(άσκηση) σανίδα

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 04 Ιούλ 2021, 15:49

SuperRogue έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:45
Αν θέλεις να γυμνάσεις γλουτούς τότε, ΓΥΜΝΑΣΕ ΓΛΟΥΤΟΥΣ.
BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:41
Εγώ κάνω και άλλες στατικές ασκήσεις,π.χ.,ημι-βαθύ κάθισμα χωρίς ανεβοκατέβασμα.Στέκομαι έτσι για περίπου ένα λεπτό.
Στατική άσκηση είναι το L-sit. Αυτές οι "ασκήσεις" είναι άσκοπο χάσιμο χρόνου που σπρώχνουν personal trainer σε εντελώς αγύμναστο κόσμο που νομίζουν ότι κάτι κάνουν.
Ρε εντάξει,καταλαβαίνω τι λες,αλλά δεν μιλάμε για ασκήσεις με βάρη.Αν μία γυναίκα δεν έχει πεταχτό κώλο και αρχίσει να κάνει σανίδα,θα δει μεγάλη αλλαγή (και γράφω για τις γυναίκες,γιατί έτσι κι αλλιώς έχουν ήδη σωματικά την προδιάθεση για ακόμη καλλίτερα αποτελέσματα στο επίμαχο σημείο)

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 04 Ιούλ 2021, 15:52

BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:49
Αν μία γυναίκα δεν έχει πεταχτό κώλο και αρχίσει να κάνει σανίδα,θα δει μεγάλη αλλαγή
Όχι δεν θα δει. Hip thrusts (αυτό που κάνει στο βίντεο) είναι απείρως καλύτερα ακόμα και με 0 βάρος.

Uppercut

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Ιούλ 2021, 15:52

Δεν θα δει καμία μεγάλη αλλαγή. Για να δει θα πρέπει να κάνει squats στα οποία θα ανεβάσει κιλά και σημαντικά, όχι air squats. Χωρίς; προοδευτική υπερφόρτωση, μεγάλη αλλαγή δεν υπάρχει. Δεν θα ακυρώσουμε όλα όσα ξέρουμε στο strength training και στη σωματική διάπλαση για τις μόδες που φέρνουν οι ίνφλουενσερς κάθε φορά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 04 Ιούλ 2021, 15:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 04 Ιούλ 2021, 15:53

Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:46



Κλασσικό σφάλμα. Το κάνει ο τάδε που είναι καλός αθλητής, άρα δουλεύει. Πολλοί αθλητές κάνουν ένα κάρο βλακείες που έχουν ακούσει κι είναι καλοί αθλητές ανεξάρτητα από αυτές, λόγω της προπόνησης τους στο άθλημα, του φυσικού τους ταλέντου κλπ όχι λόγω αυτών. Θα δεις αμέτρητους Ολυμπιακούς αθλητές να κάνουν cupping για παράδειγμα, που έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι δεν δουλεύει ή βελονισμούς ή άλλα. Ο δάσκαλος μου στο κικ, beast, με διακρίσεις, τρομερή αθλητικότητα και παρόλα αυτά πίστευε ότι θα κάψει λίπος από την κοιλιά του κάνοντας εκατοντάδες crunches. Κι εγώ παλιότερα έκανα χιλιάδες crunches μέσα στην ημέρα, νόμιζα ότι είχα εμφανείς κοιλιακούς λόγω αυτού κι αν με άκουγε κάποιος θα έλεγε αυτός ξέρει τι λέει, δες τον.

Η άσκηση αυτή, είναι άχρηστη για τον απλό λόγο ότι δεν είναι αρκετά δύσκολη, δεν υπάρχει ιδιαίτερη αντίσταση εκτός κι αν είσαι τελείως αγύμναστος. Ναι, άμα την κάνεις για 25 λεπτά μπορεί να ψοφήσεις, όπως κι άμα κρατάς το χέρι σου στον αέρα για δύο ώρες· αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλές ασκήσεις. Άσχετ αν τώρα, επειδή έχει γίνει της μοδός, την κάνουν πολλοί αθλητές μέσα στην ημέρα τους, οι οποίοι όμως κάνουν 100 άλλα πράγματα που είναι ο λόγος της επιτυχίας τους μαζί με την γενετική τους κι όχι τα planks ή τα crunches.

Για να έχει αποτέλεσμα μία άσκηση, πρέπει να έχει διαρκώς αυξανόμενη αντίσταση, μόνο έτσι χτίζεις μύες, δυναμώνεις, αλλάζεις το σώμα σου. Κανείς ποτέ δεν έχτισε πολύ δυνατό κορμό λόγω των planks, γιατί κανείς ποτέ δεν χτίζει δυνατό τίποτα με ελάχιστη αντίσταση.
Για σύσφιξη μιλάμε,όχι για όγκο.Και για αποτελέσματα σε άλλα σημεία,μέση π.χ. ή χέρια,δυναμώνουν και πολύ μάλιστα.
Το σωστότερο θα ήταν να το αυξάνει κανείς κάθε φορά και δέκα-είκοσι δεύτερα,μέχρι να φτάσει στα όριά του,π.χ. 25 λεπτά όπως λες κι εσύ.

Εκεί μάλλον κάνω λάθος,γιατί φτάνω σε ένα χρονικό σημείο και μετά επανέρχομαι.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 04 Ιούλ 2021, 15:54

SuperRogue έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:52
BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:49
Αν μία γυναίκα δεν έχει πεταχτό κώλο και αρχίσει να κάνει σανίδα,θα δει μεγάλη αλλαγή
Όχι δεν θα δει. Hip thrusts (αυτό που κάνει στο βίντεο) είναι απείρως καλύτερα ακόμα και με 0 βάρος.
Συμφωνώ.
Διαφωνώ στο ότι δεν θα δει καν αποτελέσματα αν κάνει μόνο σανίδα.
Θα δει.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 04 Ιούλ 2021, 15:56

BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:53
Για σύσφιξη μιλάμε,όχι για όγκο.
Εικόνα

Uppercut

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Ιούλ 2021, 15:56

BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:53
Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:46



Κλασσικό σφάλμα. Το κάνει ο τάδε που είναι καλός αθλητής, άρα δουλεύει. Πολλοί αθλητές κάνουν ένα κάρο βλακείες που έχουν ακούσει κι είναι καλοί αθλητές ανεξάρτητα από αυτές, λόγω της προπόνησης τους στο άθλημα, του φυσικού τους ταλέντου κλπ όχι λόγω αυτών. Θα δεις αμέτρητους Ολυμπιακούς αθλητές να κάνουν cupping για παράδειγμα, που έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι δεν δουλεύει ή βελονισμούς ή άλλα. Ο δάσκαλος μου στο κικ, beast, με διακρίσεις, τρομερή αθλητικότητα και παρόλα αυτά πίστευε ότι θα κάψει λίπος από την κοιλιά του κάνοντας εκατοντάδες crunches. Κι εγώ παλιότερα έκανα χιλιάδες crunches μέσα στην ημέρα, νόμιζα ότι είχα εμφανείς κοιλιακούς λόγω αυτού κι αν με άκουγε κάποιος θα έλεγε αυτός ξέρει τι λέει, δες τον.

Η άσκηση αυτή, είναι άχρηστη για τον απλό λόγο ότι δεν είναι αρκετά δύσκολη, δεν υπάρχει ιδιαίτερη αντίσταση εκτός κι αν είσαι τελείως αγύμναστος. Ναι, άμα την κάνεις για 25 λεπτά μπορεί να ψοφήσεις, όπως κι άμα κρατάς το χέρι σου στον αέρα για δύο ώρες· αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλές ασκήσεις. Άσχετ αν τώρα, επειδή έχει γίνει της μοδός, την κάνουν πολλοί αθλητές μέσα στην ημέρα τους, οι οποίοι όμως κάνουν 100 άλλα πράγματα που είναι ο λόγος της επιτυχίας τους μαζί με την γενετική τους κι όχι τα planks ή τα crunches.

Για να έχει αποτέλεσμα μία άσκηση, πρέπει να έχει διαρκώς αυξανόμενη αντίσταση, μόνο έτσι χτίζεις μύες, δυναμώνεις, αλλάζεις το σώμα σου. Κανείς ποτέ δεν έχτισε πολύ δυνατό κορμό λόγω των planks, γιατί κανείς ποτέ δεν χτίζει δυνατό τίποτα με ελάχιστη αντίσταση.
Για σύσφιξη μιλάμε,όχι για όγκο.Και για αποτελέσματα σε άλλα σημεία,μέση π.χ. ή χέρια,δυναμώνουν και πολύ μάλιστα.
Το σωστότερο θα ήταν να το αυξάνει κανείς κάθε φορά και δέκα-είκοσι δεύτερα,μέχρι να φτάσει στα όριά του,π.χ. 25 λεπτά όπως λες κι εσύ.

Εκεί μάλλον κάνω λάθος,γιατί φτάνω σε ένα χρονικό σημείο και μετά επανέρχομαι.
Αυτό που ονομάζεις «σύσφιξη» δεν είναι άλλο παρά η αύξηση της μυικότητας, έτσι γίνεται το λεγόμενο «toning». Αυτό γίνεται μόνο με προοδευτική υπερφόρτωση. Δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία αν θα πας τη σανίδα στα 25 λεπτά, όπως δεν είχε ιδιαίτερη σημασία για μένα, στα 19 μου, που πήγα τα πουσαπς μου από 25 σε 100. Αύξησα την αντοχή μου στη συγκεκριμένη άσκηση κι αυτό ήταν όλο.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 04 Ιούλ 2021, 16:02

Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:56

Αυτό που ονομάζεις «σύσφιξη» δεν είναι άλλο παρά η αύξηση της μυικότητας, έτσι γίνεται το λεγόμενο «toning». Αυτό γίνεται μόνο με προοδευτική υπερφόρτωση. Δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία αν θα πας τη σανίδα στα 25 λεπτά, όπως δεν είχε ιδιαίτερη σημασία για μένα, στα 19 μου, που πήγα τα πουσαπς μου από 25 σε 100. Αύξησα την αντοχή μου στη συγκεκριμένη άσκηση κι αυτό ήταν όλο.
Δεν είδες δηλαδή διαφορά σε στήθος/δικέφαλους/πόδια,όταν πήγες από τα 25 στα 100 push-ups ;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιούλ 2021, 16:06

Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:46
Για να έχει αποτέλεσμα μία άσκηση, πρέπει να έχει διαρκώς αυξανόμενη αντίσταση, μόνο έτσι χτίζεις μύες, δυναμώνεις, αλλάζεις το σώμα σου. Κανείς ποτέ δεν έχτισε πολύ δυνατό κορμό λόγω των planks, γιατί κανείς ποτέ δεν χτίζει δυνατό τίποτα με ελάχιστη αντίσταση.
Μήπως έχεις ως assumption ότι όποιος γυμνάζεται το κάνει για να χτίσει "πολύ δυνατό κάτι" όπως λες;
Γιατί πολύς κόσμος γυμνάζεται απλά για λόγους υγείας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 04 Ιούλ 2021, 16:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:06
Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:46
Για να έχει αποτέλεσμα μία άσκηση, πρέπει να έχει διαρκώς αυξανόμενη αντίσταση, μόνο έτσι χτίζεις μύες, δυναμώνεις, αλλάζεις το σώμα σου. Κανείς ποτέ δεν έχτισε πολύ δυνατό κορμό λόγω των planks, γιατί κανείς ποτέ δεν χτίζει δυνατό τίποτα με ελάχιστη αντίσταση.
Μήπως έχεις ως assumption ότι όποιος γυμνάζεται το κάνει για να χτίσει "πολύ δυνατό κάτι" όπως λες;
Γιατί πολύς κόσμος γυμνάζεται απλά για λόγους υγείας.
Α,μπράβο.Το νήμα ανοίχτηκε για όσους θέλουν να κρατάνε το σώμα τους σε μία ισορροπία,δεν αποτελεί νήμα συμβουλών για πρωταθλητισμό.

Uppercut

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Ιούλ 2021, 16:12

BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:02
Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:56

Αυτό που ονομάζεις «σύσφιξη» δεν είναι άλλο παρά η αύξηση της μυικότητας, έτσι γίνεται το λεγόμενο «toning». Αυτό γίνεται μόνο με προοδευτική υπερφόρτωση. Δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία αν θα πας τη σανίδα στα 25 λεπτά, όπως δεν είχε ιδιαίτερη σημασία για μένα, στα 19 μου, που πήγα τα πουσαπς μου από 25 σε 100. Αύξησα την αντοχή μου στη συγκεκριμένη άσκηση κι αυτό ήταν όλο.
Δεν είδες δηλαδή διαφορά σε στήθος/δικέφαλους/πόδια,όταν πήγες από τα 25 στα 100 push-ups ;
Όχι. Λολ, πόδια.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:06
Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:46
Για να έχει αποτέλεσμα μία άσκηση, πρέπει να έχει διαρκώς αυξανόμενη αντίσταση, μόνο έτσι χτίζεις μύες, δυναμώνεις, αλλάζεις το σώμα σου. Κανείς ποτέ δεν έχτισε πολύ δυνατό κορμό λόγω των planks, γιατί κανείς ποτέ δεν χτίζει δυνατό τίποτα με ελάχιστη αντίσταση.
Μήπως έχεις ως assumption ότι όποιος γυμνάζεται το κάνει για να χτίσει "πολύ δυνατό κάτι" όπως λες;
Γιατί πολύς κόσμος γυμνάζεται απλά για λόγους υγείας.
Πρώτον, ο νηματοθέτης μιλάει για το τι δυναμώνεις και το πώς αλλάζεις το σώμα σου. Τίποτα δεν δυναμώνεις και καμία ιδιαίτερη αλλαγή δεν βλέπεις στο σώμα σου, χωρίς προοδευτική υπερφόρτωση, εκτός αν είσαι πλήρως αρχάριος όπου όλα δουλεύουν για λίγο και σ' ένα βαθμό. Τώρα, το πώς είναι το ιδανικό να γυμνάζεσαι για την υγεία σου, είναι σύνθετο κομμάτι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 04 Ιούλ 2021, 16:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 04 Ιούλ 2021, 16:12

BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:41
Εγώ κάνω και άλλες στατικές ασκήσεις,π.χ.,ημι-βαθύ κάθισμα χωρίς ανεβοκατέβασμα.Στέκομαι έτσι για περίπου ένα λεπτό.
Βάλε Τούρκικη τουαλέτα.Win-win.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 04 Ιούλ 2021, 16:19

waldorf έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:12
BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:41
Εγώ κάνω και άλλες στατικές ασκήσεις,π.χ.,ημι-βαθύ κάθισμα χωρίς ανεβοκατέβασμα.Στέκομαι έτσι για περίπου ένα λεπτό.
Βάλε Τούρκικη τουαλέτα.Win-win.
Με τουρκικη τουαλέτα θα αρπάξει κάνα μεταδοτικό, κάνα αφροδίσιο. Μετά πως θα παίζει το βιολί - βιολακι του μπροστά στο φιλοθεαμον κοινό; Θα τον χώσουν μέσα για θεραπείες, δεν κάνει να έρχεται σε επαφή με κόσμο στο έτσι. Τυχαία οι πολιτισμένες χώρες δεν έχουν τουρκικές τουαλέτες; Έχουν γίνει έρευνες για αυτά που κολας
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 05 Ιούλ 2021, 14:59

Μπαντάς έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:19
waldorf έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:12
BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:41
Εγώ κάνω και άλλες στατικές ασκήσεις,π.χ.,ημι-βαθύ κάθισμα χωρίς ανεβοκατέβασμα.Στέκομαι έτσι για περίπου ένα λεπτό.
Βάλε Τούρκικη τουαλέτα.Win-win.
Με τουρκικη τουαλέτα θα αρπάξει κάνα μεταδοτικό, κάνα αφροδίσιο. Μετά πως θα παίζει το βιολί - βιολακι του μπροστά στο φιλοθεαμον κοινό; Θα τον χώσουν μέσα για θεραπείες, δεν κάνει να έρχεται σε επαφή με κόσμο στο έτσι. Τυχαία οι πολιτισμένες χώρες δεν έχουν τουρκικές τουαλέτες; Έχουν γίνει έρευνες για αυτά που κολας
Βασικά οι τουρκικές είναι καλύτερες από άποψη υγιεινής. Δεν κολλάς τίποτα γιατί δεν ακουμπάς τίποτα.

Άρα όπως λέει ο Waldorf, win - win φάση απ' όλες τις απόψεις.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: (άσκηση) σανίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Ιούλ 2021, 16:22

Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:46
BigChiefWahoo έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:36
Uppercut έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:31
Υπάρχει λόγος που είναι κλασσική στα workouts των γκομενοινφλουένσερς, επειδή είναι εύκολη. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν άσκηση.
Έγραψα ότι εγώ την έμαθα πρώτη φορά από το θείο μου - υπήρξε παλαιστής και σε υψηλό επίπεδο.Το ίδιο και ο γιος του.Καμμία σχέση με influencers.
Και οι ποδοσφαιριστές την κάνουν τώρα τελευταία,για να προλάβουν προβλήματα με τη μέση (έχω μάθει)

Κλασσικό σφάλμα. Το κάνει ο τάδε που είναι καλός αθλητής, άρα δουλεύει. Πολλοί αθλητές κάνουν ένα κάρο βλακείες που έχουν ακούσει κι είναι καλοί αθλητές ανεξάρτητα από αυτές, λόγω της προπόνησης τους στο άθλημα, του φυσικού τους ταλέντου κλπ όχι λόγω αυτών. Θα δεις αμέτρητους Ολυμπιακούς αθλητές να κάνουν cupping για παράδειγμα, που έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι δεν δουλεύει ή βελονισμούς ή άλλα. Ο δάσκαλος μου στο κικ, beast, με διακρίσεις, τρομερή αθλητικότητα και παρόλα αυτά πίστευε ότι θα κάψει λίπος από την κοιλιά του κάνοντας εκατοντάδες crunches. Κι εγώ παλιότερα έκανα χιλιάδες crunches μέσα στην ημέρα, νόμιζα ότι είχα εμφανείς κοιλιακούς λόγω αυτού κι αν με άκουγε κάποιος θα έλεγε αυτός ξέρει τι λέει, δες τον.

Η άσκηση αυτή, είναι άχρηστη για τον απλό λόγο ότι δεν είναι αρκετά δύσκολη, δεν υπάρχει ιδιαίτερη αντίσταση εκτός κι αν είσαι τελείως αγύμναστος. Ναι, άμα την κάνεις για 25 λεπτά μπορεί να ψοφήσεις, όπως κι άμα κρατάς το χέρι σου στον αέρα για δύο ώρες· αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλές ασκήσεις. Άσχετ αν τώρα, επειδή έχει γίνει της μοδός, την κάνουν πολλοί αθλητές μέσα στην ημέρα τους, οι οποίοι όμως κάνουν 100 άλλα πράγματα που είναι ο λόγος της επιτυχίας τους μαζί με την γενετική τους κι όχι τα planks ή τα crunches.

Για να έχει αποτέλεσμα μία άσκηση, πρέπει να έχει διαρκώς αυξανόμενη αντίσταση, μόνο έτσι χτίζεις μύες, δυναμώνεις, αλλάζεις το σώμα σου. Κανείς ποτέ δεν έχτισε πολύ δυνατό κορμό λόγω των planks, γιατί κανείς ποτέ δεν χτίζει δυνατό τίποτα με ελάχιστη αντίσταση.
Χαλάρωσε ρε τύπε. Έχεις δίκιο, αλλά δεν ενδιαφέρει όλους να γίνουν αθλητές ή να φτιάξουν τέλειο κορμί. Ότι κάνει ο καθένας, καλό είναι.

Η συγκεκριμένη άσκηση κάνει καλό και είναι απλή στην εφαρμογή της, όπως και οι κάμψεις, οι έλξεις τα καθίσματα με το βάρος του σώματος και τα burpees. Δεν θα τραυματιστεί κανείς αν την κάνει και μόνο καλό και εξέλιξη θα δει, απ' το μηδέν που βρίσκεται τώρα.

Όταν πλέον δεν τον πιάνει, θα ανοίξει άλλο νήμα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών