μάσκα θαλάσσης

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Ιουν 2022, 14:46

Μάσκα για την θάλασσα. Η φτηνιάρικη που έχω θολώνει σε μερικά λεπτά. Βάλε, βγάλε, καθάριζε συνέχεια. Ταλαιπωρία.
Υπάρχει κάτι της προκοπής χωρίς να πάμε σε εξεζητημένες και ακριβές λύσεις;

Ασέβαστος

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2022, 17:30

ST48410 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 14:46
Μάσκα για την θάλασσα. Η φτηνιάρικη που έχω θολώνει σε μερικά λεπτά. Βάλε, βγάλε, καθάριζε συνέχεια. Ταλαιπωρία.
Υπάρχει κάτι της προκοπής χωρίς να πάμε σε εξεζητημένες και ακριβές λύσεις;

Ασέβαστος
το θολωμα δεν εχει σημαντικη σχεση με την τιμη. ολες οι καινουριες μασκες θολωνουν. οταν αγοραζω μασκες, δευτερευοντως κοιτω τιμη. αυτο που εχει σημασια ειναι να βεντουζαρει καλα στο προσωπο, να μην μπαζει νερο. στο μαγαζι που την ψωνιζεις, τη βαζεις στο προσωπο σου χωρις να τη δεσεις με το λουρακι, κρατας την ανασα σου και την τραβας να ξεκολλησει απο τοπροσωπο σου. αυτη που ξεκολλαει δυσκολοτερα, ειναι αυτη που σου κανει.

καθε δυτης, εχει και απο μια "συνταγη" για να μη θολωνει. η δικη μου:
οταν την αγοραζω, καιω με τον αναπτηρα το τζαμι μεσα και εξω, και πλενω-τριβω πολυ καλα με απορρυπαντικο πιατων.
πριν απο καθε βουτια, δηλαδη καθε φορα που την βαζω φτυνω και τα 2 τζαμακια απο μεσα, τριβω γρηγορα με το δαχτυλο να παει παντου το σαλιο, ξεπλενω με νερο να φυγει το πολυ σαλιο, μενει μονο ενα φιλμ, στην επιφανεια του τζαμιου, και φοραω αμεσως μετα. αν για καποιο λογο τη βγαλω, επαναλαμβανω το φτυσιμο πριν την ξαναβαλω.
ειδικα το χειμωνα, αλλα και το καλοκαιρι, βρεχω προσωπο πριν τη φορεσω, για να μην εχει μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας και κανει υγροποιηση.

αλλες συνταγες που εχω ακουσει, ειναι τριψιμο το τζαμι με κομμενη πατατα, και φυσικα τα ειδικα σπρει για να μη θολωνουν οι μασκες. ναι υπαρχουν, αλλα στην δικη μου παρεα δεν εχει βρεθει ενας να πληρωσει για τετοιο πραμα :102:

ολοι, οτι αλλο και αν χρησιμοποιουν, φτυνουν πριν φορεσουν.
σε ολους, προβλημα υπαρχει με καινουρια μασκα. οσο παλιωνει, μειωνεται και το προβλημα :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 28 Ιουν 2022, 17:36

Παιρνεις ρισκο
Συμφωνα με τον hellegennes οι μασκες σκοτωνουν :smt005:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Ιουν 2022, 18:07



"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Ιουν 2022, 19:12

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:30
το θολωμα δεν εχει σημαντικη σχεση με την τιμη. ολες οι καινουριες μασκες θολωνουν. οταν αγοραζω μασκες, δευτερευοντως κοιτω τιμη. αυτο που εχει σημασια ειναι να βεντουζαρει καλα στο προσωπο, να μην μπαζει νερο. στο μαγαζι που την ψωνιζεις, τη βαζεις στο προσωπο σου χωρις να τη δεσεις με το λουρακι, κρατας την ανασα σου και την τραβας να ξεκολλησει απο τοπροσωπο σου. αυτη που ξεκολλαει δυσκολοτερα, ειναι αυτη που σου κανει.
Αυτή που έχω δεν είναι καινούργια. Είναι 4-5 ετών. Δεν βάζει νερό αλλά θολώνει σε λιγότερο από 5 λεπτά. Ε, δε γίνεται κάθε 5 λεπτά να τη βγάζω να τη φτύνω να την πλένω και να την ξαναφοράω. Υποθέτω ότι επειδή είναι πολύ φτηνιάρικη δεν έχει καν γυαλί αλλά ίσως κάποιο πλαστικό.
Αυτό το tempered glass που διαφημίζουν κάποιες κάπως ακριβότερες, αξίζει τίποτα;

Το βρέξιμο του προσώπου το εφαρμόζω κι εγώ εμπειρικά για να εξισώσω την θερμοκρασία. Αυτό με τον αναπτήρα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ωφελεί. Έχει κάποιο προστατευτικό φιλμ που θέλεις να κάψεις;

ΥΓ. Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Ιουν 2022, 19:14

Σπανακιας έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:36
Παιρνεις ρισκο
Συμφωνα με τον hellegennes οι μασκες σκοτωνουν :smt005:
:lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Ιουν 2022, 19:15

Από τις αξιολογήσεις των χρηστών:

Εχει μικρό φίλτρο, που χρειάζεται ανάλογα με την ρύπανση της θάλασσας τακτικό προσεκτικό καθάρισμα. Συμπέρασμα πολύ καλή μόνο για σχολαστικούς χρήστες.

Φίλτρο που και για ποιοι λόγο;

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 28 Ιουν 2022, 19:25

Εγώ για να μη θολώνει έχω βρει ένα χαζό τρόπο, αφήνω μια μικρή τούφα μαλλιά να περνάει απο μέσα και έτσι μπαίνει λίγο νερό το οποίο οταν θολώνει το κουνάω. Βέβαια εγώ κάνω επιφανειακά για χταπόδια και όστρακα και οχι σε μεγάλες πιέσεις.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιουν 2022, 19:32

Γαμάτες μασκούλες αυτές, τέτοια έχω αλλά δεν βρήκα σε κατράμι μαύρη. :011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2022, 20:37

ST48410 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 19:12
Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:30
το θολωμα δεν εχει σημαντικη σχεση με την τιμη. ολες οι καινουριες μασκες θολωνουν. οταν αγοραζω μασκες, δευτερευοντως κοιτω τιμη. αυτο που εχει σημασια ειναι να βεντουζαρει καλα στο προσωπο, να μην μπαζει νερο. στο μαγαζι που την ψωνιζεις, τη βαζεις στο προσωπο σου χωρις να τη δεσεις με το λουρακι, κρατας την ανασα σου και την τραβας να ξεκολλησει απο τοπροσωπο σου. αυτη που ξεκολλαει δυσκολοτερα, ειναι αυτη που σου κανει.
Αυτή που έχω δεν είναι καινούργια. Είναι 4-5 ετών. Δεν βάζει νερό αλλά θολώνει σε λιγότερο από 5 λεπτά. Ε, δε γίνεται κάθε 5 λεπτά να τη βγάζω να τη φτύνω να την πλένω και να την ξαναφοράω. Υποθέτω ότι επειδή είναι πολύ φτηνιάρικη δεν έχει καν γυαλί αλλά ίσως κάποιο πλαστικό.
Αυτό το tempered glass που διαφημίζουν κάποιες κάπως ακριβότερες, αξίζει τίποτα;

Το βρέξιμο του προσώπου το εφαρμόζω κι εγώ εμπειρικά για να εξισώσω την θερμοκρασία. Αυτό με τον αναπτήρα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ωφελεί. Έχει κάποιο προστατευτικό φιλμ που θέλεις να κάψεις;

ΥΓ. Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.
δυσκολο να ειναι πλαστικο και οχι γυαλι. τουλαχιστον δεν ξερω να υπαρχει τετοια, η δεν εχει τυχει να συναντησω. το γυαλι ειναι φτηνο. φτηνοτερο απο το plexiglass για παραδειγμα. δεν βλεπω το λογο να μην εχουν βαλει γυαλι.

ο λογος που την καιω ειναι... επειδη ετσι μου ειπε αυτος που με πρωτοεμαθε, :003: δεν μπορω να σου πω με βεβαιοτητα τι ακριβως καιω. ισως καταλοιπα της κατασκευαστικης κατεργασιας. στα ψαροτουφεκοφορουμ που εχει ερωτηθει αυτο 235974 φορες, οι περισσοτεροι προτεινουν καψιμο :102:

μια αλλη μαντεψια. οι επωνυμες καταδυτικες μασκες ειναι αυτο που λεμε "μικρου ογκου". ο ογκος αερα που εγκλωβιζουν μεσα τους ειναι μικρος, γιατι αυτο βοηθα στην εξισωση πιεσης στις βαθιες βουτιες. ισως η νονειμ που εχεις, προκειμενου να εχει μεγαλυτερο οπτικο πεδιο, εχει μονοκομματο μεγαλο τζαμι αντι για 2 μικροτερα, και μεγαλο ογκο, αρα πολυ αερα, πολυ υγρασια, ευκολοτερο θολωμα :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 28 Ιουν 2022, 20:48

Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 28 Ιουν 2022, 20:59

ST48410 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 19:15
Από τις αξιολογήσεις των χρηστών:

Εχει μικρό φίλτρο, που χρειάζεται ανάλογα με την ρύπανση της θάλασσας τακτικό προσεκτικό καθάρισμα. Συμπέρασμα πολύ καλή μόνο για σχολαστικούς χρήστες.

Φίλτρο που και για ποιοι λόγο;
Τύπε, αφού δεν σου έδειξε την μάσκα που φοράνε οι βατραχάνθρωποι της Λεγεώνας των Ξένων, πάλι καλά να λες.

Είπαμε, εδώ μέσα έχουμε χάσει το αίσθημα του μέτρου. Ιδέα για οικογενειακό αυτοκίνητο ρωτάς και σου προτείνουν Bugatti Chiron και Volvo FH12.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 28 Ιουν 2022, 21:04

Feindflug έγραψε:
28 Ιουν 2022, 20:59
ST48410 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 19:15
Από τις αξιολογήσεις των χρηστών:

Εχει μικρό φίλτρο, που χρειάζεται ανάλογα με την ρύπανση της θάλασσας τακτικό προσεκτικό καθάρισμα. Συμπέρασμα πολύ καλή μόνο για σχολαστικούς χρήστες.

Φίλτρο που και για ποιοι λόγο;
Τύπε, αφού δεν σου έδειξε την μάσκα που φοράνε οι βατραχάνθρωποι της Λεγεώνας των Ξένων, πάλι καλά να λες.

Είπαμε, εδώ μέσα έχουμε χάσει το αίσθημα του μέτρου. Ιδέα για οικογενειακό αυτοκίνητο ρωτάς και σου προτείνουν Bugatti Chiron και Volvo FH12.
Για οικογενειακο αμαξι υπαρχει και η SF90 τυπε, ειναι πιο ανετη απο τη Chiron.

:-?
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 28 Ιουν 2022, 21:06

Σπανακιας έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:36
Παιρνεις ρισκο
Συμφωνα με τον hellegennes οι μασκες σκοτωνουν :smt005:
Έλα μαλακά σταματά. (Σε αγαπώ. Για κάτι τέτοια σε θέλω εδώ μέσα)
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: μάσκα θαλάσσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Ιουν 2022, 21:13

Volk έγραψε:
28 Ιουν 2022, 20:48
Εικόνα
Ωραία είναι. Έχει και πανοραμική θέα. Αν σκάσω έτσι στην παραλία θα με μαζεύουν όμως :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών