μάσκα θαλάσσης

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 04 Ιούλ 2022, 01:34

μια μασκα που ειχα παρει παλιοτερα χωρις να το εχω προσεξει αρχικα ειχε εσωτερικα ενα διαφανο αυτοκολλητο για αντιθαμβωτικη προστασια που εκανε οντως δουλεια

οποτε οποιοσδηποτε μπορει να κολλησει ενα κομματι διαφανης φαρδιας κολλητικης ταινιας

ενα δευτερο που μπορει να κανει ειναι να βαλει σε ενα πανακι λιγο WD40 ή οποιοδηποτε ελαφρυ λαδι και να περασει ενα χερι το εσωτερικο του γυαλιου σκουπιζοντας το μετα αφηνοντας ενα ελαφρυ στρωμα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2022, 01:47

omg kai 3 lol έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 01:34
μια μασκα που ειχα παρει παλιοτερα χωρις να το εχω προσεξει αρχικα ειχε εσωτερικα ενα διαφανο αυτοκολλητο για αντιθαμβωτικη προστασια που εκανε οντως δουλεια

οποτε οποιοσδηποτε μπορει να κολλησει ενα κομματι διαφανης φαρδιας κολλητικης ταινιας

ενα δευτερο που μπορει να κανει ειναι να βαλει σε ενα πανακι λιγο WD40 ή οποιοδηποτε ελαφρυ λαδι και να περασει ενα χερι το εσωτερικο του γυαλιου σκουπιζοντας το μετα αφηνοντας ενα ελαφρυ στρωμα
Ξανακοίταξα τη φτηνιάρικη που έχω και γράφει πάνω στο γυαλί tempered glass. Τώρα αν είναι ή όχι, δεν μπορώ να πω.

Την έπλυνα πριν φύγω με απορρυπαντικό πιάτων. Στη θάλασσα έφτυσα το ένα από τα δύο γυαλιά κατά τις οδηγίες του Ασέβαστου και όντως το άλλο θόλωσε πολύ πιο γρήγορα.
Ασέβαστος ευχαριστώ.

Σέλευκας ευχαριστώ επίσης. Δοκίμασα το τρυκ με το νερό. Κάνει δουλειά αλλά με ψιλοενοχλεί. Θα το ξαναδώ.

Οπότε για την ώρα το φτύσιμο λειτουργεί (για τις περιορισμένες απαιτήσεις μου) και δεν βλέπω λόγο αγοράς μάσκας υψηλότερης κατηγορίας. Πιθανόν φτύσιμο και καλύτερο γυαλί να δίνουν ακόμα καθαρότερο οπτικό πεδίο. Από ό,τι όμως βλέπω στις διάφορες μάσκες, δεν δίνουν και τόσο βάρος σε ειδικά γυαλιά. Μέχρι tempered βλέπω.

Θα δοκιμάζω κι αυτό που προτείνεις με κάποιο λάδι. Έχω πρόχειρο λάδι ραπτομηχανής. Νομίζω είναι σχετικά ελαφρύ.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Ιούλ 2022, 01:55

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:30
ST48410 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 14:46
Μάσκα για την θάλασσα. Η φτηνιάρικη που έχω θολώνει σε μερικά λεπτά. Βάλε, βγάλε, καθάριζε συνέχεια. Ταλαιπωρία.
Υπάρχει κάτι της προκοπής χωρίς να πάμε σε εξεζητημένες και ακριβές λύσεις;

Ασέβαστος
το θολωμα δεν εχει σημαντικη σχεση με την τιμη. ολες οι καινουριες μασκες θολωνουν. οταν αγοραζω μασκες, δευτερευοντως κοιτω τιμη. αυτο που εχει σημασια ειναι να βεντουζαρει καλα στο προσωπο, να μην μπαζει νερο. στο μαγαζι που την ψωνιζεις, τη βαζεις στο προσωπο σου χωρις να τη δεσεις με το λουρακι, κρατας την ανασα σου και την τραβας να ξεκολλησει απο τοπροσωπο σου. αυτη που ξεκολλαει δυσκολοτερα, ειναι αυτη που σου κανει.

καθε δυτης, εχει και απο μια "συνταγη" για να μη θολωνει. η δικη μου:
οταν την αγοραζω, καιω με τον αναπτηρα το τζαμι μεσα και εξω, και πλενω-τριβω πολυ καλα με απορρυπαντικο πιατων.
πριν απο καθε βουτια, δηλαδη καθε φορα που την βαζω φτυνω και τα 2 τζαμακια απο μεσα, τριβω γρηγορα με το δαχτυλο να παει παντου το σαλιο, ξεπλενω με νερο να φυγει το πολυ σαλιο, μενει μονο ενα φιλμ, στην επιφανεια του τζαμιου, και φοραω αμεσως μετα. αν για καποιο λογο τη βγαλω, επαναλαμβανω το φτυσιμο πριν την ξαναβαλω.
ειδικα το χειμωνα, αλλα και το καλοκαιρι, βρεχω προσωπο πριν τη φορεσω, για να μην εχει μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας και κανει υγροποιηση.

αλλες συνταγες που εχω ακουσει, ειναι τριψιμο το τζαμι με κομμενη πατατα, και φυσικα τα ειδικα σπρει για να μη θολωνουν οι μασκες. ναι υπαρχουν, αλλα στην δικη μου παρεα δεν εχει βρεθει ενας να πληρωσει για τετοιο πραμα :102:

ολοι, οτι αλλο και αν χρησιμοποιουν, φτυνουν πριν φορεσουν.
σε ολους, προβλημα υπαρχει με καινουρια μασκα. οσο παλιωνει, μειωνεται και το προβλημα :102:
Εγώ την τρίβω με τα μαλλιαρά τα λαδί "φύκια" που είναι σα μπαμπάκι μαλακά. Το μόνο που πιάνει στις δικές μου όσο είμαι στη θάλασσα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 04 Ιούλ 2022, 10:40

Όλες οι μάσκες πλέον, tempered glass έχουν πρωτίστως για λόγους ασφαλείας και φαντάζομαι το επιβάλλουν οι νορμες CE κλπ.
Το απλό τζάμι είναι πολύ επικίνδυνο τόσο γι αυτόν που τη φορά για τα μάτια του, όσο και για κάποιον που θα πατήσει τα γυαλιά.
4-5 χρόνων μάσκα και να μην γνωρίζει κάποιος ότι πρέπει να σαλιωνει το τζάμι της, ε μάλλον ολοκαίνουρια χαρακτηρίζεται...

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14876
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 04 Ιούλ 2022, 12:43

Για snorkeliing, αν δεν κάνεις καταδύσεις/ ψαροτούφεκο, δώσε μια ματιά σε κάτι τέτοιο


την έχω λατρέψει 2 χρόνια τώρα :romance-hearteyes:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Οκτ 2022, 12:50

Επαναφέρω αυτό το νήμα για να μην ανοίγω νέο.

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να φορέσουμε κάποια μπλούζα ώστε να κρατάει λίγο την θερμοκρασία του σώματος και να είναι ανεκτή η παραμονή στο νερό για καμιά ώρα στις θερμοκρασίες που παίζουν αυτή την εποχή;
Δεν ψάχνω για στολή κατάδυσης, ούτε κάτι που να θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία για να φορεθεί ή να αποθηκευτεί. Κάτι μπλούζες με προστασία UV που βλέπω όλο και περισσότερο τελευταία κάνουν τίποτα;

Ασέβαστος

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 16 Οκτ 2022, 12:57

ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2022, 12:50
Επαναφέρω αυτό το νήμα για να μην ανοίγω νέο.

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να φορέσουμε κάποια μπλούζα ώστε να κρατάει λίγο την θερμοκρασία του σώματος και να είναι ανεκτή η παραμονή στο νερό για καμιά ώρα στις θερμοκρασίες που παίζουν αυτή την εποχή;
Δεν ψάχνω για στολή κατάδυσης, ούτε κάτι που να θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία για να φορεθεί ή να αποθηκευτεί. Κάτι μπλούζες με προστασία UV που βλέπω όλο και περισσότερο τελευταία κάνουν τίποτα;

Ασέβαστος

Κάνει οποιοδήποτε παλιό μπλουζάκι αρκεί να του ρίξεις δύο ξεγυρισμένες ροχάλες
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Οκτ 2022, 09:38

ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2022, 12:50
Επαναφέρω αυτό το νήμα για να μην ανοίγω νέο.

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να φορέσουμε κάποια μπλούζα ώστε να κρατάει λίγο την θερμοκρασία του σώματος και να είναι ανεκτή η παραμονή στο νερό για καμιά ώρα στις θερμοκρασίες που παίζουν αυτή την εποχή;
Δεν ψάχνω για στολή κατάδυσης, ούτε κάτι που να θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία για να φορεθεί ή να αποθηκευτεί. Κάτι μπλούζες με προστασία UV που βλέπω όλο και περισσότερο τελευταία κάνουν τίποτα;

Ασέβαστος
οχι. για τις μπλουζες που λες. τιποτα απολυτως. απλως σε γλυτωνουν απο εγκαυματα απο τον ηλιο

δυστυχως, δεν υπαρχει κατι να κανει αυτο που θες. καποια προστασια απο το κρυο μπορει να προσφςρει ενα οποιοδηποτε ρουχο στεριας, ενα φουτερ ας πουμε, αλλα στην πραξη κοντα στο μηδεν. μετα παμε σε εξειδικευμενα καταδυτικα ρουχα.

γιλεκο νεοπρεν. φτηνο, κανα 20αρι θαχει, αλλα μην περιμενεις πολλα. χρησιμοποιηται περισσοτερο ως ενισχυση σε κανονικη στολη, για τα χοντρα κρυα.

μονοσορτς. αυτο που φορανε σερφερς κλπ. κατι κανει. μεχρι και νοεμβρη πρεπει να παλευεται.

μετα μιλαμε για κανονικη στολη. ειτε μονο το σακκακι, ειτε πληρης. οταν ημανε νιος την παλευα με 5χιλ παχος ολο το χρονο, τωρα τον κακο χειμωνα θελω 7.

δεν χρειαζεται καποια ιδιεταιρη προετοιμασια η κατι. απλως τη φορας, σαν καθε ρουχο, και ενα ξεπλυμα με γλυκο νερο να μη μεινει το αλατι και εχεις φαγουρα την επομενη φορα. το μονο ζητημα, ειναι οτι εχει πλευστοτητα. εισαι σαν να φορας σωσιβιο, δεν μπορεις να βουτηξεις, να καταδυθεις, αν δεν βαλεις και ζωνη με βαρη.

ευκολα βρισκεις μια μεταχειρισμενη, ακομη και με κανα 50αρικο, στο μαρκετπλεις η οπου.

αν εισαι 75 κιλα η παρακατω, εχω ενα παλιο σακκακι 7αρι που μου ειναι αχρηστο (εκτος κι αν χασω 10 κιλα, που δεν το βλεπω), στο χαριζω, αν δεν κολωνεις να δωσεις στοιχεια για να στο στειλω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Οκτ 2022, 21:48

Ασέβαστος έγραψε:
17 Οκτ 2022, 09:38
SpoilerShow
ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2022, 12:50
Επαναφέρω αυτό το νήμα για να μην ανοίγω νέο.

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να φορέσουμε κάποια μπλούζα ώστε να κρατάει λίγο την θερμοκρασία του σώματος και να είναι ανεκτή η παραμονή στο νερό για καμιά ώρα στις θερμοκρασίες που παίζουν αυτή την εποχή;
Δεν ψάχνω για στολή κατάδυσης, ούτε κάτι που να θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία για να φορεθεί ή να αποθηκευτεί. Κάτι μπλούζες με προστασία UV που βλέπω όλο και περισσότερο τελευταία κάνουν τίποτα;

Ασέβαστος
οχι. για τις μπλουζες που λες. τιποτα απολυτως. απλως σε γλυτωνουν απο εγκαυματα απο τον ηλιο

δυστυχως, δεν υπαρχει κατι να κανει αυτο που θες. καποια προστασια απο το κρυο μπορει να προσφςρει ενα οποιοδηποτε ρουχο στεριας, ενα φουτερ ας πουμε, αλλα στην πραξη κοντα στο μηδεν. μετα παμε σε εξειδικευμενα καταδυτικα ρουχα.

γιλεκο νεοπρεν. φτηνο, κανα 20αρι θαχει, αλλα μην περιμενεις πολλα. χρησιμοποιηται περισσοτερο ως ενισχυση σε κανονικη στολη, για τα χοντρα κρυα.

μονοσορτς. αυτο που φορανε σερφερς κλπ. κατι κανει. μεχρι και νοεμβρη πρεπει να παλευεται.

μετα μιλαμε για κανονικη στολη. ειτε μονο το σακκακι, ειτε πληρης. οταν ημανε νιος την παλευα με 5χιλ παχος ολο το χρονο, τωρα τον κακο χειμωνα θελω 7.

δεν χρειαζεται καποια ιδιεταιρη προετοιμασια η κατι. απλως τη φορας, σαν καθε ρουχο, και ενα ξεπλυμα με γλυκο νερο να μη μεινει το αλατι και εχεις φαγουρα την επομενη φορα. το μονο ζητημα, ειναι οτι εχει πλευστοτητα. εισαι σαν να φορας σωσιβιο, δεν μπορεις να βουτηξεις, να καταδυθεις, αν δεν βαλεις και ζωνη με βαρη.

ευκολα βρισκεις μια μεταχειρισμενη, ακομη και με κανα 50αρικο, στο μαρκετπλεις η οπου.

αν εισαι 75 κιλα η παρακατω, εχω ενα παλιο σακκακι 7αρι που μου ειναι αχρηστο (εκτος κι αν χασω 10 κιλα, που δεν το βλεπω), στο χαριζω, αν δεν κολωνεις να δωσεις στοιχεια για να στο στειλω.
Ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω κατά νου μπάνιο το χειμώνα. Αλλά να αξιοποιήσω λίγες εβδομάδες ακόμα τις ηλιόλουστες μέρες. Βασικά στη θάλασσα κολυμπάω κυρίως, οπότε θα ήθελα τα χέρια ελεύθερα κι όχι κάτι χοντρό.

Ας πούμε κάτι τέτοιο θα κρατήσει στον κορμό 3-4 βαθμούς θερμοκρασίας παραπάνω;

https://www.skroutz.gr/s/18404231/XDive ... p-3mm.html

Το δεύτερο πρόβλημα που δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται είναι τι κάνεις βγαίνοντας από το νερό. Το νερό εκεί που πηγαίνω δεν είναι πολύ ζεστό αλλά ούτε και κρύο. Κρυώνω μάλλον εξαιτίας της παραμονής μέσα σε αυτό για αρκετή ώρα. Βγαίνοντας όμως, ειδικά αν έχει αέρα υπάρχει ζήτημα ήδη, ακόμα και με τις τρέχουσες ήπιες θερμοκρασίες.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Οκτ 2022, 22:35

Orion22 έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 12:43
Για snorkeliing, αν δεν κάνεις καταδύσεις/ ψαροτούφεκο, δώσε μια ματιά σε κάτι τέτοιο


την έχω λατρέψει 2 χρόνια τώρα :romance-hearteyes:

.


Γιατι θεωρείς οτι δεν κάνουν γιά κατάδυση ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Οκτ 2022, 22:47

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 01:47

Θα δοκιμάζω κι αυτό που προτείνεις με κάποιο λάδι. Έχω πρόχειρο λάδι ραπτομηχανής. Νομίζω είναι σχετικά ελαφρύ.
Δεν βουτάω πια αλλά παλιά είχα βρεί οτι η πατάτα κάνει καλή δουλειά. Κανα μισάωρο πριν να χρειαστεί να αρχίσεις να φτύνεις.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1014
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 18 Οκτ 2022, 22:50

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Οκτ 2022, 22:35
Orion22 έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 12:43
Για snorkeliing, αν δεν κάνεις καταδύσεις/ ψαροτούφεκο, δώσε μια ματιά σε κάτι τέτοιο


την έχω λατρέψει 2 χρόνια τώρα :romance-hearteyes:

.


Γιατι θεωρείς οτι δεν κάνουν γιά κατάδυση ;;;


.
Γιατί δεν μπορείς να εξισώσεις (να κλείσεις τη μύτη και να φυσήξεις).
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Οκτ 2022, 09:13

ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2022, 21:48
Ασέβαστος έγραψε:
17 Οκτ 2022, 09:38
SpoilerShow
ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2022, 12:50
Επαναφέρω αυτό το νήμα για να μην ανοίγω νέο.

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να φορέσουμε κάποια μπλούζα ώστε να κρατάει λίγο την θερμοκρασία του σώματος και να είναι ανεκτή η παραμονή στο νερό για καμιά ώρα στις θερμοκρασίες που παίζουν αυτή την εποχή;
Δεν ψάχνω για στολή κατάδυσης, ούτε κάτι που να θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία για να φορεθεί ή να αποθηκευτεί. Κάτι μπλούζες με προστασία UV που βλέπω όλο και περισσότερο τελευταία κάνουν τίποτα;

Ασέβαστος
οχι. για τις μπλουζες που λες. τιποτα απολυτως. απλως σε γλυτωνουν απο εγκαυματα απο τον ηλιο

δυστυχως, δεν υπαρχει κατι να κανει αυτο που θες. καποια προστασια απο το κρυο μπορει να προσφςρει ενα οποιοδηποτε ρουχο στεριας, ενα φουτερ ας πουμε, αλλα στην πραξη κοντα στο μηδεν. μετα παμε σε εξειδικευμενα καταδυτικα ρουχα.

γιλεκο νεοπρεν. φτηνο, κανα 20αρι θαχει, αλλα μην περιμενεις πολλα. χρησιμοποιηται περισσοτερο ως ενισχυση σε κανονικη στολη, για τα χοντρα κρυα.

μονοσορτς. αυτο που φορανε σερφερς κλπ. κατι κανει. μεχρι και νοεμβρη πρεπει να παλευεται.

μετα μιλαμε για κανονικη στολη. ειτε μονο το σακκακι, ειτε πληρης. οταν ημανε νιος την παλευα με 5χιλ παχος ολο το χρονο, τωρα τον κακο χειμωνα θελω 7.

δεν χρειαζεται καποια ιδιεταιρη προετοιμασια η κατι. απλως τη φορας, σαν καθε ρουχο, και ενα ξεπλυμα με γλυκο νερο να μη μεινει το αλατι και εχεις φαγουρα την επομενη φορα. το μονο ζητημα, ειναι οτι εχει πλευστοτητα. εισαι σαν να φορας σωσιβιο, δεν μπορεις να βουτηξεις, να καταδυθεις, αν δεν βαλεις και ζωνη με βαρη.

ευκολα βρισκεις μια μεταχειρισμενη, ακομη και με κανα 50αρικο, στο μαρκετπλεις η οπου.

αν εισαι 75 κιλα η παρακατω, εχω ενα παλιο σακκακι 7αρι που μου ειναι αχρηστο (εκτος κι αν χασω 10 κιλα, που δεν το βλεπω), στο χαριζω, αν δεν κολωνεις να δωσεις στοιχεια για να στο στειλω.
Ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω κατά νου μπάνιο το χειμώνα. Αλλά να αξιοποιήσω λίγες εβδομάδες ακόμα τις ηλιόλουστες μέρες. Βασικά στη θάλασσα κολυμπάω κυρίως, οπότε θα ήθελα τα χέρια ελεύθερα κι όχι κάτι χοντρό.

Ας πούμε κάτι τέτοιο θα κρατήσει στον κορμό 3-4 βαθμούς θερμοκρασίας παραπάνω;

https://www.skroutz.gr/s/18404231/XDive ... p-3mm.html

Το δεύτερο πρόβλημα που δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται είναι τι κάνεις βγαίνοντας από το νερό. Το νερό εκεί που πηγαίνω δεν είναι πολύ ζεστό αλλά ούτε και κρύο. Κρυώνω μάλλον εξαιτίας της παραμονής μέσα σε αυτό για αρκετή ώρα. Βγαίνοντας όμως, ειδικά αν έχει αέρα υπάρχει ζήτημα ήδη, ακόμα και με τις τρέχουσες ήπιες θερμοκρασίες.
ναι, αυτο κατι θα κανει. ειναι το γιλεκο νεοπρεν που ανεφερα παραπανω.

πραγματι, η εξοδος απο το νερο ειναι η πιο δυσκολη ωρα, και για εμας που φοραμε ολοσωμες στολες. δεν υπαρχει ευκολη λυση, θα ξυλιασεις, δεδομενο.
βοηθαει να βγεις οταν ακομη εχει ηλιο, και να κανεις πολυ γρηγορες κινησεις, χωρις την παραμικρη καθυστερηση. γδυσιμο, μπουρνουζι με κουκουλα, ισως και σκουφος γιατι το κεφαλι τραβαει το μεγαλυτερο ζορι.

α, ναι, αν βρεις αλλη μαρκα, προτιμησε την. οτι xdive εχουμε παρει στην παρεα, εχει βγει μαπα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Οκτ 2022, 17:22

ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2022, 21:48
Ασέβαστος έγραψε:
17 Οκτ 2022, 09:38
SpoilerShow
ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2022, 12:50
Επαναφέρω αυτό το νήμα για να μην ανοίγω νέο.

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να φορέσουμε κάποια μπλούζα ώστε να κρατάει λίγο την θερμοκρασία του σώματος και να είναι ανεκτή η παραμονή στο νερό για καμιά ώρα στις θερμοκρασίες που παίζουν αυτή την εποχή;
Δεν ψάχνω για στολή κατάδυσης, ούτε κάτι που να θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία για να φορεθεί ή να αποθηκευτεί. Κάτι μπλούζες με προστασία UV που βλέπω όλο και περισσότερο τελευταία κάνουν τίποτα;

Ασέβαστος
οχι. για τις μπλουζες που λες. τιποτα απολυτως. απλως σε γλυτωνουν απο εγκαυματα απο τον ηλιο

δυστυχως, δεν υπαρχει κατι να κανει αυτο που θες. καποια προστασια απο το κρυο μπορει να προσφςρει ενα οποιοδηποτε ρουχο στεριας, ενα φουτερ ας πουμε, αλλα στην πραξη κοντα στο μηδεν. μετα παμε σε εξειδικευμενα καταδυτικα ρουχα.

γιλεκο νεοπρεν. φτηνο, κανα 20αρι θαχει, αλλα μην περιμενεις πολλα. χρησιμοποιηται περισσοτερο ως ενισχυση σε κανονικη στολη, για τα χοντρα κρυα.

μονοσορτς. αυτο που φορανε σερφερς κλπ. κατι κανει. μεχρι και νοεμβρη πρεπει να παλευεται.

μετα μιλαμε για κανονικη στολη. ειτε μονο το σακκακι, ειτε πληρης. οταν ημανε νιος την παλευα με 5χιλ παχος ολο το χρονο, τωρα τον κακο χειμωνα θελω 7.

δεν χρειαζεται καποια ιδιεταιρη προετοιμασια η κατι. απλως τη φορας, σαν καθε ρουχο, και ενα ξεπλυμα με γλυκο νερο να μη μεινει το αλατι και εχεις φαγουρα την επομενη φορα. το μονο ζητημα, ειναι οτι εχει πλευστοτητα. εισαι σαν να φορας σωσιβιο, δεν μπορεις να βουτηξεις, να καταδυθεις, αν δεν βαλεις και ζωνη με βαρη.

ευκολα βρισκεις μια μεταχειρισμενη, ακομη και με κανα 50αρικο, στο μαρκετπλεις η οπου.

αν εισαι 75 κιλα η παρακατω, εχω ενα παλιο σακκακι 7αρι που μου ειναι αχρηστο (εκτος κι αν χασω 10 κιλα, που δεν το βλεπω), στο χαριζω, αν δεν κολωνεις να δωσεις στοιχεια για να στο στειλω.
Ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω κατά νου μπάνιο το χειμώνα. Αλλά να αξιοποιήσω λίγες εβδομάδες ακόμα τις ηλιόλουστες μέρες. Βασικά στη θάλασσα κολυμπάω κυρίως, οπότε θα ήθελα τα χέρια ελεύθερα κι όχι κάτι χοντρό.

Ας πούμε κάτι τέτοιο θα κρατήσει στον κορμό 3-4 βαθμούς θερμοκρασίας παραπάνω;

https://www.skroutz.gr/s/18404231/XDive ... p-3mm.html

Το δεύτερο πρόβλημα που δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται είναι τι κάνεις βγαίνοντας από το νερό. Το νερό εκεί που πηγαίνω δεν είναι πολύ ζεστό αλλά ούτε και κρύο. Κρυώνω μάλλον εξαιτίας της παραμονής μέσα σε αυτό για αρκετή ώρα. Βγαίνοντας όμως, ειδικά αν έχει αέρα υπάρχει ζήτημα ήδη, ακόμα και με τις τρέχουσες ήπιες θερμοκρασίες.

.


Οχι γελέκι.....ζακέτα να πάρεις.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Οκτ 2022, 18:03

Γω έχω μάσκα με υποδοχή για action cam, τύποι, για υποβρύχια πλάνα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών