ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2022, 19:07

stergiosbik έγραψε:
08 Δεκ 2022, 18:16
Βουλευτής του ΚΚΕ κέρασε στη γιορτή του μακαρόν με σφυροδρέπανο!


Εικόνα

https://www.iefimerida.gr/politiki/boyl ... yrodrepano
Διάβασα τον τίτλο 7 ή 8 φορές μέχρι να καταλάβω τι γράφει. Ειλικρινά. Μακράν μεγαλύτερος καραμπαμπισμός να σχολιάζει κάποιος μια γραφικότητα χωρίς να έχεις ο ίδιος τα κατάλληλα εφόδια για να γράφει άρθρα. Ποιος είναι πιο γραφικός απ' τους δύο; Ο βουλευτής ή ο αρθρογράφος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48620
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Δεκ 2022, 19:29

Εικόνα

Εντάξει, νομίζω οτι πλέον μπορεί να κλείσει το νήμα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Δεκ 2022, 20:01

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 19:07
stergiosbik έγραψε:
08 Δεκ 2022, 18:16
Βουλευτής του ΚΚΕ κέρασε στη γιορτή του μακαρόν με σφυροδρέπανο!


Εικόνα

https://www.iefimerida.gr/politiki/boyl ... yrodrepano
Διάβασα τον τίτλο 7 ή 8 φορές μέχρι να καταλάβω τι γράφει. Ειλικρινά. Μακράν μεγαλύτερος καραμπαμπισμός να σχολιάζει κάποιος μια γραφικότητα χωρίς να έχεις ο ίδιος τα κατάλληλα εφόδια για να γράφει άρθρα. Ποιος είναι πιο γραφικός απ' τους δύο; Ο βουλευτής ή ο αρθρογράφος;
Ποια άλλη ερμηνεία που υπάρχει δηλαδή; Ότι γιόρταζε ο μακαρόν; Ότι στο ένα χέρι κράταγε το κουτί με τα γλυκά και στο άλλο το σφυροδρέπανο;
Σιγά που σου έπεσε ο κώλος να τις αποκλείσεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2022, 20:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:01
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 19:07
stergiosbik έγραψε:
08 Δεκ 2022, 18:16
Βουλευτής του ΚΚΕ κέρασε στη γιορτή του μακαρόν με σφυροδρέπανο!


Εικόνα

https://www.iefimerida.gr/politiki/boyl ... yrodrepano
Διάβασα τον τίτλο 7 ή 8 φορές μέχρι να καταλάβω τι γράφει. Ειλικρινά. Μακράν μεγαλύτερος καραμπαμπισμός να σχολιάζει κάποιος μια γραφικότητα χωρίς να έχεις ο ίδιος τα κατάλληλα εφόδια για να γράφει άρθρα. Ποιος είναι πιο γραφικός απ' τους δύο; Ο βουλευτής ή ο αρθρογράφος;
Ποια άλλη ερμηνεία που υπάρχει δηλαδή; Ότι γιόρταζε ο μακαρόν; Ότι στο ένα χέρι κράταγε το κουτί με τα γλυκά και στο άλλο το σφυροδρέπανο;
Σιγά που σου έπεσε ο κώλος να τις αποκλείσεις.
Στην αρχή διάβασα "Στη γιορτή του Μακρόν", γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο αυτό διάβασε αυτόματα ο καταπληκτικός μου εγκέφαλος. Μετά κατάλαβα ότι λέει μακαρόν και προσπαθούσα να καταλάβω αν μιλάει για κάποια φιέστα, πως λέμε "γιορτή της μπύρας". Ειλικρινά το διάβασα τόσες φορές μέχρι να καταλάβω ότι λέει "στη γιορτή του βουλευτή".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 08 Δεκ 2022, 20:28

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:09
Στην αρχή διάβασα "Στη γιορτή του Μακρόν", γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο αυτό διάβασε αυτόματα ο καταπληκτικός μου εγκέφαλος. Μετά κατάλαβα ότι λέει μακαρόν και προσπαθούσα να καταλάβω αν μιλάει για κάποια φιέστα, πως λέμε "γιορτή της μπύρας". Ειλικρινά το διάβασα τόσες φορές μέχρι να καταλάβω ότι λέει "στη γιορτή του βουλευτή".
Το πρώτο πράγμα που κατάλαβα διαβάζοντας το άρθρο, ήταν ότι κέρασε μακαρόν με σφυροδρέπανο στη γιορτή του. Προσπάθησα να καταλάβω γιατί είναι καραμπαμπισμός από πλευράς του συντάκτη, συνέβαλλε ο νάνος σε αυτό και τον ευχαριστώ, αλλά εγώ, βοηθούσης και της φωτογραφίας, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω οποιοδήποτε άλλο σενάριο.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2022, 20:31

Εγώ δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω το άρθρο. Τον τίτλο διάβασα μόνο, ο θεός να τον κάνει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Δεκ 2022, 20:31

ένα δίκιο το έχει πάντως. Εδώ είδαμε την φωτογραφία οπότε δεν μπήκαμε σε σενάρια. Αν είχε γραφτεί με κόμμα μετά το γιορτή του, θα ήταν πολύ πιο ξεκάθαρο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Δεκ 2022, 20:32

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:31
Εγώ δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω το άρθρο. Τον τίτλο διάβασα μόνο, ο θεός να τον κάνει.
Τώρα που το λες νομίζω ότι είναι πολύ συχνή πρακτική η χρήση διφορούμενων τίτλων στα μέσα ενημέρωσης. Και του εξωτερικού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2022, 20:45

ST48410 έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:32
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:31
Εγώ δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω το άρθρο. Τον τίτλο διάβασα μόνο, ο θεός να τον κάνει.
Τώρα που το λες νομίζω ότι είναι πολύ συχνή πρακτική η χρήση διφορούμενων τίτλων στα μέσα ενημέρωσης. Και του εξωτερικού.
Δεν είναι διφορούμενοι από την φύση τους, είναι κακή σύνταξη. Η κακή σύνταξη πάντα σε προβληματίζει ως προς το περιεχόμενο ενός κειμένου γιατί η σύνταξη είναι όλη η δομή της γλώσσας. Μπορεί να αναγνωρίζεις το 100% των λέξεων μιας πρότασης, αλλά αν η σύνταξη είναι λανθασμένη, κακή ή διαφορετική, δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέει το κείμενο. Αυτή είναι η κύρια αιτία που δεν μπορεί οποιοσδήποτε Έλληνας να διαβάσει αρχαία ελληνικά. Η ορθογραφία είναι ίδια, το λεξιλόγιο σχεδόν ίδιο, η γραμματική κάπως διαφορετική, αλλά αυτό που κάνει τα κείμενα ακατάληπτα είναι η τελείως διαφορετική (εξωγήινη) σύνταξη.

Οι δημοσιογράφοι συντάσσουν με αυτόν τον τρόπο γιατί έχουν κακούς δασκάλους και πλέον τα στάνταρ για την αρθρογραφία είναι εξαιρετικά χαμηλά. Σε άλλες εποχές οι δημοσιογράφοι ήταν κυριολεκτικά άνθρωποι των γραμμάτων. Σήμερα είναι ο κατιμάς της εκπαίδευσης.

Επειδή, δε, έχουν πέσει και τα στάνταρ της αρχισυνταξίας, κανείς δεν τους διορθώνει και οι νεότεροι, ακόμη κι αν αρχικά συντάσσουν σαν κανονικοί ομιλητές, γρήγορα συμμορφώνονται με αυτό το κακό πρότυπο, προφανώς γιατί είναι τόσο παγκόσμιο που σκέφτονται ότι "έτσι λειτουργεί η δημοσιογραφική σύνταξη". Ισχύει και για τον τρόπο που προφέρουν τις ειδήσεις στα κανάλια· τελείως αφύσικα.

Συνήθως είναι απλώς κακή σύνταξη, ειδικά στους τίτλους, σαν να έχουν γραφτεί από ρομπότ ή μη φυσικό ομιλητή της γλώσσας. Αλλά μερικές φορές είναι τόσο κακή η σύνταξη που όντως σου παίρνει ώρα να καταλάβεις τι θέλουν να πουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18344
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Δεκ 2022, 06:43



Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 10 Δεκ 2022, 12:42

Εικόνα
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Δεκ 2022, 12:55

vatraxos έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:28
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:09
Στην αρχή διάβασα "Στη γιορτή του Μακρόν", γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο αυτό διάβασε αυτόματα ο καταπληκτικός μου εγκέφαλος. Μετά κατάλαβα ότι λέει μακαρόν και προσπαθούσα να καταλάβω αν μιλάει για κάποια φιέστα, πως λέμε "γιορτή της μπύρας". Ειλικρινά το διάβασα τόσες φορές μέχρι να καταλάβω ότι λέει "στη γιορτή του βουλευτή".
Το πρώτο πράγμα που κατάλαβα διαβάζοντας το άρθρο, ήταν ότι κέρασε μακαρόν με σφυροδρέπανο στη γιορτή του. Προσπάθησα να καταλάβω γιατί είναι καραμπαμπισμός από πλευράς του συντάκτη, συνέβαλλε ο νάνος σε αυτό και τον ευχαριστώ, αλλά εγώ, βοηθούσης και της φωτογραφίας, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω οποιοδήποτε άλλο σενάριο.
προσωπικά απλώς στενοχωριέμαι που κέρασε μακαρόν και όχι εργολάβους, θα ήταν δεξιοί εργολάβοι με αριστερές πέτσες


από την άλλη ίσως αυτούς τους είχε ήδη αγοράσει ο Παπαδημούλης
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Δεκ 2022, 14:18

Yochanan έγραψε:
10 Δεκ 2022, 12:55
vatraxos έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:28
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 20:09
Στην αρχή διάβασα "Στη γιορτή του Μακρόν", γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο αυτό διάβασε αυτόματα ο καταπληκτικός μου εγκέφαλος. Μετά κατάλαβα ότι λέει μακαρόν και προσπαθούσα να καταλάβω αν μιλάει για κάποια φιέστα, πως λέμε "γιορτή της μπύρας". Ειλικρινά το διάβασα τόσες φορές μέχρι να καταλάβω ότι λέει "στη γιορτή του βουλευτή".
Το πρώτο πράγμα που κατάλαβα διαβάζοντας το άρθρο, ήταν ότι κέρασε μακαρόν με σφυροδρέπανο στη γιορτή του. Προσπάθησα να καταλάβω γιατί είναι καραμπαμπισμός από πλευράς του συντάκτη, συνέβαλλε ο νάνος σε αυτό και τον ευχαριστώ, αλλά εγώ, βοηθούσης και της φωτογραφίας, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω οποιοδήποτε άλλο σενάριο.
προσωπικά απλώς στενοχωριέμαι που κέρασε μακαρόν και όχι εργολάβους, θα ήταν δεξιοί εργολάβοι με αριστερές πέτσες


από την άλλη ίσως αυτούς τους είχε ήδη αγοράσει ο Παπαδημούλης
Ατμλκ! Ευτυχώς που δεν τρώω να μου βγουν απ' την μύτη. :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Μία-μία διαλεγμένες οι λέξεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Δεκ 2022, 20:00

:P
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών