Οικιακή οικονομία.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 06 Φεβ 2019, 14:09

Ασέβαστος έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:54
Custom_F έγραψε:
05 Φεβ 2019, 14:46
Σβηνω φωτα απο οποιο δωματιο φευγω.
ανουσιο. ειδικα με λαμπες λεντ, 100 ωρες να καις τα φωτα, καταναλωνεις οσο να φτιαξεις ενα τοστ στην τοστιερα.
Μη με στενοχωρνατε κ νόμιζα ότι έκανα κάτι καλό...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25524
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Φεβ 2019, 14:15

Ίσα ίσα οι λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης δεν πρέπει να ανοιγοκλείνουν όλη την ώρα γιατί καιγονται. Καλό είνια να είναι συνέχεια ανοιχτοί

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 06 Φεβ 2019, 14:18

τα σποτάκια κυκλοφορούν και σε λεντ; γιατί έχω βαρεθεί να τα αλλάζω στα μπαλκόνια.

μιλάμε, με ελάχιστη χρήση καίγονται.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 06 Φεβ 2019, 14:20

Υδράργυρος έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:15
Ίσα ίσα οι λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης δεν πρέπει να ανοιγοκλείνουν όλη την ώρα γιατί καιγονται. Καλό είνια να είναι συνέχεια ανοιχτοί
Ααααααααααα γι'αυτό στην κουζίνα δεν κλείνει ούτε χρόνο; Αχμμ...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25524
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Φεβ 2019, 14:21

Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:18
τα σποτάκια κυκλοφορούν και σε λεντ; γιατί έχω βαρεθεί να τα αλλάζω στα μπαλκόνια.

μιλάμε, με ελάχιστη χρήση καίγονται.
Άμα έχεις σπτάκια άλλαξε τα αμέσως. Έχουν κατανάλωση 100 βατ το ένα και με λεντ ξεκινάς από 4 βατ το ένα.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 06 Φεβ 2019, 14:28

Υδράργυρος έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:21
Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:18
τα σποτάκια κυκλοφορούν και σε λεντ; γιατί έχω βαρεθεί να τα αλλάζω στα μπαλκόνια.

μιλάμε, με ελάχιστη χρήση καίγονται.
Άμα έχεις σπτάκια άλλαξε τα αμέσως. Έχουν κατανάλωση 100 βατ το ένα και με λεντ ξεκινάς από 4 βατ το ένα.

και το χειρότερο είναι ότι είναι πάρα πολλά σποτάκια σε όλο το σπίτι....

:a040:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2019, 14:28

Cavaliere έγραψε:
05 Φεβ 2019, 17:45
Μαλάκα, μισό φιλέτο μπακαλιάρου στην αγορά, 16 ευρώ. Μετά, τι οικιακή οικονομία να κάνεις; Υποτίθεται, με το παιδί,πρέπει να έχουμε 2 φορές την εβδομάδα ψάρι.
Φρέσκος μπακαλιάρος, όχι παστός.
δεν έχει καμία διαφορά στα θρεπτικά συστατικά ο παστός μπακαλιάρος από τον φρέσκο, ίσα ίσα κατά πάσα πιθανότητα είναι πολύ καλύτερος γιατί προέρχεται από τον ανοιχτό ωκεανό όχι από εκεί που χέζει όλη η Μεσόγειος ή χειρότερα. Και γίνεται μια χαρά σούπα, δε χρειάζεται τόσο ξαρμύρισμα (δε σημαίνει ότι δε χρειάζεται καθόλου).

Οπότε άμα για κάποιο λόγο που γνωρίζεις μόνο εσύ προτιμάς το ψάρι σου φρεσκομεταφερμένο από ένα αλιευτικό πεδίο όπου ο πληθυσμός του έχει πέσει στο 1% καθώς και να ανταγωνίζεσαι με άλλους χίλιους εξαιρετικά ανορθολογικούς καταναλωτές προκειμένου να το αποκτήσεις, πλέρω 16 ευρώ το μισό φιλέτο και μη μιλάς.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25524
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Φεβ 2019, 14:35

Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:28
Υδράργυρος έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:21
Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:18
τα σποτάκια κυκλοφορούν και σε λεντ; γιατί έχω βαρεθεί να τα αλλάζω στα μπαλκόνια.

μιλάμε, με ελάχιστη χρήση καίγονται.
Άμα έχεις σπτάκια άλλαξε τα αμέσως. Έχουν κατανάλωση 100 βατ το ένα και με λεντ ξεκινάς από 4 βατ το ένα.

και το χειρότερο είναι ότι είναι πάρα πολλά σποτάκια σε όλο το σπίτι....

:a040:
Θα τα βγαλουν τα λεφτα τους

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 06 Φεβ 2019, 14:36

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:28
δεν έχει καμία διαφορά στα θρεπτικά συστατικά ο παστός μπακαλιάρος από τον φρέσκο, ίσα ίσα κατά πάσα πιθανότητα είναι πολύ καλύτερος γιατί προέρχεται από τον ανοιχτό ωκεανό όχι από εκεί που χέζει όλη η Μεσόγειος ή χειρότερα. Και γίνεται μια χαρά σούπα, δε χρειάζεται τόσο ξαρμύρισμα (δε σημαίνει ότι δε χρειάζεται καθόλου).

Οπότε άμα για κάποιο λόγο που γνωρίζεις μόνο εσύ προτιμάς το ψάρι σου φρεσκομεταφερμένο από ένα αλιευτικό πεδίο όπου ο πληθυσμός του έχει πέσει στο 1% καθώς και να ανταγωνίζεσαι με άλλους χίλιους εξαιρετικά ανορθολογικούς καταναλωτές προκειμένου να το αποκτήσεις, πλέρω 16 ευρώ το μισό φιλέτο και μη μιλάς.
Ο μπακαλιάρος είναι Βορείου Θαλάσσης, και το να βρης παστό, δεν είναι το πιο εύκολο, οι μπακάληδες δεν έχουν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2019, 14:38

ok τότε, δε μπορώ να σε βοηθήσω :)

νύχτα

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 06 Φεβ 2019, 14:39

Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:28
Η διπλανή μου στην δουλειά μου δίνει κάθε μέρα μαθήματα οικονομίας:

1. χθες έφερε τον φορτιστή για τις μπαταρίες και τις φόρτιζε στην δουλειά για να μην ξοδέψει ρεύμα.
2. χρησιμοποιεί για το τοστ που φέρνει από το σπίτι, την σακούλα του ψωμιου του τοστ από προηγουμενο πακέτο.
3. μια μέρα μου έλεγε ότι έφερε ο γιος της κάτι φίλους του να παιξουν σπίτι και αναγκαστικά τους έφτιαξε μακαρόνια με σάλτσα για να τα ταισει (10 ετων) και επειδη δεν περίσσεψαν, έμεινε νηστικιά γιατί δεν είχε άλλο πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. τα μακαρόνια τα προόριζε για το κυρίως γεύμα της επομένης.
4. όταν ξεκόλλησαν τα παπουτσια της και τα έφερε στον τσαγκάρη, την ρώτησα γιατί δεν πάει να πάρει μια βενζινόκολλα από το χρωματοπωλείο, για να την έχει και να κολλάει τα παπούτσια, η οποία κοστίζει 2 ευρώ. η απάντηση της ήταν, αν μπορώ να φέρω την κόλλα την επομένη και να μου φέρει ένα παιχνίδι του μικρού να το κολλήσω για να μην αγοράζει κόλλα. - έκανα το κουνέλι.

και άλλες πολλές πολλές ιστορίες....
πλάκα κάνεις

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 06 Φεβ 2019, 14:40

Αληθεύει ότι θα επιβληθεί να υπάρχει ΕΝΑΣ φορτιστής για όλα τα ηλεκτρονικά;

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 06 Φεβ 2019, 14:41

νύχτα έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:39
Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:28
Η διπλανή μου στην δουλειά μου δίνει κάθε μέρα μαθήματα οικονομίας:

1. χθες έφερε τον φορτιστή για τις μπαταρίες και τις φόρτιζε στην δουλειά για να μην ξοδέψει ρεύμα.
2. χρησιμοποιεί για το τοστ που φέρνει από το σπίτι, την σακούλα του ψωμιου του τοστ από προηγουμενο πακέτο.
3. μια μέρα μου έλεγε ότι έφερε ο γιος της κάτι φίλους του να παιξουν σπίτι και αναγκαστικά τους έφτιαξε μακαρόνια με σάλτσα για να τα ταισει (10 ετων) και επειδη δεν περίσσεψαν, έμεινε νηστικιά γιατί δεν είχε άλλο πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. τα μακαρόνια τα προόριζε για το κυρίως γεύμα της επομένης.
4. όταν ξεκόλλησαν τα παπουτσια της και τα έφερε στον τσαγκάρη, την ρώτησα γιατί δεν πάει να πάρει μια βενζινόκολλα από το χρωματοπωλείο, για να την έχει και να κολλάει τα παπούτσια, η οποία κοστίζει 2 ευρώ. η απάντηση της ήταν, αν μπορώ να φέρω την κόλλα την επομένη και να μου φέρει ένα παιχνίδι του μικρού να το κολλήσω για να μην αγοράζει κόλλα. - έκανα το κουνέλι.

και άλλες πολλές πολλές ιστορίες....
πλάκα κάνεις
Αυτό με το σακουλάκι μπορεί να τοκανα κ γω... :c040:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 06 Φεβ 2019, 14:42

νύχτα έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:39
Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:28
Η διπλανή μου στην δουλειά μου δίνει κάθε μέρα μαθήματα οικονομίας:

1. χθες έφερε τον φορτιστή για τις μπαταρίες και τις φόρτιζε στην δουλειά για να μην ξοδέψει ρεύμα.
2. χρησιμοποιεί για το τοστ που φέρνει από το σπίτι, την σακούλα του ψωμιου του τοστ από προηγουμενο πακέτο.
3. μια μέρα μου έλεγε ότι έφερε ο γιος της κάτι φίλους του να παιξουν σπίτι και αναγκαστικά τους έφτιαξε μακαρόνια με σάλτσα για να τα ταισει (10 ετων) και επειδη δεν περίσσεψαν, έμεινε νηστικιά γιατί δεν είχε άλλο πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. τα μακαρόνια τα προόριζε για το κυρίως γεύμα της επομένης.
4. όταν ξεκόλλησαν τα παπουτσια της και τα έφερε στον τσαγκάρη, την ρώτησα γιατί δεν πάει να πάρει μια βενζινόκολλα από το χρωματοπωλείο, για να την έχει και να κολλάει τα παπούτσια, η οποία κοστίζει 2 ευρώ. η απάντηση της ήταν, αν μπορώ να φέρω την κόλλα την επομένη και να μου φέρει ένα παιχνίδι του μικρού να το κολλήσω για να μην αγοράζει κόλλα. - έκανα το κουνέλι.

και άλλες πολλές πολλές ιστορίες....
πλάκα κάνεις
μια φορά, ήρθαν κάτι παιδάκια για παιχνίδι σπίτι της και η μια μαμα έφερε ένα κουτί μπισκότα ως πεσκέσι. τα μπισκότα ήταν χάλια και την άλλη μέρα τα έφερε στην δουλεια για κολατσιό ενώ δεν της αρέσαν. και της λεω αφου δεν σου αρεσουν τι τα τρως και δεν έφερες τοστ.

εισαι καλά μου λέει; :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naranjita την 06 Φεβ 2019, 14:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 06 Φεβ 2019, 14:42

Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:42
νύχτα έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:39
Naranjita έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:28
Η διπλανή μου στην δουλειά μου δίνει κάθε μέρα μαθήματα οικονομίας:

1. χθες έφερε τον φορτιστή για τις μπαταρίες και τις φόρτιζε στην δουλειά για να μην ξοδέψει ρεύμα.
2. χρησιμοποιεί για το τοστ που φέρνει από το σπίτι, την σακούλα του ψωμιου του τοστ από προηγουμενο πακέτο.
3. μια μέρα μου έλεγε ότι έφερε ο γιος της κάτι φίλους του να παιξουν σπίτι και αναγκαστικά τους έφτιαξε μακαρόνια με σάλτσα για να τα ταισει (10 ετων) και επειδη δεν περίσσεψαν, έμεινε νηστικιά γιατί δεν είχε άλλο πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. τα μακαρόνια τα προόριζε για το κυρίως γεύμα της επομένης.
4. όταν ξεκόλλησαν τα παπουτσια της και τα έφερε στον τσαγκάρη, την ρώτησα γιατί δεν πάει να πάρει μια βενζινόκολλα από το χρωματοπωλείο, για να την έχει και να κολλάει τα παπούτσια, η οποία κοστίζει 2 ευρώ. η απάντηση της ήταν, αν μπορώ να φέρω την κόλλα την επομένη και να μου φέρει ένα παιχνίδι του μικρού να το κολλήσω για να μην αγοράζει κόλλα. - έκανα το κουνέλι.

και άλλες πολλές πολλές ιστορίες....
πλάκα κάνεις


μια φορά, ήρθαν κάτι παιδάκια για παιχνίδι σπίτι της και η μια μαμα έφερε ένα κουτί μπισκότα ως πεσκέσι. τα μπισκότα ήταν χάλια και την άλλη μέρα τα έφερε στην δουλεια για κολατσιό ενώ δεν της αρέσαν. και της λεω αφου δεν σου αρεσουν τι τα τρως και δεν έφερες τοστ.

εισαι καλά μου λέει; :lol:


εν τω μεταξύ έχει του κόσμου τα λεφτά....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών