Beauty tips

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 03 Μαρ 2019, 10:59

Εφάρμοσα τα περισσότερα beauty tips, με εξαίρεση το να κοιμάμαι καλύτερα και να πίνω λιγότερο που μου είναι αδύνατον λόγο ιδιοσυγκρασίας.
Μετά από ένα αρχικό φραπάρισμα, σαν να τσάτισα το γήρας και αυτό επέστρεψε εξοργισμένο να με γλεντήσει χωρίς λύπηση.
Θα πρέπει να το πάρω απόφαση πως δεν μπορώ να στηρίζομαι στην γοητεία μου πλέον για να έχω μια καλή ζωή. Ίσως προσπαθήσω να βγάλω λεφτά ή κάτι τέτοιο :smt017

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 04 Μαρ 2019, 20:59

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
03 Μαρ 2019, 10:59
Εφάρμοσα τα περισσότερα beauty tips, με εξαίρεση το να κοιμάμαι καλύτερα και να πίνω λιγότερο που μου είναι αδύνατον λόγο ιδιοσυγκρασίας.
Μετά από ένα αρχικό φραπάρισμα, σαν να τσάτισα το γήρας και αυτό επέστρεψε εξοργισμένο να με γλεντήσει χωρίς λύπηση.
Θα πρέπει να το πάρω απόφαση πως δεν μπορώ να στηρίζομαι στην γοητεία μου πλέον για να έχω μια καλή ζωή. Ίσως προσπαθήσω να βγάλω λεφτά ή κάτι τέτοιο :smt017
το ζήτημα είναι να νιωθεις ξεκούραστος από τις ώρες του ύπνου.αν σου αρκούν 6 με 7 ώρες είσαι μια χαρά.
εγώ σήμερα κοιμήθηκα 10ωρο αλλά νιώθω σαν μοσχάρι.(επειδή πονάω κοιμήθηκα τόσες ώρες)
ένα άλλο που παίζει σημασια είναι η ψυχολογία. και το ξέρεις καλά πως όταν νιώθουμε ''κουλ'' φαίνεται και στο πρόσωπό μας .εσύ πιέζεσαι κι έτσι το εμποδίζεις να φανεί.
α!και μη φοράς κρέμες παππουδίστικες. καταστρέφεις την επιδερμίδα σου. την μαθαίνεις σε ανάγκες/φροντίδες που δεν χρειάζεται ακόμη.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 04 Μαρ 2019, 21:39

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
04 Μαρ 2019, 20:59

το ζήτημα είναι να νιωθεις ξεκούραστος από τις ώρες του ύπνου.αν σου αρκούν 6 με 7 ώρες είσαι μια χαρά.
εγώ σήμερα κοιμήθηκα 10ωρο αλλά νιώθω σαν μοσχάρι.(επειδή πονάω κοιμήθηκα τόσες ώρες)
ένα άλλο που παίζει σημασια είναι η ψυχολογία. και το ξέρεις καλά πως όταν νιώθουμε ''κουλ'' φαίνεται και στο πρόσωπό μας .εσύ πιέζεσαι κι έτσι το εμποδίζεις να φανεί.
α!και μη φοράς κρέμες παππουδίστικες. καταστρέφεις την επιδερμίδα σου. την μαθαίνεις σε ανάγκες/φροντίδες που δεν χρειάζεται ακόμη.
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι το 10ωρο ύπνου. Πως το κάνεις ρε φίλε; Πρέπει να είσαι εντελώς ζεν.
Το έχω όνειρο να κοιμηθώ μια φορά ενα 8ωρο να δω πως είναι. Δεν είναι πως δυσκολεύομαι να με πάρει ο ύπνος, απλά ανυπομονώ να ξυπνήσω ακόμα και χωρίς λόγο :-?
Για κρέμα θα πειραματιστώ και άλλο.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 05 Μαρ 2019, 00:27

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
04 Μαρ 2019, 21:39
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
04 Μαρ 2019, 20:59

το ζήτημα είναι να νιωθεις ξεκούραστος από τις ώρες του ύπνου.αν σου αρκούν 6 με 7 ώρες είσαι μια χαρά.
εγώ σήμερα κοιμήθηκα 10ωρο αλλά νιώθω σαν μοσχάρι.(επειδή πονάω κοιμήθηκα τόσες ώρες)
ένα άλλο που παίζει σημασια είναι η ψυχολογία. και το ξέρεις καλά πως όταν νιώθουμε ''κουλ'' φαίνεται και στο πρόσωπό μας .εσύ πιέζεσαι κι έτσι το εμποδίζεις να φανεί.
α!και μη φοράς κρέμες παππουδίστικες. καταστρέφεις την επιδερμίδα σου. την μαθαίνεις σε ανάγκες/φροντίδες που δεν χρειάζεται ακόμη.
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι το 10ωρο ύπνου. Πως το κάνεις ρε φίλε; Πρέπει να είσαι εντελώς ζεν.
Το έχω όνειρο να κοιμηθώ μια φορά ενα 8ωρο να δω πως είναι. Δεν είναι πως δυσκολεύομαι να με πάρει ο ύπνος, απλά ανυπομονώ να ξυπνήσω ακόμα και χωρίς λόγο :-?
Για κρέμα θα πειραματιστώ και άλλο.
δεν είναι κι ότι καλύτερο το 10ωρο όταν μετά θες 3 καφεδες σερι για να ξυπνήσεις.
δε λέω επιδερμίδα φράπα(και χωρίς κρέμες/βαριέμαι το τελευταίο διάστημα) αλλά τα μάτια μου ήταν πρησμένα. εντάξει μετά ξεπρήστηκαν αλλά σωματικά ήμουν ράκος.έφτασε μεσημέρι για να ανακάμψω.
και νερό να πίνεις.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 05 Μαρ 2019, 00:38

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 00:27

δεν είναι κι ότι καλύτερο το 10ωρο όταν μετά θες 3 καφεδες σερι για να ξυπνήσεις.
δε λέω επιδερμίδα φράπα(και χωρίς κρέμες/βαριέμαι το τελευταίο διάστημα) αλλά τα μάτια μου ήταν πρησμένα. εντάξει μετά ξεπρήστηκαν αλλά σωματικά ήμουν ράκος.έφτασε μεσημέρι για να ανακάμψω.
και νερό να πίνεις.
Μα την Παναγία αυτή την στιγμή σε ζήλεψα. Θέλω να το ζήσω αυτό το πράγμα μια φορά, έτσι για την εμπειρία.
Μέχρι 6ωρο έχω πιάσει τα τελευταία δέκα χρόνια και ένιωσα ευτυχία. Το μεσημέρι μου αρέσει ο ύπνος, αλλά από τότε που μετακόμισε δίπλα μου ένα υστερικό ζευγάρι, με ηλίθιο παιδί+ ηλίθιο σκυλί δίπλα μου, τον έχω ξεχάσει. Σκοτώνονται ομαδικώς.
Πάντως δεν σέρνομαι ιδιαίτερα, μάλλον είναι η κατασκευη μου έτσι.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 05 Μαρ 2019, 00:54

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 00:38
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 00:27

δεν είναι κι ότι καλύτερο το 10ωρο όταν μετά θες 3 καφεδες σερι για να ξυπνήσεις.
δε λέω επιδερμίδα φράπα(και χωρίς κρέμες/βαριέμαι το τελευταίο διάστημα) αλλά τα μάτια μου ήταν πρησμένα. εντάξει μετά ξεπρήστηκαν αλλά σωματικά ήμουν ράκος.έφτασε μεσημέρι για να ανακάμψω.
και νερό να πίνεις.
Μα την Παναγία αυτή την στιγμή σε ζήλεψα. Θέλω να το ζήσω αυτό το πράγμα μια φορά, έτσι για την εμπειρία.
Μέχρι 6ωρο έχω πιάσει τα τελευταία δέκα χρόνια και ένιωσα ευτυχία. Το μεσημέρι μου αρέσει ο ύπνος, αλλά από τότε που μετακόμισε δίπλα μου ένα υστερικό ζευγάρι, με ηλίθιο παιδί+ ηλίθιο σκυλί δίπλα μου, τον έχω ξεχάσει. Σκοτώνονται ομαδικώς.
Πάντως δεν σέρνομαι ιδιαίτερα, μάλλον είναι η κατασκευη μου έτσι.
Αν δεν έχεις διακεκομμένο ύπνο αρκούν τόσες ώρες.τις περισσότερες φορές που κοιμάμαι τόσο έχω διακεκομμένο ύπνο.(θα ξυπνήσω στο ενδιάμεσο)
Λίγες φορές το πήρα σερί -καλή ώρα χθες.
Κάτσε μια Κυριακή και πάρτο σερί.Θα το ευχαριστηθείς.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15451
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 05 Μαρ 2019, 01:21

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 00:38

Μα την Παναγία αυτή την στιγμή σε ζήλεψα. Θέλω να το ζήσω αυτό το πράγμα μια φορά, έτσι για την εμπειρία.
Μέχρι 6ωρο έχω πιάσει τα τελευταία δέκα χρόνια και ένιωσα ευτυχία. Το μεσημέρι μου αρέσει ο ύπνος, αλλά από τότε που μετακόμισε δίπλα μου ένα υστερικό ζευγάρι, με ηλίθιο παιδί+ ηλίθιο σκυλί δίπλα μου, τον έχω ξεχάσει. Σκοτώνονται ομαδικώς.
Πάντως δεν σέρνομαι ιδιαίτερα, μάλλον είναι η κατασκευη μου έτσι.
Για να χαίρεσαι και τον μεσημεριανό σου ύπνο, ωτοασπίδες (αυτές με τα σφουγγαράκια), σώζουν! :g030:
Και μη σε απασχολεί τόσο η ποσότητα, αλλά η ποιότητα του ύπνου. Άμα ξυπνάς ξεκούραστος, είναι ok.
Άλλωστε κι ο Αινστάιν, κοιμόταν μόνο 4 ώρες το 24ωρο, δεν του χρειαζόταν περισσότερος ύπνος. :wink
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Μαρ 2019, 01:31

Γιατί να του χρειαστεί, κασμά θα δούλευε το πρωί; σιγά..
the end

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 05 Μαρ 2019, 01:36

:-)
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 05 Μαρ 2019, 08:09

aLiCat έγραψε:
05 Μαρ 2019, 01:21

Για να χαίρεσαι και τον μεσημεριανό σου ύπνο, ωτοασπίδες (αυτές με τα σφουγγαράκια), σώζουν! :g030:
Και μη σε απασχολεί τόσο η ποσότητα, αλλά η ποιότητα του ύπνου. Άμα ξυπνάς ξεκούραστος, είναι ok.
Άλλωστε κι ο Αινστάιν, κοιμόταν μόνο 4 ώρες το 24ωρο, δεν του χρειαζόταν περισσότερος ύπνος. :wink
Ωτοασπίδες πάντα, χωρίς δεν παίζει ούτε 5 λεπτο να κοιμηθώ.
Ατυχής η παρομοίωση με τον Αινστάιν πάντως. Αυτός ήταν κακάσχημος ρε συ. Τον Κωνσταντάρα που έβαζε μπριζόλες στην μούρη του έχω πρότυπο, ο άλλος δεν πα να είχε και 1500 Iq, δεν με νοιάζει καθόλου.
Δεν είπα πως σέρνομαι από την αυπνία, μια χαρά είμαι. Ρυτίδες κάνω, αυτό είναι το πρόβλημα :D
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 00:54


Αν δεν έχεις διακεκομμένο ύπνο αρκούν τόσες ώρες.τις περισσότερες φορές που κοιμάμαι τόσο έχω διακεκομμένο ύπνο.(θα ξυπνήσω στο ενδιάμεσο)
Πάντα συνεχόμενος είναι. Μόλις ξυπνήσω για οποιοδήποτε λόγο, λέω δεν γαμιέται, φτιάχνω ενα earl gray και ακούω μουσική. Έτσι και αλλιώς δεν παίζει να ξανακοιμηθώ.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15451
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 05 Μαρ 2019, 11:09

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 08:09
aLiCat έγραψε:
05 Μαρ 2019, 01:21

Για να χαίρεσαι και τον μεσημεριανό σου ύπνο, ωτοασπίδες (αυτές με τα σφουγγαράκια), σώζουν! :g030:
Και μη σε απασχολεί τόσο η ποσότητα, αλλά η ποιότητα του ύπνου. Άμα ξυπνάς ξεκούραστος, είναι ok.
Άλλωστε κι ο Αινστάιν, κοιμόταν μόνο 4 ώρες το 24ωρο, δεν του χρειαζόταν περισσότερος ύπνος. :wink
Ωτοασπίδες πάντα, χωρίς δεν παίζει ούτε 5 λεπτο να κοιμηθώ.
Ατυχής η παρομοίωση με τον Αινστάιν πάντως. Αυτός ήταν κακάσχημος ρε συ. Τον Κωνσταντάρα που έβαζε μπριζόλες στην μούρη του έχω πρότυπο, ο άλλος δεν πα να είχε και 1500 Iq, δεν με νοιάζει καθόλου.
Δεν είπα πως σέρνομαι από την αυπνία, μια χαρά είμαι. Ρυτίδες κάνω, αυτό είναι το πρόβλημα :D
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 00:54


Αν δεν έχεις διακεκομμένο ύπνο αρκούν τόσες ώρες.τις περισσότερες φορές που κοιμάμαι τόσο έχω διακεκομμένο ύπνο.(θα ξυπνήσω στο ενδιάμεσο)
Πάντα συνεχόμενος είναι. Μόλις ξυπνήσω για οποιοδήποτε λόγο, λέω δεν γαμιέται, φτιάχνω ενα earl gray και ακούω μουσική. Έτσι και αλλιώς δεν παίζει να ξανακοιμηθώ.
Για να μη κάνεις ρυτίδες να κοιμάσαι σε ύπτια θέση, κι όχι μπρούμυτα ή πλάγια (αν μπορείς βέβαια).
Το Earl Gray, σταθερή αξία.Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 05 Μαρ 2019, 19:08

aLiCat έγραψε:
05 Μαρ 2019, 11:09


Για να μη κάνεις ρυτίδες να κοιμάσαι σε ύπτια θέση, κι όχι μπρούμυτα ή πλάγια (αν μπορείς βέβαια).
Το Earl Gray, σταθερή αξία.Εικόνα
Αδύνατον αυτό. Μπρούμυτα και με το μαξιλάρι πάνω από το κεφάλι.
Ντάξει τώρα που με βλέπω καλύτερα, δεν είμαι και τόσο χούφταλο. Μάλλον άρχισα να συνειδητοποιώ πως έκλεισα τα 18,απλά δεν το χα συνειδητοποιήσει ως τώρα :wink

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Μαρ 2019, 16:00

Πήρα φθηνό πράσινο σαπούνι αντί για αφρόλουτρο (πόσα είδη αλήθεια ακόμη και στο φαρμακείο τα πιο φιλικά προς το δέρμα υποτίθεται) και παρατήρησα ότι αφήνει απαλό το δέρμα, δεν ερεθίζει το δέρμα και δεν βρωμίζεις ξανά σε μικρό χρονικό διάστημα.
Τώρα θα ψάξω κάτι πιο αγνό, ίσως έχουν και στην περιοχή μου που το χρησιμοποιούσαν ανέκαθεν.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Μαρ 2019, 16:02

Ξηραίνει το δέρμα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Beauty tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Μαρ 2019, 16:08

Δεν είδα κάτι τέτοιο. Αν είχα τον χρόνο και την διάθεση θα έφτιαχνα μόνη μου κρέμες και διάφορα καλλυντικά με υλικά από το φαρμακείο. Τα περισσότερα του εμπορίου είναι απάτη και βλαπτικά για το δέρμα ή την υγεία γενικότερα πιστεύω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών