Ρολόγια

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 08 Απρ 2020, 07:53

Δηλαδή κύριοι συνάδελφοι, οι λόγοι για τους οποίους δεν θέλατε να παίξει η Seiko στην κατηγορία €1000 – €5000 είναι ένα quartz (όποιος φουκαράς πάει και πληρώσει €2000 γιαυτό το έκτρωμα καλά να πάθει), μια μαϊμού Calatrava, μια υπερτιμημένη χελώνα και ένα chrono το οποίο δεν πωλείται πλέον? Αυτά θα “γείρουν το γήπεδο”και είναι “αλητεία”? Επειδή στο μυαλό ενός υγιούς ωρολατρη δεν υπάρχει κάτι σοβαρότερο πλην ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟΥ απο τη συγκεκριμένη μάρκα σε αυτή την κατηγορία, μόλις αποκτήσεις ένα Grand Seiko τα έχεις αποκτήσει όλα!

Εξηγείται όμως και από τη φιλοσοφία της εν λόγω εταιρίας με τις πρακτικές της, έχει δώσει τόση βαρύτητα στη μικρή κατηγορία, έχει κατακτήσει και κυριαρχεί σε όλες μα ΟΛΕΣ τις βαθμίδες και τυπους στα μοντελα κάτω των €1500, ώστε στη μικρομεσαία κατηγορία αποφάσισαν να συμμετάσχουν με ένα και μοναδικό μοντέλο, μηχανικά και αισθητικά άρτιο κατά τ’άλλα. Και μη μου πείτε τώρα ότι οι οφθαλμοφανέστατες αντιγραφές έγιναν ξαφνικά μικρομεσαία κατηγορία παίζοντας με τους θρύλους του χώρου και ζητώντας από τα κορόιδα €2000 και €3000 αντί του φυσικού τους 200αρικου, γιατί θα τα παρατήσω και θα πάω στην κηπουρική-μαγειρική. Συμμετέχουν ασφαλώς και στις μεσαίες-μεγάλες κατηγορίες (€5000-€20000) με μερικά αξιόλογα μοντέλα (το εξής ένα). Μήπως να τους αποκλείσουμε και από κει υπό το φόβο επισκίασης και αφανισμού των Ρολεξ και Πατεκ?
Βεβαίως και συμφωνώ να μην τους συμπεριλάβουμε στη μικρομεσαία κατηγορία, λόγω οίκτου και αποφυγής εξευτελισμού όμως. Δεν αξίζει σε ένα τέτοιο κολοσσό να διαβάλλεται κατ’αυτό τον τρόπο, τσαλαπατώντας κάθε έννοια δικαίου, λογικής και αισθητικής προσπαθώντας να τη συγκρίνουμε με τους κυρίαρχους του χώρου όπως JLC, Omega και Ζenith.

Αφού λοιπόν προτάθηκε και ο μοναδικός εκπρόσωπος της Seiko σε αυτή την κατηγορία (βάλτε ρε σεις καμιά φωτο και αφήστε τα συνθηματικά, μας διαβάζει κόσμος) συνεχίζω:


Καταδυτικό/Σπορ: Tudor Heritage Black Bay, Διάμετροι κάσας 41mm και 39mm, 300m αδιάβροχο, €2700. Το δεύτερο παιδί του Hans Wilsdorf, κατάφερε να συνδυάσει ποιότητα σε προσιτές τιμές. Αποκλειστικά για ανδρικές δραστηριότητες εκτός γραφείου. Τώρα και με “σπιτικούς” μηχανισμούς
Εικόνα


Χρονογράφος: Breitling Navitimer 1 Chronograph, Διάμετρος κάσας 41mm, Στεφάνι πολλαπλών λειτουργιών, €4000. Ένα αεροπορικό ρολόι θρύλος, τώρα και σε 41χιλιοστά, από τους αιθέρες στον καρπό σας
Εικόνα


Επίσημο: Tourby Enamel (καντράν από σμάλτο), Διάμετρος κάσας 40mm, Κουρδιστό 48ώρες, €1425
Εικόνα
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 08 Απρ 2020, 09:03

Sting, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, έχεις κάποια σχέση* με μηχανική;

* σπουδές, επαγγελματική, χόμπυ όπως ο LJK Setright
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 08 Απρ 2020, 09:20

Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Απρ 2020, 09:03
Sting, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, έχεις κάποια σχέση* με μηχανική;

* σπουδές, επαγγελματική, χόμπυ όπως ο LJK Setright
Ασφαλώς και δεν γίνεσθε αδιάκριτος αγαπητέ. Πολ. Μηχανικός (σπουδές UK) και εργασία στον τομέα των κατασκευαστικών έργων (construction manager) στο Sydney, AU
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Απρ 2020, 10:22

sting έγραψε:
08 Απρ 2020, 07:53
Δηλαδή κύριοι συνάδελφοι, οι λόγοι για τους οποίους δεν θέλατε να παίξει η Seiko στην κατηγορία €1000 – €5000 είναι ένα quartz (όποιος φουκαράς πάει και πληρώσει €2000 γιαυτό το έκτρωμα καλά να πάθει), μια μαϊμού Calatrava, μια υπερτιμημένη χελώνα και ένα chrono το οποίο δεν πωλείται πλέον? Αυτά θα “γείρουν το γήπεδο”και είναι “αλητεία”? Επειδή στο μυαλό ενός υγιούς ωρολατρη δεν υπάρχει κάτι σοβαρότερο πλην ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟΥ απο τη συγκεκριμένη μάρκα σε αυτή την κατηγορία, μόλις αποκτήσεις ένα Grand Seiko τα έχεις αποκτήσει όλα!

Εξηγείται όμως και από τη φιλοσοφία της εν λόγω εταιρίας με τις πρακτικές της, έχει δώσει τόση βαρύτητα στη μικρή κατηγορία, έχει κατακτήσει και κυριαρχεί σε όλες μα ΟΛΕΣ τις βαθμίδες και τυπους στα μοντελα κάτω των €1500, ώστε στη μικρομεσαία κατηγορία αποφάσισαν να συμμετάσχουν με ένα και μοναδικό μοντέλο, μηχανικά και αισθητικά άρτιο κατά τ’άλλα. Και μη μου πείτε τώρα ότι οι οφθαλμοφανέστατες αντιγραφές έγιναν ξαφνικά μικρομεσαία κατηγορία παίζοντας με τους θρύλους του χώρου και ζητώντας από τα κορόιδα €2000 και €3000 αντί του φυσικού τους 200αρικου, γιατί θα τα παρατήσω και θα πάω στην κηπουρική-μαγειρική. Συμμετέχουν ασφαλώς και στις μεσαίες-μεγάλες κατηγορίες (€5000-€20000) με μερικά αξιόλογα μοντέλα (το εξής ένα). Μήπως να τους αποκλείσουμε και από κει υπό το φόβο επισκίασης και αφανισμού των Ρολεξ και Πατεκ?
Βεβαίως και συμφωνώ να μην τους συμπεριλάβουμε στη μικρομεσαία κατηγορία, λόγω οίκτου και αποφυγής εξευτελισμού όμως. Δεν αξίζει σε ένα τέτοιο κολοσσό να διαβάλλεται κατ’αυτό τον τρόπο, τσαλαπατώντας κάθε έννοια δικαίου, λογικής και αισθητικής προσπαθώντας να τη συγκρίνουμε με τους κυρίαρχους του χώρου όπως JLC, Omega και Ζenith.

Δίκασες αγρίως, δικαίως και με νηφάλια σκέψη.

Επίσης να σημειώσομε οτι σε αυτή την κατηγορία παίζουν και πολλοί πολλοί άλλοι που δεν έχουν αναφερθεί.
Είναι λίγη η Panerai; Μήπως ο Ναύαρχος της Corum δε παίζει μπαλίτσα; τα παιδάκια της προαναφερθείσας Panerai , δλδ ο Anonimo και ο Italo Fontana; δεν υπάρχουν καλαίσθητα μοντέλα σε αυτό το εύρος τιμών της Hublot; τα φασιον μπραντς, που όμως είναι αξιοσημείωτα με ιστορία όπως η Chopard, o Βούλγαρης και η Cartier; Σας χαλάει η Chronoswiss; Σας ξενίζουν οι τέσσερις κύκλοι στο καντράν της Eberhard; και φυσικά κύριοι όλα αυτά χωρίς να αναφέρουμε την κυρά του Σαφχάουζεν, την πανέμορφη και χαμηλοβλεπούσα IWC. Βλέπετε πως στη συγκεκριμένη κατηγορία αρχίζουν τα ζόρια για τους εξ ανατολάς, με εξαίρεση κάποια κοσμήματα μηχανικής της GSeiko που μπορούν να είναι στο ίδιο τραπέζι ισότιμα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 08 Απρ 2020, 10:47

sting έγραψε:
08 Απρ 2020, 09:20
Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Απρ 2020, 09:03
Sting, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, έχεις κάποια σχέση* με μηχανική;

* σπουδές, επαγγελματική, χόμπυ όπως ο LJK Setright
Ασφαλώς και δεν γίνεσθε αδιάκριτος αγαπητέ. Πολ. Μηχανικός (σπουδές UK) και εργασία στον τομέα των κατασκευαστικών έργων (construction manager) στο Sydney, AU
τότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε ενοχλεί στα ιαπνωνικά HAQs, και δεν εννοώ τα κομπιουτεράκια που είναι οι ΕΤΑ αλλά τα παραδοσιακά 9F, A660, κτλ
τα υπόλοιπα, grammar of design, fit & finish, full σπιτικά αντί ebouche αλλαξοκωλιές (άκου κι εσύ Ερμή), το μεγαλείο του 9r86, είναι για άλλη στιγμή
[απροπο, ποιό είναι το δικό σου ένα (1) GS;]

για την ώρα θα δώσω μερικές ιδέες αλλά περισσότερο NOS γιατί με γερμανοελβετούς το πεντοχίλιαρο είναι μπορτνερλαην μεταξύ σπιτικής ποιότητας και αρπαχτής :lol:

ντρεςς θα έπαιρνα κάποιο από τα 1966 της πολύ αγαπημένης (και υποτιμημένης) Girard Perregaux ή Glashütte Original Senator με δείκτη ημερομηνίας, ίσως όμως και το 60ς με/χωρίς τη μεγάλη ημερομηνία και sunburst ή fume καντράν θα κοίταζα όμως και τα πολύ αξιόλογα σπιτικά Nomos

σπορ (και για βουτιές) αρχίζει και γίνεται πιο ενδιαφέρον: αν έβρισκα το 3227 ingenieur με το σπιτικό μηχανισμό σε NOS θα ήταν η πρώτη επιλογή μου (με παίρνει από καρπό) όπως επίσης και το GP Laureato (ειδικά το EVO3 με τη μεγάλη ημερομηνία) καθώς είμαι φαν της σχολής Genta ενώ δεν θα σνόμπαρα καθόλου ένα πραγματικό GMT με καλό WR (πχ Οmega AT, GP 1966 WWTC) αν και πάλι τα SBGJ/SBGE είναι σε άλλη κλάση (ειδικά Mt. Iwate) και καταδυτικό δε νομίζω ότι θα κοιτούσα πέραν του Seamaster μια που η IWC έχει πολλά χρόνια να παρουσιάσει κάτι πραγματικά αξιόλογο όπως τα πρώτα διχίλιαρα [επίσης, για πιο ιματζ-κονσιους, θα πρότεινα τα εντρυ-ρολυζ με πιο ενδιαφέρον το τελευταίο, ελκυστικό, αντιμαγνητικό και καλό σε βφμ air-king αντί του προφανούς explorer και milgauss (το δεύτερο διότι δύσκολα <5Κ)]

με χρονογράφο είναι πάλι οριακά: JLC και GO παίζουν πολύ δυνατά σε λίγο πάνω από 5Κ αλλά σε κάτω θέλει πολύ τύχη για ένα ωραίο μηχανισμό τους (παρά ταύτα, θα κυνηγούσα ένα NOS σπορτ εβο της GO) οπότε μάλλον θα πρότεινα συντηρητικά (και ασφαλώς) τα θρυλικά Primero, Speedmaster και Navitimer για κομφόρμες ενώ εγώ θα έπαιρνα αβλεπί κάποιο από τα GP με την αδυναμία μου (χρονογράφο με κεντρικά λεπτά) ή, ίσως, το υποτιμημένο BTR της Ebel και το Royal Kontiki με το σπιτικό flyback και το bullhead της Heuer με τον 1887 για να πήξουν οι ιαπωνοφοβικοί
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 08 Απρ 2020, 14:44

sting έγραψε:
08 Απρ 2020, 07:53
Δηλαδή κύριοι συνάδελφοι, οι λόγοι για τους οποίους δεν θέλατε να παίξει η Seiko στην κατηγορία €1000 – €5000 είναι ένα quartz (όποιος φουκαράς πάει και πληρώσει €2000 γιαυτό το έκτρωμα καλά να πάθει), μια μαϊμού Calatrava, μια υπερτιμημένη χελώνα και ένα chrono το οποίο δεν πωλείται πλέον? Αυτά θα “γείρουν το γήπεδο”και είναι “αλητεία”? Επειδή στο μυαλό ενός υγιούς ωρολατρη δεν υπάρχει κάτι σοβαρότερο πλην ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟΥ απο τη συγκεκριμένη μάρκα σε αυτή την κατηγορία, μόλις αποκτήσεις ένα Grand Seiko τα έχεις αποκτήσει όλα!

Εξηγείται όμως και από τη φιλοσοφία της εν λόγω εταιρίας με τις πρακτικές της, έχει δώσει τόση βαρύτητα στη μικρή κατηγορία, έχει κατακτήσει και κυριαρχεί σε όλες μα ΟΛΕΣ τις βαθμίδες και τυπους στα μοντελα κάτω των €1500, ώστε στη μικρομεσαία κατηγορία αποφάσισαν να συμμετάσχουν με ένα και μοναδικό μοντέλο, μηχανικά και αισθητικά άρτιο κατά τ’άλλα. Και μη μου πείτε τώρα ότι οι οφθαλμοφανέστατες αντιγραφές έγιναν ξαφνικά μικρομεσαία κατηγορία παίζοντας με τους θρύλους του χώρου και ζητώντας από τα κορόιδα €2000 και €3000 αντί του φυσικού τους 200αρικου, γιατί θα τα παρατήσω και θα πάω στην κηπουρική-μαγειρική. Συμμετέχουν ασφαλώς και στις μεσαίες-μεγάλες κατηγορίες (€5000-€20000) με μερικά αξιόλογα μοντέλα (το εξής ένα). Μήπως να τους αποκλείσουμε και από κει υπό το φόβο επισκίασης και αφανισμού των Ρολεξ και Πατεκ?
Βεβαίως και συμφωνώ να μην τους συμπεριλάβουμε στη μικρομεσαία κατηγορία, λόγω οίκτου και αποφυγής εξευτελισμού όμως. Δεν αξίζει σε ένα τέτοιο κολοσσό να διαβάλλεται κατ’αυτό τον τρόπο, τσαλαπατώντας κάθε έννοια δικαίου, λογικής και αισθητικής προσπαθώντας να τη συγκρίνουμε με τους κυρίαρχους του χώρου όπως JLC, Omega και Ζenith.
Ποστ χιρόσιμα-ναγκασάκι-φουκοσίμα. Το καταγγέλω.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Απρ 2020, 17:04

Εικόνα

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 08 Απρ 2020, 17:51

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:04
έτσι, να συνεννοούμαστε

Εικόνα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 08 Απρ 2020, 18:10

boner alert
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Απρ 2020, 18:35

sting έγραψε:
08 Απρ 2020, 07:53
....
Κάποια στιγμή που θα μπορείς θα ήθελα μια γνώμη/άποψη για το Breitling Emergency 2.
Αντιλαμβάνομαι ότι είναι εξεζητημένο και μια κατηγορία μόνο του, αλλά οκ.


Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 08 Απρ 2020, 18:42

Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:35
sting έγραψε:
08 Απρ 2020, 07:53
....
Κάποια στιγμή που θα μπορείς θα ήθελα μια γνώμη/άποψη για το Breitling Emergency 2.
be like

Εικόνα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Απρ 2020, 18:44

Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:42
Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:35
sting έγραψε:
08 Απρ 2020, 07:53
....
Κάποια στιγμή που θα μπορείς θα ήθελα μια γνώμη/άποψη για το Breitling Emergency 2.
be like

Εικόνα
:lol:

Πες μια γνώμη ρε κι εσυ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 08 Απρ 2020, 18:51

Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:44
Πες μια γνώμη ρε κι εσυ.
εμένα μου αρέσουν τα superquartz κι επίσης δεν είμαι αντικειμενικός: ένας φίλος μου φορούσε (συνέχεια) το Β1
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Απρ 2020, 18:52

Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:51
Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:44
Πες μια γνώμη ρε κι εσυ.
εμένα μου αρέσουν τα superquartz κι επίσης δεν είμαι αντικειμενικός: ένας φίλος μου φορούσε (συνέχεια) το Β1
Τα θετικά του Emergency είναι γνωστά. Στα αρνητικά θα έβαζα το μέγεθος (πρέπει να έχεις καρπό strongman) και το γεγονος ότι θες άλλο ένα ρολόι τουλάχιστον.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Απρ 2020, 18:54

Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:51
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:04
έτσι, να συνεννοούμαστε

Εικόνα



Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών