Η δική μου Κάλι Γιούγκα

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Η δική μου Κάλι Γιούγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Δεκ 2022, 12:28

Κάτι λένε για κάποια Κάλι εκεί κάτω από όπου ξεκίνησε ο πολιτισμός, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για τη γνωστή φοιτήτρια φιλοσοφικής αλλά για κάποια ανθρωποφάγο θεότητα που μας κυνηγάει συνέχεια όπως ο σκύλος την ουρά του. Όπως και να έχει, επειδή βλέπουμε κάτι κοπελίτσες (αμφοτέρων των φύλων) να κυκλοφορούν στις πασαρέλες τη σήμερον, κάτι ερωτηματικά χωρίς καμπύλες και χωρίς απαντήσεις, θα ήθελα να επαναπροσδιορίσω λίγο το χρονικό σημείο εκείνο του τέλους των μεγάλων αφηγήσεων και της μετάβασης στην εποχή της Κάλι και της επιβαλλόμενης σιωπής, τη μετάβαση στην Κάλι Γιούγκα.

Επειδή πάντοτε υπάρχει κάτι μελλοθάνατο στο ντεφιλέ αυτό των ψυχών (α προπό Défilé Des Âmes, https://www.discogs.com/artist/1119078- ... -%C3%82mes , από τα καλύτερα έβερ ονόματα συγκροτήματος), κάποτε είδαμε εκείνα τα υπερ-μοντέλα να παρελαύνουν μπροστά στα μάτια μας, μην μπορώντας μεν να πιστέψουμε σε αυτά αλλά διατεθειμένοι να πιστέψουμε σε εκείνα και την αιθέρια γραμμή που άφηναν πίσω τους και αιχμαλώτιζε η κίρλιαν κάμερα του τύπου που διάβαζε τις αφηγήσεις τους.

Καθότι αυτά τα μοντέλα, καθώς η αυλαία έπεφτε, άφηναν πίσω τους τη γιούγκα των μεγάλων αφηγήσεων μαζί με τις θείες καμπύλες τους, και απομακρυνόμενα από τη σκηνή παραχωρούσαν τη θέση τους στην εποχή της Κάλι, μία ανθρωποφάγο εποχή. Εμείς πάλι, στεκόμαστε στο σκοτάδι, όπως κάναμε πάντα, και μέσα στη νύχτα βλέπαμε τα άστρα τους να σβήνουν μαζί με ό,τι είχαμε να πούμε. Διότι άρχιζε η εποχή της φαυλότητας και τέλειωνε εκείνη της ελευθερίας και της ομορφιάς.

Sic transit Gloria... μαζί τους (προσθέτουμε και την Κλώντια με την Κέητ βέβαια που απουσιάζουν από το βίντεο), we will surf the Kali Yuga


Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η δική μου Κάλι Γιούγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 03 Δεκ 2022, 12:39

Κλιπάρα το φρήντομ πάντως! Για μένα, ισως και το καλύτερο και πιο ατμοσφαιρικό βιντεοκλιπ που εχει γυριστεί ποτέ. Σαν ταινια είναι.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Η δική μου Κάλι Γιούγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Δεκ 2022, 12:50

vantono έγραψε:
03 Δεκ 2022, 12:39
Κλιπάρα το φρήντομ πάντως! Για μένα, ισως και το καλύτερο και πιο ατμοσφαιρικό βιντεοκλιπ που εχει γυριστεί ποτέ. Σαν ταινια είναι.
:smt023

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Η δική μου Κάλι Γιούγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Δεκ 2022, 12:51

vantono έγραψε:
03 Δεκ 2022, 12:39
Κλιπάρα το φρήντομ πάντως! Για μένα, ισως και το καλύτερο και πιο ατμοσφαιρικό βιντεοκλιπ που εχει γυριστεί ποτέ. Σαν ταινια είναι.
κάνε ένα νήμα με αγαπημένα βιντεοκλίπ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών