Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 24 Αύγ 2021, 20:12

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Αύγ 2021, 19:44
Λεγεών έγραψε:
22 Αύγ 2021, 11:29
Ήμουν χτες Επίδαυρο και είδα τον Προμηθέα Δεσμώτη με τον Στάνκογλου σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη.

Από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω δει, εγκρίνω, και αν την πετύχετε σε περιοδεία τις επόμενες εβδομάδες να πάτε με κλειστά μάτια.
για πες εντυπώσεις από Στάνκογλου; τον εκτιμώ πολύ αυτόν τον ηθοποιό
Δεν τον έχω παρακολουθήσει πολύ, φατσικά τον ήξερα μόνο. Στην παράσταση ήταν εξαιρετικός.

Να πω ότι η μουσική ήταν μόνο ένα βιολί, αλλά με πολύ ατμοσφαιρικές και λιτές, σχεδόν κινηματογραφικές μελωδίες. Ο ήχος και οι διάλογοι βοηθούν την παράσταση, την κάνουν σκοτεινή και τρομακτική, και δεν είναι για παιδιά. Στο πρώτο τέταρτο που είχα καθίσει στην άκρη του καθίσματος μου, Ήφαιστος, Κράτος και Βία μιλούσαν σαν δαιμονισμένοι. Οι θεοί πολύ λογικά εμφανίζονται ως τρομακτικά όντα, σκληροί, ανάλγητοι, μισούν τους ανθρώπους, ειρωνεύονται τον Προμηθέα.

Με λίγη τύχη θα επαναλάβουν την παράσταση και του χρόνου το καλοκαίρι.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Αύγ 2021, 12:22

Λεγεών έγραψε:
24 Αύγ 2021, 20:12


Στο πρώτο τέταρτο που είχα καθίσει στην άκρη του καθίσματος μου, Ήφαιστος, Κράτος και Βία μιλούσαν σαν δαιμονισμένοι.
:smt023

Πολύ πειστικοί, σαν σατανιασμένοι !
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 12:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Αύγ 2021, 19:44
Λεγεών έγραψε:
22 Αύγ 2021, 11:29
Ήμουν χτες Επίδαυρο και είδα τον Προμηθέα Δεσμώτη με τον Στάνκογλου σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη.

Από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω δει, εγκρίνω, και αν την πετύχετε σε περιοδεία τις επόμενες εβδομάδες να πάτε με κλειστά μάτια.
για πες εντυπώσεις από Στάνκογλου; τον εκτιμώ πολύ αυτόν τον ηθοποιό
Τεραστια ερμηνεία.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Αύγ 2021, 12:31

Όντως το πρώτο τέταρτο είναι κάτι άλλο.

Η μουσική επηρεάστηκε πιστεύω από την Jocelyn Pook και καλά έκανε, ήταν υποβλητική, σε καθήλωνε στον Καύκασο.

Δεν λέω πως δεν είναι καλός ηθοποιός αλλά και πάλι έκπληξη, αρίστευσε σε εκφορά και λεπτούς χρωματισμούς λόγου ο Συσοβίτης (ως λαμόγιο - Ωκεανός)

Γιά Στάνκολγου τι να πεις, τιτάνας όπως ο Προμηθέας

Αδύνατο σημείο ο χορός νομίζω, δεν ξέφυγε από χρόνια παλιά συσσωρευμένα φορμαλιστικά λάθη.

Βεβαίως η μεγαλύτερη απόλαυση ήταν το τοπίο και η ιερότητα του χώρου, :hebit: οι δονήσεις του ήταν ιαματικές.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Αύγ 2021, 12:40

Μπίστης έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:31
Όντως το πρώτο τέταρτο είναι κάτι άλλο.

Η μουσική επηρεάστηκε πιστεύω από την Jocelyn Pook και καλά έκανε, ήταν υποβλητική, σε καθήλωνε στον Καύκασο.

Δεν λέω πως δεν είναι καλός ηθοποιός αλλά και πάλι έκπληξη, αρίστευσε σε εκφορά και λεπτούς χρωματισμούς λόγου ο Συσοβίτης (ως λαμόγιο - Ωκεανός)

Γιά Στάνκολγου τι να πεις, τιτάνας όπως ο Προμηθέας

Αδύνατο σημείο ο χορός νομίζω, δεν ξέφυγε από χρόνια παλιά συσσωρευμένα φορμαλιστικά λάθη.

Βεβαίως η μεγαλύτερη απόλαυση ήταν το τοπίο και η ιερότητα του χώρου, :hebit: οι δονήσεις του ήταν ιαματικές.
Νιώθω την χαρά - ικανοποίηση σου και χαίρομαι με και για εσένα Μπι.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 12:43

Ο Στάνκογλου κάνει εδώ μεγάλη μα πολύ μεγάλη ερμηνεία. Η άποψη της παράστασης βάζιε την τραγωδία εκεί που ανήκει, στον κόσμο των θεών και των τιτάνων, πραγματικά μεταφυσική κι υπερφυσική, όσο και με ανθρώπινες αγωνίες. Επιτέλους ένας σκηνοθέτης πήρε το κείμενο και το ανέβασε χωρίς παπαράντζες και ροντηρικά σύνδρομα στόμφου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22899
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 25 Αύγ 2021, 12:47

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Αύγ 2021, 19:44
Λεγεών έγραψε:
22 Αύγ 2021, 11:29
Ήμουν χτες Επίδαυρο και είδα τον Προμηθέα Δεσμώτη με τον Στάνκογλου σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη.

Από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω δει, εγκρίνω, και αν την πετύχετε σε περιοδεία τις επόμενες εβδομάδες να πάτε με κλειστά μάτια.
για πες εντυπώσεις από Στάνκογλου; τον εκτιμώ πολύ αυτόν τον ηθοποιό
Στην τηλεοραση δεν βλέπεται κατα την αποψή μου. Αλλά σε αρχαία τραγωδία που τον ειχε δει ενας γνωστός μου κουλτουριάρης περσι (δεν ξερω αν ηταν η ιδια παράσταση) που και εκεινος συμμεριζόταν την αποψή μου περι Στανκογλου, μολις τον ειδε απο κοντά να παιζει τρελάθηκε, δεν μπορουσε να πιστέψει οτι ηταν το ιδιο άτομο, μου ειπε.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 25 Αύγ 2021, 12:54

Μπίστης έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:31
Όντως το πρώτο τέταρτο είναι κάτι άλλο.
Βγαίνουν οι δυο πρώτοι ηθοποιοί στην ερημιά περπατώντας αργά μέσα από τα μονοπάτια που τους φτιάχνει το βιολί, ψίθυροι μεταφέρονται με τον άνεμο, μουγκρητά και αναφιλητά γίνονται ένα, από πίσω αργά Κράτος και Βία να σέρνουν τον Προμηθέα στα τέσσερα, ο Ήφαιστος κουτσαίνει δίπλα τους, με θυμάμαι να σκέφτομαι ‘τι βλέπω ρε’, ήταν καλύτερο και από ταινία, ο λαιμός μου δεμένος κόμπος. Ξάφνου σπάει η σιωπή με Κράτο και Βία να ουρλιάζουν, να μην τους προλαβαίνεις όταν πιέζουν τον Ήφαιστο να κάνει την δουλειά που του έχει ανατεθεί γιατί μιλάνε γρήγορα καθώς είναι θεοί και εμείς οι θνητοί δυσκολευόμαστε να τους ακολουθήσουμε. Κλανγκ κλανγκ κλανγκ το σφυρί και η αλυσίδα, ο Προμηθέας δίνει τον μονόλογο του - και εκεί να έληγε η παράσταση, θα ήταν δεκάρι.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 15 Σεπ 2021, 08:29

Τελικά είχε και έχει και άλλες παραστάσεις τον Σεπτέμβριο στην Αθήνα. ΣΠΕΥΣΑΤΕ.
https://www.news247.gr/politismos/theat ... 32859.html


"Προμηθέας Δεσμώτης" του Αισχύλου σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη
Προμηθέας Δεσμώτης, Άρης Μπινιάρης
Προμηθέας Δεσμώτης, Άρης Μπινιάρης ΠΑΡΗΣ ΧΑΜΟΥΡΙΚΟΣ
Μετά από sold out παραστάσεις του στο Αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου, αλλά και σε επιλεγμένα φεστιβάλ στην περιφέρεια, ο Προμηθέας Δεσμώτης παρουσιάζεται από τις 30 Αυγούστου έως και τις 26 Σεπτεμβρίου σε θέατρα της Αττικής. Το Θέατρο Πορεία επέλεξε το συγκεκριμένο έργο, ένα αριστούργημα του Αισχύλου όπως το θεωρούν πολλοί και το ενέταξε στο πολυσυλλεκτικό του ρεπερτόριο, σε σκηνοθεσία Αρη Μπινιάρη.

Αυτό που εντυπωσιάζει πάντα στις παραστάσεις του είναι η μουσικότητα και ο ρυθμός που καταφέρνει να βγάζει ο λόγος των ηθοποιών. Το στοίχημα που θέτει με τον “Προμηθέα Δεσμώτη” είναι πολύ μεγάλο, καθώς έρχεται αντιμέτωπος με την πιο στατική τραγωδία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας. Το πώς θα καταφέρει να δώσει μία νέα - και δη μουσική- πνοή στο κείμενο παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Ο «Προμηθέας Δεσμώτης» είναι έργο αχρονολόγητο. Ειδικοί θεωρούν πως ο σπουδαίος ποιητής το έγραψε στον απόηχο της έκρηξης της Αίτνας περί το 470 π.Χ., άλλοι, μεταξύ 467 και 458 π.Χ. κι άλλοι το θεωρούν όψιμο έργο του, γραμμένο μετά την Ορέστεια, συγκεκριμένα όταν διένυε την τελευταία περίοδο της διαμονής του στη Σικελία.

Στην τραγωδία, ο Αισχύλος πραγματεύεται την αντίσταση του αλυσοδεμένου στον Καύκασο Προμηθέα, να υποκύψει στο θέλημα του «ανελέητου» Διός. Πρόκειται για ένα ασταμάτητο αγώνα κατά της δύναμης της εξουσίας…

Είναι ένα έργο, που χωρίς άλλο, αποκαλύπτει και τη βαθειά θρησκευτική ιδιοσυγκρασία του Αισχύλου.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ: Μετάφραση: Γιώργος Μπλάνας/Σκηνοθεσία: Άρης Μπινιάρης/Μουσική Σύνθεση: Φώτης Σιώτας/Σκηνικά: Μαγδαληνή Αυγερινού/Κοστούμια: Βασιλική Σύρμα/Σχεδιασμός φωτισμών: Αλέκος Αναστασίου/Επιμέλεια κίνησης - Χορογραφίες: Εύη Οικονόμου/Σύμβουλος δραματουργίας: Έλενα Τριανταφυλλοπούλου/

ΔΙΑΝΟΜΗ Προμηθέας: Γιάννης Στάνκογλου/Κράτος: Άρης Μπινιάρης/Βία: Κωνσταντίνος Γεωργαλής/Ήφαιστος: Δαυίδ Μαλτέζε/Ωκεανός: Αλέκος Συσσοβίτης/Ιώ: Ηρώ Μπέζου/Ερμής: Ιωάννης Παπαζήσης/

ΧΟΡΟΣ (Αλφαβητικά): Αντριάνα Αντρέοβιτς /Δήμητρα Βήτα/Φιόνα Γεωργιάδη /Κατερίνα Δημάτη /Γρηγορία Μεθενίτη /Νάνσυ Μπούκλη /Δώρα Ξαγοράρη/Λεωνή Ξεροβάσιλα /Αλεξία Σαπρανίδου /Μουσικός επί σκηνής: Νίκος Παπαϊωάννου (Βιολοντσέλο, effects)

Το πρόγραμμα των παραστάσεων έχει ως εξής:

30/8 Θέατρο Πέτρας – Πετρούπολη

1/9 Δημοτικό Θέατρο Αλσους Ηλιούπολης

5/9 Summer Theater Φάληρο

7/9 Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη»

15/9 Θέατρο Βριλησσίων «Αλίκη Βουγιουκλάκη»

16/9 Βεάκειο Δημοτικό Θέατρο – Πειραιάς

17-18/9 Κηποθέατρο Παπάγου

19-20/9 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

26/9 Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου


Info προπώλησης: www.poreiatheatre.com
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Προμηθέας Δεσμώτης καλοκαίρι 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 15 Σεπ 2021, 08:32

Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών