Πόσοι καπνιζετε?

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita

Καπνίζετε?

Καπνίζω
19
26%
Ατμίζω
5
7%
Προίόντα θερμανσης καπνου
5
7%
Χρησιμοποιώ 2 ή περισσότερα εναλλαξ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τσίχλες νικοτ., μασημα κανπου κτλ
1
1%
Δεν καπνίζω
42
58%
 
Σύνολο ψήφων: 72

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Φεβ 2023, 10:01

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Φεβ 2023, 08:31
προσωπικά δεν με ενοχλεί να καπνίζει ο άλλος, αρκεί να μην πέφτει ο καπνός στη μούρη. δεν πιστεύω στα περί παθητικων καπνιστών και άλλες τέτοιες ψεκιες. Αντε να μπορείς να το πάθαινες παλιά, όταν δουλεύες σε κλειστούς χώρους, όπου καπνίζαν οι πάντες. το πρόβλημα βέβαια που είχαν όταν οι σχέσεις μου καπνίζαν ήταν με τα φιλιά, μπλιαχ. αν δεν καπνίζεις εσύ, σε πειραζει. κατά τα λοιπά τη θεωρώ Βλαβερη, κοστοβορα και ανούσια συνήθεια. να κάνεις κάνα μπαφο τον κατανοώ, σου αλλάζει τον τρόπο σκέψης. το κάπνισμα δεν προσφέρει τίποτα.
Δεν ειναι ψεκιές, ειναι τεκμηριωμένο γεγονός εδώ και δεκαετίες. Το παθητικο καπνισμα επιβαρύνει ακομα και τους ιδιους τους καπνιστες, οταν δεν καπνίζουν (ενεργητικά εκεινη τη στιγμη). Αντε το πολύ-πολύ να μη σε επιβαρύνει στο λαιμο/λάρυγγα. Κατά τα λοιπα, ειναι ακριβώς το ίδιο.

Γκομενες που βρωμοκοπάνε τσιγαρίλα, ο,τι χειρότερο. Προτιμω να εχει φάει σκόρδο με αυγό η άλλη και να τη γλωσσοφιλάω, παρά να εχει μόλις καπνισει. Αηδία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Φεβ 2023, 10:05

Ζενίθεδρος έγραψε:
09 Φεβ 2023, 18:15
gassim έγραψε:
09 Φεβ 2023, 16:56
κανω μια μέρα 3-4 τσιγάρα, μετά το ξεχνάω 2 βδομάδες. Μετά μπορεί να ξανακάνω καμιά τράκα κοκ
Αυτό είναι το άριστον. Μου έλεγε κάποτε ένας μπάρμπας μου, πως λίγη βρωμιά πρέπει να έχουν τα πνευμόνια, γιατί η πολλή καθαριότητα τραβάει τις αρρώστιες. Έπρεπε να έρθει ο κόβιντ και να βρουν Γάλλοι ερευνητές πως η νικοτίνη μπουκώνει τους υποδοχείς απ' όπου γαντζώνεται ο ιός (για αυτό και οι καπνιστές ήταν μόνο 10% στις εντατικές) για να διαπιστώσω πως είχε τελικά δίκιο.
Και μεθαύριο οταν βγει ενας άλλου τύπου ιός, που προσβάλει το κυκλοφορικό, καλό ειναι να εχουμε χοληστερίνη επειδή μπουκώνει τους υποδοχείς των αρτηριών απ' όπου θα γαντζώνεται ο ιός.
Οπότε, ας διατηρούμε από τώρα ενα 250άρι στο νερό, να είμεθα σίγουροι.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Φεβ 2023, 10:18

Παλιότερα κάπνιζα και έκανα και ναργιλέ.
Το έχω κόψει εδώ και χρόνια αλλά τα προβλήματα έμειναν στον πνεύμονα.
Καλά να πάθω.

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8283
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 10 Φεβ 2023, 11:10

Sid Vicious έγραψε:
08 Φεβ 2023, 14:37
Iqos
με απογοητεύεις
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 10 Φεβ 2023, 11:11

Καπνίζω πίπα μια-δυο φορές τη βδομάδα
πούρο πλέον, πιο σπάνια
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8283
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 10 Φεβ 2023, 11:19

Ασέβαστος έγραψε:
09 Φεβ 2023, 13:02
ο παππους μου ηταν καπνοπωλης. ο πατερας μου καπνιζε απο τα 14 μεχρι που πεθανε, απροσδιοριστο αριθμο. δεν αγοραζε πακετα, αγοραζε κουτες. μονο οταν κοιμοταν και ετρωγε δεν ειχε τσιγαρο στο στομα.

γω επιασα να καπνιζω καπου στα 14, μαγκια της εποχης, αλλα μετα απο καναδυο χρονια που εγιναν ολοι "μαγκες", το εκοψα για να ειμαι διαφορετικος.
εμένα ξηροκαρπάς

από σπόρια τρώω κανά αμύγδαλο μια φορά το χρόνο κι αυτό μόνο αλατισμένο (το κελυφωτό φυστίκι ΔΕΝ είναι ξηροκάρπι, είναι τροφή των Θεών)

το τσιγάρο όμως το τιμώ από τα 14 μου - άρα εμείς οι δύο έχουμε παράλληλες πορείες ως εγγόνια
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 10 Φεβ 2023, 11:20

μόνο εγώ μασάω τσίχλες νικοτίνης ρε;

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 10 Φεβ 2023, 11:23

θα κάπνιζα ξανά αν μπορούσα να κοντρολάρω την χρήση. το ταμπάκο ειδικά ποιοτικά πούρα, καπνός πίπας είναι από τα πιο ωραία πράγματα. ειδικά με καλό ποτό είναι απόλαυση ζωής.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 10 Φεβ 2023, 11:44

Dorian έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:23
θα κάπνιζα ξανά αν μπορούσα να κοντρολάρω την χρήση. το ταμπάκο ειδικά ποιοτικά πούρα, καπνός πίπας είναι από τα πιο ωραία πράγματα. ειδικά με καλό ποτό είναι απόλαυση ζωής.
Ως μη καπνιστής όντως ο καπνός έχει ωραία μυρωδιά, όπως κ το πούρο. Μέχρι να τα ανάψεις όλα αυτά βέβαια. Εκεί μόνο η πιπα εξακολουθεί να μυρίζει ωραία.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Φεβ 2023, 08:31
να κάνεις κάνα μπαφο τον κατανοώ, σου αλλάζει τον τρόπο σκέψης. το κάπνισμα δεν προσφέρει τίποτα.
Σου καίει το μυαλό ο μπαφος. Περα όμως από αυτό, επίσης είναι καπνός που εισπνέεις στα γαμημενα σου πνευμονια, η πιθανότητα να μη βλάπτει αναπνευστικά είναι περίπου μηδεν

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 10 Φεβ 2023, 12:00

Πίπα μια φορά στους 2-3 μήνες, με κάνα καλό καπνιστό ουίσκι ενώ έχουν κοιμηθεί τα παιδιά (και έχει καλό καιρό για να μπορώ να βγω έξω).
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Φεβ 2023, 12:01

Feindflug έγραψε:
09 Φεβ 2023, 21:24
Green Dragon έγραψε:
09 Φεβ 2023, 19:47
Ούτε καν έχω δοκιμάσει, είμαι κατά φανατικά. Επίσης δεν επιτρέπω κάπνισμα σπίτι μου (μέσα) καθώς και στο αυτοκίνητο. Σε άλλους χώρους δεν με ενδιαφέρει.

Έχω όμως κάποιο ήπιο φετίχ με τις γυναίκες που καπνίζουν, δηλαδή το να καπνίζει κάποια της προσθέτει πόντους, τι στο καλό :-?

Feindflug
Το τσιγάρο όπως έχω ξαναπεί, τύπε, είναι στυλ. Στις γυναίκες προσδίδει έναν femme-fatalισμό, μια ιδιότυπη αίσθηση υπεροχής, ανεξαρτησίας και σπασίματος ορίων. Εφόσον βέβαια συνοδεύεται με την ανάλογη, βραδινή κυρίως, εμφάνιση και στυλ και όχι με βαρβαρολεσβιακές και ψευτοκοτσαβάκικες καταστάσεις, που περισσότερο θυμίζουν κακέκτυπο άνδρα, παρά γυναίκα.

Στις παρακάτω δύο εικόνες, το τσιγάρο προσθέτει στην γοητεία των γυναικών, χωρίς να αφαιρεί τίποτα
Έχεις τις εικόνες ενός καρτούν και μιας ηθοποιού σε ρόλο ταινίας, εδώ. Δεν είναι και πολύ πειστικές σε αυτό που θες να περάσεις κατά τη γνώμη μου.

Έχω δει από κοντά "φεμ φαταλ" που το έπαιζε Παριζιάνα σε βραδινή έξοδο στην Θεσσαλονίκη με το μπερέ της και το κατακόκκινο κραγιόν και ήταν πολύ του δε ποιντ, αλλά στην τελική δεν της πρόσθετε τίποτα εκτός από μπόλικη ξιπασιά και βρωμερή ανάσα.

Τέλος πάντων ο καθένας κάνει αυτό που του αρέσει.

Ως πρώην καπνίστρια που έχω πάνω από 11 χρόνια χωρίς (κι έχω κάνει βαρύ τσιγάρο και άφιλτρο), λέω πως το να το κόψω ήταν από τις καλύτερες αποφάσεις μου. Σε αντίθεση με άλλες δεν κάπνισα στην εγκυμοσύνη που είναι ένα από τα πιο ηλίθια πράγματα που μπορεί να κάνει άνθρωπος, δεν κάπνισα στο μαιευτήριο που επίσης είναι ηλίθιο, ούτε βγήκα στο μπαλκόνι να αφήσω το παιδί μέσα, να με βλέπει να κάνω τσιγάρο. Και δεν το λέω για το παιδί, το λέω για μένα, πως όταν το έκοψα, ξεφιρτώθηκα μία βλακώδη συνήθεια.

Άντε να πω πως το πούρο και η πίπα κάτι προσφέρουν αλλά για το τσιγάρο μετανιώνω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Φεβ 2023, 12:06

Tarkovsky έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:19
Ασέβαστος έγραψε:
09 Φεβ 2023, 13:02
ο παππους μου ηταν καπνοπωλης. ο πατερας μου καπνιζε απο τα 14 μεχρι που πεθανε, απροσδιοριστο αριθμο. δεν αγοραζε πακετα, αγοραζε κουτες. μονο οταν κοιμοταν και ετρωγε δεν ειχε τσιγαρο στο στομα.

γω επιασα να καπνιζω καπου στα 14, μαγκια της εποχης, αλλα μετα απο καναδυο χρονια που εγιναν ολοι "μαγκες", το εκοψα για να ειμαι διαφορετικος.
εμένα ξηροκαρπάς

από σπόρια τρώω κανά αμύγδαλο μια φορά το χρόνο κι αυτό μόνο αλατισμένο (το κελυφωτό φυστίκι ΔΕΝ είναι ξηροκάρπι, είναι τροφή των Θεών)

το τσιγάρο όμως το τιμώ από τα 14 μου - άρα εμείς οι δύο έχουμε παράλληλες πορείες ως εγγόνια
count me in. Πορτοκάλι τρώω ή πίνω σπάνια και μανταρίνια δεν μπορώ ουτε τη μυρωδιά τους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Φεβ 2023, 12:11

EKPLIKTIKOS έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:44
Dorian έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:23
θα κάπνιζα ξανά αν μπορούσα να κοντρολάρω την χρήση. το ταμπάκο ειδικά ποιοτικά πούρα, καπνός πίπας είναι από τα πιο ωραία πράγματα. ειδικά με καλό ποτό είναι απόλαυση ζωής.
Ως μη καπνιστής όντως ο καπνός έχει ωραία μυρωδιά, όπως κ το πούρο. Μέχρι να τα ανάψεις όλα αυτά βέβαια. Εκεί μόνο η πιπα εξακολουθεί να μυρίζει ωραία.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Φεβ 2023, 08:31
να κάνεις κάνα μπαφο τον κατανοώ, σου αλλάζει τον τρόπο σκέψης. το κάπνισμα δεν προσφέρει τίποτα.
Σου καίει το μυαλό ο μπαφος. Περα όμως από αυτό, επίσης είναι καπνός που εισπνέεις στα γαμημενα σου πνευμονια, η πιθανότητα να μη βλάπτει αναπνευστικά είναι περίπου μηδεν
Ο μπάφος είναι πιο βρωμερός από το τσιγάρο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 10 Φεβ 2023, 12:17

EKPLIKTIKOS έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:44
Dorian έγραψε:
10 Φεβ 2023, 11:23
θα κάπνιζα ξανά αν μπορούσα να κοντρολάρω την χρήση. το ταμπάκο ειδικά ποιοτικά πούρα, καπνός πίπας είναι από τα πιο ωραία πράγματα. ειδικά με καλό ποτό είναι απόλαυση ζωής.
Ως μη καπνιστής όντως ο καπνός έχει ωραία μυρωδιά, όπως κ το πούρο. Μέχρι να τα ανάψεις όλα αυτά βέβαια. Εκεί μόνο η πιπα εξακολουθεί να μυρίζει ωραία.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Φεβ 2023, 08:31
να κάνεις κάνα μπαφο τον κατανοώ, σου αλλάζει τον τρόπο σκέψης. το κάπνισμα δεν προσφέρει τίποτα.
Σου καίει το μυαλό ο μπαφος. Περα όμως από αυτό, επίσης είναι καπνός που εισπνέεις στα γαμημενα σου πνευμονια, η πιθανότητα να μη βλάπτει αναπνευστικά είναι περίπου μηδεν
Ε λέμε να κάνεις κάνα δυο μπαφους την εβδομάδα. το θέμα είναι με τα τσιγάρα είναι συνήθεια, και του γαμανε το κέρατο. αν κάνει ο άλλος δυο τσιγάρα την ημερα, δε θα ασχολιομουν καν.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πόσοι καπνιζετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Φεβ 2023, 12:27

vantono έγραψε:
10 Φεβ 2023, 10:05
Ζενίθεδρος έγραψε:
09 Φεβ 2023, 18:15
gassim έγραψε:
09 Φεβ 2023, 16:56
κανω μια μέρα 3-4 τσιγάρα, μετά το ξεχνάω 2 βδομάδες. Μετά μπορεί να ξανακάνω καμιά τράκα κοκ
Αυτό είναι το άριστον. Μου έλεγε κάποτε ένας μπάρμπας μου, πως λίγη βρωμιά πρέπει να έχουν τα πνευμόνια, γιατί η πολλή καθαριότητα τραβάει τις αρρώστιες. Έπρεπε να έρθει ο κόβιντ και να βρουν Γάλλοι ερευνητές πως η νικοτίνη μπουκώνει τους υποδοχείς απ' όπου γαντζώνεται ο ιός (για αυτό και οι καπνιστές ήταν μόνο 10% στις εντατικές) για να διαπιστώσω πως είχε τελικά δίκιο.
Και μεθαύριο οταν βγει ενας άλλου τύπου ιός, που προσβάλει το κυκλοφορικό, καλό ειναι να εχουμε χοληστερίνη επειδή μπουκώνει τους υποδοχείς των αρτηριών απ' όπου θα γαντζώνεται ο ιός.
Οπότε, ας διατηρούμε από τώρα ενα 250άρι στο νερό, να είμεθα σίγουροι.
Το τσιγάρο με μέτρο είναι απόλαυση. Αν γίνει πάθος, κάνει ζημιά, όπως όλες οι απολαύσεις. Όποιος δεν το γουστάρει, καλο είναι να μην πρήζει τα αρχίδια των καπνιστών.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών