Τί πίνουμε σήμερα;

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Δεκ 2019, 11:37

relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:27
Στην Γερμανία δεν τα πίνουν σε μάρκετ, αλλά υπέθρεια στης christkindlesmarkt. Γατί είναι
Όλη την ημέρα έξω που παίζουν τα παιδιά ψωνίζουν χαζεύουν τραβάτε φωτογραφίες τέλος πάντων με τα παιδιά τους κάνουν βόλτες και ψωνίζουν διαφορά γλυκά και παιχνίδια για τις ημέρες των Χριστουγέννων. Όλα αυτά που είδα να προσφέρουν και προτείνουν εδώ στην Ελλάδα είναι κάποιο αλχημιστηκό αμάλγαμα που δεν έχει τίποτα κοινό με το πραγματικό Glühwein. Οπότε κάτι τέτοιο ήπιες.
Έτσι εξηγούνται τα λεγόμενά σου.
Είναι σαν τον ελληνικό καπουτσίνο, που αντί για τρούφα σοκολάτας βάζουν κανέλα, λες και είναι
Ρυζόγαλο.
Η ονομασία του ειναι σύνθετη λέξη από Glüh που σημαίνει πυρωμένο και wein πού σημαίνει κρασί.
Αφού σου έγραψα ρε δικέ μου ότι το ήπια σε μέρος που το έχουν στην παράδοσή τους. Λες να το ήπια στην Πλ. Αριστοτέλους ή στην Φλώρινα;

Εγώ το βρήκα αηδία, εσύ θεωρείς εξαίσιο ένα ζεστό κρασί.


Λήξις συζητήσεως.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 29 Δεκ 2019, 11:45

Όχι φίλε μου δεν το έχω βρεί εξαίσιο, απλά χρηστικό για το πολύ κρύο. Τίποτε άλλο.
Ok. Λήξη θέματος.
Τα λέμε.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 29 Δεκ 2019, 11:49

relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:27
Στην Γερμανία δεν τα πίνουν σε μάρκετ, αλλά υπέθρεια στης christkindlesmarkt. Γατί είναι
Όλη την ημέρα έξω που παίζουν τα παιδιά ψωνίζουν χαζεύουν τραβάτε φωτογραφίες τέλος πάντων με τα παιδιά τους κάνουν βόλτες και ψωνίζουν διαφορά γλυκά και παιχνίδια για τις ημέρες των Χριστουγέννων. Όλα αυτά που είδα να προσφέρουν και προτείνουν εδώ στην Ελλάδα είναι κάποιο αλχημιστηκό αμάλγαμα που δεν έχει τίποτα κοινό με το πραγματικό Glühwein. Οπότε κάτι τέτοιο ήπιες.
Έτσι εξηγούνται τα λεγόμενά σου.
Είναι σαν τον ελληνικό καπουτσίνο, που αντί για τρούφα σοκολάτας βάζουν κανέλα, λες και είναι
Ρυζόγαλο.
Η ονομασία του ειναι σύνθετη λέξη από Glüh που σημαίνει πυρωμένο και wein πού σημαίνει κρασί.
Όταν είπα μάρκετ, εννοούσα τα υπαιθρια, τα Χριστούγεννα.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 29 Δεκ 2019, 13:25

Custom_F έγραψε:
29 Δεκ 2019, 11:49
relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:27
Στην Γερμανία δεν τα πίνουν σε μάρκετ, αλλά υπέθρεια στης christkindlesmarkt. Γατί είναι
Όλη την ημέρα έξω που παίζουν τα παιδιά ψωνίζουν χαζεύουν τραβάτε φωτογραφίες τέλος πάντων με τα παιδιά τους κάνουν βόλτες και ψωνίζουν διαφορά γλυκά και παιχνίδια για τις ημέρες των Χριστουγέννων. Όλα αυτά που είδα να προσφέρουν και προτείνουν εδώ στην Ελλάδα είναι κάποιο αλχημιστηκό αμάλγαμα που δεν έχει τίποτα κοινό με το πραγματικό Glühwein. Οπότε κάτι τέτοιο ήπιες.
Έτσι εξηγούνται τα λεγόμενά σου.
Είναι σαν τον ελληνικό καπουτσίνο, που αντί για τρούφα σοκολάτας βάζουν κανέλα, λες και είναι
Ρυζόγαλο.
Η ονομασία του ειναι σύνθετη λέξη από Glüh που σημαίνει πυρωμένο και wein πού σημαίνει κρασί.
Όταν είπα μάρκετ, εννοούσα τα υπαιθρια, τα Χριστούγεννα.
Εντάξει φίλε μου μήν αγχώνεσαι συζήτηση κάναμε, όχι διαγωνισμό γνώσεων.
Τα λέμε.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 29 Δεκ 2019, 13:39

relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 13:25
Custom_F έγραψε:
29 Δεκ 2019, 11:49
relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:27
Στην Γερμανία δεν τα πίνουν σε μάρκετ, αλλά υπέθρεια στης christkindlesmarkt. Γατί είναι
Όλη την ημέρα έξω που παίζουν τα παιδιά ψωνίζουν χαζεύουν τραβάτε φωτογραφίες τέλος πάντων με τα παιδιά τους κάνουν βόλτες και ψωνίζουν διαφορά γλυκά και παιχνίδια για τις ημέρες των Χριστουγέννων. Όλα αυτά που είδα να προσφέρουν και προτείνουν εδώ στην Ελλάδα είναι κάποιο αλχημιστηκό αμάλγαμα που δεν έχει τίποτα κοινό με το πραγματικό Glühwein. Οπότε κάτι τέτοιο ήπιες.
Έτσι εξηγούνται τα λεγόμενά σου.
Είναι σαν τον ελληνικό καπουτσίνο, που αντί για τρούφα σοκολάτας βάζουν κανέλα, λες και είναι
Ρυζόγαλο.
Η ονομασία του ειναι σύνθετη λέξη από Glüh που σημαίνει πυρωμένο και wein πού σημαίνει κρασί.
Όταν είπα μάρκετ, εννοούσα τα υπαιθρια, τα Χριστούγεννα.
Εντάξει φίλε μου μήν αγχώνεσαι συζήτηση κάναμε, όχι διαγωνισμό γνώσεων.
Τα λέμε.
Μα γιατί το παίρνεις ότι κάνω διαγωνισμό γνώσεων;
Συζήτηση κάνω κ διευκρινησα τι είπα γιατί το παρεξηγησες.
Τεσπά.
Ίσως όταν ζούσες εσύ στη Γερμανία ήταν αλλιώς κ τώρα είναι αλλιως.
Νασαι καλά. Τα λέμε.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Δεκ 2019, 17:56

relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:06
Εδώ στην Ελλάδα το lindl έχει μόνο.
Εάν δεν σου αρέσουν τα γλυκά κρασιά Τώτε θα τα βρίσκεις όλα αηδία. Εγώ δεν είμαι του κρασιού. Προτιμώ την μπύρα.
Το κοίταξα κι εγώ για να δώ για συνταγές που μου είπες. Πράγματι εδώ στην Ελλάδα αποκαλούν Glühwein κάτι
Μυστήρια κοκτέιλ με βότανα και διάφορα υλικά.
Κάτι τέτοιο ως Glühwein δεν υπάρχει στην Γερμανία και δεν το έχω δοκιμάσει.
Φίλε μου, δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Το γκλυβάιν γίνεται από κρασί του πεταμού -ξηρό κρασί ως επί τω πλείστον- που το ζεσταίνεις στην κατσαρόλα με πορτοκάλι, γαρίφαλο, μέλι, ζάχαρη και τέτοια. Αυτό που πήρες από το λίντλ είναι ετοιματζίδικο, δηλαδή υποτίθεται έχει γίνει η παραπάνω διαδικασία και το εμφιάλωσαν.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Δεκ 2019, 18:05

Feindflug έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:04
relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:01
Custom_F έγραψε:
29 Δεκ 2019, 00:56


Δε βάζουν μπαχαρικά μέσα;
Όχι απολύτως τίποτα.ένα απλό γλυκό κρασί είναι.
Τίποτα το ιδιαίτερο.
Το ιδιαίτερο είναι μόνο ότι το πίνουν οι Γερμανοί μόνο τις ημέρες των Χριστουγέννων.
Τύπε, σίγουρα μιλάμε για άλλο πράγμα, γιατί αυτό που ήπια εγώ δεν ήταν σκέτο ζεστό κρασί και όταν το γκουγκλάρισα έβγαλε 497 διαφορετικές συνταγές. Εν ολίγοις, διαφωνούμε ενώ μιλάμε για άλλα πράγματα.
Για το ίδιο πράμα μιλάτε, απλά ο Άινσταιν ψωνίζει απ' τα λιντλ
Εικόνα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 29 Δεκ 2019, 18:34

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:05
Feindflug έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:04
relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:01

Όχι απολύτως τίποτα.ένα απλό γλυκό κρασί είναι.
Τίποτα το ιδιαίτερο.
Το ιδιαίτερο είναι μόνο ότι το πίνουν οι Γερμανοί μόνο τις ημέρες των Χριστουγέννων.
Τύπε, σίγουρα μιλάμε για άλλο πράγμα, γιατί αυτό που ήπια εγώ δεν ήταν σκέτο ζεστό κρασί και όταν το γκουγκλάρισα έβγαλε 497 διαφορετικές συνταγές. Εν ολίγοις, διαφωνούμε ενώ μιλάμε για άλλα πράγματα.
Για το ίδιο πράμα μιλάτε, απλά ο Άινσταιν ψωνίζει απ' τα λιντλ
Εικόνα
Φίλε λινό καλησπέρα.
Μην πουλάς φτηνές παπαριές. Δέν μιλάμε καθόλου για το ίδιο πράμα.
Η κατσαρόλα που έχει η φώτο είναι από της πολλές μαλακίες που φτιάχνουμε εδώ στην Ελλάδα.
Ούτε αυτοί που τα φτιάχνουν δεν ξέρουν τί φτιάχνουν. Προφανώς είναι κάποιο κοκτέιλ.
Εάν αυτοί το ονομάζουν αυτό Glühwein Τώτε αυτό είναι για τα Ελληνικά δεδομένα το Glühwein. Αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις παπαριές ξέρουν τί σημαίνει η λέξη ? Είναι Γερμανική και σημαίνει πυρωμένο κρασί. Δεν σημάνει καποιο κοκτεηλ ή την οποια αλη παπαριά. Οπότε άραξε και μήν γίνεσαι σπαζαρχίδας.
Και ναί ψωνίζω και από το lindl Δεν είμαι εισοδηματίας, ένας άνεργος είμαι. Οκ. ?
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Δεκ 2019, 18:42

relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:34
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:05
Feindflug έγραψε:
29 Δεκ 2019, 01:04

Τύπε, σίγουρα μιλάμε για άλλο πράγμα, γιατί αυτό που ήπια εγώ δεν ήταν σκέτο ζεστό κρασί και όταν το γκουγκλάρισα έβγαλε 497 διαφορετικές συνταγές. Εν ολίγοις, διαφωνούμε ενώ μιλάμε για άλλα πράγματα.
Για το ίδιο πράμα μιλάτε, απλά ο Άινσταιν ψωνίζει απ' τα λιντλ
Εικόνα
Φίλε λινό καλησπέρα.
Μην πουλάς φτηνές παπαριές. Δέν μιλάμε καθόλου για το ίδιο πράμα.
Η κατσαρόλα που έχει η φώτο είναι από της πολλές μαλακίες που φτιάχνουμε εδώ στην Ελλάδα.
Ούτε αυτοί που τα φτιάχνουν δεν ξέρουν τί φτιάχνουν. Προφανώς είναι κάποιο κοκτέιλ.
Εάν αυτοί το ονομάζουν αυτό Glühwein Τώτε σου το είναι για τα Ελληνικά δεδομένα το Glühwein. Αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις παπαριές ξέρουν τί σημαίνει η λέξη ? Είναι Γερμανική και σημαίνει πυρωμένο κρασί. Δεν σημάνει καποιο κοκτεηλ ή την οποια αλη παπαριά. Οπότε άραξε και μήν γίνεσαι σπαζαρχίδας.
Και ναί ψωνίζω και από το lindl Δεν είμαι εισοδηματίας, ένας άνεργος είμαι. Οκ. ?
Η φώτο είναι από γερμανικό σάιτ. Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στην Βαυαρία και, εκτός του ότι ήπια κανά-δυο φορές στα βάιναχτσμαρκτ, πριν μια βδομάδα φτιάξαμε γκλύβαιν στο σπίτι. Φτιάξαμε είναι υπερβολή, το έφτιαξαν Γερμανοί φίλοι.
Πάρε διάβασε κι εδώ
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Δεκ 2019, 18:44

Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 29 Δεκ 2019, 18:44

ΟΙ περισσότεροι το Glühwein το κάνουν με φτηνό γλυκό κρασί, πολύ χαμηλής ποιότητας. Αυτό το κάνει ένα απαίσιο παρασκεύασμα, που μόνο πονοκέφαλο σου προκαλεί.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Δεκ 2019, 18:48

Cavaliere έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:44
ΟΙ περισσότεροι το Glühwein το κάνουν με φτηνό γλυκό κρασί, πολύ χαμηλής ποιότητας. Αυτό το κάνει ένα απαίσιο παρασκεύασμα, που μόνο πονοκέφαλο σου προκαλεί.
Άμα ηταν καλό το κρασί δε θα το κάνανε τίποτα, θα το πίναν όπως είναι.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 29 Δεκ 2019, 18:50

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:48
Άμα ηταν καλό το κρασί δε θα το κάνανε τίποτα, θα το πίναν όπως είναι.
Για αυτό δεν είναι να πιεις πάνω από ένα, θα πας νοσοκομείο. Όταν κάνει πολύ κρύο, βοηθάει, σε ζεσταίνει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 29 Δεκ 2019, 19:00

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:42
relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:34
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Δεκ 2019, 18:05

Για το ίδιο πράμα μιλάτε, απλά ο Άινσταιν ψωνίζει απ' τα λιντλ
Εικόνα
Φίλε λινό καλησπέρα.
Μην πουλάς φτηνές παπαριές. Δέν μιλάμε καθόλου για το ίδιο πράμα.
Η κατσαρόλα που έχει η φώτο είναι από της πολλές μαλακίες που φτιάχνουμε εδώ στην Ελλάδα.
Ούτε αυτοί που τα φτιάχνουν δεν ξέρουν τί φτιάχνουν. Προφανώς είναι κάποιο κοκτέιλ.
Εάν αυτοί το ονομάζουν αυτό Glühwein Τώτε σου το είναι για τα Ελληνικά δεδομένα το Glühwein. Αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις παπαριές ξέρουν τί σημαίνει η λέξη ? Είναι Γερμανική και σημαίνει πυρωμένο κρασί. Δεν σημάνει καποιο κοκτεηλ ή την οποια αλη παπαριά. Οπότε άραξε και μήν γίνεσαι σπαζαρχίδας.
Και ναί ψωνίζω και από το lindl Δεν είμαι εισοδηματίας, ένας άνεργος είμαι. Οκ. ?
Η φώτο είναι από γερμανικό σάιτ. Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στην Βαυαρία και, εκτός του ότι ήπια κανά-δυο φορές στα βάιναχτσμαρκτ, πριν μια βδομάδα φτιάξαμε γκλύβαιν στο σπίτι. Φτιάξαμε είναι υπερβολή, το έφτιαξαν Γερμανοί φίλοι.
Πάρε διάβασε κι εδώ
Εντάξει δεν τα γνώριζα αυτά γιατί δεν είμαι του κρασιού.
Έτσι αυτό που γνώριζα και είχα δοκιμάσει κάποιες φορές είταν αυτό : Bessere Qualitäten werden, aufbauend auf körperreichen Weinen, als Winzerglühwein verkauft. Απλό γλυκό κρασί.
Πάντως όλα τα γλυκά κρασιά βαράνε άγρια.
Καλήτερο για το κρύο, είναι το το Μεταξά.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τί πίνουμε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Δεκ 2019, 19:04

relativer777 έγραψε:
29 Δεκ 2019, 19:00
Bessere Qualitäten werden, aufbauend auf körperreichen Weinen, als Winzerglühwein verkauft. Απλό γλυκό κρασί.
Καμία σχέση. Είναι κρασί που έχει υποστεί την διαδικασία που περιγράφεται (πορτοκάλια, γαρίφαλα, ζάχαρη κλπ) κι έπειτα έχει εμφιαλωθεί. Γι αυτό είναι γλυκό.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών