Σας λέει τίποτα το σύγχρονο lifestyle για εύπορους;

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32734
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σας λέει τίποτα το σύγχρονο lifestyle για εύπορους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Δεκ 2019, 11:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Δεκ 2019, 09:34
Ειλικρινά, πιστεύετε ότι ανακαλύψατε τον τρόπο να αποφύγετε αυτήν την νοοτροπία και ότι αν ψωνίσετε φτηνά ρούχα για τα παιδιά ή τους ρίξετε φάπες θα στρώσουν; :lol:
ναι.

ο φαπες ειναι μια υπερβολη, δε δερνουμε.

αλλα σιγουρα υπαρχουν τροποι να μην ειναι το παιδι σου ψωνιο, ειτε με τα ρουχα που φοραει ειτε με οτι αλλο τυχαινει να υπερεχει απεναντι στους συνομηλικους του.

ο καλυτερος τροπος να το πετυχεις αυτο, ειναι καταρχην να μην εισαι ο ιδιος ψωνιο, και αυτο να φαινεται.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Σας λέει τίποτα το σύγχρονο lifestyle για εύπορους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 28 Δεκ 2019, 11:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:58
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:38


Εγώ μάλλον ήμουν τυχερή και δεν είχα τέτοια προβλήματα. Και η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα από το πλήθος των νεαρών. Από την όποια όμως εμπειρία έχω από τα παιδιά των γνωστών μου, αυτό που ξέρω είναι ότι συνήθως το πρόβλημα ξεκινά από τις ανάγκες/νοοτροπία των γονιών και όχι των παιδιών και δεν "σκάει" ξαφνικά στην εφηβεία.

Στην εφηβεία, κατά τη γνώμη μου, πρωτεύοντα ρόλο παίζει η παρέα και το κατά πόσον επηρεάζεται το παιδί από το στυλ και τα πρότυπα της παρέας. Είναι η πρώτη του "αγέλη" εκτός οικογενειακού περιβάλλοντος.
Οπότε, αφού οι γνωστοί σου είναι έτσι, δεν είχαν πρόβλημα με αυτή τη συμπεριφορά για να μου έλεγες πως το αντιμετώπισαν.

Τα δικά μου δεν ειχαν μέχρι τώρα θέμα. Ότι τους έπαιρνα, το φορούσαν. Καμία φορά ίσως ήθελαν κάποιον ήρωα ή προτιμούσαν κάποιο άλλο χρώμα.
Την εφηβεία φοβάμαι. Κ τις παρέες.
Ότι δε μπορώ να ελέγξω, με φοβίζει.
Βλέποντας κ κάνοντας.
Μα και το συγκεκριμένο βίντεο, εφηβάκια δείχνει και όχι πιτσιρίκια. Τα πιτσιρίκια ελέγχονται, σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον. Ήδη έχουν παίξει θέματα, αναφορικά με κινητά, φέισμπουκ κλπ και είναι σαφές ότι μετράει πολύ και η αντιμετώπιση/οπτική των γονέων σε τέτοια θέματα.

Αναφορικά με τους γνωστούς, θα σου πω ότι έπεσα και σε φάσεις που οι γονείς είχαν βρεθεί σε κανονικό αδιέξοδο και ότι όντως σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει τοίχος, που δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί με "διάλογο" τη συγκεκριμένη στιγμή και ότι τα αγόρια είναι πολύ πιο επιρρεπή σε ακρότητες απ' ό,τι τα κορίτσια. Το σίγουρο είναι ότι συνήθως υπάρχει συμβατότητα στα τούβλα που έκτισαν αυτόν τον τοίχο. :wink
Ε μα γιαυτο κ ανησυχώ τώρα που η μεγάλη μπαίνει σιγά σιγά στην εφηβεία...
Της ψωνίζω κ ενώ δεν τις αρέσουν, για να μη με στενοχωρήσει, λέει ταντιθετο κ απλώς κάθονται τα ρούχα αφορετα... Μαζί ψωνίζουμε, απλώς καμιά φορά θα δω κάτι κ της το παίρνω. Όλο κάτι μαύρα θέλει τώρα... (Ω ναι, πολύ μαύρα φοράω κ γω τελευταία, αλλά γω είμαι 40 ρε γμτ...) Πανε κ οι μονόκεροι... Κ τα αστεράκια... Κ τα στρας κ οι πούλιες... :c040: Μεγαλώνει... Ωφού...

Δεν έχω θέμα με το γούστο μας να είναι διαφορετικό, ας φοράνε ότι τα κάνει χαρούμενα, απλώς δε θέλω να μπουν στο τρυπάκι των τιμών κ της μάρκας. Είναι εξάρτηση. Σαν να βάζουν τρικλοποδιά στον εαυτό τους.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Σας λέει τίποτα το σύγχρονο lifestyle για εύπορους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 28 Δεκ 2019, 15:59

Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:38
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 09:43
Με ενδιαφέρει όμως το πώς θα το αντιμετωπιζες εσύ, γιατί εγώ φαπες μπορεί να μην έδινα, αλλά θα θόλωνα κ δεν θα ήξερα πως θα ήταν καλύτερα να το αντιμετωπίσω. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό άλλωστε.
Εγώ μάλλον ήμουν τυχερή και δεν είχα τέτοια προβλήματα. Και η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα από το πλήθος των νεαρών. Από την όποια όμως εμπειρία έχω από τα παιδιά των γνωστών μου, αυτό που ξέρω είναι ότι συνήθως το πρόβλημα ξεκινά από τις ανάγκες/νοοτροπία των γονιών και όχι των παιδιών και δεν "σκάει" ξαφνικά στην εφηβεία.

Στην εφηβεία, κατά τη γνώμη μου, πρωτεύοντα ρόλο παίζει η παρέα και το κατά πόσον επηρεάζεται το παιδί από το στυλ και τα πρότυπα της παρέας. Είναι η πρώτη του "αγέλη" εκτός οικογενειακού περιβάλλοντος.
Οπότε, αφού οι γνωστοί σου είναι έτσι, δεν είχαν πρόβλημα με αυτή τη συμπεριφορά για να μου έλεγες πως το αντιμετώπισαν.

Τα δικά μου δεν ειχαν μέχρι τώρα θέμα. Ότι τους έπαιρνα, το φορούσαν. Καμία φορά ίσως ήθελαν κάποιον ήρωα ή προτιμούσαν κάποιο άλλο χρώμα.
Την εφηβεία φοβάμαι. Κ τις παρέες.
Ότι δε μπορώ να ελέγξω, με φοβίζει.
Βλέποντας κ κάνοντας.
Αυτή η νοοτροπία φέρνει τα ακριβώς αντίθετα. Οι έφηβοι επαναστατούν στην καταπίεση.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Σας λέει τίποτα το σύγχρονο lifestyle για εύπορους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 28 Δεκ 2019, 16:05

Bipsco έγραψε:
28 Δεκ 2019, 15:59
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:38


Εγώ μάλλον ήμουν τυχερή και δεν είχα τέτοια προβλήματα. Και η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα από το πλήθος των νεαρών. Από την όποια όμως εμπειρία έχω από τα παιδιά των γνωστών μου, αυτό που ξέρω είναι ότι συνήθως το πρόβλημα ξεκινά από τις ανάγκες/νοοτροπία των γονιών και όχι των παιδιών και δεν "σκάει" ξαφνικά στην εφηβεία.

Στην εφηβεία, κατά τη γνώμη μου, πρωτεύοντα ρόλο παίζει η παρέα και το κατά πόσον επηρεάζεται το παιδί από το στυλ και τα πρότυπα της παρέας. Είναι η πρώτη του "αγέλη" εκτός οικογενειακού περιβάλλοντος.
Οπότε, αφού οι γνωστοί σου είναι έτσι, δεν είχαν πρόβλημα με αυτή τη συμπεριφορά για να μου έλεγες πως το αντιμετώπισαν.

Τα δικά μου δεν ειχαν μέχρι τώρα θέμα. Ότι τους έπαιρνα, το φορούσαν. Καμία φορά ίσως ήθελαν κάποιον ήρωα ή προτιμούσαν κάποιο άλλο χρώμα.
Την εφηβεία φοβάμαι. Κ τις παρέες.
Ότι δε μπορώ να ελέγξω, με φοβίζει.
Βλέποντας κ κάνοντας.
Αυτή η νοοτροπία φέρνει τα ακριβώς αντίθετα. Οι έφηβοι επαναστατούν στην καταπίεση.
Ποια νοοτροπία;

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Σας λέει τίποτα το σύγχρονο lifestyle για εύπορους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 28 Δεκ 2019, 16:07

Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 16:05
Bipsco έγραψε:
28 Δεκ 2019, 15:59
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 10:43


Οπότε, αφού οι γνωστοί σου είναι έτσι, δεν είχαν πρόβλημα με αυτή τη συμπεριφορά για να μου έλεγες πως το αντιμετώπισαν.

Τα δικά μου δεν ειχαν μέχρι τώρα θέμα. Ότι τους έπαιρνα, το φορούσαν. Καμία φορά ίσως ήθελαν κάποιον ήρωα ή προτιμούσαν κάποιο άλλο χρώμα.
Την εφηβεία φοβάμαι. Κ τις παρέες.
Ότι δε μπορώ να ελέγξω, με φοβίζει.
Βλέποντας κ κάνοντας.
Αυτή η νοοτροπία φέρνει τα ακριβώς αντίθετα. Οι έφηβοι επαναστατούν στην καταπίεση.
Ποια νοοτροπία;
Control freak.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Σας λέει τίποτα το σύγχρονο lifestyle για εύπορους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 28 Δεκ 2019, 16:10

Bipsco έγραψε:
28 Δεκ 2019, 16:07
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 16:05
Bipsco έγραψε:
28 Δεκ 2019, 15:59

Αυτή η νοοτροπία φέρνει τα ακριβώς αντίθετα. Οι έφηβοι επαναστατούν στην καταπίεση.
Ποια νοοτροπία;
Control freak.
Είπα ότι με φοβίζουν όσα δε μπορώ να ελεγξω, δεν είπα ότι ελέγχω τα πάντα για να μη φοβάμαι.
Γενικότερα δεν είμαι της πίεσης.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών