Κλείνει η Rebound .....

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 09 Ιαν 2022, 17:07

Πήγαινα πολύ συχνά παλιά. Έχω πάνω από δεκαετία να πάω, αλλά με στενοχώρησε που κλείνει.


Τέλος εποχής για την Rebound: Το παλαιότερο γκοθ κλαμπ της Αθήνας, εκεί σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Τέλος εποχής για την Rebound: Το παλαιότερο γκοθ κλαμπ της Αθήνας, εκεί σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Εικόνα

Σε κλείσιμο οδηγείται η ιστορική Rebound στην οδό Μηθύμνης 43 στην πλατεία Αμερικής.

Όπως μας είπε ο ιδιοκτήτης, δεν έχει δηλωθεί ακόμα οριστική παύση εργασιών στην Εφορία, τυπικά λοιπόν είναι ανοιχτό, όμως το κλείσιμο είναι αναπόφευκτο αφού διπλανό κτίριο θα γίνει σχολείο και άρα το κλαμπ σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί.
Πάντως δεν αποκλείεται να γίνουν (κατά τον Μάρτιο ίσως) κάποιες αποχαιρετιστήριες βραδιές. Μια σειρά από σπάνιες φωτογραφίες που δημοσιεύουμε σήμερα, δείχνει την ατμόσφαιρα στο κλαμπ τα παλαιότερα χρόνια της δόξας του.


Εκεί που σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Ιδιοκτήτης του κλαμπ είναι ο Ηλίας Γεωργουλέας, ο οποίος στα τέλη της δεκαετίας του 70, ήταν και ο πραγματικός ιδιοκτήτης της Σφίγγας ενός άλλου ιστορικού κλαμπ της Αθήνας (στην οδό Διδότου) που για διαφημιστικούς λόγους φαινόταν να το έχει ο ηθοποιός Αλέξης Γκόλφης. Εκεί σύχναζε και ο Παύλος Σιδηρόπουλος.


Από το Problem στην Rebound το 1986

Στο πρώτο μισό της δεκαετίας του 80, το καλμπ ήταν ροκάδικο με το όνομα Problem. To 1986, o Ηλίας Γεωργουλέας το ονόμασε Rebound, βάζοντας αρχικά διακόσμηση που θύμιζε γήπεδο μπάσκετ. Η διακόσμηση άλλαξε όμως, όταν έγινε εντελώς goth - underground, και έτσι το θυμούνται οι περισσότεροι, με μαύρους και κόκκινους τοίχους, ημίφως και ξύλινη πίστα.
Το κλαμπ άνοιγε μετά τα μεσάνυχτα, ήταν υπόγειο, κατέβαινες από στενή σκάλα, αφού περνούσες στην είσοδο από τον έλεγχο Γεωργουλέα. Μπροστά σου ήταν το μπαρ και πιο χαμηλά η ξύλινη πίστα χορού, με υπερυψωμένο κουβούκλιο για dj. Γύρω από την πίστα, και κατά μήκος των τοίχων, χαμηλοί πάγκοι όπου κάθονταν οι περισσότεροι, ενώ λιγότεροι προτιμούσαν τραπέζια.
......

Πάντως δεν αποκλείεται να γίνουν (κατά τον Μάρτιο ίσως) κάποιες αποχαιρετιστήριες βραδιές.
:8)
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 09 Ιαν 2022, 18:05

wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 09 Ιαν 2022, 18:18


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Ιαν 2022, 18:33

Το διάβασα πριν από λίγο. Κρίμα.

Τις πρωτες μπύρες εκεί τις ήπιαμε.
Άνοιγε και πιο νωρίς για φραπα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 09 Ιαν 2022, 18:47

Japetus έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:18
πολύ ομορφο τραγουδι και το θυμαμαι απο κεινη την εποχη

:-|

γερασιμε
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιαν 2022, 18:58

Yochanan έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:47
γερασιμε
πριγματι

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 09 Ιαν 2022, 20:06

Ωραίο τραγούδι, σύμφωνοι, το κλιπακι όμως για άλλο λόγο μπήκε εδώ..

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 09 Ιαν 2022, 20:10

Γουελ, εγω εβαλα βιδεο με τακτικο θαμωνα του μαγαζιου (και απο τα χειροτερα αρχιδια που εβγαλε ποτε αυτη η πολη)
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22669
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 09 Ιαν 2022, 20:25

γιατί ήταν ανοιχτή; εγώ έλεγα πως έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Και γενικά ανοιγοκλείνε. Σιγά την απώλεια. Όποιος θέλει γκοθαδικο αυθεντικό, έχουμε εδώ δυτικά dark sun. Εμένα τα ηλεκτρο μου αρέσουν γιατί χορεύονται.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιαν 2022, 20:33

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:25
γιατί ήταν ανοιχτή; εγώ έλεγα πως έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Και γενικά ανοιγοκλείνε. Σιγά την απώλεια. Όποιος θέλει γκοθαδικο αυθεντικό, έχουμε εδώ δυτικά dark sun. Εμένα τα ηλεκτρο μου αρέσουν γιατί χορεύονται.
Τύπε, πριν πολλά χρόνια, είχα κατέβει Αθήνα και λέω στον ταρίφα που τσίμπησα κάπου στα Εξάρχεια,

- Θηβών τάδε (όποιο νούμερο ήταν το dark sun).

- Πού είναι αυτό το νούμερο ρε φίλε, ρωτάει. Η Θηβών ξεκινάει από Πειραιά και φτάνει μέχρι επάνω.

- Δεν ξέρω ρε δικέ μου, λέω, νομίζω Περιστέρι είναι. Είναι ένα κλαμπάκι εκεί, Dark Sun.

Και σταματούσε στα περίπτερα επί της Θηβών ο τύπος και ρωτούσε:

- Ένα μαγαζί νταρξάν, νταρζάν είναι εδώ κοντά;

Ότι να 'ναι...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Ιαν 2022, 20:37

Feindflug έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:33
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:25
γιατί ήταν ανοιχτή; εγώ έλεγα πως έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Και γενικά ανοιγοκλείνε. Σιγά την απώλεια. Όποιος θέλει γκοθαδικο αυθεντικό, έχουμε εδώ δυτικά dark sun. Εμένα τα ηλεκτρο μου αρέσουν γιατί χορεύονται.
Τύπε, πριν πολλά χρόνια, είχα κατέβει Αθήνα και λέω στον ταρίφα που τσίμπησα κάπου στα Εξάρχεια,

- Θηβών τάδε (όποιο νούμερο ήταν το dark sun).

- Πού είναι αυτό το νούμερο ρε φίλε, ρωτάει. Η Θηβών ξεκινάει από Πειραιά και φτάνει μέχρι επάνω.

- Δεν ξέρω ρε δικέ μου, λέω, νομίζω Περιστέρι είναι. Είναι ένα κλαμπάκι εκεί, Dark Sun.

Και σταματούσε στα περίπτερα επί της Θηβών ο τύπος και ρωτούσε:

- Ένα μαγαζί νταρξάν, νταρζάν είναι εδώ κοντά;

Ότι να 'ναι...
Τι δουλειά έχεις εσύ σε τέτοια μαγαζιά ρε δικέ μου; χάθηκε να πας σε κανένα μπερλίν, κανένα λούκυ, έστω στο ρέζι ρε δικέ μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:11

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγχίαλος » 09 Ιαν 2022, 20:39

νόμιζα πως είχε κλείσει στα μέσα του 2000

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7400
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 09 Ιαν 2022, 20:41

sys3x έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:37
Feindflug έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:33
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:25
γιατί ήταν ανοιχτή; εγώ έλεγα πως έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Και γενικά ανοιγοκλείνε. Σιγά την απώλεια. Όποιος θέλει γκοθαδικο αυθεντικό, έχουμε εδώ δυτικά dark sun. Εμένα τα ηλεκτρο μου αρέσουν γιατί χορεύονται.
Τύπε, πριν πολλά χρόνια, είχα κατέβει Αθήνα και λέω στον ταρίφα που τσίμπησα κάπου στα Εξάρχεια,

- Θηβών τάδε (όποιο νούμερο ήταν το dark sun).

- Πού είναι αυτό το νούμερο ρε φίλε, ρωτάει. Η Θηβών ξεκινάει από Πειραιά και φτάνει μέχρι επάνω.

- Δεν ξέρω ρε δικέ μου, λέω, νομίζω Περιστέρι είναι. Είναι ένα κλαμπάκι εκεί, Dark Sun.

Και σταματούσε στα περίπτερα επί της Θηβών ο τύπος και ρωτούσε:

- Ένα μαγαζί νταρξάν, νταρζάν είναι εδώ κοντά;

Ότι να 'ναι...
Τι δουλειά έχεις εσύ σε τέτοια μαγαζιά ρε δικέ μου; χάθηκε να πας σε κανένα μπερλίν, κανένα λούκυ, έστω στο ρέζι ρε δικέ μου.
το λούκυ λουκ έκλεισε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Ιαν 2022, 20:46

mao mao έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:41
sys3x έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:37
Feindflug έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:33

Τύπε, πριν πολλά χρόνια, είχα κατέβει Αθήνα και λέω στον ταρίφα που τσίμπησα κάπου στα Εξάρχεια,

- Θηβών τάδε (όποιο νούμερο ήταν το dark sun).

- Πού είναι αυτό το νούμερο ρε φίλε, ρωτάει. Η Θηβών ξεκινάει από Πειραιά και φτάνει μέχρι επάνω.

- Δεν ξέρω ρε δικέ μου, λέω, νομίζω Περιστέρι είναι. Είναι ένα κλαμπάκι εκεί, Dark Sun.

Και σταματούσε στα περίπτερα επί της Θηβών ο τύπος και ρωτούσε:

- Ένα μαγαζί νταρξάν, νταρζάν είναι εδώ κοντά;

Ότι να 'ναι...
Τι δουλειά έχεις εσύ σε τέτοια μαγαζιά ρε δικέ μου; χάθηκε να πας σε κανένα μπερλίν, κανένα λούκυ, έστω στο ρέζι ρε δικέ μου.
το λούκυ λουκ έκλεισε.
(και το κουρδιστό πορτοκάλι :a040:)
Για τότες μιλάμε, αυτό θέλει άλλο, δικό του νήμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 09 Ιαν 2022, 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 09 Ιαν 2022, 20:46

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:25
γιατί ήταν ανοιχτή; εγώ έλεγα πως έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Και γενικά ανοιγοκλείνε. Σιγά την απώλεια. Όποιος θέλει γκοθαδικο αυθεντικό, έχουμε εδώ δυτικά dark sun. Εμένα τα ηλεκτρο μου αρέσουν γιατί χορεύονται.
Από τα καλύτερα μαγαζιά στην Ευρώπη το Dark Sun.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών