Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Φεβ 2019, 22:24

Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2019, 21:46
Το λίττλ κουκ θεωρείται μοδατο;
Όταν είχε ανοίξει νομίζαμε πως θα κλείσει.
Όταν τους είπαμε πχ πως αυτό δεν είναι σοκολάτα ( όχι πως πέτυχαν την κρέπα ή και το τσάι ακόμα) μας είπαν : δείξτε μας εσείς πως να την φτιάξουμε. Σε λίγο πήρε όλα τα διπλανά μαγαζιά.

Έτσι όμως δεν γίνεται προκοπή. Το Ψυρρή και το Γκάζι άξιζαν γιατί ήταν σπίτι, μαγαζί, ερείπιο στην σειρά. Χρώμα και ιστορία. Αν γίνουν όλα μαγαζιά θα είναι πιό σίχαμα και από την Ντίσνευλαντ.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 25 Φεβ 2019, 22:59

Μπίστης έγραψε:
25 Φεβ 2019, 22:24
Το Ψυρρή και το Γκάζι άξιζαν γιατί ήταν σπίτι, μαγαζί, ερείπιο στην σειρά. Χρώμα και ιστορία. Αν γίνουν όλα μαγαζιά θα είναι πιό σίχαμα και από την Ντίσνευλαντ.
το σπίτι το ρώτησες αν θέλουν και να καταφέρουν να κοιμηθούν το βράδυ; :P
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 25 Φεβ 2019, 23:03

Nito έγραψε:
25 Φεβ 2019, 21:07
Ορέστης 35 έγραψε:
25 Φεβ 2019, 20:16
...Οι δε εκδηλωσεις της Τεχνοπολης ολο και χειροτερες. Δεν φτιαχνουν ουτε τη λαμπα που τρεμοπαιζει στις τουαλετες...
Έτσι την είχα πατήσει κάποτε στο Νταμπλγιου. Πήγα στο wc και έψαχνα μάταια τον διακόπτη. Στην αρχή δεν κατάλαβα τι γινόταν και ψηλαφούσα ως τυφλωμένος Σαμψών τα πλακάκια του τοίχου.
Ε, μετά πήγα να ανοίξω το φακό του κινητού, αλλά διαπίστωσα ότι είχα μαζί μου το παλιό ΝΟΚΙΑ με τα πλήκτρα, που το έχω μόνο για τηλ με γκόμενες.

Τρεκλίζοντας απ΄τη σούρα, βγήκα στον πεζόδρομο και έψαχνα για αλλοδαπούς μικροπωλητές, μπας και βρω κάνα φακό τσέπης. Μετά από μακρά αναζήτηση και φτάνοντας στα Κάτω Πετράλωνα, τά παιξα τελείως.

Τυφλωμένος από την ανάγκη να ουρήσω, πλησιάζω μια πολυκατοικία και χτυπάω μανιωδώς τα κουδούνια.
"Ναι ποιος είναι", ακούγεται μια αγουροξυπνημένη φωνή γέροντος.
Κάτι του είπα, αν δεν κάνω λάθος "ότι έπιασε φωτιά και είμαι από την πυροσβεστική", και ο αγαθός κυριούλης μου άνοιξε. Με το που πέρασα την είσοδο όρμησα στο ασανσέρ, το οποίο ευτυχώς ήταν σταθμευμένο στο ισόγειο, και ξαλάφρωσα.

Anyways, συζητούσα το εν λόγω σκηνικό με ένα γνωστό και μου λέει ότι πολλοί καμπινέδες είναι με φωτοκύτταρο. Πρόοδος, ψωμί, ειρήνη.
δλδ προτιμησεις να κατουρησεις το ασανσερ ενος ασχετου γερακου και να τον ξυπνησεις και να τον τρομαξεις απο το να κατουρησεις ΟΠΟΥΝΑΝΑΙ σε μια σκοτεινη τουαλετα μαγαζιου που κανεις δεν θα εμπιστευοτανε να καθισει στην λεκανη ουτως η αλλως; :o
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

the comet the course the tail

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 25 Φεβ 2019, 23:06

Nito έγραψε:
25 Φεβ 2019, 21:07
Ορέστης 35 έγραψε:
25 Φεβ 2019, 20:16
...Οι δε εκδηλωσεις της Τεχνοπολης ολο και χειροτερες. Δεν φτιαχνουν ουτε τη λαμπα που τρεμοπαιζει στις τουαλετες...
Έτσι την είχα πατήσει κάποτε στο Νταμπλγιου. Πήγα στο wc και έψαχνα μάταια τον διακόπτη. Στην αρχή δεν κατάλαβα τι γινόταν και ψηλαφούσα ως τυφλωμένος Σαμψών τα πλακάκια του τοίχου.
Ε, μετά πήγα να ανοίξω το φακό του κινητού, αλλά διαπίστωσα ότι είχα μαζί μου το παλιό ΝΟΚΙΑ με τα πλήκτρα, που το έχω μόνο για τηλ με γκόμενες.

Τρεκλίζοντας απ΄τη σούρα, βγήκα στον πεζόδρομο και έψαχνα για αλλοδαπούς μικροπωλητές, μπας και βρω κάνα φακό τσέπης. Μετά από μακρά αναζήτηση και φτάνοντας στα Κάτω Πετράλωνα, τά παιξα τελείως.

Τυφλωμένος από την ανάγκη να ουρήσω, πλησιάζω μια πολυκατοικία και χτυπάω μανιωδώς τα κουδούνια.
"Ναι ποιος είναι", ακούγεται μια αγουροξυπνημένη φωνή γέροντος.
Κάτι του είπα, αν δεν κάνω λάθος "ότι έπιασε φωτιά και είμαι από την πυροσβεστική", και ο αγαθός κυριούλης μου άνοιξε. Με το που πέρασα την είσοδο όρμησα στο ασανσέρ, το οποίο ευτυχώς ήταν σταθμευμένο στο ισόγειο, και ξαλάφρωσα.

Anyways, συζητούσα το εν λόγω σκηνικό με ένα γνωστό και μου λέει ότι πολλοί καμπινέδες είναι με φωτοκύτταρο. Πρόοδος, ψωμί, ειρήνη.
:smt005:

σε κάνα δέντρο ρε, καμιά γωνία...

the comet the course the tail

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 25 Φεβ 2019, 23:07

"ψηλαφούσα ως τυφλωμένος Σαμψών τα πλακάκια του τοίχου"...

τι είπε ρε το άτομο;;;;;

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Φεβ 2019, 23:11

the comet the course the tail έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:07
"ψηλαφούσα ως τυφλωμένος Σαμψών τα πλακάκια του τοίχου"...

τι είπε ρε το άτομο;;;;;
Μου άρεσε κι εμένα, κοίταξα μετά μήπως ήταν το μέλος Σαμψών ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 25 Φεβ 2019, 23:18

Hey Baby έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:03

δλδ προτιμησεις να κατουρησεις το ασανσερ ενος ασχετου γερακου και να τον ξυπνησεις και να τον τρομαξεις απο το να κατουρησεις ΟΠΟΥΝΑΝΑΙ σε μια σκοτεινη τουαλετα μαγαζιου που κανεις δεν θα εμπιστευοτανε να καθισει στην λεκανη ουτως η αλλως; :o
Δεν είμαι κάφρος να λερώνω όπου νάναι και να βάζω τους υπαλλήλους σε βάσανα.
Με το ψωμί του άλλου δεν παίζουμε. :smt018

(Σοβαρά όμως σκάλωσα άσχημα με το φωτοκύτταρο.)

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 25 Φεβ 2019, 23:27

Nito έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:18
Hey Baby έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:03

δλδ προτιμησεις να κατουρησεις το ασανσερ ενος ασχετου γερακου και να τον ξυπνησεις και να τον τρομαξεις απο το να κατουρησεις ΟΠΟΥΝΑΝΑΙ σε μια σκοτεινη τουαλετα μαγαζιου που κανεις δεν θα εμπιστευοτανε να καθισει στην λεκανη ουτως η αλλως; :o
Δεν είμαι κάφρος να λερώνω όπου νάναι και να βάζω τους υπαλλήλους σε βάσανα.
Με το ψωμί του άλλου δεν παίζουμε. :smt018

(Σοβαρά όμως σκάλωσα άσχημα με το φωτοκύτταρο.)
ενώ με την καρδιά του γεράκου :a040:
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Φεβ 2019, 10:56

Μπίστης έγραψε:
25 Φεβ 2019, 22:24
Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2019, 21:46
Το λίττλ κουκ θεωρείται μοδατο;
Όταν είχε ανοίξει νομίζαμε πως θα κλείσει.
Όταν τους είπαμε πχ πως αυτό δεν είναι σοκολάτα ( όχι πως πέτυχαν την κρέπα ή και το τσάι ακόμα) μας είπαν : δείξτε μας εσείς πως να την φτιάξουμε. Σε λίγο πήρε όλα τα διπλανά μαγαζιά.

Έτσι όμως δεν γίνεται προκοπή. Το Ψυρρή και το Γκάζι άξιζαν γιατί ήταν σπίτι, μαγαζί, ερείπιο στην σειρά. Χρώμα και ιστορία. Αν γίνουν όλα μαγαζιά θα είναι πιό σίχαμα και από την Ντίσνευλαντ.
Καλό είναι να υπάρχουν μαγαζιά σα το λιττλ κουκ, στο οποίο έχω πάει. Για παιδάκια καλό είναι, τα προιοντα του ειναι γτπκ.
Το ίδιο ισχύει και για το καπ καπ(στην κηφισιά έκλεισε τελικά;) που για να μπω έχω καθίσει σε μια ουρά σα να περίμενα να μπω στο μαυσωλείο του Μάο. Τραυματική εμπειρία, μελανό σημείο στο παρελθόν γιατί αυτά που πήρα μέσα ήταν κάτω του μηδενος.
Καλό είναι που λες να υπάρχουν και αυτά τα μαγαζιά να μαζεύουν τον λαό για να μπορούμε να πίνουμε το ποτό μας πιο χαλαρά σε μαγαζιά όπως το σιβί ή το 56 που αναφέρθηκε παραπάνω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Βars & Restaurants Πχουρομόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 26 Φεβ 2019, 11:23

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
03 Μάιος 2018, 18:13
δεν έχω πάει στο συγκεκριμένο εννοείται,αλλά μου έκανε εντύπωση η αισθητική του μαγαζιού.
(να μην ανοίγω ξέχωρο νήμα το ποστάρω εδώ)
Najbarajo
SpoilerShow
Η πόλη δεν έχει μόνο γκρι. Αν πας στα σωστά μέρη, θα δεις και πολύ χρώμα. Στην οδό Ανδρέα Παπανδρέου στο Χαλάνδρι, υπάρχει ένα μαγαζί που σε κάνει να νιώθεις ότι διασχίζεις μια γειτονιά πολύχρωμη.

Εχεις την αίσθηση ότι «Καλοκαίριασε». Το Najbarajo που προφέρεται «Ναμπαράχο» και στη γλώσσα εσπεράντο (πρόκειται για την πλέον διαδεδομένη διεθνή τεχνητή γλώσσα που δημιουργήθηκε για να διευκολύνει την επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων από ολόκληρο τον κόσμο) σημαίνει «Γειτονιά».
Εικόνα
Το όνομα αυτού του all day cafe bar ταιριάζει πολύ με το concept του. Απολαμβάνεις το ποτό σου σε μια χαλαρωτική ατμόσφαιρα, αποσυμπιέζεσαι από μια δύσκολη μέρα, γεμίζει το μάτι σου χρώμα. Τα γευστικά κοκτέιλ έχουν την υπογραφή

Νιώθεις σαν να έχεις κάνει ένα μικρό ταξιδάκι σε μια άλλη πόλη όπου εκεί οι άνθρωποί της ζουν πιο χαρούμενοι.
Εικόνα
Τα «σπιτάκια» με κίτρινο, πορτοκαλί, γαλάζιο και φούξια. Σαν μικρό παιδί, θες να παρατηρήσεις την κάθε λεπτομέρεια του χώρου.
Εικόνα
Το ανακαινισμένο εσωτερικό του μαγαζιού έχει τη δική του χάρη. Τον χειμώνα που ο καιρός δεν επιτρέπει να καθίσεις στην αυλή, απολαμβάνεις την vintage αισθητική του και την παρείστικη ατμόσφαιρά του.
Εικόνα
Τα κοκτέιλ έχουν την υπογραφή του «μετρ» του είδους, Γιώργου Ράλλη. Στο Najbarajo, πέρα από τα δροσιστικά ποτά, μπορείς να απολαύσεις το γλυκάκι σου ή όποιο σνακ είναι της αρεσκείας σου (ακόμα και πίτσα!).
Εικόνα
Η αυλή έχει αποκτήσει φανατικούς φίλους που λίγο αν δούνε τον καιρό να «φτιάχνει» σπεύδουν να απολαύσουν το ποτάκι τους με καλή παρέα με φόντο μια πανδαισία χρωμάτων που σε ανεβάζουν και σε κάνουν να νιώθεις ότι έχει φτάσει το καλοκαίρι!
Εικόνα

πολυαγαπημένο - απαραίτητα 2 καφεδόμπυρα το μήνα (εντάξει, όχι φέτος το χειμώνα ένεκα παγετών :lol: )

στα συν το ότι επειδή βρίσκεται σε στοά και άρα δεν τις βλέπουν από το δρόμο, το αποφεύγουν οι κυράτσες που σουλατσάρουν για ψώνια


γενικά, σε απόσταση αναπνοής από την πλατεία Χαλανδρίου υπάρχουν άλλα 4-5 παρόμοια στέκια (αναπαλαιωμένα σπίτια με κήπο ή εσωτερική αυλή), το συγκεκριμένο όμως είναι νομίζω το καλύτερο


έντιτ1: παίρνει εσπρέσο από τους Coffee Republic

έντιτ2: όπου κι αν το έχω προτείνει, είτε πάνε και συμφωνούν, είτε το ξέρουν ήδη και επαυξάνουν
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Ορέστης 35

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 26 Φεβ 2019, 15:44

Σιχαινομαι το Χαλανδρι.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Φεβ 2019, 15:55

Ορέστης 35 έγραψε:
26 Φεβ 2019, 15:44
Σιχαινομαι το Χαλανδρι.
Κι εγώ βγάζω φλύκταινες. Αν μπεις δε βγαίνεις. Δεν κατάλαβα ΠΟΤΕ τι το γαμάτο έχει και έγινε "ιν". Μάπα περιοχή, μάπα κυκλοφοριακό, μάπα η πλατεία. Εκεί στην εκκλησία είναι ωραία εννοείται, αλλά ως εκεί.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Ορέστης 35

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 26 Φεβ 2019, 17:17

Μαπα μερος για δηθεν ανθρωπους.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βars & Restaurants Πχουρομόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 26 Φεβ 2019, 17:32

Tarkovsky έγραψε:
26 Φεβ 2019, 11:23
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
03 Μάιος 2018, 18:13
δεν έχω πάει στο συγκεκριμένο εννοείται,αλλά μου έκανε εντύπωση η αισθητική του μαγαζιού.
(να μην ανοίγω ξέχωρο νήμα το ποστάρω εδώ)
Najbarajo
SpoilerShow
Η πόλη δεν έχει μόνο γκρι. Αν πας στα σωστά μέρη, θα δεις και πολύ χρώμα. Στην οδό Ανδρέα Παπανδρέου στο Χαλάνδρι, υπάρχει ένα μαγαζί που σε κάνει να νιώθεις ότι διασχίζεις μια γειτονιά πολύχρωμη.

Εχεις την αίσθηση ότι «Καλοκαίριασε». Το Najbarajo που προφέρεται «Ναμπαράχο» και στη γλώσσα εσπεράντο (πρόκειται για την πλέον διαδεδομένη διεθνή τεχνητή γλώσσα που δημιουργήθηκε για να διευκολύνει την επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων από ολόκληρο τον κόσμο) σημαίνει «Γειτονιά».
Εικόνα
Το όνομα αυτού του all day cafe bar ταιριάζει πολύ με το concept του. Απολαμβάνεις το ποτό σου σε μια χαλαρωτική ατμόσφαιρα, αποσυμπιέζεσαι από μια δύσκολη μέρα, γεμίζει το μάτι σου χρώμα. Τα γευστικά κοκτέιλ έχουν την υπογραφή

Νιώθεις σαν να έχεις κάνει ένα μικρό ταξιδάκι σε μια άλλη πόλη όπου εκεί οι άνθρωποί της ζουν πιο χαρούμενοι.
Εικόνα
Τα «σπιτάκια» με κίτρινο, πορτοκαλί, γαλάζιο και φούξια. Σαν μικρό παιδί, θες να παρατηρήσεις την κάθε λεπτομέρεια του χώρου.
Εικόνα
Το ανακαινισμένο εσωτερικό του μαγαζιού έχει τη δική του χάρη. Τον χειμώνα που ο καιρός δεν επιτρέπει να καθίσεις στην αυλή, απολαμβάνεις την vintage αισθητική του και την παρείστικη ατμόσφαιρά του.
Εικόνα
Τα κοκτέιλ έχουν την υπογραφή του «μετρ» του είδους, Γιώργου Ράλλη. Στο Najbarajo, πέρα από τα δροσιστικά ποτά, μπορείς να απολαύσεις το γλυκάκι σου ή όποιο σνακ είναι της αρεσκείας σου (ακόμα και πίτσα!).
Εικόνα
Η αυλή έχει αποκτήσει φανατικούς φίλους που λίγο αν δούνε τον καιρό να «φτιάχνει» σπεύδουν να απολαύσουν το ποτάκι τους με καλή παρέα με φόντο μια πανδαισία χρωμάτων που σε ανεβάζουν και σε κάνουν να νιώθεις ότι έχει φτάσει το καλοκαίρι!
Εικόνα

πολυαγαπημένο - απαραίτητα 2 καφεδόμπυρα το μήνα (εντάξει, όχι φέτος το χειμώνα ένεκα παγετών :lol: )

στα συν το ότι επειδή βρίσκεται σε στοά και άρα δεν τις βλέπουν από το δρόμο, το αποφεύγουν οι κυράτσες που σουλατσάρουν για ψώνια


γενικά, σε απόσταση αναπνοής από την πλατεία Χαλανδρίου υπάρχουν άλλα 4-5 παρόμοια στέκια (αναπαλαιωμένα σπίτια με κήπο ή εσωτερική αυλή), το συγκεκριμένο όμως είναι νομίζω το καλύτερο


έντιτ1: παίρνει εσπρέσο από τους Coffee Republic

έντιτ2: όπου κι αν το έχω προτείνει, είτε πάνε και συμφωνούν, είτε το ξέρουν ήδη και επαυξάνουν
το ξέχασα τελείως αυτό το ποστ μου!
:003:
μου είχε κάνει εντύπωση η αισθητική του μαγαζιού,όπως προείπα.
αν έμενα Αθήνα θα μου άρεσε να πήγαινα εκεί.έστω μια φορά τουλάχιστον.ωραία επιλογή!
το συγκεκριμένο-έφαγα φλασιά τωρα-το είχα δει από μια φίλη στο φουμπού που έχει (είχε) μαγαζί(με ρούχα) εκεί κοντά και το είχε ποστάρει. :D
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Βars & Restaurants Πχορουμόραμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 26 Φεβ 2019, 18:18

Παιδιά, ο κούκος γαμει γ φάση κ μουσικής κ εξόδου . Είναι γ λίγο πιο μετά τις 12 αλλά άμα βρεις να κάτσεις από πριν πίνεις ποτό υπό τους ήχους της σύγχρονης ροκ/ποπ.
~~¥~~

Απάντηση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών