Οικιακή οικονομία.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 05 Φεβ 2019, 15:05

mec έγραψε:
03 Φεβ 2019, 18:54
Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί η μελάνη των εκτυπωτών είναι τόσο ακριβή; Μήπως είναι άλλος ένας τομέας που μας πιάνουν κορόιδα;
Οι εναλλακτικές που έχω βρει:
-γενόσημα, πχ αντί HP παίρνω Qilive. Κέρδος 25%
-χύμα, δηλαδή πας και στο ξαναγεμίζει. Κέρδος 50%, αλλά έχω άσχημη εμπειρία, γιατί δεν αναγνωρίζεται το επίπεδο μελάνης στον εκτυπωτή και πετάει συνέχεια errors. Το εγκατέλειψα.
-επιστροφές σε μικρομάγαζα πληροφορικής και μαγαζιά μεταχειρισμένων ειδών. Πχ κάποιοι επιστρέφουν άθικτα μελανοδοχεία, τα οποία ξαναπωλιούνται σε αστεία τιμή. Έχω πετύχει καλές ευκαιρίες, αλλά δεν είναι σταθερή λύση.
-εκτύπωση σε εξωτερικό μαγαζί. Δηλαδή πας με το στικάκι και στα εκτυπώνει. Φτηνή λύση, αλλά μη βολική, εκτός αν έχεις ποσότητες και τα στέλνεις με ιντερνετ για να τα παραλάβεις αργότερα. Το κάνω για επαγγελματικά φυλλάδια μόνο.
-επαγγελματικό μελανοδοχείο (toner).

Έχω διαβάσει ότι μπορεί κάποιος να εξοικονομήσει μελάνη επιλέγοντας μία ψιλή γραμματοσειρά. Δεν το έχω εφαρμόσει και δεν θυμάμαι ποιες γραμματοσειρές είναι οι οικονομικότερες.
- Εκτύπωση "draft".
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Cavaliere
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 15685
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
    Τοποθεσία: HH

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Φεβ 2019, 17:45

    Μαλάκα, μισό φιλέτο μπακαλιάρου στην αγορά, 16 ευρώ. Μετά, τι οικιακή οικονομία να κάνεις; Υποτίθεται, με το παιδί,πρέπει να έχουμε 2 φορές την εβδομάδα ψάρι.
    Φρέσκος μπακαλιάρος, όχι παστός.
    Ordem e Progresso.

    mec
    Δημοσιεύσεις: 316
    Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
    Phorum.gr user: mec

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 05 Φεβ 2019, 17:58

    Μερικά ακόμα:
    -Παζαρεύουμε όποτε μπορούμε.
    -Αγοράζουμε αεροπορικά εισιτήρια πολύν καιρό μπροστά.
    -Χρησιμοποιούμε software ή τετράδιο για έσοδα-έξοδα και προσέχουμε να μην βάζουμε πολλά έξοδα ως «Διάφορα», γιατί χάθηκε η μπάλα.
    -Κάποια έπιπλα μπορούμε να τα αγοράσουμε και μεταχειρισμένα.
    -Ελέγχουμε τι ασφάλειες για να μην τις πληρώνουμε δύο φορές. Πχ πολλές φορές η τραπεζική κάρτα μπορεί να περιλαμβάνει και ασφάλειες που είναι και στην ασφάλεια αυτοκινήτου.
    -Αγοράζουμε μεγάλες συσκευασίες προιόντων.

    brb και tyt
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 6812
    Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 05 Φεβ 2019, 18:03

    Cavaliere έγραψε:
    05 Φεβ 2019, 17:45
    Μαλάκα, μισό φιλέτο μπακαλιάρου στην αγορά, 16 ευρώ. Μετά, τι οικιακή οικονομία να κάνεις; Υποτίθεται, με το παιδί,πρέπει να έχουμε 2 φορές την εβδομάδα ψάρι.
    Φρέσκος μπακαλιάρος, όχι παστός.
    Γι' αυτό να ψωνίζουμε από την λαϊκή αγορά από έναν συγκεκριμένο ψαρά, το πολύ δύο. Έτσι με την προσωπική επαφή που αποκτάς, μπορείς να έχεις καλή ποιότητα και ορισμένες φορές (ειδικά όταν είναι προς το τέλος) καλές τιμές.

    Ένας ψαράς που ψωνίζω για πολλά χρόνια, όταν δεν είναι πολύ καλής ποιότητας τα ψάρια, με διώχνει.
    Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
    Γάταρος έγραψε:
    05 Φεβ 2019, 15:27

    Άβαταρ μέλους
    Cavaliere
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 15685
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
    Τοποθεσία: HH

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Φεβ 2019, 18:05

    Πολλά πράγματα μπορείς να τα πάρεις μεταχειρισμένα. Υπάρχουν Flohmärkte, παιχνίδια, π.χ.. Το κάθισμα μωρού για το αμάξι το πήραμε μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση. Το buggy επίσης. Για τα εισιτήρια, δεν μπρείς πάντα να τα βγάζεις νωρίς, ιδιαίτερα αν είσαι ελεύθερς επαγγελματίας, κι όλα παίζουνε. Μπορείς όμως να γράφεις μίλια και να έχεις μια κάρτα μέλους στο τρένο, εδώ έχουμε ως και 50% έκπτωση με ετήσια κάρτα. 1 φορά τον μήνα να πάρεις τρένο, τα έβγαλες.
    Ordem e Progresso.

    Άβαταρ μέλους
    Cavaliere
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 15685
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
    Τοποθεσία: HH

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Φεβ 2019, 18:06

    brb και tyt έγραψε:
    05 Φεβ 2019, 18:03
    Γι' αυτό να ψωνίζουμε από την λαϊκή αγορά από έναν συγκεκριμένο ψαρά, το πολύ δύο. Έτσι με την προσωπική επαφή που αποκτάς, μπορείς να έχεις καλή ποιότητα και ορισμένες φορές (ειδικά όταν είναι προς το τέλος) καλές τιμές.

    Ένας ψαράς που ψωνίζω για πολλά χρόνια, όταν δεν είναι πολύ καλής ποιότητας τα ψάρια, με διώχνει.
    Εμάς κόστισε τόσο από τον φθηνότερο ψαρά που ξέρουμε. Στον Πειραιά είχα βρει ολόκληρο φρέσκο μπακαλιάρο ελληνικό, 18 ευρώ, και ήταν το διπλάσιο κρέας από το σημερινό.
    Ordem e Progresso.

    mec
    Δημοσιεύσεις: 316
    Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
    Phorum.gr user: mec

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 06 Φεβ 2019, 12:39

    -Αν πιάνει το χέρι μπορούμε να κάνουμε πολλες κατασκευές για το σπίτι, αυλή, αποθήκη κλπ . Εκτός από την οικονομία το κάνεις και όπως θες.
    -Ολο το χαρτομάνι περναει σε digital μορφή.
    -Κατάργηση συνδρομών και υπηρεσιών που δεν χρειαζόμαστε, πχ συνδρομές σε περιοδικά, περιττές καλύψεις σε ασφαλιστικά συμβόλαια, πιθανόν κατάργηση συνδρομητικής τηλεόρασης, μπαν γυμναστήρια αν είναι για απλή φυσική κατάσταση κλπ
    -Ενοικιαση εργαλείων που χρειαζόμαστε σπάνια.
    -Οργάνωση συνοδήγησης για στάνταρ διαδρομές, αλλά πολλές φορές και για μη στάνταρ. Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να κοιτάξουμε για site με πολλά μέλη, ωστε να αυξηθούν οι πιθανοτητες να βρίσκουμε ατομα που θα κάνουν τις ίδιες διαδρομές με μας.
    -Δεν τρώμε ποτέ έξω, απλα επειδη πεινάμε, είναι μεγάλη σπατάλη αν γίνει συνήθεια. Παίρνουμε φαί/σάντουτς από το σπίτι. Τρώμε έξω είτε ως μέρος διασκέδασης είτε σαν επένδυση, δηλ. με άτομα για δικτύωση.

    Άβαταρ μέλους
    Cavaliere
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 15685
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
    Τοποθεσία: HH

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 06 Φεβ 2019, 12:43

    mec έγραψε:
    06 Φεβ 2019, 12:39

    -Δεν τρώμε ποτέ έξω, απλα επειδη πεινάμε, είναι μεγάλη σπατάλη αν γίνει συνήθεια. Παίρνουμε φαί/σάντουτς από το σπίτι. Τρώμε έξω είτε ως μέρος διασκέδασης είτε σαν επένδυση, δηλ. με άτομα για δικτύωση.
    Aυτό μου λείπει εμένα. Πρέπει να το δουλέψω.
    Ordem e Progresso.

    Άβαταρ μέλους
    Γάταρος
    Δημοσιεύσεις: 7855
    Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
    Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 06 Φεβ 2019, 13:00

    Εικόνα
    Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

    Άβαταρ μέλους
    Γάταρος
    Δημοσιεύσεις: 7855
    Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
    Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 06 Φεβ 2019, 13:03

    brb και tyt έγραψε:
    12 Ιαν 2019, 20:35
    Εγώ έχω ένα δωμάτιο ελεύθερο και το χρησιμοποιώ για να βάζω πράγματα που παίρνω σε μεγάλες ποσότητες (για σπίτι) όταν τα σ/μ κάνουν προσφορές.
    Εγώ γενικά είμαι σπάταλος αλλά αυτό μου αρέσει να το κάνω. Όταν βρήκα σε προσφορά 1+1 το σαμπουάν που χρησιμοποιώ πήρα πάνω από 10 ζεύγη.
    Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

    Άβαταρ μέλους
    Naranjita
    Δημοσιεύσεις: 4342
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 06 Φεβ 2019, 13:28

    Η διπλανή μου στην δουλειά μου δίνει κάθε μέρα μαθήματα οικονομίας:

    1. χθες έφερε τον φορτιστή για τις μπαταρίες και τις φόρτιζε στην δουλειά για να μην ξοδέψει ρεύμα.
    2. χρησιμοποιεί για το τοστ που φέρνει από το σπίτι, την σακούλα του ψωμιου του τοστ από προηγουμενο πακέτο.
    3. μια μέρα μου έλεγε ότι έφερε ο γιος της κάτι φίλους του να παιξουν σπίτι και αναγκαστικά τους έφτιαξε μακαρόνια με σάλτσα για να τα ταισει (10 ετων) και επειδη δεν περίσσεψαν, έμεινε νηστικιά γιατί δεν είχε άλλο πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. τα μακαρόνια τα προόριζε για το κυρίως γεύμα της επομένης.
    4. όταν ξεκόλλησαν τα παπουτσια της και τα έφερε στον τσαγκάρη, την ρώτησα γιατί δεν πάει να πάρει μια βενζινόκολλα από το χρωματοπωλείο, για να την έχει και να κολλάει τα παπούτσια, η οποία κοστίζει 2 ευρώ. η απάντηση της ήταν, αν μπορώ να φέρω την κόλλα την επομένη και να μου φέρει ένα παιχνίδι του μικρού να το κολλήσω για να μην αγοράζει κόλλα. - έκανα το κουνέλι.

    και άλλες πολλές πολλές ιστορίες....
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
    ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
    ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

    stergiosbik
    Δημοσιεύσεις: 16957
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
    Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Φεβ 2019, 13:38

    Γάταρος έγραψε:
    06 Φεβ 2019, 13:03
    brb και tyt έγραψε:
    12 Ιαν 2019, 20:35
    Εγώ έχω ένα δωμάτιο ελεύθερο και το χρησιμοποιώ για να βάζω πράγματα που παίρνω σε μεγάλες ποσότητες (για σπίτι) όταν τα σ/μ κάνουν προσφορές.
    Εγώ γενικά είμαι σπάταλος αλλά αυτό μου αρέσει να το κάνω. Όταν βρήκα σε προσφορά 1+1 το σαμπουάν που χρησιμοποιώ πήρα πάνω από 10 ζεύγη.
    Aυτα θα τελειωσουν οταν θα φτανεις τα 80 ρε! :smt005:

    stergiosbik
    Δημοσιεύσεις: 16957
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
    Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Φεβ 2019, 13:39

    Naranjita έγραψε:
    06 Φεβ 2019, 13:28
    Η διπλανή μου στην δουλειά μου δίνει κάθε μέρα μαθήματα οικονομίας:

    1. χθες έφερε τον φορτιστή για τις μπαταρίες και τις φόρτιζε στην δουλειά για να μην ξοδέψει ρεύμα.
    2. χρησιμοποιεί για το τοστ που φέρνει από το σπίτι, την σακούλα του ψωμιου του τοστ από προηγουμενο πακέτο.
    3. μια μέρα μου έλεγε ότι έφερε ο γιος της κάτι φίλους του να παιξουν σπίτι και αναγκαστικά τους έφτιαξε μακαρόνια με σάλτσα για να τα ταισει (10 ετων) και επειδη δεν περίσσεψαν, έμεινε νηστικιά γιατί δεν είχε άλλο πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. τα μακαρόνια τα προόριζε για το κυρίως γεύμα της επομένης.
    4. όταν ξεκόλλησαν τα παπουτσια της και τα έφερε στον τσαγκάρη, την ρώτησα γιατί δεν πάει να πάρει μια βενζινόκολλα από το χρωματοπωλείο, για να την έχει και να κολλάει τα παπούτσια, η οποία κοστίζει 2 ευρώ. η απάντηση της ήταν, αν μπορώ να φέρω την κόλλα την επομένη και να μου φέρει ένα παιχνίδι του μικρού να το κολλήσω για να μην αγοράζει κόλλα. - έκανα το κουνέλι.

    και άλλες πολλές πολλές ιστορίες....
    Αυτη ειναι γυφτισσα.

    Άβαταρ μέλους
    Chilloutbuddy
    Δημοσιεύσεις: 9860
    Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
    Phorum.gr user: Chilloutbuddy

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Φεβ 2019, 13:45

    Θα σας δώσω την καλύτερη συμβουλή που έχω.

    Αφορά αυτούς που έχουν ένα σταθερό εισόδημα (πχ μισθό/σύνταξη/νοίκι) και κάποιο δάνειο (στεγαστικό, αυτοκινήτου κλπ), και τα μηνιαία τους εισοδήματα γενικά καλύπτουν τα έξοδα.

    1) Έχεις ένα λογαριασμού δανείου, οκ; Πάς στην ίδια τράπεζα και ζητάς να σου φτιάξουν έναν καταθετικό λογ/σμό offset (δε θυμάμαι πώς τον λένε στα ελληνικά, πιθανότατα χρησιμοποιούν τον ίδιο αγγλικό όρο). Λογ/σμός όφσετ σημαίνει πώς όταν υπολογίζουν τον τόκο του δανείου κάθε μήνα, τον υπολογίζουν με βάση πόσα χρωστάς ακόμα στο λογ/σμό δανείου ΜΕΙΟΝ πόσα έχεις στον όφσετ εκείνη τη στιγμή. Είναι δηλαδή ένας κανονικός καταθετικός λογ/σμός αλλά συνδεδεμένος έτσι ώστε να μειώνει το δάνειό σου.

    2) Βγάζεις μια πιστωτική κάρτα (απ'την ίδια ή και άλλη τράπεζα) χωρίς μηνιαία/ετήσια τέλη. Το επιτόκιο είναι αδιάφορο αλλά για καλό και για κακό ας είναι όσο πιό μικρό γίνεται.

    3) Ρωτάς την τράπεζα πότε υπολογίζουν και χρεώνουν τόκο στην πιστωτική. Και το παίρνεις και γραπτά αν γίνεται. Είναι συνήθως κάποια στάνταρ μέρα στη μέση του μήνα, συνήθως 15 ή 16.

    4) Ζητάς από τον εργοδότη σου να σου καταθέτει το μισθό σου κατευθείαν στο λογ/σμό offset κάθε μήνα. Και ότι άλλα μετρητά και έσοδα έχεις κατευθείαν εκεί, για να μειώνουν τον τόκο.

    5) Πληρώνεις τα πάντα κάθε μήνα με την πιστωτική. Όπου δέχονται πιστωτική χρησιμοποιείς την πιστωτική. Την τελευταία μέρα πριν χρεώσουν τους τόκους στην πιστωτική μεταφέρεις λεφτά απ'τον λογ/σμό offset και την ξεπληρώνεις τελείως.

    Αυτές οι έξτρα μέρες που δανείζεσαι λεφτά τζάμπα ενώ παράλληλα ό,τι λεφτά έχεις από την πρώτη στιγμή που τα έχεις κατευθείαν μειώνουν τους τόκους του δανείου, σε βάθος χρόνου είναι όλο το παιχνίδι. Μοιάζει για φραγκοδίφραγκα αλλά δεν είναι, ανάλογα για τι μεγέθη μιλάμε μπορεί να σε βοηθήσει να ξεχρεώσεις στεγαστικό χρόνια γρηγορότερα και να γλιτώσεις πενταψήφια νούμερα.

    Βασική προϋπόθεση είναι η πειθαρχία να ξεχρεώνεις την κάρτα με θρησκευτική ευλάβεια την ίδια μέρα κάθε μήνα, μπορείς να δώσεις και πάγια εντολή στην τράπεζα να γίνεται αυτόματα. Επίσης να μην παρασύρεσαι σε άχρηστα έξοδα λόγω κάρτας. Αν δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά οκ, άστο καλύτερα γιατί μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ.

    Θα μου πείτε εσύ είσαι στο εξωτερικό, δεν τα κάνουν οι Ελληνικές τράπεζες αυτά μπλα μπλα. Σας διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει τράπεζα στον κόσμο που δεν μπορεί να κάνει τέτοιο διακανονισμό, είναι θέμα αν θέλουν ή όχι. Ξέρω είναι τελείως υπόθετο η φάση να τα καταλάβεις και να τα κανονίσεις όλα αυτά, αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο. Παίρνουμε μια βαθιά ανάσα ένα πρωί και πάμε στην τράπεζα και γκρινιάζουμε, απειλούμε, φωνάζουμε, ό,τι χρειαστεί μέχρι να μας βαρεθούνε και να γίνει η δουλειά μας.

    Δε χαρίζουμε τζάμπα λεφτά στις τράπεζες παιδιά, είναι κρίμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 06 Φεβ 2019, 13:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
    Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

    Άβαταρ μέλους
    Ασέβαστος
    Δημοσιεύσεις: 32643
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Φεβ 2019, 13:54

    Custom_F έγραψε:
    05 Φεβ 2019, 14:46
    Σβηνω φωτα απο οποιο δωματιο φευγω.
    ανουσιο. ειδικα με λαμπες λεντ, 100 ωρες να καις τα φωτα, καταναλωνεις οσο να φτιαξεις ενα τοστ στην τοστιερα.
    To be old and wise, you must first be young and stupid.

    https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Life style”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών