Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 05 Ιουν 2020, 12:57

elchav έγραψε:
05 Ιουν 2020, 12:54
perseus έγραψε:
25 Μάιος 2020, 09:37
Για αθηνα δεν ξερω ,αλλα τα γιαννενα πρεπει να ειναι η πιο ευκολη πολη για να πεζοδρομηθει αλλα δεν βλεπω προκοπη.
Ειχα καποιες ελπιδες με τον οβριο αλλα μας προεκυψε πιο χριστιανος και απο τους χριστιανους.
καλά αυτό, αλλά με τους γιαννιώτες τι θα κάνετε;
Βολτα στην λιμνη στο 12

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 05 Ιουν 2020, 13:02

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Ιουν 2020, 12:43
Gewponos90 έγραψε:
05 Ιουν 2020, 12:36


Μέχρι να δούμε λοιπόν τις εναλλακτικές μορφές μετακινησεις
:smt005:
Έπρεπε να το πω για να μην με χαρακτηρίσουν ως προκατειλημμένο :003:
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 05 Ιουν 2020, 13:14

Τα κάγκελα καλώς μπήκαν. Θα μπορούσαν βέβαια να έχουν περισσότερα ανοιγματα, αλλά σαν ιδέα δεν ήταν κακη.

Αυτό που έπρεπε να γίνει ήταν να δωθεί σαφής εντολή ότι όποιος παρκάρει σε ανοιγμα, είτε περνάει ομάδα διας, ειτε περιπολικό είτε δημοτική αστυνομία να σταματάει να γράφει πρόστιμο και να του παίρνει τις πινακίδες.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21602
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Ιουν 2020, 13:19

Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιουν 2020, 12:57
Belisarius έγραψε:
05 Ιουν 2020, 12:53
enterprise-psi έγραψε:
18 Μάιος 2020, 19:21
Σαν τον άλλον τον ουννο που γέμισε κάγκελα τον τόπο χωρίς να φροντίσει για πάρκινγκ.
Ο Ούννος έβαλε κάγκελα και δε μπορούσαν οι Κάφροι να παρκάρουν στο πεζοδρόμιο;
Ακριβως



Ο πεζόδρομος δεν πρέπει να γίνει τώρα, έπρεπε να είναι εκεί από πάντα και να είχε τουφέκια τη οποίος πρότεινε να γίνει αυτοκίνητο δρόμος.

Όσο για την κίνηση ας μην αντιμετωπίσει. Να φάτε στην μάπα την κίνηση αρκεί να μπορεί ο κόσμος να περπατάει σαν άνθρωπος, να έχει εν α μέρος στην Αθήνα που να μην θυμίζει 3ο κόσμο
στην Πανεπιστημίου φερειπείν τα πεζοδρόμια είναι αρκετά μεγάλα και δεν υπάρχει πρόβλημα σε κανένα ύψος
στην Σόλωνος από την άλλη το πεζοδρόμιο είναι ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΤΣΟ σε όλο της το ύψος, ενώ η μία από τις δυο λωρίδες είναι άχρηστη διότι διαρκώς υπάρχουν παρανόμως σταθμευμένα οχήματα
εκεί θα μπορούσε να ακυρώσει τη μία λωρίδα έτσι ώστε να φτιάξουν τα πεζοδρόμια και να γίνουν ανθρώπινα, αφήνοντας μόνο μία λωρίδα, έτσι ώστε να μην παρκάρει κάνεις και να μπορεί να κυκλοφορήσει και άτομο με αναπηρικό καροτσάκι, γιατί αυτή τη στιγμή για τους ανάπηρους ανθρώπους η Σόλωνος δεν είναι προσπελάσιμη.
αλλά οι τύποι δεν δίνουν δεκάρα για αυτά, αυτό που κοιτάνε είναι η βιτρίνα και όχι η ουσία
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Ιουν 2020, 13:40

kameron έγραψε:
18 Μάιος 2020, 20:22
Gewponos90 έγραψε:
18 Μάιος 2020, 20:16

Ερωτηση. Έχουν τα άλλα μεγάλα αστικά κέντρα τόσο ρυμοτομη σαν την δικιά μας; Όταν ρίχνει μια ψιχαλα η κλείσει ένας παράδρομος γίνεται το μακελειό που γίνεται εδώ; Δεν έχω ζήσει έξω και πραγματικά δεν ξερω
Όλες οι ευρωπαϊκές πόλεις έχουν τα θέματά τους, είναι λάθος να εξωραϊζεται διαρκώς η κατάσταση στο εξωτερικό σε σχέση με την Ελλάδα.
Και στη Β. Αμερική υπάρχουν προβλήματα κυκλοφορίας στα αστικά κέντρα, αλλά διαφορετικής φύσης.

Για το ζήτημα του πάρκιγκ, η Αθήνα χρειάζεται περισσότερα υπόγεια πάρκιγκ, όπου κατασκευάστηκαν πήγαν πολύ καλά από εμπορικής σκοπιάς. Πρέπει να μειωθούν τα αυτοκίνητα που παρκάρουν στους δρόμους, καταλαμβάνουν πολύ χώρο και συμβάλουν καταλυτικά στην άσχημη και άναρχη εικόνα της πόλης.
Όσο κατασκευάζεις πάρκινγκ και φαρδαίνεις τους δρόμους τόσο ενισχύεις την χρήση αυτοκινήτου. Τα υπόγεια πάρκινγκ πρέπει να φτιάχνονται στους περιφερειακούς σταθμούς του μετρό.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 05 Ιουν 2020, 14:43

όποιος θέλει περίπατο να πηγαίνει Τοσίτσα
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 05 Ιουν 2020, 15:55

Όπως γράφτηκε τα ίδια παράπονα λέγονταν και για τη πεζοδρόμηση της Ερμού και της ευρύτερης περιοχής του Μοναστηρακίου.
Το αποτέλεσμα ήταν κάτι περισσότερο από επιτυχημένο. Εδώ στο κείμενο που παρατέθηκε και αντιπολιτεύεται το σχέδιο αναφέρει ως πρόβλημα την αύξηση της αξίας της γης.

Όσον αφορά τις μελέτες, φαντάζομαι ότι υπάρχει πρόβλεψη και από το rethink athens που δεν προέβλεπε στένεμα των δρόμων αλλά καθολική πεζοδρόμηση.

Απο κει και πέρα. Κάποιοι θα παίξουν και θα χάσουν. Αν κλείσει το κατάστημα ρούχων και ανοίξει καφετέρια δε θα λυπηθεί κανένας πέραν του άμεσα ενδιαφερόμενου και δε μπορεί να αποτελέσει αποτρεπτικό παράγοντα. Ας ανοίξει αλλού το κατάστημα ρούχων.

Επίσης το ότι πήζει π.χ. ο άμοιρος ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ είναι πάλι δικό του πρόβλημα και μάλιστα επιδιωκόμενο καθώς στόχος είναι να αναγκαστεί να πάρει τα ΜΜΜ που τώρα δε θέλει ούτε να τα δει. Ρε με το ζόρι!

Διευκρινίζω ότι και εγώ είμαι άμεσα θιγόμενος από το εν λόγω και ίσως και από έτερο παρόμοιο σχέδιο σε άλλο μέρος της αττικής. Αλλά και εμένα δε θα με λυπηθεί κανένας ούτε και είναι σωστό να μην προχωρήσει η πόλη σε μία τέτοια αλλαγή, όσο και να πήζω.

Βεβαίως τα θετικά αποτελέσματα δεν είναι δεδομένα. Μπορεί πράγματι να μην εξελιχθούν καλά τα πράγματα. Το σίγουρο είναι πως η Αθήνα και όλες οι πόλεις της Ελλάδος χρειάζονται τέτοια έργα που κακώς ονομάζονται "βιτρίνας". Το ότι πάμε εξωτερικό και μας πέφτει το σαγόνι με ορισμένες πόλεις οφείλεται σε τέτοια έργα. Κοντός ψαλμός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Belisarius την 05 Ιουν 2020, 16:15, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 05 Ιουν 2020, 16:08

Καλό θα είναι το κέντρο των Αθηνών, και όχι μόνο, να ξεβρωμίσει από τα αυτοκίνητα και το καυσαέριο.
Πολύ μου αρέσει η ιδέα των ποδηλατόδρομων που σχεδιάζουν να φτιάξουν.
Για να δούμε.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21602
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Ιουν 2020, 16:14

Belisarius έγραψε:
05 Ιουν 2020, 15:55
Όπως γράφτηκε τα ίδια παράπονα λέγονταν και για τη πεζοδρόμηση της Ερμού και της ευρύτερης περιοχής του Μοναστηρακίου.
Το αποτέλεσμα ήταν κάτι περισσότερο από επιτυχημένο. Εδώ στο κείμενο που παρατέθηκε και αντιπολιτεύεται το σχέδιο αναφέρει ως πρόβλημα την αύξηση της αξίας της γης.

Όσον αφορά τις μελέτες, φαντάζομαι ότι υπάρχει πρόβλεψη και από το rethink athens που δεν προέβλεπε στένεμα των δρόμων αλλά καθολική πεζοδρόμηση.

Απο κει και πέρα. Κάποιοι θα παίξουν και θα χάσουν. Αν κλείσει το κατάστημα ρούχων και ανοίξει καφετέρια δε θα λυπηθεί κανένας πέραν του άμεσα ενδιαφερόμενου και δε μπορεί να αποτελέσει αποτρεπτικό παράγοντα. Ας ανοίξει αλλού το κατάστημα ρούχων.

Επίσης το ότι πήζει π.χ. ο ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ είναι πάλι δικό του πρόβλημα και μάλιστα επιδιωκόμενο καθώς στόχος είναι να αναγκαστεί να πάρει τα ΜΜΜ που τώρα δε θέλει ούτε να τα δει. Ρε με το ζόρι!

Διευκρινίζω ότι και εγώ είμαι άμεσα θιγόμενος από το εν λόγω και ίσως και από έτερο παρόμοιο σχέδιο σε άλλο μέρος της αττικής. Αλλά και εμένα δε θα με λυπηθεί κανένας ούτε και είναι σωστό να μην προχωρήσει η πόλη σε μία τέτοια αλλαγή.

Βεβαίως τα θετικά αποτελέσματα δεν είναι δεδομένα. Μπορεί πράγματι να μην εξελιχθούν καλά τα πράγματα. Το σίγουρο είναι πως η Αθήνα και όλες οι πόλεις της Ελλάδος χρειάζονται τέτοια έργα που κακώς ονομάζονται "βιτρίνας". Το ότι πάμε εξωτερικό και μας πέφτει το σαγόνι με ορισμένες πόλεις οφείλεται σε τέτοια έργα. Κοντός ψαλμός.
εγώ θεωρώ ότι αυτές οι μελέτες είναι φτιαγμένες στο πόδι, έχουν ήδη προαποφασιστεί και προσπαθούν να αναπλάσουν χωρίς κανένα σοβαρό σχέδιο μια περιοχή που έχει δομηθεί χωρίς κανένα σοβαρό σχέδιο
εγώ στο πούτσο μου έχω και μηχανή, με τρελαίνει όμως ο τρόπος που επιβάλλονται αυτά τα πράγματα
όπως γράφεις, δεν ενδιαφέρθηκαν για τα προβλήματα που προκύπτουν, δεν έχουν παρουσιάσει καμία εναλλακτική για όσους πρέπει έστω να περνούν από το κέντρο καθημερινά, τα ΜΜΜ είναι ανεπαρκή και θα γίνει χειρότερη η κατάσταση όσο μαζεύεται κόσμος στην Αθήνα
υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που χρειάζονται άμεση διόρθωση αλλά παραμένουν έτσι χάλια επί δεκαετίες και το πρώτο μέλημα είναι έργα εντυπωσιασμού που θα αλλάξουν τελείως την καθημερινότητα εκατομμυρίων
και να σε ρωτήσω, έστω στην απίθανη ( :lol: ) περίπτωση που όλα αυτά δεν λειτουργήσουν όπως περιμένουν και προκύψουν μεγάλα προβλήματα, τι γίνεται τότε;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23057
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 05 Ιουν 2020, 16:16

Ξηλώστε και όσους πεζόδρομους υπάρχουν να κυλήσουν πάλι τα μουστάρδι τρόλεϊ, όποιος θέλει πράσινο να πάει πάλι πίσω στο χωριό του. Η πόλη είναι πόλη, ειδικά όταν έχει το μισό πληθυσμό της χώρας.Πηγαίνετε να φτιάξετε καμία αγροτική κομμούνα αν δε σας αρέσει.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24900
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Ιουν 2020, 16:18

Όχι στις ανεμογεννήτριες, όχι στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όχι στους πεζοδρομους

Εμπρός πισω
Ψηφίστε συριζοποποτα

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 05 Ιουν 2020, 16:21

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Ιουν 2020, 16:14
εγώ θεωρώ ότι αυτές οι μελέτες είναι φτιαγμένες στο πόδι, έχουν ήδη προαποφασιστεί και προσπαθούν να αναπλάσουν χωρίς κανένα σοβαρό σχέδιο μια περιοχή που έχει δομηθεί χωρίς κανένα σοβαρό σχέδιο
εγώ στο πούτσο μου έχω και μηχανή, με τρελαίνει όμως ο τρόπος που επιβάλλονται αυτά τα πράγματα
όπως γράφεις, δεν ενδιαφέρθηκαν για τα προβλήματα που προκύπτουν, δεν έχουν παρουσιάσει καμία εναλλακτική για όσους πρέπει έστω να περνούν από το κέντρο καθημερινά, τα ΜΜΜ είναι ανεπαρκή και θα γίνει χειρότερη η κατάσταση όσο μαζεύεται κόσμος στην Αθήνα
υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που χρειάζονται άμεση διόρθωση αλλά παραμένουν έτσι χάλια επί δεκαετίες και το πρώτο μέλημα είναι έργα εντυπωσιασμού που θα αλλάξουν τελείως την καθημερινότητα εκατομμυρίων
και να σε ρωτήσω, έστω στην απίθανη ( :lol: ) περίπτωση που όλα αυτά δεν λειτουργήσουν όπως περιμένουν και προκύψουν μεγάλα προβλήματα, τι γίνεται τότε;
Δεν έχω να πω κάτι. Η νεκροψία θα δείξει. Θα τα αντιμετωπίσουμε στωικά. Για μένα τέτοια σχέδια αφορούν την επιβίωση μου (καταστηματάρχης) δεν είναι απλά θέμα ταλαιπωρίας δηλαδή. Πρόσφατα ανακάλυψα ανάλογο σχέδιο που ενδέχεται να με καταστρέψει (ενδέχεται και να με φτιάξει). Δεν με ρώτησε κανείς, δεν με ενημέρωσε κανείς. :D

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23057
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 05 Ιουν 2020, 16:35

Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιουν 2020, 16:18
Όχι στις ανεμογεννήτριες, όχι στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όχι στους πεζοδρομους

Εμπρός πισω
Ψηφίστε συριζοποποτα
Ανεμογεννητριες ναι αλλά σε κάτι Αργολίδας, κάτι αιτωλοακαρνανιες, στα κατσαβραχα. Όχι στα νησιά, ντροπή.
Ηλεκτρικά αυτοκίνητα το ακούμε εδώ και 30 χρόνια. Κι εδώ τα παιδιά έφτιαξαν ένα και τα έφαγε η μαρμαγκα, και όλοι ασχολούνται με τον ιλον μασκ που λέει πως πρέπει να γίνουμε ρομπότ για να αντέξουμε τη νέα εποχή. Ποζεροσαχλαμαρες.


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24900
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Ιουν 2020, 16:44

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
05 Ιουν 2020, 16:35
Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιουν 2020, 16:18
Όχι στις ανεμογεννήτριες, όχι στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όχι στους πεζοδρομους

Εμπρός πισω
Ψηφίστε συριζοποποτα
Ανεμογεννητριες ναι αλλά σε κάτι Αργολίδας, κάτι αιτωλοακαρνανιες, στα κατσαβραχα. Όχι στα νησιά, ντροπή.
Ηλεκτρικά αυτοκίνητα το ακούμε εδώ και 30 χρόνια. Κι εδώ τα παιδιά έφτιαξαν ένα και τα έφαγε η μαρμαγκα, και όλοι ασχολούνται με τον ιλον μασκ που λέει πως πρέπει να γίνουμε ρομπότ για να αντέξουμε τη νέα εποχή. Ποζεροσαχλαμαρες.

Μας μισούν φίλε ζαιε οι Γερμανοί, θέλουν να μας χαλάσουν τα νησιά και να μη πουλάμε δικά μας ηλεκτρικά αυτοκινητα

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24900
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Ιουν 2020, 16:44

Επίσης θέλουν να μας πάρουν τον λιγνίτη και τα ακτινίδια
Μη το ξεχνάμε κι αυτό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών