Πόσοι καπνιζετε?

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita

Καπνίζετε?

Καπνίζω
19
26%
Ατμίζω
5
7%
Προίόντα θερμανσης καπνου
5
7%
Χρησιμοποιώ 2 ή περισσότερα εναλλαξ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τσίχλες νικοτ., μασημα κανπου κτλ
1
1%
Δεν καπνίζω
42
58%
 
Σύνολο ψήφων: 72

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Φεβ 2023, 15:16

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2023, 15:05
vantono έγραψε:
10 Φεβ 2023, 12:35
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2023, 12:27


Το τσιγάρο με μέτρο είναι απόλαυση. Αν γίνει πάθος, κάνει ζημιά, όπως όλες οι απολαύσεις. Όποιος δεν το γουστάρει, καλο είναι να μην πρήζει τα αρχίδια των καπνιστών.
Σωστό. Αρκεί να μην πρήζουν κι εκείνοι τα αρχίδια των ρουθουνιών των μη καπνιστών τριγύρω τους.
Επειδή δε σου βγαίνει να την την πεις για την υγεία των καπνιστών, άρχισες την κλάψα για την μυρωδιά του καπνού, λες και δεν προστατεύει επαρκώς τα ευαίσθητα σου πνευμονάκια και την τρυφερή σου επιδερμιδούλα ο αντικαπνιστικός νόμος; Δεν σου επέβαλε κανείς να καπνίσεις. Δεν γουστάρεις; Πάρε τον μεγαλουπολίτικο νευρωτικό παπαροτσολιαδισμό σου και τράβα παραπέρα.
Σιγά μη "δεν μου βγαίνει να την πω" για την υγεία των καπνιστών :smt005:
Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν εχω επιχειρήματα για να την πω για την υγεία των καπνιστών, όχι ότι βαριέμαι να ασχοληθώ.
Λες και είναι κατόρθωμα να την πεις σε έναν καπνιστή για την υγεία του. Το θεωρώ και λίγο κλέψιμο εκκλησιας, είναι σαν να λιντσαρεις ένα πρεζακια στο δρόμο, που είναι πεσμένος. Για αυτό απλά δεν ασχολούμαι.

Μια χαρά μας προστατεύει ο αντικαπνιστικος παρότι δεν εφαρμόζεται ούτε στο 50% του, δεν έχουμε παράπονο.
Μακάρι να έρθει κατάργηση και στους ημιυπαιθριους χώρους, και στους πολυσύχναστους εξωτερικούς.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4496
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 10 Φεβ 2023, 23:18

vantono έγραψε:
10 Φεβ 2023, 15:16
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2023, 15:05
vantono έγραψε:
10 Φεβ 2023, 12:35

Σωστό. Αρκεί να μην πρήζουν κι εκείνοι τα αρχίδια των ρουθουνιών των μη καπνιστών τριγύρω τους.
Επειδή δε σου βγαίνει να την την πεις για την υγεία των καπνιστών, άρχισες την κλάψα για την μυρωδιά του καπνού, λες και δεν προστατεύει επαρκώς τα ευαίσθητα σου πνευμονάκια και την τρυφερή σου επιδερμιδούλα ο αντικαπνιστικός νόμος; Δεν σου επέβαλε κανείς να καπνίσεις. Δεν γουστάρεις; Πάρε τον μεγαλουπολίτικο νευρωτικό παπαροτσολιαδισμό σου και τράβα παραπέρα.
Σιγά μη "δεν μου βγαίνει να την πω" για την υγεία των καπνιστών :smt005:
Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν εχω επιχειρήματα για να την πω για την υγεία των καπνιστών, όχι ότι βαριέμαι να ασχοληθώ.
Λες και είναι κατόρθωμα να την πεις σε έναν καπνιστή για την υγεία του. Το θεωρώ και λίγο κλέψιμο εκκλησιας, είναι σαν να λιντσαρεις ένα πρεζακια στο δρόμο, που είναι πεσμένος. Για αυτό απλά δεν ασχολούμαι.

Μια χαρά μας προστατεύει ο αντικαπνιστικος παρότι δεν εφαρμόζεται ούτε στο 50% του, δεν έχουμε παράπονο.
Μακάρι να έρθει κατάργηση και στους ημιυπαιθριους χώρους, και στους πολυσύχναστους εξωτερικούς.
Μια χαρά δουλεύει ο αντικαπνιστικος. Το "50%" είναι μάλλον εκ στομάχου προερχόμενη γνωμάτευση.
Πουθενά σε καφετέριες, εστιατόρια που μέχρι πριν 3 χρόνια κάπνιζες κανονικά, δεν καπνίζεις τώρα.

Οσο για τους υπαίθριους χώρους... Yeah, nice one Karen :lol:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Φεβ 2023, 23:35

Τόσο πολλοί είναι οι άκαπνοι;

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8270
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 11 Φεβ 2023, 00:56

Ερμής έγραψε:
10 Φεβ 2023, 12:06
Tarkovsky έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:19
Ασέβαστος έγραψε:
09 Φεβ 2023, 13:02
ο παππους μου ηταν καπνοπωλης. ο πατερας μου καπνιζε απο τα 14 μεχρι που πεθανε, απροσδιοριστο αριθμο. δεν αγοραζε πακετα, αγοραζε κουτες. μονο οταν κοιμοταν και ετρωγε δεν ειχε τσιγαρο στο στομα.

γω επιασα να καπνιζω καπου στα 14, μαγκια της εποχης, αλλα μετα απο καναδυο χρονια που εγιναν ολοι "μαγκες", το εκοψα για να ειμαι διαφορετικος.
εμένα ξηροκαρπάς

από σπόρια τρώω κανά αμύγδαλο μια φορά το χρόνο κι αυτό μόνο αλατισμένο (το κελυφωτό φυστίκι ΔΕΝ είναι ξηροκάρπι, είναι τροφή των Θεών)

το τσιγάρο όμως το τιμώ από τα 14 μου - άρα εμείς οι δύο έχουμε παράλληλες πορείες ως εγγόνια
count me in. Πορτοκάλι τρώω ή πίνω σπάνια και μανταρίνια δεν μπορώ ουτε τη μυρωδιά τους.
και οι τρεις τους απογοητεύσαμε κάργα :lol:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18260
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 11 Φεβ 2023, 01:37

3+ χρόνια καπνό,τσιγάρα και πούρα full ,μέσα σε λίγους μήνες τα ξεφορτώθηκα όλα,βλακώδης συνήθεια,βρωμερά όλα

υποθέτω κανείς δεν έχει την συνήθεια να διαβάζει μαθηματικά; μόνο ίσως αν βγάζαν άρωμα τα επικαμπύλια ολοκληρώματα έτσι και τα έλυνες

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2357
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 11 Φεβ 2023, 02:30

Από τα 13-14 μέχρι πριν 8 χρόνια δηλαδή κάπου 40 χρόνια. Ισως έπαιξε ρόλο το ότι μεγάλωσα μέσα στα καπνοχώραφα. Το έκοψα μαχαίρι. Ενα βράδυ έκανα το τελευταίο στο μπαλκόνι και τέρμα. Δεν μου έλειψε καθόλου.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11530
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Φεβ 2023, 03:14

Κάπνισα περιστασιακά ως φοιτητής και αργότερα.
Συστηματικά το ξεκίνησα μεγάλος, μετά τα 30.
Για 5 χρόνια. 5-7 τσιγάρα την ημέρα (3-10). Το έκοψα μαχαίρι και έκτοτε δεν έχω κάνει ούτε ένα.

Ο οργανικός εθισμός στη νικοτίνη είναι αστείος. Τα συμπτώματα από την απόσυρση μετά τη διακοπή διαρκούν περίπου 2 ημέρες.
Το πρόβλημα με το τσιγάρο και κατά συνέπεια η δυσκολία στη διακοπή του είναι το συμπεριφορικό κομματι. Η σύνδεση του με το διάλειμμα, τη χαλάρωση, τη διασκέδαση.
Το πρωινό τσιγάρο με τον καφέ, το τσιγάρο μετά από το τέλος μιας δύσκολης δουλειάς, το τσιγάρο μετά το σεξ...ενισχυουν ένα παβλοφειο αντανακλαστικό ανταμοιβής.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 11 Φεβ 2023, 05:18

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2023, 15:05
vantono έγραψε:
10 Φεβ 2023, 12:35
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2023, 12:27


Το τσιγάρο με μέτρο είναι απόλαυση. Αν γίνει πάθος, κάνει ζημιά, όπως όλες οι απολαύσεις. Όποιος δεν το γουστάρει, καλο είναι να μην πρήζει τα αρχίδια των καπνιστών.
Σωστό. Αρκεί να μην πρήζουν κι εκείνοι τα αρχίδια των ρουθουνιών των μη καπνιστών τριγύρω τους.
Επειδή δε σου βγαίνει να την την πεις για την υγεία των καπνιστών, άρχισες την κλάψα για την μυρωδιά του καπνού, λες και δεν προστατεύει επαρκώς τα ευαίσθητα σου πνευμονάκια και την τρυφερή σου επιδερμιδούλα ο αντικαπνιστικός νόμος; Δεν σου επέβαλε κανείς να καπνίσεις. Δεν γουστάρεις; Πάρε τον μεγαλουπολίτικο νευρωτικό παπαροτσολιαδισμό σου και τράβα παραπέρα.
Σε γουστάρω πολύ και ο κνιτοπανελατζής είναι καταπτυστος αλλά εδώ λες επιεικως μαλακίες. Τι θα πει δεν του βγαίνει; Παραπέρα να πας εσύ. Το τσιγάρο μ κι αρέσει πολύ 1 ή μισό μισό μετά από ένα ωραίο μπάνιο σε έρημη παραλία ή μετά το σεξ. Αλλά το κάπνισμα σε χώρο με αγνώστους είναι μπας κλας και αηδία.

Η στιγμή που τελείωσα και οριστικά με την Αριστερά στο υποσυνείδητο μου ως αξία είναι όταν σε συναυλία γνωστού τραβαδούρου με βυθισμένες άγκυρες ενώ μόλις είχε ξεκινήσει ο αντικαπνιστικος, ήρθε η στιγμή να πει και κάτι κοινωνικό πέρα από την παρουσίαση των τραγουδιών. Ήταν η μέρα που ένας σκατογυφτος στην Κόρινθο είχε σκοτώσει ηλικιωμένη για να της κλέψει την αλυσίδα. Σίγουρα στενάχωρο γεγονός για να αναφέρεις σε αγνώστους που διασκεδάζουν ως σχολιασμό της επικαιρότητας. Εγώ τις ημέρες που στενοχωριόμουν από επικαιρότητα, παντα δεν ανέφερα σε συναδέλφους τιποτα, έκανα την δουλειά μου σιωπηλός και γύριζα να διαλογιστω σπίτι. Βέβαια σε μια συναυλία είναι δύσκολο να μην πεις κουβέντα. Ο αριστερός καλλιτέχνης λοιπόν επέλεξε να αναφερθεί στην ημερήσια διάταξη με ένα σκωπτικό σχόλιο για τον αντικαπνιστικο και όλοι μαζί με το κοινό βγήκαν έξω με τεράστιο καημό για το τσιγαρακι τους (με τις γυναίκες να πρωτοστατούν σε αυτό το δρώμενο γιατί είναι γνωστό ότι είναι διπλά επιρρεπείς στην ποζεριά, την μίμηση, την νευρωτική συνήθεια και την αυτοαναφορικότητα). Πάντα οι καπνιστές μου ήταν αντιπαθητικοί αλλά ο σχολιασμός με τόσο άχτι και καημό για την καταπίεση να καπνίσουν σε ανοιχτό χωρο, λίγες ωρες αφού ένα ορκ είχε πατήσει με αμάξι μια δυσμοιρη γιαγιακα με σόκαρε. Από τότε έριξα την ύστατη μαύρη πέτρα σε οτιδήποτε αριστεροφέρνει είτε σε θεσμικό είτε σε στυλιστικό επίπεδο. Ο τρόπος που τα πρόβατα βγήκαν όλα μαζί οξω στο πεζοδρόμιο και ξαναμπήκαν μέσα με τα ίδια σχόλια καρμπον παντού, μου θύμισε τις ημερήσιες αναφορές στον στρατό. Μόνο που εδώ, αυτή η απεχθής μάζα είχε την τιμή να απαρτίζει υποσύνολο """"πολιτών""""
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Φεβ 2023, 15:34

Tarkovsky έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:10
Sid Vicious έγραψε:
08 Φεβ 2023, 14:37
Iqos
με απογοητεύεις
Το τσιγαρο ειναι για γερους και συντηρητικους, στηρίζουμε προοδο και νεες τεχνολογιες
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Μαρ 2023, 14:57

με τα πουρα δε το είχα καθόλου, ίσως φταίει πως τις τελευταίες φορές πάντα δοκίμαζα τα κοχίμπα. Την Κυριακή έμαθα πως τα κοχίμπα γενικά ειναι πολύ βαριά με παρα πολύ έντονη γεύση.
Μου έφεραν ένα Ρομεο ν χουλιέτα αλλά πρέπει να είχε παλαιωθεί όπως μου είπε ο κουμπάρος. Το γαμημένο ηταν καλό.
Ώρα είναι να κολλήσουμε και με αυτά :a040:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών