Life coaching χωρίς αναισθητικό

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22939
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Μαρ 2019, 14:45

Ναι. Οπως Θυμάμαι παλιά κάποιον χρήστη(Όχι από τους παλιούς γνωστούς) να λέει σε γνωστο εκλεκτο χρηστη στο θέμα αυτοκινήτων "άσε ρε που θα μου πεις, έλα να σου μάθω μπαλίτσα, αφου εχω μαθητευσει διπλα στον Τακη τον καρμπιρατερα".
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 01 Μαρ 2019, 14:51

Daje έγραψε:
01 Μαρ 2019, 13:37
Eνας sex coach, για παραδειγμα, σου λεει:
Step 1: Κανε 10 ελξεις με το πεος σου
Step 2: Επανελαβε την ιδια ασκηση σκεπτομενος πως πισω σου ειναι ο Souvlatzis
Steo 3, Step 4 κ.ο.κ.

Κανεις συνεχως level up μεχρι να εισαι ετοιμος να τον χωσεις (ή να στον χωσουν, αναλογως τις προτιμησεις)
Στο τελος της συνεδριας γινεσαι turbo.
Υπάρχει κάτι παρεμφερές (αλλά λιγότερο εξπλίσιτ) από τη συγγραφέα του βιβλίου ερότικ ιντέλιτζενς
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Μαρ 2019, 17:14

mec έγραψε:
01 Μαρ 2019, 14:22

Κανονικά δεν ξεκινάω για να προκαλέσω κάποιον αν δεν το έχει κάνει πρώτος άμεσα ή έμμεσα, αλλά όταν φτάσει το θέμα στην αψιμαχία, εκεί ο καθένας έχει το στυλ του. Ξέρω πολύ καλά γιατί διάλεξα αυτό το στυλ, αλλά δεν έχω διάθεση να το αναλύσω.
ενας κακεντρεχης θα σκεφτοταν οτι το να πυροβολει κανεις τον εαυτο του στο ποδι (χρησιμοποιωντας σε μια αψιμαχια επιχειρημα που εξευτελιζει αυτον που το ξεστομιζει αντι για τον αντιπαλο) δεν δικαιολογειται.

για να ειμαστε λοιπον μεσα στο θεμα, μια καλη συμβουλη ζωης, ειναι αμα ντουφεκισετε το ποδαρι σας μεσα στη μαχη, να πειτε στους γυρω "δεν τρεχει μια, επιτηδες τοκανα, ετσι πολεμαω εγω, αυτα ειναι κολπα αλλιωτικα που κανουν στις ινδιες,και δεν εχω διαθεση να το αναλυσω" μπορει και να σας πιστεψουν. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Μαρ 2019, 17:46

mec έγραψε:
01 Μαρ 2019, 14:22

Κανονικά δεν ξεκινάω για να προκαλέσω κάποιον αν δεν το έχει κάνει πρώτος άμεσα ή έμμεσα, αλλά όταν φτάσει το θέμα στην αψιμαχία, εκεί ο καθένας έχει το στυλ του. Ξέρω πολύ καλά γιατί διάλεξα αυτό το στυλ, αλλά δεν έχω διάθεση να το αναλύσω.
Δεν ειναι οτι δεν εχεις διάθεση, επιχειρήματα δεν εχεις. Η ερώτηση ειναι απλή. Τι σπούδασες και σου έδωσε τα εχέγγυα για το συγκεκριμενο επάγγελμα !; Ρωτήσαμε δεκαπέντε άτομα και δεν απάντησες μονο άλλαζες θεμα. Πες με δικα σου λογια το πανεπιστημιο που σου έδωσε το χαρτί και ποια ειδικότητα.

Απλα και ξεκάθαρα και χωρις πολλα πολλα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22939
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Μαρ 2019, 17:49

Σες μάθαμε και το άλλο. Ότι ο λάιφ κοουτσερ δε χρειάζεται να έχει ειδικότητα σε κατι γιατι είναι μια φάση εμψυχωτή. Ταλέντο δλδ στο να εμψυχώνει και να ανακαλύπτουμε την εσωτερική μας δύναμη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Μαρ 2019, 18:06

'
Ρε κοφάλες, υπάρχει τέτοιο νήμα και δεν ειδοποιάτε ρε;
Το κέρατο σας μονοφαγάδες!

Το πήρα είδηση σήμερα και έχω ξεραθεί στο γέλιο!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22939
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Μαρ 2019, 18:09

Nandros έγραψε:
01 Μαρ 2019, 18:06
'
Ρε κοφάλες, υπάρχει τέτοιο νήμα και δεν ειδοποιάτε ρε;
Το κέρατο σας μονοφαγάδες!

Το πήρα είδηση σήμερα και έχω ξεραθεί στο γέλιο!
.
Ναι ρε έχει ψωμί. Αλλά ας επικεντρωθούμε λίγο πιο σοβαρά. Ειμαι κ εγω περίεργος να δω τις απαντήσεις στη σεσιλι παραπάνω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Μαρ 2019, 18:19

Ησουνα αροδο καπετάνιε - δεσε ντοκο να κεφαρεις
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μαρ 2019, 21:44

ST48410 έγραψε:
01 Μαρ 2019, 03:12
ΥΓ. Ο τίτλος life coach είναι προβληματικός για το ελληνικό κοινό από μόνος του.
Νομίζω δεν είναι πρόβλημα του τίτλου, απλά μας πέφτει βαρύ, δεν θέλουμε να υπάρχει τέτοιο πράγμα και ας το κάνουμε μεταξύ μας κάθε μέρα.

Ορέστης 35

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Μαρ 2019, 23:23

Θελω εναν λαιφ κοους αλλα να τον πληρωσω απο τα μελλοντικα μου εσοδα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Μαρ 2019, 02:09

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Μαρ 2019, 23:23
Θελω εναν λαιφ κοους αλλα να τον πληρωσω απο τα μελλοντικα μου εσοδα.
Όπως οι δικηγόροι στο Αμερική. Εισπράττουν και πολλά αν κερδίσουν την αγωγή, αλλιώς ... ξέρεις τί!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11643
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 02 Μαρ 2019, 08:48

Life coaching lesson της ημέρας:
Αν δεν σου αρέσει το ψωμί από τον φούρνο δεν θα αλλάξεις την συνταγή του φούρναρη.Εσύ θα αλλάξεις φούρνο.

Life coacher taliban
I want your money

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Μαρ 2019, 08:52

enaon έγραψε:
01 Μαρ 2019, 21:44
ST48410 έγραψε:
01 Μαρ 2019, 03:12
ΥΓ. Ο τίτλος life coach είναι προβληματικός για το ελληνικό κοινό από μόνος του.
Νομίζω δεν είναι πρόβλημα του τίτλου, απλά μας πέφτει βαρύ, δεν θέλουμε να υπάρχει τέτοιο πράγμα και ας το κάνουμε μεταξύ μας κάθε μέρα.
Και αυτό που λες ισχύει αλλά να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ. Όταν σου πει κάποιος ότι ασκεί life coaching αμέσως το μυαλό του Έλληνα πάει σε γκουρού πρώην πρωθυπουργών και σε άλλα περίεργα άτομα που κατά καιρούς έχει δει στα μέσα ενημέρωσης και τον προδιαθέτουν αρνητικά. Κάπου εκεί ξυπνά μέσα του και το πανάρχαιο ερώτημα "και ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι θα κάνω;" και το παιχνίδι χάνεται.

Νομίζω ότι τέτοιου είδους διαφωνίες και αντιρρήσεις είναι λογικό να υπάρχουν όταν υπάρχει διαφορετικό πλαίσιο αναφοράς. Ας πούμε στην Ελλάδα που είμαστε η χαρά του αεριτζή μία τέτοια ειδικότητα θα μάζευε άτομα αμφιλεγόμενων προσόντων. Στο εξωτερικό που τα πράγματα μπορεί να είναι πιο ρυθμισμένα και νομοθετημένα ίσως ο αριθμός των σοβαρών επαγγελματιών να είναι σημαντικά μεγαλύτερος. Έτσι άλλο πράγμα έχει στο μυαλό του o mec όταν μιλάει για αυτό και άλλες εικόνες φέρνουμε στο δικό μας εμείς.

Προσωπικά σταμάτησα να είμαι απόλυτος με πράγματα που δεν γνωρίζω ή δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος φίλος μου είπε ότι θα κάνει MBA και θα γίνει σύμβουλος επιχειρήσεων. Το θεωρούσα πολύ γενικό, κάπως αεριτζήδικο καθώς και τις γνώσεις και την εμπειρία του πολύ περιορισμένες για να τον εμπιστευτεί κάποιος για κάτι τέτοιο. Η ζωή έδειξε ότι έκανα λάθος. Αυτή τη στιγμή βγάζει δεκαπλάσια (στο εξωτερικό αλλά και πάλι δεν το λες λίγο) και είναι καλός στη δουλειά του.

Τέλος υπάρχει και μια παραδοσιακή επιφύλαξη σε σχέση με ορισμένα επαγγέλματα όπως ας πούμε του ψυχιάτρου. Βλέπεις ότι ο άλλος έχει πρόβλημα ή έχει ένα παιδί με σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες και αρνείται να πάει να πάρει την γνώμη του ειδικού μήπως και στιγματιστεί.

ΥΓ. Και εγώ θα ήθελα να ξέρω τι σπουδές ή επιμόρφωση έχει κάνει κάποιος για να γίνει life coach. Ή για να το πούμε αλλιώς. Πως θα διακρίναμε τον καλό life coach από τον μέτριο αν επρόκειτο να ζητήσουμε τέτοιες υπηρεσίες;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 02 Μαρ 2019, 09:57

ST48410 έγραψε:
02 Μαρ 2019, 08:52
...

Επέτυχες το μάτι του ταύρου, αγαπητέ! Εάν είχαμε το ταλέντο σου, δε θα γράφαμε τόσα χρόνια για την ιδρωμένη μασχάλη της νοτίου βαλκανικής, αλλά, πάλι, ότι μπορούμε κάνομε.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

mec
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
Phorum.gr user: mec

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 02 Μαρ 2019, 15:56

ST48410 έγραψε:
02 Μαρ 2019, 08:52
Και αυτό που λες ισχύει αλλά να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ. Όταν σου πει κάποιος ότι ασκεί life coaching αμέσως το μυαλό του Έλληνα πάει σε γκουρού πρώην πρωθυπουργών και σε άλλα περίεργα άτομα που κατά καιρούς έχει δει στα μέσα ενημέρωσης και τον προδιαθέτουν αρνητικά. Κάπου εκεί ξυπνά μέσα του και το πανάρχαιο ερώτημα "και ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι θα κάνω;" και το παιχνίδι χάνεται.

Νομίζω ότι τέτοιου είδους διαφωνίες και αντιρρήσεις είναι λογικό να υπάρχουν όταν υπάρχει διαφορετικό πλαίσιο αναφοράς. Ας πούμε στην Ελλάδα που είμαστε η χαρά του αεριτζή μία τέτοια ειδικότητα θα μάζευε άτομα αμφιλεγόμενων προσόντων. Στο εξωτερικό που τα πράγματα μπορεί να είναι πιο ρυθμισμένα και νομοθετημένα ίσως ο αριθμός των σοβαρών επαγγελματιών να είναι σημαντικά μεγαλύτερος. Έτσι άλλο πράγμα έχει στο μυαλό του o mec όταν μιλάει για αυτό και άλλες εικόνες φέρνουμε στο δικό μας εμείς.

Προσωπικά σταμάτησα να είμαι απόλυτος με πράγματα που δεν γνωρίζω ή δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος φίλος μου είπε ότι θα κάνει MBA και θα γίνει σύμβουλος επιχειρήσεων. Το θεωρούσα πολύ γενικό, κάπως αεριτζήδικο καθώς και τις γνώσεις και την εμπειρία του πολύ περιορισμένες για να τον εμπιστευτεί κάποιος για κάτι τέτοιο. Η ζωή έδειξε ότι έκανα λάθος. Αυτή τη στιγμή βγάζει δεκαπλάσια (στο εξωτερικό αλλά και πάλι δεν το λες λίγο) και είναι καλός στη δουλειά του.

Τέλος υπάρχει και μια παραδοσιακή επιφύλαξη σε σχέση με ορισμένα επαγγέλματα όπως ας πούμε του ψυχιάτρου. Βλέπεις ότι ο άλλος έχει πρόβλημα ή έχει ένα παιδί με σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες και αρνείται να πάει να πάρει την γνώμη του ειδικού μήπως και στιγματιστεί.
Ακριβώς όπως τα λες.
ΥΓ. Και εγώ θα ήθελα να ξέρω τι σπουδές ή επιμόρφωση έχει κάνει κάποιος για να γίνει life coach. Ή για να το πούμε αλλιώς. Πως θα διακρίναμε τον καλό life coach από τον μέτριο αν επρόκειτο να ζητήσουμε τέτοιες υπηρεσίες;
Έχω ήδη απαντήσει κάπου στον OYTIS, αλλά θα το ξαναγράψω (μιλώντας για Γαλλία): δεν χρειάζεται κανένος είδους πτυχίο για να εξασκήσεις το επάγγελμα του life coach. Είναι καλό να είσαι γραμμένος σε έναν επαγγελματικό σύλλογο life coaches γιατί αλλιώς δύσκολο να χτίσεις πελατεία και διασυνδέσεις. Οι Γάλλοι πελάτες είναι πολύ δύσκολοι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και θύματα. Για να μπεις όμως στον σύλλογο θα σε ξετινάξουν πριν σε κάνουν μέλος. Χοντρικά ένας στους δέκα καταφέρνει να μπει. Καταθέτεις ό,τι πτυχία, βεβαιώσεις, αναφορές (βιβλία, παρουσιάσεις σε μήντια, συστατικές επιστολές κλπ) νομίζεις ότι αποδεικνύουν ότι μπορείς να ανταποκριθείς στο επάγγελμα. Το επάγγελμα συνίσταται σε συμβουλές/τεχνικές σχετικές με θεματολογία προσωπικής ανάπτυξης. Τα πιο σχετικά πτυχία είναι όσα έχουν σχέση με ψυχολογία, επικοινωνιολογία, πτυχία από σχολές life coach κλπ αλλά μπορείς να καταθέσεις και άλλα πτυχία/βεβαιώσεις για ένδειξη εμπειρίας ζωής ή κύρος.

Τώρα για το πώς βρίσκουμε έναν καλό/έγκυρο life coach (Γαλλία):
-μέσω συστάσεων από άτομα του κύκλου μας που χρησιμοποιούν κι είναι ευχαριστημένα
-επικοινωνούμε με έναν επαγγελματικό σύλλογο, εκθέτοντας το πρόβλημά μας και μας στέλνει λίστα που έχουν εμπειρία για το συγκεκριμμένο πρόβλημα
-πάμε σε ένα βιβλιοπωλείο στον τομέα Προσωπική Ανάπτυξη και ρωτάμε τον εκεί υπάλληλο ποιούς θεωρεί καλούς και ποιά είναι τα βιβλία τους. Ή ψάχνουμε στο ιντερνέτ με λέξεις κλειδιά. Χοντρικά μέσα από τα βιβλία τους, τα κανάλια τους Youtube, τις σελίδες τους στα σόσιαλ μήντια και με όποιον άλλο τρόπο μπορούμε, προσπαθούμε να καταλάβουμε ποιοι είναι αξιόπιστοι και μας ταιριάζουν.
-Βάζουμε τον τίτλο της επαγγελματικής τους φίρμας (μπορεί να είναι όνομα εταιρείας ή απλά το όνομά του) στις μηχανές αναζήτησης κρατικών φορέων να δούμε την νομική τους υπόσταση (νομική μορφή, τζίρος, προσωπικό και γενικώς στατιστικά τελευταίων ετών).
Είναι κι άλλα, αλλά πήρες μια ιδέα φαντάζομαι.

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών