Μονόζυγο

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Αύγ 2022, 13:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:25
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:21
εξίσου σημαντικό είναι να κάνεις "καθαρές" επαναλήψεις, δηλαδή να μην "σπρώχνεις" με τα πόδια ή το υπόλοιπο σώμα, να δουλεύουν δηλαδή μόνο τα lats και οι ώμοι
κατά τη διάρκεια της καραντίνας όταν έκλεισαν τα γυμναστήρια πήγαινα σε πάρκο και έκανα "street" workout
είχα λοιπόν βάλει ως πρόγραμμα κάθε φορά (3-4 φορές τη βδομάδα) 10 σούπερ σετ (το κάθε σούπερ σετ αποτελείται από δύο σετ που γίνονται συνεχόμενα το ένα με το άλλο, χωρίς καθόλου διάλειμμα) των 10 pull ups στο μονόζυγο και 10 dips στο δίζυγο και δηλαδή συνολικά 100 Pull ups Και 100 dips σε χρόνο λιγότερο των 30-35 λεπτών
ήταν μια πραγματικά δυνατή προπόνηση και είδα μεγάλη διαφορά σε δύναμη και σε καύση λίπους
μετά από τα 10 σούπερ σετ έκανα διάφορες άλλες ασκήσεις στο μονόζυγο (pull ups με τα πόδια σε ορθή γωνία, chin ups, λίγα muscle ups) και κοιλιακούς
στο τέλος έκανα καμιά 8αρα χλμ ποδήλατο
θέλω να πω ότι με το μονόζυγο μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα, μην εξαντλείσαι μόνο στα 10 set pull ups, ψάχτο λίγο και θα βρεις άπειρα άλλα πράγματα για πιο ολοκληρωμένη προπόνηση
:goodpost::bravo:

Δε σκέφτηκες να πάρεις κάνα πάγκο τοτε και βαρη; Εγώ είχα ήδη πάρει, τα έβγαλαν τα λεφτά τους
ο αδερφός μου έχει χώρο αλλά όταν πήγαμε να αγοράσουμε πάγκους κτλ είχαν όλα εξαντληθεί και είχε στοκ μόνο στα πιο ακριβά :)
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 05 Αύγ 2022, 13:28

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:21
εξίσου σημαντικό είναι να κάνεις "καθαρές" επαναλήψεις, δηλαδή να μην "σπρώχνεις" με τα πόδια ή το υπόλοιπο σώμα, να δουλεύουν δηλαδή μόνο τα lats και οι ώμοι
κατά τη διάρκεια της καραντίνας όταν έκλεισαν τα γυμναστήρια πήγαινα σε πάρκο και έκανα "street" workout
είχα λοιπόν βάλει ως πρόγραμμα κάθε φορά (3-4 φορές τη βδομάδα) 10 σούπερ σετ (το κάθε σούπερ σετ αποτελείται από δύο σετ που γίνονται συνεχόμενα το ένα με το άλλο, χωρίς καθόλου διάλειμμα) των 10 pull ups στο μονόζυγο και 10 dips στο δίζυγο και δηλαδή συνολικά 100 Pull ups Και 100 dips σε χρόνο λιγότερο των 30-35 λεπτών
ήταν μια πραγματικά δυνατή προπόνηση και είδα μεγάλη διαφορά σε δύναμη και σε καύση λίπους
μετά από τα 10 σούπερ σετ έκανα διάφορες άλλες ασκήσεις στο μονόζυγο (pull ups με τα πόδια σε ορθή γωνία, chin ups, λίγα muscle ups) και κοιλιακούς
στο τέλος έκανα καμιά 8αρα χλμ ποδήλατο
θέλω να πω ότι με το μονόζυγο μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα, μην εξαντλείσαι μόνο στα 10 set pull ups, ψάχτο λίγο και θα βρεις άπειρα άλλα πράγματα για πιο ολοκληρωμένη προπόνηση

τσέκαρε κι αυτούς εδώ
Ευχαριστω!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Αύγ 2022, 13:30

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:25
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:21
εξίσου σημαντικό είναι να κάνεις "καθαρές" επαναλήψεις, δηλαδή να μην "σπρώχνεις" με τα πόδια ή το υπόλοιπο σώμα, να δουλεύουν δηλαδή μόνο τα lats και οι ώμοι
κατά τη διάρκεια της καραντίνας όταν έκλεισαν τα γυμναστήρια πήγαινα σε πάρκο και έκανα "street" workout
είχα λοιπόν βάλει ως πρόγραμμα κάθε φορά (3-4 φορές τη βδομάδα) 10 σούπερ σετ (το κάθε σούπερ σετ αποτελείται από δύο σετ που γίνονται συνεχόμενα το ένα με το άλλο, χωρίς καθόλου διάλειμμα) των 10 pull ups στο μονόζυγο και 10 dips στο δίζυγο και δηλαδή συνολικά 100 Pull ups Και 100 dips σε χρόνο λιγότερο των 30-35 λεπτών
ήταν μια πραγματικά δυνατή προπόνηση και είδα μεγάλη διαφορά σε δύναμη και σε καύση λίπους
μετά από τα 10 σούπερ σετ έκανα διάφορες άλλες ασκήσεις στο μονόζυγο (pull ups με τα πόδια σε ορθή γωνία, chin ups, λίγα muscle ups) και κοιλιακούς
στο τέλος έκανα καμιά 8αρα χλμ ποδήλατο
θέλω να πω ότι με το μονόζυγο μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα, μην εξαντλείσαι μόνο στα 10 set pull ups, ψάχτο λίγο και θα βρεις άπειρα άλλα πράγματα για πιο ολοκληρωμένη προπόνηση
:goodpost::bravo:

Δε σκέφτηκες να πάρεις κάνα πάγκο τοτε και βαρη; Εγώ είχα ήδη πάρει, τα έβγαλαν τα λεφτά τους
παρεμπιπτόντως είχα φτάσει σε σημείο από το νο 3 έως και το νο8 σούπερ σετ να τα κάνω weighted με ζώνη με δεκάκιλο (έχω πλάκες των 5 κιλών από μικρός)
σήμερα πλέον στο γυμναστήριο κάποιες μέρες κάνω τέτοια προπόνηση για να ανεβάζω λίγο ένταση και έχω φτάσει να βγάζω 5-6 καθαρές με 20 κιλο για 3-4 σετ
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Αύγ 2022, 13:34

Sid Vicious έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:20
Έχει κάνα 10 -12 μέρες που με έχει πιάσει απίστευτη πώρωση με αυτό, σε επίπεδα εθισμού σχεδόν. Σήμερα με μεγάλη ικανοποίηση (και μεγάλη εξάντληση) κατάφερα 12 σετ των 10, πράγμα που φαινόταν απίθανο πριν 10 μέρες. Και πωρώθηκα ακόμα πιο πολύ. Ασχολείται κανείς άλλος; Έχει κανείς προτάσεις για ασκήσεις και συμβουλές;
Έκανα όταν ήμουν νέος και ήταν από τα αγαπημένα μου όργανα.
Και αντικειμενικά είναι απο τα καλύτερα είδη γυμναστικής γιατί δυναμώνει το μυϊκό σύστημα χωρίς να πιέζει τους σπονδύλους.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Αύγ 2022, 13:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 12:58
Beria έγραψε:
05 Αύγ 2022, 12:51
Εύγε!
Πόρτα, τοίχο ή διαδρομο;
Με ενδιαφέρει ποιο μπορεί να μπει σε διάδρομο
Μπορείς να πάρεις αυτά τα δαπέδου αν δε θες να χαλάσεις τοίχους πόρτες. Αν δε σε νοιάζει που θα πιάνει χώρο δηλαδή. Εναλλακτικά, μπορεί να έχει κοντά σου δημόσια. Πολλοί δήμοι έχουν βάλει σε κάποια σημεία.


Προς οπ: δεν είμαι σίγουρος ότι εξυπηρετεί κάτι να κάνεις 10x12. Αν τα βγάζεις άνετα κ δε βγαίνουν οι τελευταίες επαναλήψεις έστω με κάποια δυσκολία, συνήθως είναι χάσιμο χρόνου η παραπάνω άσκηση. Δεν έχει σημασία ιδιαίτερη δηλαδή αν βαράς 5x12 ή 15x12 οτιδήποτε, κοιλιακούς, πουσαπς, έλξεις. Θες κάτι που να έχει τσαλεντζ. Κάνε έλξεις με βάρος. Κάνε muscle ups.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Muscle-up
Έχει μεγάλη σημασία αν θέλεις να αναπτύξεις την αντοχή σου.
Δεν περιστρεφονται όλα γύρω από μούσκλα και φέτες στο σώμα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 05 Αύγ 2022, 13:47

Sid Vicious έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:03
Beria, πορτα
Θέλω να είναι όσο ψηλά πρέπει για κρέμασμα
Η πόρτα δεν φτάνει
(δεν είμαι ψηλός, η πόρτα είναι σχετικά χαμηλή)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Αύγ 2022, 13:48

Chainis έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:39

Δεν περιστρεφονται όλα γύρω από μούσκλα και φέτες στο σώμα.
Η ζηλεια είναι κακό πράγμα :)

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Αύγ 2022, 15:19

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:48
Chainis έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:39

Δεν περιστρεφονται όλα γύρω από μούσκλα και φέτες στο σώμα.
Η ζηλεια είναι κακό πράγμα :)
Είχα μπόλικα νέος, δεν έχω τίποτα να ζηλέψω, απλά σήμερα ελάχιστοι ασχολούνται με την βελτίωση της αντοχής, τους αρκεί η εικόνα τους.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Σεπ 2022, 13:07



Οι συμβουλές αυτού με φάνηκαν αρκετά χρήσιμες
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 03 Σεπ 2022, 13:20

Sid Vicious έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:20
Έχει κάνα 10 -12 μέρες που με έχει πιάσει απίστευτη πώρωση με αυτό, σε επίπεδα εθισμού σχεδόν. Σήμερα με μεγάλη ικανοποίηση (και μεγάλη εξάντληση) κατάφερα 12 σετ των 10, πράγμα που φαινόταν απίθανο πριν 10 μέρες. Και πωρώθηκα ακόμα πιο πολύ. Ασχολείται κανείς άλλος; Έχει κανείς προτάσεις για ασκήσεις και συμβουλές;
Σε 10 μέρες έφτασες να βγάζεις 12x10? Μάλλον κάτι κάνεις λάθος. Τις κάνεις μήπως μισές; Το σωστό είναι ολόκληρες ελξεις
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Σεπ 2022, 13:39

Πολύ καλή είναι και η neutral - hammer λαβή, τύποι, αρκεί να γίνεται λίγο πιο ανοιχτά από τους ώμους και όχι στο ίδιο άνοιγμα.

Μπορεί να είναι πιο εύκολη, αλλά δίνει περισσότερη έμφαση στα φτερά, απ' ότι η κλασσική λαβή. Επίσης, δεν οδηγεί τόσο εύκολα σε τραυματισμούς, ιδίως μετά από χρόνια άσκησης.

Όχι, δεν είναι άσκηση δικεφάλων. Άσκηση δικεφάλων είναι τα chin ups.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 03 Σεπ 2022, 13:43

Κρεμιέται κανείς άλλος από τη σοφίτα πάνω από το δωμάτιο του λουτρού ή όλοι είστε εξοπλισμένοι;

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 03 Σεπ 2022, 13:58

Sid Vicious έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:20
Έχει κάνα 10 -12 μέρες που με έχει πιάσει απίστευτη πώρωση με αυτό, σε επίπεδα εθισμού σχεδόν. Σήμερα με μεγάλη ικανοποίηση (και μεγάλη εξάντληση) κατάφερα 12 σετ των 10, πράγμα που φαινόταν απίθανο πριν 10 μέρες. Και πωρώθηκα ακόμα πιο πολύ. Ασχολείται κανείς άλλος; Έχει κανείς προτάσεις για ασκήσεις και συμβουλές;
Μου αρέσουν πολύ οι έλξεις στο μονόζυγο με κανονική λαβή. Τυχαίνει να κάνω 2-3 φορές την εβδομάδα αν και δεν έχω κουράγιο να φτάσω στα όριά μου και να ανεβάσω επαναλήψεις. Ωστόσο βλέπω μεγάλη διαφορά στα "φτερά".

Πάντως είναι εντυπωσιακό αυτό που κατάφερες σε μόλις 10-12 μέρες.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 03 Σεπ 2022, 14:03

Κι εγώ για το 12χ10 επαναλήψεις διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις. Είναι μέσα στη διάρκεια ολόκληρης της ημέρας που φέρνεις αυτό το αποτέλεσμα ή λές τώρα ξεκινάω 12 σετ των 10 επαναλήψεων; Αν ισχύει το δεύτερο, πολλά μπράβο μεν αλλά θα προτιμούσα να "αναλωνόσουνα" τότε και σε άλλες ασκήσεις χωρίς μονόζυγο και όχι να ρουφάει όλη την ενέργεια το μονόζυγο.

Προσωπικά, έκανα μονόζυγο στις αρχές της άθλησής μου (1977) όταν δεν υπήρχε τίποτα σχεδόν από όργανα και τρέχαμε σε παιδικές χαρές...άνντε και στον Άγιο Κοσμά.
Όταν ανακάλυψα την τροχαλία, έσβησε διά παντός το μονόζυγο. Η τροχαλία παραμένει μέχρι σήμερα το αγαπημένο μου όργανο :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μονόζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Σεπ 2022, 14:07

Feindflug έγραψε:
03 Σεπ 2022, 13:39
Πολύ καλή είναι και η neutral - hammer λαβή, τύποι, αρκεί να γίνεται λίγο πιο ανοιχτά από τους ώμους και όχι στο ίδιο άνοιγμα.

Μπορεί να είναι πιο εύκολη, αλλά δίνει περισσότερη έμφαση στα φτερά, απ' ότι η κλασσική λαβή. Επίσης, δεν οδηγεί τόσο εύκολα σε τραυματισμούς, ιδίως μετά από χρόνια άσκησης.

Όχι, δεν είναι άσκηση δικεφάλων. Άσκηση δικεφάλων είναι τα chin ups.
Θενξ, θα δοκιμαστει σιγουρα αυτο
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών