Ποινές στο Στρατό

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8291
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 01 Αύγ 2022, 18:19

vantono έγραψε:
01 Αύγ 2022, 09:58
Beria έγραψε:
01 Αύγ 2022, 00:32
Ούτε μέρα Φ. Και είχα διοικητή τον Ρωχαμη (όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν)
Εύγε Μπέρι! Πραγματικός Κομμουνιστής κι εσύ. :lol::003: Να μου ζήσεις!
ναι, εν καιρώ ειρήνης αυτά...

στον πόλεμο φαντάζομαι εσένα να πλέκεις γαρύφαλλα στις σκανδάλες των G3 και τον Μπέρια να ξεπατώνει φίκους για να τους χώσει στις κάννες των ΠΑΟ
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2022, 18:32

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Αύγ 2022, 14:57
πάντως stavmanr δε περίμενα ότι έχεις υπηρετήσει ως ΔΕΑ
Ως ΔΕΑ έχει υπηρετήσει πολύς κόσμος.
Σιγά τα ωά.
Όχι ότι περνούσες και κάποια φοβερή επιλογή για να γίνεις ΔΕΑ. Κάτι ψυχομετρικά και κάτι γύρους γύρω από ένα παρτέρι...

Το χειρότερο σκηνικό που έχω περάσει είναι με μουσουλμάνο, σε φυλάκιο πυρομαχικών, τον οποίο χώρισε και παράτησε η γυναίκα του εκείνες τις ημέρες κι ο οποίος στη σκοπιά πυροβόλησε, τελικά ...κατά λάθος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 01 Αύγ 2022, 18:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2022, 18:35

Αγις έγραψε:
01 Αύγ 2022, 16:01
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Αύγ 2022, 14:57
πάντως stavmanr δε περίμενα ότι έχεις υπηρετήσει ως ΔΕΑ
δλδ πιστευεις πως εχει υπηρετησει ;
Δεν είναι ζήτημα πίστης το συγκεκριμένο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2022, 18:41

Αγις έγραψε:
01 Αύγ 2022, 16:21
Tarkovsky έγραψε:
01 Αύγ 2022, 16:14
οι Αλφάδες με είχαν ανακηρύξει "Βητά της καρδιάς τους" επειδή έτρεχα πίσω τους και μοίραζα άκυρα, 3-4 φορές πλακώθηκα με σειρές μου και, εννοείται, δεν είχα σκίσει ούτε έναν τους - ήταν όλοι τους Παιδιά μου

στη μονάδα πέτυχα έναν απ' αυτούς κι έμαθα ότι ο γιος μου -ο ΔΙΚΟΣ μου ο γιος :o - εξελίχθηκε ως Βητάς στον χειρότερο σκίστη

όταν τον ξανάδα χρόνια μετά καλοκαίρι στο χωριό (τον είχα πάρει γιο ένεκα κοινής καταγωγής) τον σιχτίρισα έξαλλος στο καφενείο και μας χώρισαν οι γερόντοι, θα 'χαμε πιαστεί στα χέρια - στο γάμο του φυσικά δεν πάτησα, μόνο έστειλα δώρο με άλλον και η μάνα του κάνει στο δρόμο ότι δεν με βλέπει




Αγις :lol:
οι υποψηφιοι αλφαδες απο τα ΛΥΒ που ηταν διπλα μας κ παρακολουθουσαν τις δραστηριοτητες μας - ετρεμαν στην ιδεα πως θα πεσουν στα χερια μου
Τέτοιους άχρηστους είχαμε πολλούς στα ΥΕΑ.
Εννοώ αυτούς που έκαναν βασανιστήρια στους υπόλοιπους.
Μάλιστα, είχαμε και αξιωματικό στη μονάδα που ήταν τέτοιος βλάκας. Το έμαθα την τελευταία μέρα από στρατιώτες.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Αύγ 2022, 19:06

stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2022, 18:32
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Αύγ 2022, 14:57
πάντως stavmanr δε περίμενα ότι έχεις υπηρετήσει ως ΔΕΑ
Ως ΔΕΑ έχει υπηρετήσει πολύς κόσμος.
Σιγά τα ωά.
Όχι ότι περνούσες και κάποια φοβερή επιλογή για να γίνεις ΔΕΑ. Κάτι ψυχομετρικά και κάτι γύρους γύρω από ένα παρτέρι...

Το χειρότερο σκηνικό που έχω περάσει είναι με μουσουλμάνο, σε φυλάκιο πυρομαχικών, τον οποίο χώρισε και παράτησε η γυναίκα του εκείνες τις ημέρες κι ο οποίος στη σκοπιά πυροβόλησε, τελικά ...κατά λάθος.
δε το λέω γιατί είναι κάτι το αδύνατο
το λέω επειδή για να το κάνεις και να περάσεις τη ΣΕΑΠ πρέπει να είσαι καυλωμένος έτσι ώστε να έχεις την υπομονή να ανεχτείς πολλά
και δεν νομίζω να ήσουν ποτέ στρατόκαυλος
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2022, 19:13

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Αύγ 2022, 19:06
stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2022, 18:32
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Αύγ 2022, 14:57
πάντως stavmanr δε περίμενα ότι έχεις υπηρετήσει ως ΔΕΑ
Ως ΔΕΑ έχει υπηρετήσει πολύς κόσμος.
Σιγά τα ωά.
Όχι ότι περνούσες και κάποια φοβερή επιλογή για να γίνεις ΔΕΑ. Κάτι ψυχομετρικά και κάτι γύρους γύρω από ένα παρτέρι...

Το χειρότερο σκηνικό που έχω περάσει είναι με μουσουλμάνο, σε φυλάκιο πυρομαχικών, τον οποίο χώρισε και παράτησε η γυναίκα του εκείνες τις ημέρες κι ο οποίος στη σκοπιά πυροβόλησε, τελικά ...κατά λάθος.
δε το λέω γιατί είναι κάτι το αδύνατο
το λέω επειδή για να το κάνεις και να περάσεις τη ΣΕΑΠ πρέπει να είσαι καυλωμένος έτσι ώστε να έχεις την υπομονή να ανεχτείς πολλά
και δεν νομίζω να ήσουν ποτέ στρατόκαυλος
Μπλέκεις τα πράγματα μεταξύ τους.
Είναι άλλο πράγμα να είσαι στρατόκαυλος κι άλλο να προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά σου σωστά.
Το πρώτο είναι εξαιρετικά επικίνδυνο κι οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα: την αποδιοργάνωση των τμημάτων του στρατού. Πώς μπορείς να είσαι συνάδελφος με κάποιον που σε έβαλε να κάνεις τελείως αηδιαστικά ή βασανιστικά πράγματα; Πώς μπορείς να λειτουργήσεις ως ομάδα με κάποιον που σε βασανίζει ή σε φτύνει;

Δική μου λογική ήταν ότι κάθε στρατιωτική μονάδα πρέπει να είναι μία ομάδα. Και κυρίως ο ουλαμός. Τα προβλήματα πρέπει να λύνονται όσο το δυνατό σε στενά πλαίσια του ουλαμού πριν ανέβουν στην κλίμακα ιεραρχίας, και να πρέπει να τα λύσει κάποιος εκτός της ομάδας.

Επίσης πάντοτε πίστευα στην δημιουργικότητα και εμπειρία των κατώτερων στελεχών. Οι υπαξιωματικοί μου εμπιστεύονταν εμπειρίες και γνώσεις που δύσκολα αποκτά κανείς σε 12-21 μήνες θητείας. Ποτέ δεν βγήκα χαμένος από την καλή σχέση μου με τους υπαξιωματικούς και στρατιώτες.

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 01 Αύγ 2022, 19:15

Δεν έφαγα καμιά ποινή όχι γιατί ήμουν προβλεπομενος αλλά γιατί υπηρετησα σε χαβαλετζιδικη μονάδα, χαχα
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2022, 19:33

10 Φ γιατί εγκατέλειψα τη σκοπιά και πήγα στο ΚΨΜ να πάρω μπύρα και να επιστρέψω (τότε βρήκε να περάσει το περίπολο).

Αλλα 5 Φ γιατί αυτός που με άλλαζε στο θαλαμοφυλίκι δεν ξυπνούσε ούτε με σφαλιάρες, με αποτέλεσμα να παραιτηθώ από την προσπάθεια να τον ξυπνήσω, να κοιμηθώ κι εγώ και ο θάλαμος έμεινε αφύλακτος.

Από την άλλη όμως:

5 μέρες τιμητική γιατί μεταμφιέστηκα σε άγιο Βασίλη για τη γιορτή των αξιωματικών.
5 μέρες τιμητική γιατί πέτυχα 10 στα 10 σε νυχτερινή βολή.
5 μέρες τιμητική γιατί συμμετείχα στην παρέλαση στη Θεσσαλονίκη με στολή βιοχημικού πολέμου.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29857
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Αύγ 2022, 19:57

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2022, 19:33


Αλλα 5 Φ γιατί αυτός που με άλλαζε στο θαλαμοφυλίκι δεν ξυπνούσε ούτε με σφαλιάρες, με αποτέλεσμα να παραιτηθώ από την προσπάθεια να τον ξυπνήσω, να κοιμηθώ κι εγώ και ο θάλαμος έμεινε αφύλακτος.
.
Εδώ ότι και να έκανες, μαλακια θα γινόταν. Μου έτυχε στο ΚΕΣΝ το ίδιο ακριβώς. Ήμουν θαλαμοφύλακας νυχτιάτικα και αυτός που ήταν να με αλλάξει δεν ξυπναγε με τίποτα. Το μόνο που δεν έκανα ήταν να τον τραβήξω από το πάνω κρεβάτι να σκάσει κάτω.

Επειδή όμως η επόμενη μέρα ήταν Παρασκευή και ήμουν στο γκρουπ που θα έπαιρνε άδεια το ΣΚ να πάει σπίτι του, σκέφτηκα "δε γαμιέται, θα κάνω και το δικό του νούμερο, έχουμε όπλα εδώ δεν μπορεί να μείνουν αφύλακτα".
Με αποτέλεσμα, όταν έσκασε η έφοδος, πηρε χαμπάρι ότι κάνω διπλό νούμερο, μπούκαραν οι εκπαιδευτές μέσα και του γάμησαν, ενώ την άλλη μέρα έφαγε και 5Φ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 01 Αύγ 2022, 20:03

Tarkovsky έγραψε:
01 Αύγ 2022, 18:19
vantono έγραψε:
01 Αύγ 2022, 09:58
Beria έγραψε:
01 Αύγ 2022, 00:32
Ούτε μέρα Φ. Και είχα διοικητή τον Ρωχαμη (όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν)
Εύγε Μπέρι! Πραγματικός Κομμουνιστής κι εσύ. :lol::003: Να μου ζήσεις!
ναι, εν καιρώ ειρήνης αυτά...

στον πόλεμο φαντάζομαι εσένα να πλέκεις γαρύφαλλα στις σκανδάλες των G3 και τον Μπέρια να ξεπατώνει φίκους για να τους χώσει στις κάννες των ΠΑΟ
Ο Μπέρια ήταν χειριστής όλμου με τις καλύτερες βολές στον Παρμενίωνα

Ο ανθυπολοχαγός που είχα στοιχειαρχη δυσκολευόταν να κάνει διαιρέσεις με δεκαδικά :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5734
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 01 Αύγ 2022, 20:18

καμία ποινή... (αλλά ήθελε προσπάθεια για να μου βάλουν)
καποιες εμπειρίες

1. ταξίαρχος με έβρισε στα ΚΑΑΥ αλλά δεν τον κατάλαβα, δεν με κατάλαβε, φορούσαμε και οι δύο σορτσάκια. Μου είπε αν έχω φαγούρα στα @@ και να βγάλω τα χέρια από τις τσέπες :102:
2. αντισυνταγματάρχης: με έπιασε το μάγουλο και μου λέει, πολύ γένι άφησες, ξυρίσου
3. λοχαγός, φώναζε μερικές φορές άτομο να με ξυπνήσουν, για πρωινη αναφορά (κοιμομουν αλλού και μόνος)
4. ανθυπολοχαγός με έκραξε: "καλά ρε μλκα, δεν σου είπα να μου μιλάς στον πληθυντικό μπροστά στους άλλους"
5. είσοδο στους γιωτάδες του πυροβολικού, με ιχ και οδηγό τρελό λοκατζή μόνιμο: γεμάτος πουλάδες - όλοι ψάρωσαν

τιμησα το Υγειονομικό όσο καλύτερα μπορούσα,
ενα μήνα περασα με πρασινοσκούφηδες και φορούσα, περήφανος, τον μπλε μπερέ και τα φίδια...
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2022, 20:25

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2022, 19:33

Αλλα 5 Φ γιατί αυτός που με άλλαζε στο θαλαμοφυλίκι δεν ξυπνούσε ούτε με σφαλιάρες, με αποτέλεσμα να παραιτηθώ από την προσπάθεια να τον ξυπνήσω, να κοιμηθώ κι εγώ και ο θάλαμος έμεινε αφύλακτος.
Αντίστοιχο συνέβη σε εμένα, από την ανάποδη...

Μετά από πολλαπλές υπηρεσίες και διάφορα άλλα της ημέρας, δεν ξυπνούσα με τίποτα. Ο θαλαμοφύλακας, που ήταν και φιλαράκι, όταν πήγε να με ξυπνήσει διαπίστωσε ότι ήμουν τελείως εκτός, χωρίς καμία επαφή. Έκανε και τη δική μου βάρδια, την οποία του αναπλήρωσα την επόμενη βραδιά.

Αυτό θα πει συναδελφικότητα κι αλληλεγγύη στο στράτευμα.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Αύγ 2022, 20:31

Beria έγραψε:
01 Αύγ 2022, 20:03
Ο ανθυπολοχαγός που είχα στοιχειαρχη δυσκολευόταν να κάνει διαιρέσεις με δεκαδικά :003:
Εδώ δυσκολεύονται δάσκαλοι, καθηγητές, απόφοιτοι του μαθηματικού.. :102:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Αύγ 2022, 20:46

Ούτε μια φυλακή
Ούτε μια στέρηση
Ούτε ένα περιορισμό.

Καθαρός σα χιόνι πριν πέσει στο έδαφος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 01 Αύγ 2022, 21:05

Ποτέ Φ.

Έχω φάει 2 μέρες κράτηση γιατί με έπιασε ο Υπόδικας να καπνίζω μέσα στο θάλαμο έχοντας για σταχτοδοχείο ένα κομμένο τενεκεδακι αναψυκτικού με τις γόπες ως απάνω. Είδα και έπαθα να τον πείσω ότι οι γόπες ήταν αποκλειστικά δικές μου (κάπνιζα τότε ίσαμε 5 πακέτα τη μέρα), γιατί αρχικά ήθελε να ρίξει κράτηση σε όλο το λόχο. Στην αρχή ήταν ανένδοτος, μέχρι που έφτασε να μου πει ότι καταλαβαίνει την προσπάθειά μου να πάρω πάνω μου την ποινή για να μην την πληρώσουν κι άλλοι.😂

Πήγε να κάνει και μια κίνηση να κόψει τις εξόδους της ημέρας σε όλο το λόχο και αίφνης βρέθηκα σε μια κατάσταση να απειλείται ο λοκώς μου από τα συνφανταρα, καθώς η ώρα πέρναγε αλλά εκείνα δεν πέρναγαν από την πύλη.

Με τα χίλια ζόρια τελικά τον έπεισα ότι ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ όταν πήραμε το κψμ και ακουσε από τον αρχιλοχία που ήταν υπεύθυνος ότι δεν προλαβαίνει να φέρνει κούτες με prince σκληρό.

Πολύ κακό για το τίποτα εντέλει, καθώς με βάση τις υπηρεσίες η διήμερη κράτηση δεν με επηρέασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών