Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 05 Μάιος 2023, 12:27

"η άσκηση είναι υγεία" :102:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Μάιος 2023, 12:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:12


Πρώτον, δεν ταλαιπωρείς περαιτέρω τον ώμο.
Έλεγα σήμερα να πάω για τρέξιμο αλλά με γαμησε ο καιρός :-?
nyxtovios έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:17

Ο πάγκος είναι ηλίθια άσκηση κατά την ταπεινή μου άποψη.
Χρησιμοποίησε αλτήρες. Απομονώνεις πολύ καλύτερα το στήθος και δεν ζορίζεις τους ώμους.
Τώρα αν δεν πονάς και δεν βλέπεις να έχεις κάτι. Ξεκίνα σε safe mode και βλέπεις
Αλτηρες βάζω στο incline. Ο πάγκος είναι από τις ασκήσεις που απλά τη γουσταρω να σου πω την αλήθεια, όπως οι περισσότεροι. Παίζει και η ψυχολογία ρόλο.
όλες καλές είναι, το πιο σωστό είναι η εναλλαγή των ασκήσεων κατά καιρούς
αλλά όντως είναι γεγονός ότι ο πάγκος με μπάρα είτε ίσιος είτε επικλινής, είναι πολύ πιο επιβαρυντικός για τους ώμους απ'ότι οι αλτήρες
ειδικά όταν φορτώνεις κιλά
και τη ζημιά την έπαθα όταν για περίπου ένα δίμηνο φόρτωνα πολλά κιλά πάνω από το βάρος μου (σχεδόν τα διπλά) για μια επανάληψη στον ίσιο με μπάρα. εξυπνάδες βλέπεις
τους τελευταίους τρεις μήνες κάνω με αλτήρες και χαλαρά κιλά αλλά και πάλι με πονάει. τον τελευταίο καιρό έχει βελτιωθεί κάπως βέβαια
γενικά όμως πρόσεχε τους ώμους γιατί αν πάθεις ζημιά δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα μετά
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Μάιος 2023, 12:40

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:12


Πρώτον, δεν ταλαιπωρείς περαιτέρω τον ώμο.
Έλεγα σήμερα να πάω για τρέξιμο αλλά με γαμησε ο καιρός :-?
nyxtovios έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:17

Ο πάγκος είναι ηλίθια άσκηση κατά την ταπεινή μου άποψη.
Χρησιμοποίησε αλτήρες. Απομονώνεις πολύ καλύτερα το στήθος και δεν ζορίζεις τους ώμους.
Τώρα αν δεν πονάς και δεν βλέπεις να έχεις κάτι. Ξεκίνα σε safe mode και βλέπεις
Αλτηρες βάζω στο incline. Ο πάγκος είναι από τις ασκήσεις που απλά τη γουσταρω να σου πω την αλήθεια, όπως οι περισσότεροι. Παίζει και η ψυχολογία ρόλο.
Ναι, ακριβώς γι' αυτό στο λέω. Και ακριβώς γι' αυτό σου είπα να πας σε φυσιοθεραπευτή που ξέρει από αθλητικές κακώσεις. Κατά τα άλλα, το "κρακ κρακ κρακ" που δεν συνοδεύεται από φλεγμονή, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό, οπότε μην αγχώνεσαι. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25272
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 05 Μάιος 2023, 12:46

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:14
talaipwros έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:12
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:08
δε μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με "κρακ κρακ κρακ" αλλά έχω σακατέψει τον δεξί μου ώμο και από τον Δεκέμβρη μέχρι τώρα δε μπορώ να κάνω πάγκο, δε περνάει με τίποτα και φοβάμαι να κάνω μαγνητική :cry
είπα κι εγώ να πω τον πόνο μου
Κανεις βλακειες γιατι αν εχεις tear, οσο το καθυστερείς τοσο πιο δυσκολο τεχνικα γίνεται το χειρουργείο/ μειώνονται οι πιθανοτητες επιτυχίες.

Δε χρειάζεται απαραιτητα μαγνητικη, και ενας υπερηχος δειχνει.
χειρουργείο; :o
άσε με γιατρέ μη με γαμάς ψυχολογικά :-?
Αν εχεις full thickness tear πανω απω 5mm χρειαζεσαι χειρουργείο, ιδανικα μεσα στις 6 πρωτες εβδομαδες.

Αν εχεις μικροτερο tear/tendinitis/impingement κλπ ξεκινας με φυσικό θεραπεία +/- ενεση και βλεποντας την ανταποκριση κανονιζεις περαιτερω αντιμετωπιση.

Κατι αντιστοιχο σε μενα περασε με 2 αυτοενεσεις κορτιζόνης ( κοινως τις εχωσα μόνος μου με λιγη βοηθεια απο τη συζυγο που πιεσε το εμβολο)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 05 Μάιος 2023, 12:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 05 Μάιος 2023, 12:49

το κρακ κρακ κρακ είναι χρήσιμο γιατί μπορεις να υπολογίσεις ακριβώς την κίνηση που θες να κάνεις.γνώμη μου

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Μάιος 2023, 12:53

Με λιγο WD 40 θα στρωσει.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12816
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 05 Μάιος 2023, 15:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:12


Πρώτον, δεν ταλαιπωρείς περαιτέρω τον ώμο.
Έλεγα σήμερα να πάω για τρέξιμο αλλά με γαμησε ο καιρός :-?
nyxtovios έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:17

Ο πάγκος είναι ηλίθια άσκηση κατά την ταπεινή μου άποψη.
Χρησιμοποίησε αλτήρες. Απομονώνεις πολύ καλύτερα το στήθος και δεν ζορίζεις τους ώμους.
Τώρα αν δεν πονάς και δεν βλέπεις να έχεις κάτι. Ξεκίνα σε safe mode και βλέπεις
Αλτηρες βάζω στο incline. Ο πάγκος είναι από τις ασκήσεις που απλά τη γουσταρω να σου πω την αλήθεια, όπως οι περισσότεροι. Παίζει και η ψυχολογία ρόλο.
Πάρε 40κιλους αλτήρες το κάθε χέρι να δεις πως θα γουστάρεις

Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:11

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγχίαλος » 05 Μάιος 2023, 15:45

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:14
talaipwros έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:12
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 12:08
δε μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με "κρακ κρακ κρακ" αλλά έχω σακατέψει τον δεξί μου ώμο και από τον Δεκέμβρη μέχρι τώρα δε μπορώ να κάνω πάγκο, δε περνάει με τίποτα και φοβάμαι να κάνω μαγνητική :cry
είπα κι εγώ να πω τον πόνο μου
Κανεις βλακειες γιατι αν εχεις tear, οσο το καθυστερείς τοσο πιο δυσκολο τεχνικα γίνεται το χειρουργείο/ μειώνονται οι πιθανοτητες επιτυχίες.

Δε χρειάζεται απαραιτητα μαγνητικη, και ενας υπερηχος δειχνει.
χειρουργείο; :o
άσε με γιατρέ μη με γαμάς ψυχολογικά :-?

εχω την εντύπωση αν είχες tear θα την είχες ακούσει τώρα, αλλά για να είσαι σίγουρος πήγαινε σε κανέναν γιατρό να το ελέγξεις, τώρα τι θα σου πει ο κάθε φορουμίτης

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23400
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Μάιος 2023, 15:51

Μην κάνετε πάγκους και μπάρες μωρέ, προτιμάτε τα ελεύθερα βάρη (αλτηρακια/κετλμπελς κτλ).
Μπορούν να πιασουν μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες και είναι και πιο ασφαλή για τραυματισμούς.
Από μπάρες προτιμάτε μόνο hip thrusts για κωλαρακι, και καθίσματα.

Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:11

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγχίαλος » 05 Μάιος 2023, 15:53

vantono έγραψε:
05 Μάιος 2023, 15:51
Μην κάνετε πάγκους και μπάρες μωρέ, προτιμάτε τα ελεύθερα βάρη (αλτηρακια/κετλμπελς κτλ).
Μπορούν να πιασουν μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες και είναι και πιο ασφαλή για τραυματισμούς.
Από μπάρες προτιμάτε μόνο hip thrusts για κωλαρακι, και καθίσματα.
τώρα που έγραψες hip thrust σου έχω τίτλο για την επόμενη ιστορία σου ξέρεις εκεί που σου την πέφτουνε γκομενάκια vantono έλα να κάνουμε hip thrusters!

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23400
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Μάιος 2023, 15:55

Αγχίαλος έγραψε:
05 Μάιος 2023, 15:53
vantono έγραψε:
05 Μάιος 2023, 15:51
Μην κάνετε πάγκους και μπάρες μωρέ, προτιμάτε τα ελεύθερα βάρη (αλτηρακια/κετλμπελς κτλ).
Μπορούν να πιασουν μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες και είναι και πιο ασφαλή για τραυματισμούς.
Από μπάρες προτιμάτε μόνο hip thrusts για κωλαρακι, και καθίσματα.
τώρα που έγραψες hip thrust σου έχω τίτλο για την επόμενη ιστορία σου ξέρεις εκεί που σου την πέφτουνε γκομενάκια vantono έλα να κάνουμε hip thrusters!
Καλό!
Το θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα μου τύχει, κάποια στιγμή. Αλλά ακόμα δεν μου έχει τύχει. Και δεν θέλω να σας λέω ψέματα. Ας μου συμβεί πρώτα, και θα σας το περιγράψω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Μάιος 2023, 16:18

vantono έγραψε:
05 Μάιος 2023, 15:51
hip thrusts
γκόμενα είσαι;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23400
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Μάιος 2023, 16:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Μάιος 2023, 16:18
vantono έγραψε:
05 Μάιος 2023, 15:51
hip thrusts
γκόμενα είσαι;
Οι τζιν βερμούδες είναι σαν τα μεταξωτα βρακια, αγαπητέ: Απαιτούν επιδέξιους κώλους.

Ωστόσο δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης, είναι άσκηση που έχει πολλά οφέλη γενικότερα για τον οργανισμό. Όμοια με τα καθίσματα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14694
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Μάιος 2023, 17:18

Επίσκεψη σε γιατρό, τύπε, πάρε την γνωμάτευση και έπειτα με αυτήν θα πας σε έναν φυσιοθεραπευτή που ασχολείται ο ίδιος με αθλητισμό και με αθλητές, όχι σε οποιονδήποτε φυσιοθεραπευτή.

Στο λέω αυτό γιατί οι συνήθεις απαντήσεις του ιατρού είναι χειρουργείο, μην το κουράζεις, σταμάτα να κάνεις βάρη, κάνε κάτι άλλο και του φυσιοθεραπευτή της σειράς είναι μια σειρά επισκέψεων στις οποίες κάνεις αενάως τα ίδια και τα ίδια που κάνει και στον καθένα, τυφλοσούρτι.

Τα παραπάνω συμβαίνουν γιατί και οι δύο τους είναι τεμπέληδες, αγύμναστοι που θέλουν να σε έχουν μόνιμο πελάτη.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

runner
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Επικειμενος τραυματισμός μετά από πάγκο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 06 Μάιος 2023, 15:47

Η σωστή εκτέλεση πιέσεων με μπάρα στον πάγκο είναι οι λαβές στο ύψος των ώμων ή ελάχιστα πιο ανοικτές, η μπάρα κατεβαίνει προς τις θηλές και το στέρνο και οι αγκώνες σχετικά κλειστοί προς το σώμα. Αν δεν εκτελείται έτσι η άσκηση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τραυματισμού του στροφικού πετάλου.
Κατά τη γνώμη μου οι πιέσεις με μπάρα στον πάγκο, οι τροχαλίες, τα pec deck και τα διάφορα όργανα είναι άχρηστα και ξεπερασμένα.
Αν θέλει κανείς να γυμνάσει τους θωρακικούς και να δει αποτελέσματα, η καλύτερη λύση είναι τα push ups και με τις διάφορες παραλλαγές τους (defficit push ups, diamond push ups κλπ) και οι βυθίσεις σε δίζυγο ή σε μονόζυγο ή σε κρίκους αν είσαι προχωρημένος.
Όσον αφορά τα βάρη, καλύτερα πιέσεις με αλτήρες σε πάγκο ή στο έδαφος (floor press).
Το crossfit και η καλλισθενική έχουν ωραιότατα προγράμματα γι'αυτό (μεγάλος αριθμός επαναλήψεων, συνδυαστικά προγράμματα κλπ).

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών