Οικιακή οικονομία.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2019, 20:23

Εδώ, νοικοκυραίοι και μπεκιάρηδες θα λέμε κόλπα της καθημερινότητας που μας βοηθούν και μας γλιτώνουν από έξοδα. Είχα κάτι κουπόνια από ένα πολυκατάστημα, και η κατσαρόλα μας (μεσαία) κάηκε. Βρήκα μία WMF με χοντρό πάτο και γυάλινο καπάκι, με έκπτωση 34 ευρώ (αλλού πουλιέται 89). Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γράψτε τρικ για να μην πετάμε πράγματα, φαγητό, κλπ. Οτιδήποτε. Ακόμα και περί ωνίων.
Ordem e Progresso.

Φαίδρος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 12 Ιαν 2019, 13:35
Phorum.gr user: Φαίδρος

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φαίδρος » 12 Ιαν 2019, 20:31

Εγώ του είπα του Περίανδρου, μην τραβολογάς την κατσαρόλα από 'δω κι από κει, θα σε βαρέσει η δικιά σου. Κάθε σπίτι τα δικά του κατσαρολικά, και πάντα ανοξείδωτα, αντικολλητικά.
Από το σοβαρό στο γελοίο, η απόσταση είναι ελάχιστη, από το γελοίο, όμως, στο σοβαρό, είναι πολύ μεγάλη

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 12 Ιαν 2019, 20:34

Βασικό πράγμα είναι το να γραφείς τα έξοδα σου , προσδιορίζοντας με αυτό τις αναγκες που καλυπτεις με τα έξοδα που κανεις
Μετα προσπαθείς να βρεις τρόπους να καλύπτεις αυτές τις αναγκες με το μικρότερο κόστος σε χρήματα και με το μεγαλυτερο όφελος σε σχέση με την καλυψη αυτών των αναγκών

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Ιαν 2019, 20:35

Η οικιακή οικονομία είναι ΜΙΚΡΟοικονομία ενώ η οικονομία του κράτους ΜΑΚΡΟοικονομία.

Εγώ έχω ένα δωμάτιο ελεύθερο και το χρησιμοποιώ για να βάζω πράγματα που παίρνω σε μεγάλες ποσότητες (για σπίτι) όταν τα σ/μ κάνουν προσφορές. Πάντως έχω κόψει πάρα πολύ το Lidl από το οποίο ψώνιζα μέρα παρά μέρα και ψωνίζω από τον Σκλαβενίτη που έχει σταθερά ίδιες τιμές (και yellows στην κάρτα Πειραιώς).
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 12 Ιαν 2019, 20:37

Δεν αγοραζεις ποτέ εν θερμώ
Αν κάτι σου αρέσει ως προϊόν το σημειώνεις σε λίστα και πας να το αγορασεις όταν ο αρχικος ενθουσιασμός σου έχει περάσει και είσαι πιο ψύχραιμος και ορθολογιστής στην απόφαση αγοράς
Και στο σούπερ μάρκετ , εχεις φτιαξει απο πριν λίστα με το τι θέλεις να αγορασεις και ψωνιζεις βαση αυτής
Αν δεις κάτι νεο προϊόν ισχύει αυτό που έγραψα στην αρχή

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Οικιακή οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 12 Ιαν 2019, 20:38

Cavaliere έγραψε:
12 Ιαν 2019, 20:23
Γράψτε τρικ για να μην πετάμε πράγματα, φαγητό, κλπ. Οτιδήποτε.
Να το τρώτε.
Εγώ αυτό κάνω κι είμαι πάνω στην ανάπτυξη.
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    brb και tyt
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 6812
    Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Ιαν 2019, 20:41

    Cavaliere έγραψε:
    12 Ιαν 2019, 20:23
    Γράψτε τρικ για να μην πετάμε πράγματα, φαγητό, κλπ. Οτιδήποτε. Ακόμα και περί ωνίων.
    1. Να μαγειρεύεις ποσότητες που θα τις φας.

    2. Να κάνεις προσεκτική συντήρηση στο ψυγείο. Για παράδειγμα, μην κλείνεις τις σακούλες και εγκλωβίζεις την υγρασία γιατί θα σαπίζουν τα λαχανικά.Ή να μην αφήνεις εκτεθειμένο το τυρί, πάντα σε ταπεράκι απ' όπου θα βγάζεις όσον αέρα μπορείς πιέζοντας λίγο το καπάκι.
    Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
    Γάταρος έγραψε:
    05 Φεβ 2019, 15:27

    Άβαταρ μέλους
    κουλούρι Θεσσαλονίκης
    Δημοσιεύσεις: 11590
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
    Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
    Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 12 Ιαν 2019, 20:44

    Μου στέγνωσε η μάσκαρα.Ήταν για πέταμα.-Την ξέχασα ανοιχτή!
    Έβαλα λίγο από το υγρό που έχω για τους φακούς επαφής και εγινε τζιτζί!!
    (σόρρυ κι αυτό οικιακή οικονομία είναι ,αλλη στην θέση μου θα την πετούσε)
    (✿ ♥‿♥)
    Je suis Αγις
    Je suis Χαοτικός

    Γιωργης

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 12 Ιαν 2019, 20:44

    Μεριδες ρε καβαλιερε. Εισαι κ γερμανος παναθεμα σε.

    Φαίδρος
    Δημοσιεύσεις: 32
    Εγγραφή: 12 Ιαν 2019, 13:35
    Phorum.gr user: Φαίδρος

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φαίδρος » 12 Ιαν 2019, 20:55

    Πάντα ξεκινάμε από τα απλά και τα μικρά, τα "άνευ ουσίας", μετά λοιπόν προχωρούμε: Περνάμε κανένα γλόμπο στο σαλόνι, τον ντύνουμε (τον γλόμπο) με πολυέλαιο, έστω κάτι χάρτινο από IKEA, LIDL, - τώρα αυτό δεν έχει δα και τόση σημασία, αρκεί να κάνουμε την αγορά. Αλλάζουμε επίσης κάποια στιγμή στη ζωή μας το σπασμένο τζάμι δίπλα στον καναπέ απέναντι από την τηλεόραση (νααα με το συμπάθειο από πάνω μέχρι κάτω ρωγμή).

    Το εξομολογούμαι εδώ δημόσια, έφαγα πρώτα παντοφλάτο και μετά πέρασα στο παρασύνθημα.
    Από το σοβαρό στο γελοίο, η απόσταση είναι ελάχιστη, από το γελοίο, όμως, στο σοβαρό, είναι πολύ μεγάλη

    lolek1
    Δημοσιεύσεις: 2059
    Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 12 Ιαν 2019, 20:59

    κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
    12 Ιαν 2019, 20:44
    Μου στέγνωσε η μάσκαρα.Ήταν για πέταμα.
    Έβαλα λίγο από το υγρό που έχω για τους φακούς επαφής και εγινε τζιτζί!!
    ,αλλη στην θέση μου θα την πετούσε)
    :smt005: γυναικα για γαμο
    ευγε!

    Άβαταρ μέλους
    κουλούρι Θεσσαλονίκης
    Δημοσιεύσεις: 11590
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
    Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
    Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 12 Ιαν 2019, 21:20

    lolek1 έγραψε:
    12 Ιαν 2019, 20:59
    κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
    12 Ιαν 2019, 20:44
    Μου στέγνωσε η μάσκαρα.Ήταν για πέταμα.
    Έβαλα λίγο από το υγρό που έχω για τους φακούς επαφής και εγινε τζιτζί!!
    ,αλλη στην θέση μου θα την πετούσε)
    :smt005: γυναικα για γαμο
    ευγε!
    :oops:
    ξέρω κι άλλα τέτοια ''νοικοκυρίστικα''..
    (✿ ♥‿♥)
    Je suis Αγις
    Je suis Χαοτικός

    Άβαταρ μέλους
    ΓΑΛΗ
    Δημοσιεύσεις: 69634
    Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιαν 2019, 21:33

    Cavaliere έγραψε:
    12 Ιαν 2019, 20:23
    Εδώ, νοικοκυραίοι και μπεκιάρηδες θα λέμε κόλπα της καθημερινότητας που μας βοηθούν και μας γλιτώνουν από έξοδα. Είχα κάτι κουπόνια από ένα πολυκατάστημα, και η κατσαρόλα μας (μεσαία) κάηκε. Βρήκα μία WMF με χοντρό πάτο και γυάλινο καπάκι, με έκπτωση 34 ευρώ (αλλού πουλιέται 89). Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γράψτε τρικ για να μην πετάμε πράγματα, φαγητό, κλπ. Οτιδήποτε. Ακόμα και περί ωνίων.
    Εγώ με τα κουπόνια δεν το έχω, ούτε με τον λεπτομερή προγραμματισμό στο οτιδήποτε. Ο πιο απλός τρόπος για να κάνει κάποιος οικονομία σε καθημερινά είδη είναι να είναι σταντμπάι για τις προσφορές τύπου 2 στην τιμή ενός κλπ αλλά αυτό σημαίνει προμήθειες στα χαρτικά από το χ s/m τη Δευτέρα, στα είδη καθαρισμού από το ψ την Τρίτη κλπ
    Ευτυχώς ή δυστυχώς, ούτε αυτό το' χω. Κάποιοι τη βρίσκουν αν είναι σε ένα σταντμπάι για το κυνήγι της τιμής, κάποιοι το θεωρούν θέμα τιμής και παίζει και η κατηγορία των συνταξιούχων που βαριούνται και το να είναι όλη τη μέρα στους δρόμους και τα ταμεία (χωρίς να υπάρχει θέμα πραγματικής ανάγκης) το βλέπουν ως σπορ.

    Από τις δικές μου εκτιμήσεις, έχω διαπιστώσει ότι μεγάλη απώλεια προϊόντων και χρημάτων προκύπτει από τις υπερβολικές "προμήθειες" και από τις περιπτώσεις τύπου "δεν το θέλω άμεσα αλλά μπορεί να το χρειαστώ για την περίπτωση που...".

    Από τότε που έκοψα το μεγάλο καλάθι σε όλα τα είδη και χρησιμοποιώ φρέσκα προϊόντα γι' αυτό που θέλω να κάνω σήμερα, αύριο και μεθαύριο και όχι προμήθειες ενός μηνός, δεν πετάω τίποτα και κυρίως ξέρω ανά πάσα στιγμή τι έχω και τι δεν έχω στο ψυγείο και στα ντουλάπια μου. Και αυτή η σαφής εικόνα, προσδιορίζει επίσης σαφώς και τις πραγματικές ανάγκες μου. Κι αυτό είναι πολύ βασικό.
    Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

    Athina__P
    Δημοσιεύσεις: 2479
    Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιαν 2019, 17:56

    Εκτός από τα παραπάνω που είπατε, τα μεγάλα ποσά εξοικονομούνται από σωστό σχεδιασμό και συνεννόηση. Αλλά συμβαίνει συχνά είτε ο ένας είτε ο άλλος είτε και οι δύο, να ξοδεύουν σημαντικά ποσά χωρίς να υπάρχει λογικός λόγος, γιατί έτσι. Μια μηχανή μεγάλου κυβισμού, ένα εξοχικό, μια συλλογή από πανάκριβα για τα δεδομένα του νοικοκυριού παπούτσια, μια γκόμενα που θέλει να την πας στο ακριβό ξενοδοχείο, τέτοια πράγματα. Ή ό,τι τέλος πάντων κάνει τον καθένα να ξεδίνει; Ακόμα και το κάπνισμα, για κάποιους ανθρώπους.

    mec
    Δημοσιεύσεις: 316
    Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
    Phorum.gr user: mec

    Re: Οικιακή οικονομία.

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 01 Φεβ 2019, 15:05

    Ωραίο θέμα !

    Η μέθοδος του 1,20 (αναπροσαρμώστε το νούμερο, ανάλογα με τη χώρα)

    Η μέθοδος αυτή είναι κυρίως για κρίσιμες περιόδους. Συνίσταται στο να κάνεις ένα πρόγραμμα φαγητού για 15 μέρες, όπου ο μέσος όρος του πιάτου είναι 1,20Ε και να επαναλαμβάνεις αυτό το πρόγραμμα. Εννοείται ότι η επιλογή των πιάτων, εκτός από την κοστολόγηση, πρέπει να γίνει και με γνώμονα την ισορροπημένη διατροφή. Όταν βαρεθείς αυτό το πρόγραμμα κάνεις ένα άλλο με την ίδια μέθοδο. Έτσι ελέγχονται θεαματικά τα έξοδα διατροφής.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Life style”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών