολογιού ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ, λες και τους το ζητήσαμε ή μας ενδιαφέρει!! Και ζητάνε κιόλας αναιδέστατα και με περίσσιο θράσος €2500 για τον κόπο τους!
Και άντε να είχαμε 1980 να πω εντάξει, έχουν κάποιο δίκιο (άσε που δεν έπρεπε να συγκριθούν από την πρώτη στιγμή). Τώρα όμως εν έτη 2020 έχουν αλλάξει οι συσχετισμοί, ο βασικός τους ανταγωνιστής (και μπαμπάς) είναι τα ΕΞΥΠΝΑ ρολόγια και όχι τα ΜΗΧΑΝΙΚΑ! Όσο ρολόι είναι ένα smart τόσο είναι κι ένα quartz (και τα δυο με μπαταρίες δουλεύουν άλλωστε). Απεναντίας, η αγορά στην οποία απευθύνονται τα μηχανικά ρολόγια, η φιλοσοφία κατασκευής τους, ο σκοπός τους όπως και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αφορά στην ουσία του χρόνου είναι τελείως διαφορετικές με αυτή των ηλεκτρονικών ρολογιών.

Όσο για τη Seiko για να μην ξεχάσω φίλοι μας και Μαυροβασιλη ορίστε οι εξής δύο και μοναδικές ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ προτάσεις της (από το σιτε τους):

Κατηγορία €1000-€5000
Εικόνα



Κατηγορία €5000-€100000
Εικόνα
Καταλάβατε τις διαφορές?



Και πριν πεταχτεί κάποιος έξυπνος να μιλήσει για το ερμαφρόδιτο springdrive, θα ήθελα να παραθέσω το εξής ακουστικό:

Αυτό ήταν το σύστημα διαφυγής του Zenith el primero να χτυπάει στα 5Hz. Είναι ο ρυθμιστής χρονισμού, εκεί εισέρχεται όλη η ωμή μηχανική ενέργεια του ελατηρίου και εξέρχεται σε τακτικά δευτερόλεπτα. Είναι η "καρδιά" του μηχανισμού του μηχανικού ρολογιού που χτυπάει αδιάκοπα, λαμβάνοντας ενέργεια από τον άνθρωπο και τη χρησιμοποιεί για να παγιδεύσει το χρόνο. Είναι η ενθουσιώδης πρόσκληση στον εξερευνητή και το ηχητικό καλωσόρισμα στην μικρομηχανική. Το νόημα και η πεμπτουσία της ωρολογοποιίας.


Επειδή οι έρευνες μου απέβησαν άκαρπες, θα ήθελα να καλέσω όλους τους θιασώτες των springdrive και λοιπούς φίλους και να τους παρακαλέσω να παραθέσουν παρόμοιο ηχητικό λειτουργίας “καρδιάς” μηχανισμού Seiko Springdrive


Επίσης με στεναχωρεί πραγματικά που θα πρέπει να το επαναλαμβάνω συνέχεια, ακόμα και σε συζητήσεις με άτομα που γνωρίζουν και 10 πράγματα για το αντικείμενο αλλά θα το ξαναπώ: Συγκρίνουμε ΟΜΟΙΑ με ΟΜΟΙΑ μόνο. Δεν είναι μπάλα ούτε πολιτική τα ρολόγια για φανατισμό, είναι μηχανική και ζήτημα γούστου. Και την επόμενη φορά που θα “ανακαλύψετε” κάτι “καινοτόμο” και “ριζοσπαστικό” εσείς οι quartzoκέφαλοι να πάτε να το συζητήσετε με τους smartwatchαδες για το πόσο σας καυλώνει. Έχουμε και σοβαρές δουλειές να κάνουμε εμείς οι μηχανολάτρες, δεν θα ασχολούμαστε με μπαταρίες.


Ας μου επιτραπεί τέλος να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση, φίλε Μαυροβασίλης και ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, τίμια και ειλικρινά: Πόσα HAQ(αυτά των €2000) και πόσα srpingdrives έχετε στην κατοχή σας? (ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ όμως για να τα αποκτήσετε)
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 09 Απρ 2020, 13:43

το ακαδημαϊκό/επαγγελματικό υπόβαθρο επιρρεάζει σε μεγάλο βαθμό την κατανόηση της τεχνολογίας και τις σχετικές προτιμήσεις, ο μηχ. η/υ προφανώς δεν θεωρεί τα βδελυρά σμαρτγουοτσηζ με τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα κουορτζ (κι αυτά ασχέτως αν πρόκειται για κανονικό ντραηβτρεην με 30 ρουμπίνια και προσεκτικά βελτιστοποιημένο διαπασόν ή στεππερ μοτεράκια των λίγων σεντς) κι ενδεχομένως βλέπει να μηχανικά ως απολιθώματα, ο μηχανολόγος ή ο ηλεκτρολόγος πιθανότατα διαφορετικά κι ο μεκατρονιστ επίσης

τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται σχολιασμό και τα ρολόγια μου δεν είναι για δημόσια κουβέντα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Απρ 2020, 14:18

Γιατι να μην θαυμαζω τον υπερλεπτο αριστουργηματικο 9Ρ κ 12 Ρ στο Piaget Altiplano κ συγχρονως το Garmin Fenix 5S - 6 PRO - MARQ ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23267
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Απρ 2020, 16:05

Κύριοι ας ηρεμήσομε. Οι συγκεκριμένες κουβεντες και συζητησεις μόνο καλό μπορεί να προσφέρουν προς γνώση όλων και ειδικά σε όσους είναι νεοεισερχομενοι στον τομέα.
Άλλωστε ο τομέας είναι ένας ωκεανός που ποτέ δε μπορείς να πεις ότι γνωρίζεις απόλυτα. Ειναι σα τον ωκεανό, μόνο να μάθεις μπορείς
Αγις έγραψε:
09 Απρ 2020, 14:18
Γιατι να μην θαυμαζω τον υπερλεπτο αριστουργηματικο 9Ρ κ 12 Ρ στο Piaget Altiplano κ συγχρονως το Garmin Fenix 5S - 6 PRO - MARQ ;
Μπορείς να θαυμάζεις και τα δύο αλλά δε μπορεί να θαυμάζεις το ίδιο κάτι που θα είναι πατσαβούρα σε 5-10 χρόνια με κάτι που θα ζει και θα είναι ακμαίο πιθανό και μετά από 100 χρόνια.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Απρ 2020, 16:26

Ερμής έγραψε:
09 Απρ 2020, 16:05
Κύριοι ας ηρεμήσομε. Οι συγκεκριμένες κουβεντες και συζητησεις μόνο καλό μπορεί να προσφέρουν προς γνώση όλων και ειδικά σε όσους είναι νεοεισερχομενοι στον τομέα.
Άλλωστε ο τομέας είναι ένας ωκεανός που ποτέ δε μπορείς να πεις ότι γνωρίζεις απόλυτα. Ειναι σα τον ωκεανό, μόνο να μάθεις μπορείς
Αγις έγραψε:
09 Απρ 2020, 14:18
Γιατι να μην θαυμαζω τον υπερλεπτο αριστουργηματικο 9Ρ κ 12 Ρ στο Piaget Altiplano κ συγχρονως το Garmin Fenix 5S - 6 PRO - MARQ ;
Μπορείς να θαυμάζεις και τα δύο αλλά δε μπορεί να θαυμάζεις το ίδιο κάτι που θα είναι πατσαβούρα σε 5-10 χρόνια με κάτι που θα ζει και θα είναι ακμαίο πιθανό και μετά από 100 χρόνια.
Σε 5-6 χρονια το πετας - τελος η μπαταρια - την δουλεια του ομως την εκανε πολυ καλα .
Απο ρολογια ειμαι ανθυποσκραπας το τι συμβαινει στο περιπου το υπολογιζω με βαση αλλο τομεα που εχω ασχοληθει και εχει μεγαλες ομοιοτητες κ φανατικους που ασχολουνται .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23267
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Απρ 2020, 16:38

Αυτό λέμε. Θαυμάζεις και τα δύο(για αλλους λογους) αλλά όχι το ίδιο.
Αν και σε είχα ότι είσαι περισσότερο φαν της suunto
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Απρ 2020, 16:44

Ερμής έγραψε:
09 Απρ 2020, 16:38
Αυτό λέμε. Θαυμάζεις και τα δύο(για αλλους λογους) αλλά όχι το ίδιο.
Αν και σε είχα ότι είσαι περισσότερο φαν της suunto
ε ναι μια χαρα εργαλεια ειναι
τα suunto ειναι πιο εμφανισιμα - αν μπορεις να πεις κατι τετοιο για τα σμαρτ .
το σιγουρο ειναι οτι πουλανε - αρκετοι εχουν στραφει σε αυτα .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23267
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Απρ 2020, 16:47

Δεν είμαι φαν των σμαρτ, άρα δεν έχω ασχοληθεί με συνέπεια να έχω πλήρη μεσάνυχτα.
Το ίδιο και σε ένα άλλο τομέα στις φωτογραφικές μηχανές. Η πιο ακριβή φωτογραφική μηχανή είναι αυτή του Note μου. Μπορώ να κατανοήσω όμως κάποιον που δίνει ακόμη και πενταψηφια νούμερα για ένα ιδιαίτερο κατασκεύασμα του τομέα του όπως οι Leica
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Απρ 2020, 17:05

Ζω με καποια που ζει για τη φωτογραφικη τεχνη- το καταλαβαινω - τα βλεπουν βεβαια και σαν εργαλεια - ειναι χρηστικες - την μπαταρια της ολυμπους που τερματισε οτι ακριβοτερο ειχα σε μηχανη - αν θυμαμαι καλα καπου στα 140 ε προσφορα απο δειγμα βιτρινας - ολο ξεχναω να την αγορασω ΄.
φωτογραφιες πλεον με ενα φλου LG 30.

Το θεμα ( για μενα ) ειναι τα ''καλα'' σε οτιδηποτε να ειναι κ χρηστικα .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών