Κοπτοραπτική

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Κοπτοραπτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 06 Αύγ 2019, 10:33

Σουβλίτσα έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 13:00
Εντάξει, έβαλα τον τίτλο "Κοπτοραπτική" για να υπάρχει γενικότερα σαν θέμα

Η ερώτησή μου εμένα είναι η εξής: μου αρέσει γενικότερα να φτιάχνω πράγματα μόνη μου αλλά τον τελευταίο καιρό έχω χάσει την υπομονή μου θα έλεγα και την ικανότητα να ασχολούμαι με ένα πράγμα ολοκληρωμένα μέχρι το τέλος, όταν αυτό απαιτεί παραπάνω από "χ" χρόνο.
Γι αυτό προβληματίζομαι εαν αξίζει να αγοράσω μια ραπτομηχανή και να μάθω από το μηδέν (είμαι πανάσχετη) να γαζώνω και να ράβω ωστε είτε να φτιάξω ρούχα και άλλα είδη από την αρχή είτε να κάνω μεταποιήσεις.

Δηλαδή πχ, έχω εδώ τώρα κάτι υφάσματα που θα μου άρεσε να τα ράψω φούστα, ζακέτα ή κάτι άλλο.
Να το επιχειρήσω ή να τα στείλω κατευθείαν μοδίστρα? :102:
(δεν μιλάω δηλαδή να πάρω ραπτομηχανή μόνο για να τραβήξω ένα γαζί-πώς το λένε)
Αν έχεις έστω και λίγο χρόνο να ασχοληθείς, αξίζει με τα χίλια η ραπτομηχανή.
Βέβαια αν είσαι άσχετη, μην περιμένεις με τη μία ότι θα φτιάξεις παλτό.
Θα ξεκινήσεις με πολύ απλά, μια μαξιλαροθήκη, ένα πουγκί, μια tote bag
και μετά όταν πάρεις το κολάι θα συνεχίσεις με μια απλή φουστίτσα με λάστιχο, ίσως καμμιά μπλουζα απλή κτλ.
Ε, στη συνέχεια και εφόσον έχεις χρόνο και διάθεση, συνεχίζεις και με πιο σύνθετα, αν και συνήθως αυτά αν δεν το έχεις μεράκι δεν αξίζει τον κόπο να τα φτιάξεις. Εννοώ ότι υπάρχουν στην αγορά τα πάντα πλέον και ο χρόνος που θα σου πάρει εσένα να το φτιάξεις είναι δυσανάλογος με το κόστος του να το αγοράσεις έτοιμο. Εκτός βέβαια αν πιάνουν τρομερά τα χέρια σου, οπότε πάσο.
Αλλά μην σνομπάρεις τις μεταποιήσεις, ένα κοντεματάκι ή ένα ραψιματάκι να κάνεις, αντί να τρέχεις στη μοδίστρα, είναι πολύ σημαντικό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών