Παραλία ή Πισίνα?

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita

Παραλία ή Πισινα?

Παραλία
10
77%
Πισίνα
2
15%
Δεν μου αρέσει το νερο
1
8%
Δεν ξέρω/Δεν απαντω
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 13

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 12:09

Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:56
George_V έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:49
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:47

Γιατί οι πιστοποιημένες πισίνες είναι τίγκα στο χλώριο.
Και αυτο ειναι καλο τωρα?

40 χρονια πηγαινω σε παραλιες ειτε με κοσμο πηχτρα ειτε αδειες εντελως.

Δεν εβγαλα ποτε μου δερματικη παθηση ουτε κολλησα τιποτα περιεργο εκει.
Ε δεν ξέρω αν είναι καλό, πάντως για να είναι πιστοποιημένες οι πισίνες (εγώ πάω σε μια ενός ξενοδοχείου στη Γλυφάδα), κακό δεν είναι.
Δεν ξέρω σε ποιες παραλίες της Αττικής πας εσύ, πάντως εγώ αρνούμαι να κάτσω καλοκαιριάτικα μέσα στο αυτοκίνητο 3 ώρες, πήγαιν'-έλα, για να κολυμπήσω σε μια παραλία της προκοπής.
Πηγαινε προς Αγ.Θεοδωρους Κορινθιας, που εχεις την επιλογη να το κανεις και με αυτοκινητο και με προαστιακό και δεν ειναι ουτε τρια τεταρτα αποσταση. Μεσα στην Αττικη για να κατεβεις προς Γλυφαδες και λοιπά προς τα κατω, πιο πολυ χρονο σου παιρνει να πας.
Θα σου ελεγα και Κινετα που ειναι λιγο πιο κοντα, αλλα για μενα δεν αξιζει.
Οι Αγ.Θεοδωροι εχουν κυριολεκτικα τα παντα, απο εντελως απομονωμένες παραλίες με τον καθενα με την ομπρελίτσα του, μεχρι κυριλέ μπιτσόμπαρα με πολυθρόνες και καναπεδες στην αμμο. Μπορεις να πας όπου τραβάει η ορεξη σου.

Και θαλασσα θα βρεις πολυ καλη. Μην περιμενεις καμια θαλασσα νησιων Αιγαίου ή Ιονίου, αλλά για σχεδον προάστιο Αττικης, ειναι και γαμω θαλασσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 08 Νοέμ 2022, 12:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Νοέμ 2022, 12:09

George_V έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:49

Δεν εβγαλα ποτε μου δερματικη παθηση ουτε κολλησα τιποτα περιεργο εκει.
Αυτό με τα δερματικά είναι και λίγο λαχείο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 12:11

George_V έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:07
vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:46
Βλάκας απ'τους λίγους, ο φίλος σου.
Η πισίνα ίσως ειναι καλύτερη μόνο για λόγους γυμναστικής, επειδη δεν υπάρχει άνωση και κανει το κολυμπι λιγο πιο δύσκολο. Αλλά και πάλι δεν αξίζει, γιατι αν δεν μιλαμε για πισινα ολυμπιακων διαστασεων ή κολυμβητηριου, με λίγες κολυμποδρασκελιές την έχεις γυρίσει σχεδόν όλη, αν εισαι και σχετικά σωματώδης, και πας απο τοιχο σε τοιχο.

Αλλο που δεν εχει αναφερθεί, ειναι και το θέμα του χλωρίου, με την πισινα. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι καλό το χλώριο πάνω σου, τόσο τακτικά σε καθημερινη βαση. Μπορει να σου δημιουργησει δερματικά.
Ξαδερφος.

Ολο το καλοκαιρι μου ελεγε το εβγαλαν σε πισινες. Θαλασσα δεν ειδαν ουτε με το μακαρονι ουτε αυτος ουτε η γυναικα του ουτε τα παιδια τους.
Ελα ενταξει, πολυ κακό. Πες του να συμμορφωθεί πάραυτα.
Το ιωδιο,αλάτι και λοιπά στοιχεία της θαλασσας ειναι ο,τι καλύτερο για τα παιδια (και για τους ενηλικες βεβαια) και δεν πρεπει να το χάνουν. Εν αντιθεσει, με τα χλώρια σε καθημερινη βάση, αν ειναι και μικρα τα παιδακια, θα καταστρέψουν τελείως το δέρμα τους μακροπρόθεσμα.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 08 Νοέμ 2022, 12:20

Ερμής έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:45
ποιος ψήφισε πισίνα;
πρέπει να τον βρούμε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Νοέμ 2022, 12:22

Να τον ανακρίνουμε και να τον περμαμπανάρουμε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 12:22

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:20
Ερμής έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:45
ποιος ψήφισε πισίνα;
πρέπει να τον βρούμε
ο ξάδερφός του ειναι. Θα διαβάζει πχορουμ.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13505
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Νοέμ 2022, 12:23

vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:09
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:56
George_V έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:49


Και αυτο ειναι καλο τωρα?

40 χρονια πηγαινω σε παραλιες ειτε με κοσμο πηχτρα ειτε αδειες εντελως.

Δεν εβγαλα ποτε μου δερματικη παθηση ουτε κολλησα τιποτα περιεργο εκει.
Ε δεν ξέρω αν είναι καλό, πάντως για να είναι πιστοποιημένες οι πισίνες (εγώ πάω σε μια ενός ξενοδοχείου στη Γλυφάδα), κακό δεν είναι.
Δεν ξέρω σε ποιες παραλίες της Αττικής πας εσύ, πάντως εγώ αρνούμαι να κάτσω καλοκαιριάτικα μέσα στο αυτοκίνητο 3 ώρες, πήγαιν'-έλα, για να κολυμπήσω σε μια παραλία της προκοπής.
Πηγαινε προς Αγ.Θεοδωρους Κορινθιας, που εχεις την επιλογη να το κανεις και με αυτοκινητο και με προαστιακό και δεν ειναι ουτε τρια τεταρτα αποσταση. Μεσα στην Αττικη για να κατεβεις προς Γλυφαδες και λοιπά προς τα κατω, πιο πολυ χρονο σου παιρνει να πας.
Θα σου ελεγα και Κινετα που ειναι λιγο πιο κοντα, αλλα για μενα δεν αξιζει.
Οι Αγ.Θεοδωροι εχουν κυριολεκτικα τα παντα, απο εντελως απομονωμένες παραλίες με τον καθενα με την ομπρελίτσα του, μεχρι κυριλέ μπιτσόμπαρα με πολυθρόνες και καναπεδες στην αμμο. Μπορεις να πας όπου τραβάει η ορεξη σου.

Και θαλασσα θα βρεις πολυ καλη. Μην περιμενεις καμια θαλασσα νησιων Αιγαίου ή Ιονίου, αλλά για σχεδον προάστιο Αττικης, ειναι και γαμω θαλασσα.
Τούς ξέρω τους Αγ. Θεοδώρους, δεν έχω πάει, αλλά περνάω απ' εκεί (από την εθνική δηλαδή) όταν πηγαίνω το καλοκαίρι στο χωριό μου.
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ πάω για μπάνιο ΣΚ. Και καλά, το πρωί πες θα ξεκινήσω νωρίς, να είμαι 8:30 στο αυτοκίνητο να κάνω τα 45 λεπτά που λες. Το απόγευμα τι θα γίνει, που θα κάνω 2 ώρες να γυρίσω; Η Γλυφάδα, το ξενοδοχείο που πάω δηλαδή, είναι 10 λεπτά από το σπίτι μου, ευκολία.
Πάντως σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 12:40

Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:23
vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:09
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:56

Ε δεν ξέρω αν είναι καλό, πάντως για να είναι πιστοποιημένες οι πισίνες (εγώ πάω σε μια ενός ξενοδοχείου στη Γλυφάδα), κακό δεν είναι.
Δεν ξέρω σε ποιες παραλίες της Αττικής πας εσύ, πάντως εγώ αρνούμαι να κάτσω καλοκαιριάτικα μέσα στο αυτοκίνητο 3 ώρες, πήγαιν'-έλα, για να κολυμπήσω σε μια παραλία της προκοπής.
Πηγαινε προς Αγ.Θεοδωρους Κορινθιας, που εχεις την επιλογη να το κανεις και με αυτοκινητο και με προαστιακό και δεν ειναι ουτε τρια τεταρτα αποσταση. Μεσα στην Αττικη για να κατεβεις προς Γλυφαδες και λοιπά προς τα κατω, πιο πολυ χρονο σου παιρνει να πας.
Θα σου ελεγα και Κινετα που ειναι λιγο πιο κοντα, αλλα για μενα δεν αξιζει.
Οι Αγ.Θεοδωροι εχουν κυριολεκτικα τα παντα, απο εντελως απομονωμένες παραλίες με τον καθενα με την ομπρελίτσα του, μεχρι κυριλέ μπιτσόμπαρα με πολυθρόνες και καναπεδες στην αμμο. Μπορεις να πας όπου τραβάει η ορεξη σου.

Και θαλασσα θα βρεις πολυ καλη. Μην περιμενεις καμια θαλασσα νησιων Αιγαίου ή Ιονίου, αλλά για σχεδον προάστιο Αττικης, ειναι και γαμω θαλασσα.
Τούς ξέρω τους Αγ. Θεοδώρους, δεν έχω πάει, αλλά περνάω απ' εκεί (από την εθνική δηλαδή) όταν πηγαίνω το καλοκαίρι στο χωριό μου.
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ πάω για μπάνιο ΣΚ. Και καλά, το πρωί πες θα ξεκινήσω νωρίς, να είμαι 8:30 στο αυτοκίνητο να κάνω τα 45 λεπτά που λες. Το απόγευμα τι θα γίνει, που θα κάνω 2 ώρες να γυρίσω; Η Γλυφάδα, το ξενοδοχείο που πάω δηλαδή, είναι 10 λεπτά από το σπίτι μου, ευκολία.
Πάντως σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Α,τόσο χαμηλα μένεις, κοντά Γλυφαδα? Σε νομιζα για πουθενα πέριξ Αθηνων-κεντρου.
Τότε γιατι δεν κατεβαινεις καμια Ανάβυσσο? Κανα' μισαωράκι παραπάνω θα έκανες. Οι γλυφαδοπαραλίες ειναι οντως σαπίλα, αλλά εκει κατω προς Αναβυσσο απο τις λιγες φορες που ειχα πάει παλιοτερα, μου αρεσε, άξιζε. Μπορει να αξιζει καμια φορά σε φάση μονοημερης.
Επειδη δεν συχνάζω προς τα 'κει, δεν ξερω απο άποψη κίνησης πώς είναι εκει κάτω, και ειδικα τα καλοκαιρια. Δεν ξερω αν σε συμφερει περισσοτερο να βγεις Εθνικη για αγίους, παρα να φτασεις ως εκει. :lol:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13505
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Νοέμ 2022, 12:44

vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:40
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:23
vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:09

Πηγαινε προς Αγ.Θεοδωρους Κορινθιας, που εχεις την επιλογη να το κανεις και με αυτοκινητο και με προαστιακό και δεν ειναι ουτε τρια τεταρτα αποσταση. Μεσα στην Αττικη για να κατεβεις προς Γλυφαδες και λοιπά προς τα κατω, πιο πολυ χρονο σου παιρνει να πας.
Θα σου ελεγα και Κινετα που ειναι λιγο πιο κοντα, αλλα για μενα δεν αξιζει.
Οι Αγ.Θεοδωροι εχουν κυριολεκτικα τα παντα, απο εντελως απομονωμένες παραλίες με τον καθενα με την ομπρελίτσα του, μεχρι κυριλέ μπιτσόμπαρα με πολυθρόνες και καναπεδες στην αμμο. Μπορεις να πας όπου τραβάει η ορεξη σου.

Και θαλασσα θα βρεις πολυ καλη. Μην περιμενεις καμια θαλασσα νησιων Αιγαίου ή Ιονίου, αλλά για σχεδον προάστιο Αττικης, ειναι και γαμω θαλασσα.
Τούς ξέρω τους Αγ. Θεοδώρους, δεν έχω πάει, αλλά περνάω απ' εκεί (από την εθνική δηλαδή) όταν πηγαίνω το καλοκαίρι στο χωριό μου.
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ πάω για μπάνιο ΣΚ. Και καλά, το πρωί πες θα ξεκινήσω νωρίς, να είμαι 8:30 στο αυτοκίνητο να κάνω τα 45 λεπτά που λες. Το απόγευμα τι θα γίνει, που θα κάνω 2 ώρες να γυρίσω; Η Γλυφάδα, το ξενοδοχείο που πάω δηλαδή, είναι 10 λεπτά από το σπίτι μου, ευκολία.
Πάντως σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Α,τόσο χαμηλα μένεις, κοντά Γλυφαδα? Σε νομιζα για πουθενα πέριξ Αθηνων-κεντρου.
Τότε γιατι δεν κατεβαινεις καμια Ανάβυσσο? Κανα' μισαωράκι παραπάνω θα έκανες. Οι γλυφαδοπαραλίες ειναι οντως σαπίλα, αλλά εκει κατω προς Αναβυσσο απο τις λιγες φορες που ειχα πάει παλιοτερα, μου αρεσε, άξιζε. Μπορει να αξιζει καμια φορά σε φάση μονοημερης.
Επειδη δεν συχνάζω προς τα 'κει, δεν ξερω απο άποψη κίνησης πώς είναι εκει κάτω, και ειδικα τα καλοκαιρια. Δεν ξερω αν σε συμφερει περισσοτερο να βγεις Εθνικη για αγίους, παρα να φτασεις ως εκει. :lol:
Δεν ξέρω αν έχεις επιχειρήσει να πας καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο), Σαββάτο ή Κυριακή πρωί, στην Ανάβυσσο από παραλιακή με το αυτοκίνητο (δεν μιλώ καν για τον γυρισμό), αλλά προσωπικά αντί γι' αυτό προτιμώ να κάνω χαρακίρι. Με κουτάλι.
Μια φορά με έψησε η γυναίκα μου να πάμε Κυριακή, μήνα Αύγουστο, στο Μαύρο Λιθάρι για μπάνιο κι ακόμα τσαντίζομαι όποτε το θυμάμαι. :lol:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Νοέμ 2022, 13:09

Gherschaagk έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:22
Να τον ανακρίνουμε και να τον περμαμπανάρουμε.
να τον βαψουμε μπλε και να τον πεταξουμε στη θαλασσα. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Νοέμ 2022, 13:16

Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:23
Μπάνιο προς Σούνιο γίνεται ξεκούραστα με έναν τρόπο. Ξεκινάς (πολύ) νωρίς και γυρνάς όταν οι άλλοι πηγαίνουν. Όλα τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου και δοκιμασία υπομονής.

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 08 Νοέμ 2022, 13:38

ST48410 έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 13:16
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 12:23
Μπάνιο προς Σούνιο γίνεται ξεκούραστα με έναν τρόπο. Ξεκινάς (πολύ) νωρίς και γυρνάς όταν οι άλλοι πηγαίνουν. Όλα τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου και δοκιμασία υπομονής.
Όντως αλλά έχει ένα μειονέκτημα. Κερδίζεις σε χρόνο και δοκιμασία υπομονής, αλλά χάνεις σε κώλους.
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 08 Νοέμ 2022, 13:42

Για διακοπές, χαλάρωση: παραλία.
Για κολύμβηση/άθληση: πισίνα.

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 08 Νοέμ 2022, 13:46

neon imposter έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:31



Γεγονός ότι όσο άρχισα να αντιμετωπίζω με καχυποψία τη σάρκα τόσο πιο βαθιά πηγαίνω

Όχι για να πνιγώ αλλά για να μην τη βλέπω
Πόσο χρονών είσαι πύτε;
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Παραλία ή Πισίνα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 08 Νοέμ 2022, 13:52

Στην επανάληψη δεν παίζει ρόλο η ηλικία

λίγο πάνω από 40

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών