γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Δεκ 2021, 14:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Δεκ 2021, 14:12
Το ίδιο λάθος κάνεις και στα υπόλοιπα. Ουσιαστικά έχεις ακυρώσει κάθε είδους γυμναστική πλην ενός πολύ συγκεκριμένου συστήματος με συγκεκριμένους στόχους οι οποίοι είναι αυθαίρετοι, δικοί σου. Δηλαδή για σένα γυμναστική κάνουν μόνο τα βάρη που αρέσουν σε σένα και όλοι οι άλλοι είναι μαλακες που είτε κάθονται στον καναπέ είτε πάνε για yoga ή κολύμπι το ένα και το αυτό ενώ όλες οι μελέτες του κόσμου δείχνουν το αντίθετο, ότι υπάρχουν θετικά οφέλη για το σώμα και την υγεία σε αυτά. Πες λοιπόν εσύ σε κάποιον που κάνει οτιδήποτε, πχ πάει για κολύμπι κάθε μέρα μισή ώρα, ότι είναι μαλακας και χάνει το χρόνο του γιατί δεν κουράζεται αρκετά για να έχει muh gains. Μακριά από μένα τέτοιοι αφορισμοί.
Δεν είναι το ίδιο το κολύμπι και η yoga με τα μηχανήματα στο πάρκο. Τα πρώτα είναι πολύ καλά, εφόσον γίνεται όντως γυμναστική. Τα μηχανήματα του πάρκου δεν προσφέρουν κάτι. Ελπίζω να αρχίζουν να βάζουν καλλισθενικής λογικής από δω και πέρα. Στα πάρκα κοντά μου που έχουν όργανα, ούτε μονόζυγο δε βρίσκω... :a040:

Σημειώνω πάντως ότι yoga τη σνόμπαρα μέχρι που δοκίμασα. Ωστόσο, κατα δήλωση και της γυμνάστριας, ήμουν ο μόνος σε πολυπληθή αίθουσα που ίδρωνε τη φανέλα και γυμνάζονταν πράγματι. Δηλαδή, αν δε κουραστείς (βασικά αν δε ψοφήσεις στη προπόνηση) ας το, κάτσε σπίτι σου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 14 Δεκ 2021, 14:57

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Δεκ 2021, 00:43
Otto Weininger έγραψε:
13 Δεκ 2021, 22:32

Η αρχική σκέψη ήταν, πως αφού είμαι στον Περαία με τον Σαρωνικό του, να πήγαινα να γραφτω στο Πασαλιμανι στον όμιλο να κάνω κανονική κωπηλασία, αλλά μου μπήκαν δεύτερες σκέψεις όταν μου έκαναν ξεκάθαρο πως στην αρχή θα πέσω μέσα στο νερό σίγουρα 2-3 φορές. Και δεν έχω θέμα με το κρύο, αλλά όσο και αν αγαπώ τον Πειραιά, εγώ σε εκείνα τα νερά δεν πέφτω μέσα να βγάλω ουρά :lol:
Για το κρύο υπάρχουν στολές, δεν είναι πρόβλημα. Εγώ που είμαι κρυουλιαρης μπαίνω θάλασσα όλο το χρόνο με 5αρα. Η γυναίκα μου που έχει πολύ καλύτερες αντοχές στο κρύο νερό μπαίνει με 3αρα ακόμα κ χειμώνα :o

Το άλλο που λες για τη βρωμα δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά έχω δει κόσμο να κάνει μπάνιο στην πειραϊκή στα βραχάκια, τώρα πόσο καλή ιδέα είναι δεν ξέρω, εγώ στις ψαροταβέρνες πάω εκεί για μπύρα κ καλαμαράκια :-?
Μα σου είπα, δεν είναι το με το το πρόβλημα μου, αλλά τα νερά του Πασαλιμανιου που θα με μεταμορφώσουν σε μύγα (σαν το έργο) και μετά θα λένε ότι έφταιγε το εμβόλιο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Δεκ 2021, 17:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Δεκ 2021, 00:01
vantono έγραψε:
13 Δεκ 2021, 19:19

Μια φορά είχα πετύχει και τάιτσι γουίλ σε ενα απ'ολα αυτά που ειχα πάει, αλλά για καποιο λόγο το ειχαν πριβέ. :lol:
Τα έχω πετύχει. Τι ακριβώς είναι αυτα; εννοώ τι κάνεις, απλά το γυρίζεις σαν τιμόνι;
Έχει και χειρόφρενο για τις φουρκέτες, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Uppercut

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 14 Δεκ 2021, 23:23

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Δεκ 2021, 14:12
Uppercut δε διαφωνώ σε αυτα που λες, και μπράβο σου για την εκτενη απάντηση αν και θα δυσκολέψει κάποιους να τη διαβάσουν. Ισχύουν, αν ισχύουν οι προϋποθέσεις σου όμως. Γι αυτό σου λέω, το βλέπεις πολύ φανατικά, μονόπλευρα, στενομυαλα. Το λάθος σου δηλαδή δεν είναι στη λογική σου ( η οποία είναι 100% σωστη) ούτε στα επιχειρήματά σου, τα οποία είναι επίσης σωστά. Το λάθος σου είναι στις προϋποθέσεις που θέτεις θεωρώντας ότι ισχύουν για όλους. Αυτό που σου έγραψα που προσπάθησε να το δεις πριν απαντήσεις, είναι ότι δεν έχουμε όλοι τους ίδιους στόχους.

Έγραψες ένα πολύ καλό παράδειγμα με την έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία κάθε μέρα για 15 λεπτά θεωρώντας δεδομένο ότι όσοι το επιδιώκουν αυτό έχουν ως στόχο το μαύρισμα. Ενώ είναι σωστό αυτό που λες, υπάρχει μεγάλη μερίδα κόσμου που δε δίνει δεκάρα για το μαύρισμα. Ίσα ίσα το θεωρεί κακό (είμαι ένας από αυτούς). Το μαύρισμα κάνει κακό στο δέρμα, βλάπτει τα κύτταρα του δέρματος, αυξάνει το γήρας του δέρματος και τα σημάδια του γήρατος και στο χειρότερο σενάριο ευθύνεται και για καρκίνους. Όμως η συστηματική έκθεση στον ήλιο επιδρά θετικά στην ψυχολογία, είναι πολύ χρήσιμη για την βιταμίνη D και προάγει την ευεξία. Εμένα ο στόχος μου είναι αυτά. Δε με ενδιαφέρει το μαύρισμα. Δεν το θεωρώ καν επιθυμητό. Δεν είναι απλά στ αρχιδια μου. Είναι κάτι κακό.

Το ίδιο λάθος κάνεις και στα υπόλοιπα. Ουσιαστικά έχεις ακυρώσει κάθε είδους γυμναστική πλην ενός πολύ συγκεκριμένου συστήματος με συγκεκριμένους στόχους οι οποίοι είναι αυθαίρετοι, δικοί σου. Δηλαδή για σένα γυμναστική κάνουν μόνο τα βάρη που αρέσουν σε σένα και όλοι οι άλλοι είναι μαλακες που είτε κάθονται στον καναπέ είτε πάνε για yoga ή κολύμπι το ένα και το αυτό ενώ όλες οι μελέτες του κόσμου δείχνουν το αντίθετο, ότι υπάρχουν θετικά οφέλη για το σώμα και την υγεία σε αυτά. Πες λοιπόν εσύ σε κάποιον που κάνει οτιδήποτε, πχ πάει για κολύμπι κάθε μέρα μισή ώρα, ότι είναι μαλακας και χάνει το χρόνο του γιατί δεν κουράζεται αρκετά για να έχει muh gains. Μακριά από μένα τέτοιοι αφορισμοί.

Δε νομίζω ότι θα δυσκολευτεί κάποιος να τη διαβάσει, γιατί, παρά το μήκος, είναι διαυγέστατα όσα λέω. Εντούτοις, κάποιος δεν κατάλαβε τα τόσο απλά πράγματα που γράφω αρκετά αναλυτικά. Προσπαθώ να μην είμαι εριστικός με τα άτομα που δεν είναι κρετίνοι, εσύ δεν είσαι, οπότε διάβαζε αυτά που γράφω και μην βγάζεις πράγματα από τον πάτο σου. Ο λόγος που ήταν τόσο εκτενής η προηγούμενη απάντησή μου είναι ακριβώς γιατί σε αυτό το θέμα, όποτε πας να εξηγήσεις τα αυτονόητα, για κάποιοι λόγο πολλοί δεν θέλουν να καταλάβουν τι λες και νομίζουν ότι λες πως όλοι πρέπει να γίνουν powerlifters και όλες οι άλλες δραστηριότητες είναι άχρηστες αν και δεν έχεις πει πουθενά κάτι τέτοιο. Δεν έχω ακυρώσει τίποτα και οι στόχοι που ανέφερα δεν είναι αυθαίρετοι· ούτε είπα τι μου αρέσει, αλλά τι ισχύει. Το εισαγωγικό μου κομμάτι ήταν να ορίσω τι θεωρώ ότι αποτελεί στόχο της προπόνησης, που είναι να παράξει κάποια σημαντική αλλαγή στον οργανισμό. Αν εσύ προπονείσαι για να μην γίνει τίποτα, αυτό δεν είναι προπόνηση, άσχετα με το πόσο σου αρέσει. Μπορεί να σου αρέσει να πίνεις και μπάφους, προπόνηση δεν είναι πάντως. Ούτε είπα ότι τα πάντα εκτός από την μπάρα είναι άχρηστα. Δεν το είπα αυτό. Είπα συγκεκριμένα για τα μηχανήματα πάρκου ότι είναι άχρηστα και είναι γιατί δεν μπορούν να παράξουν καμία ιδιαίτερη αλλαγή στον οργανισμό. Από κει και πέρα δεν είναι όλα προπόνηση στη ζωή, είναι παιχνίδι, είναι κίνηση για την κίνηση, είναι απόκτηση συγκεκριμένω δεξιοτήτων, είναι πολλά. Κι εμένα μ αρέσει να κολυμπάω, να κωπηλατώ, να κάνω wind surfing, χίλια δύο. Άσχετα αυτά με αυτό που είπα.

Τι είπα; Ότι αυτός ο τρόπος είναι ο πλέον αποτελεσματικός για να χτίσεις μύες και δύναμη. Υπάρχουν κι άλλοι, λιγότερο αποτελεσματικοί. Το να το κάνεις αυτό, να χτίσεις δύναμη, είναι κάποιος εκκεντρικός δικός μου στόχος; Είναι για όλους στόχος, είτε το καταλαβαίνουν είτε όχι, εκτός κι αν το έχουν επιτύχει σε σημαντικό βαθμό ήδη, όπου στόχος θα είναι να τα διατηρήσουν. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί, πολύ απλά, η παραγωγή ισχύος απέναντι σε εξωτερικές αντιστάσεις είναι ο τρόπος με τον οποίο όλοι οι οργανισμοί, συμπεριλαμβανομένων των πρωτευόντων θηλαστικών, αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον τους. Αν αυξήσεις τη μέγιστη ικανότητα παραγωγής ισχύος, έχεις βελτιώσει τη λειτουργία του οργανισμού. Όλα τα πράγματα που θα κάνεις. Αν ακόμα κι αυτό δεν είναι κατανοητό, πάμε να δούμε πιο συγκεκριμένες εκφάνσεις αυτής της πραγματικότητας:

Η δύναμη είναι ο νούμερο ένα παράγοντας αποτροπής των τραυματισμών (https://bjsm.bmj.com/content/52/24/1557.info). Όταν είσαι δυνατός οι διάφορες κινήσεις της καθημερινότητας, των αθλημάτων, των δραστηριοτήτων που γουστάρεις, είναι ένα μικρότερο κλάσμα της συνολικής σου ικανότητας να παράξεις ισχύ, άρα είναι πιο εύκολες. Όσο πιο δυνατοί είναι οι μύες, τόσο πιο δύσκολα θα βρεθείς σε θέσεις που δεν θες κατά την εκτέλεση των κινήσεων σου και άρα τόσο λιγότερο πιθανό να τραυματιστείς. Αν μία κίνηση απαιτεί το 90% της δύναμης σου για να εκτελεστεί, είναι πιο δύσκολο να την κάνεις σωστά και με ασφάλεια, απ' ότι αν αντιστοιχεί στο 25%. Αυθαίρετος στόχος η μείωση τραυματισμών;

Όσο πιο δυνατός είσαι τόσο πιο δύσκολα θα υποπέσεις στην σαρκοπενία, που ταλαιπωρεί τους περισσότερους όσο περνάνε τα χρόνια, με τον μέσο πολίτη να χάνει 3-8% των μυών του κάθε δεκαετία μετά τα 30, κάτι που επιταχύνεται μετά τα 50 κι έχουμε συνήθως μία απώλεια του 45% των μυών από τα 20 στα 80. Αυθαίρετος στόχος να μειώσεις τις πιθανότητες να καταντήσεις ένα εύθραυστο γηραιό θηλαστικό που δεν μπορεί να περπατήσει;

Όταν δυναμώνεις είσαι καλύτερος σε όλες τις άλλες φυσικές δραστηριότητες που γουστάρεις. Η διαφορά της στοχευμένης προπόνησης δύναμης, με χίλιες άλλες δραστηριότητες, με τις οποίες δεν πρέπει να αντιπαραβάλλεται, όπως τένις, κολύμπι, μπάσκετ, είναι ότι η δύναμη είναι γενική προσαρμογή του οργανισμού. Άμα παίζεις πολύ μπάσκετ, θα είσαι καλός στο μπάσκετ, οι όποιες προσαρμογές είναι πολύ πιο ειδικές. Δεν σημαίνει καθόλου ότι θα γίνεις σημαντικά πιο δυνατός. Αν τώρα πάρεις το σκουάτ σου από τα 50 κιλά, στα 170, μάντεψε τι θα γίνει; Θα είσαι πολύ πιο δυνατός. Παντού. Πιο δυνατός όταν μεταφέρεις πράγματα, όταν παίζεις μπάσκετ, όταν σηκώνεις τον ανιψιό σου, αν παίξεις πινκγ πονγκ, είσαι πιο δυνατός γενικά. Για αυτό και όλα τα αθλήματα έχουν strength and conditioning ενώ δεν έχουν όλα κολύμπι, τένις, σκέητ. Αυτό συμβαίνει γιατί η δύναμη είναι κάτι που χρειάζεται παντού και σε κάνει καλύτερο σε όλα. Ένας πιο δυνατός αθλητής είναι, τηρουμένων των αναλογιών, ένας καλύτερος αθλητής, παντου. Αν έχεις δύο μπασκετομπολίστες που έχουν ας πούμε εξίσου καλά σκιλλς, αυτός που είναι πιο δυνατός, θα είναι καλύτερος. Γιατί όλες οι δραστηριότητες, το λέω ξανά, είναι παραγωγή ισχύος απέναντι σε εξωτερική αντίσταση. Αυξάνεις τη μέγιστη, μικραίνει η προσπάθεια που απαιτούν όλες οι υπομέγιστες. Δύσκολο; Άρα, επειδή λες για τις άλλες δραστηριότητες που υποτίθεται είπα ότι είναι άχρηστες (ενώ δεν το είπα ποτέ), όλες οι δραστηριότητες που μας αρέσουν γίνονται καλύτερα, πιο εύκολα, με πολύ περισσότερη ασφάλεια αν είμαστε πιο δυνατοί. Η κοπέλα των 50 κιλών που της αρέσει να παίζει beach volley, θα παίζει ακόμα καλύτερα beach volley αν διπλασιάσει το deadlift της και θα έχει λιγότερες πιθανότητες να τραυματιστεί. Το ίδιο κι όποιος άλλος που βλέπει ανταγωνιστικά την προπόνηση δύναμης σε σχέση με δραστηριότητες που του αρέσουν, μην καταλαβαίνοντας ότι η δύναμη είναι η βάση για όλα τα άλλα που μας αρέσουν και δεν είναι καθόλου άχρηστα.

Περιττό επίσης να πω ότι από την ανάλυση του συνόλου των μελετών, βλέπουμε εύκολα ότι η δύναμη σχετίζεται πάντα αρνητικά με τον κίνδυνο πρόωρου θανάτου, ότι έχουμε τεράστιο πρόβλημα σαρκοπενίας η οποία σχετίζεται θετικά με τεράστια αριθμό πρόωρων θανάτων.

Είναι λοιπόν εκκεντρικοί, δικοί μου στόχοι το να έχεις λιγότερους τραυματισμούς, να είσαι πιο ανθεκτικός, πιο υγιής, να είσαι καλύτερος σε οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα γουστάρεις, όπως και στην καθημερινή σου ζωή, να μειώσεις το ρίσκο σου να πεθάνεις πιο γρήγορα;

Και τέλος, υπήρχε λόγος που ανέφερα στο τέλος του άλλου ποστ τη δουλειά κάποιων γιατρών, όπως ο Sullivan, με τις μπάρες αλλά επίσης σου διέφυγε αφού νομίζεις ότι μιλάω για τα muh gains. Ξαναλέω, ότι είναι αυτοί που τους λείπει περισσότερο η δύναμη που την έχουν περισσότερο ανάγκη. Και εκεί εντάσσεται μεγάλο μέρος του γενικού πληθυσμού που είναι μυϊκά ατροφικό αν όχι στην παρούσα φάση, στις επόμενες δεκαετίες της ζωής του. Ποιο είναι το φάρμακο; Να δυναμώσει. Ε, και εξήγησα ποιος είναι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος να γίνει αυτό. Αυτό είπα. Ούτε ότι όλοι πρέπει να είναι bodybuilders, powerlifters και muh gains, ούτε οτιδήποτε άλλο φαντάζεται οποιοσδήποτε που, για λόγους που δεν έχω καταλάβει, αντιδρά σπασμωδικά όποτε αναφέρονται τα οφέλη αλλά και η αναγκαιότητα της δύναμης. Το να μην είσαι αδύναμος δεν είναι θέμα γούστου, όπως και το να μην είσαι παχύσαρκος δεν είναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 15 Δεκ 2021, 00:01, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Δεκ 2021, 23:42

Κάνεις windsurfing? Πού; Μένεις Αττική; θα απαντήσω στα υπόλοιπα παρακάτω.

Uppercut

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 14 Δεκ 2021, 23:43

Αθήνα μένω. Windsurfing και άλλα του νερού κάνω τα καλοκαίρια που φεύγω σε νησιά, δεν κάθομαι ποτέ Αθήνα, ούτε πάω γενικά σε παραλίες εδώ στην Αττική.

Άβαταρ μέλους
Κος Mike
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 23:42

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κος Mike » 02 Ιουν 2022, 15:56

παω 3η βδομαδα τωρα
τι να προλαβεις να κανεις σε ενα μηνα
τωρα με τη ζεστη δε παλεύετε

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: γυμναστικη στα χρονια του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Ιουν 2022, 17:05

Uppercut έγραψε:
14 Δεκ 2021, 23:43
(..)
Τώρα που ανέβηκε το θέμα είδα ότι σου χρωστάω μια απάντηση. Πάμε λοιπόν.

Ούτε είπα ότι τα πάντα εκτός από την μπάρα είναι άχρηστα. Δεν το είπα αυτό. Είπα συγκεκριμένα για τα μηχανήματα πάρκου ότι είναι άχρηστα και είναι γιατί δεν μπορούν να παράξουν καμία ιδιαίτερη αλλαγή στον οργανισμό.
Να μιλάμε λίγο με ονόματα γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα. Να μου πεις λιγο συγκεκριμενα: το μονόζυγο είναι άχρηστο; οι μπάρες για dips είναι αχρηστες; το ποδήλατο είναι άχρηστο* (*επιφυλασσομαι γι αυτό γιατί δεν έχω κανει να σου πω την αλήθεια, αλλά για λίγη αερόβια άσκηση δε βλέπω γιατί να ειναι, στο δικο μου μυαλο ειτε τρεξιμο κανεις ειτε ποδηλατο ειτε κολυμπι για την αεροβια το ιδιο μου κανει αλλα οκ :102: ). Τώρα είναι ανάλογα κ το πάρκο. Πχ στο Νιαρχο έχει αρκετά πράγματα, να τα συζητήσουμε ένα ένα κ βλέπουμε. Ή να μου πεις εσύ συγκεκριμένα σε τι αναφέρεσαι ως άχρηστο. Επειδή εδώ δίπλα μου είναι μπορώ να βγάλω φωτός κ το ξαναπιανουμε. Αλλά ας ξεκινήσουμε από αυτά που σου ανέφερα που τα θυμάμαι στάνταρ κ πάμε παρακάτω. Γιατί σε βλέπω αν πάω στο νιαρχο να αρχίσεις τις εξαιρέσεις στο τι είναι άχρηστο :)

Από κει και πέρα δεν είναι όλα προπόνηση στη ζωή, είναι παιχνίδι, είναι κίνηση για την κίνηση, είναι απόκτηση συγκεκριμένω δεξιοτήτων, είναι πολλά. Κι εμένα μ αρέσει να κολυμπάω, να κωπηλατώ, να κάνω wind surfing, χίλια δύο. Άσχετα αυτά με αυτό που είπα.
Εεεε το ξέρεις ότι τα παραπάνω είναι αθλήματα ετσι??? Η θεωρείς ότι εμείς οι windsurfers δεν κάνουμε προπόνηση? Ή κάποιος που ασχολείται σοβαρά με την κολύμβηση (αγωνες κτλ) δεν κάνει προπόνηση?? Το ότι έχεις, ρε δικε μου, ένα σάπιο σαπ που παίρνει κ πανί αυτό δε σημαίνει ότι κάνεις windsurf επειδή πηγαίνεις πάνω κάτω :-?

Στο σπορ λοιπόν, γιατί τέτοιο είναι οταν το κανεις σοβαρα (δλδ εχεις στοχους, αγωνες ισως κτλ), θες μια άλφα φυσική κατάσταση (να τη διατηρήσεις απο ενα σημειο κ μετα) και δύναμη. Δεν πολυθελεις απαραίτητα να πιέζεις το σύστημα που έγραψες παραπάνω ότι είναι ο στόχος της προπόνησης για σένα γιατί ένας χαζοτραυματισμος στο τρέξιμο (που χρειάζεσαι και αερόβια και αναεροβια) ή σε βαρη/bodyweight ασκήσεις μπορεί να σου στοιχίσει μισή σεζόν κ αγώνες κ δεν το θέλεις αυτό :wink

Κ μη μου πεις μαλακιες γιατί μπορεί να είσαι 30αρης αλλά όσο μεγαλώνεις δες γύρω σου τους dyel? πυτους κ πες μου αν αρχίζει να τους πηγαίνει πιπα κωλο με τους τραυματισμους όσο πλησιάζουν προς τα 40 οι γνωστοί σου που πιέζουν το σύστημα για να επιφέρουν τις αλλαγές :oops:

Να είσαι ειλικρινής στο παραπάνω. Καντο σαν τεστ.
Το να το κάνεις αυτό, να χτίσεις δύναμη, είναι κάποιος εκκεντρικός δικός μου στόχος;
Από ένα σημείο κ μετά, οπου μπορεις να εισαι λειτουργικός κ υγιης, ΕΙΝΑΙ. Δικος σου κ των ομοίων σου. Αυτό προσπαθώ να σου πω εδώ και 56 απαντήσεις , μην είσαι κολλημένος με τπτ, δικέ μου, κάνε τη γυμναστική προπόνηση σου όπως σου αρέσει κ όπως θες να τη λες κ άσε τους άλλους να κάνουν στατικό ποδήλατο στο πάρκο :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών