Κούλης : "Οι βουλευτές μου είναι μόνο για τα πανηγύρια"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Κούλης : "Οι βουλευτές μου είναι μόνο για τα πανηγύρια"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 17 Ιουν 2022, 09:29

πατησιωτης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:27
Volk έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:23
πατησιωτης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:21


Η τιμή της διεθνούς αγοράς είναι ίδια σε όλο τον κόσμο.Στην τιμή αυτή προστίθενται οι φόροι του κάθε κράτους που αντιστοιχούν στις ανάγκες του.
Στην Ελλάδα εδώ και 30 χρόνια οι φόροι αυτοί είναι μεγάλοι διότι σε αυτούς βασίζεται μεγάλο μέρος του προυπολογισμού.
Οι φόροι αυτοί για να περικοπούν πρέπει να περικοπούν αντίστοιχες δαπάνες.Εάν βγει κάποιος και σου πει θα κόψω τους φόρους στη βενζίνη και ταυτόχρονα τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων και τις συντάξεις,διατυπώνει ένα εναλλακτικό πρόγραμμα και μπορεί να αποφασίσεις να τον στηρίξεις.
Εάν όμως βγει και πει θα κόψω τους φόρους και την ίδια στιγμή θα κάνω και άλλες προσλήψεις και κακώς κλείνετε σχολεία ή νοσοκομεία,εγώ θα ανοίξω και άλλα και θα μειώσω τους φόρους ,τότε λέει παραμύθια.
Αυτά υποτίθεται τα είχαμε καταλάβει με τα μνημόνια. :D
Οποτε, τα εξτρα χρηματα που δινουμε οταν αγοραζουμε βενζινη, πηγαινουν σε εξτρα δαπανες που ωφελουν τους πολιτες της χωρας; Αυτο λες;
Είναι ένα μεγάλο ζήτημα κατά πόσον ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων ωφελεί τους πολίτες της χώρας. :D Πάντως αυτοί ωφελούνται,δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία.Το μεγαλύτερο μέρος του προυπολογισμού πηγαίνει σε μισθούς και συντάξεις.
Μαλιστα.

Οκ, συνεχιστε, δεν επιθυμω κατι αλλο.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3734
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Κούλης : "Οι βουλευτές μου είναι μόνο για τα πανηγύρια"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 17 Ιουν 2022, 09:46

Δεν κατάλαβε ότι τον τραβά η κάμερα πιθανότατα.Αλλα και πάλι ήταν σε περιοδεία και όφειλε να ήταν προσκεκτικος τι λέει δημόσια μπροστά σε ψηφοφόρους.Αν ζούσαμε σε Αγγλοσαξωνικό πολιτικό σύστημα (που οι πρωθυργοι κατά καιρούς καθαιρουνται από τους βουλευτές τους) θα είχε ήδη καθαιρεθεί με πρόταση μομφής από το κόμμα του (όπως την είχε πάθει και η Μάργκαρετ Θάτσερ ακόμα).

Δεν πρόκειται να συμβεί αυτό στο ελληνικό σύστημα όμως.Παρολα αυτά οφείλει να ζητήσεις δημόσια συγνώμη για αυτό του το ατόπημα.Χαρη στις ψήφους αυτών των 157 βουλευτών κυβερνά.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9877
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Κούλης : "Οι βουλευτές μου είναι μόνο για τα πανηγύρια"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιουν 2022, 09:52

Animal έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 06:58
Volk έγραψε:
17 Ιουν 2022, 06:51
Ερωτησεις:

Ποσο πιστευετε οτι θα κοστιζει η βενζινη ανα λιτρο αν αλλαξει η κυβερνηση και βγει το δικο σας κομμα στην εξουσια;

Ποσο θα κοστιζει το ρευμα;

Τι πτωση τιμων θα εχουμε στα βασικα ειδη διατροφης και στα φαρμακα; Ποσο % στα τροφιμα και ποσο % στα φαρμακα;

Αν προεκλογικα ανακοινωθουν νουμερα για τα ανω ερωτηματα και μετα τις εκλογες δεν τηρηθουν και δεν υπαρξει συνεπεια, θα υπαρξουν κυρωσεις σε αυτους που υποσχεθηκαν προεκλογικα διαφορα αλλα στη συνεχεια δεν τηρησαν τον λογο τους;

Ανακοινωστε νουμερα, καντε τα πραξη μετα τις εκλογες, διασφαλιστε τη ποιοτητα ζωης του πολιτη.

Μπορειτε; Θα το δουμε να συμβαινει;
Με άλλη κυβέρνηση συριζα π.χ, τα πράματα θα ήταν πολύ χειρότερα. Το ξέρουν και οι ίδιοι και κρατούν τους τόνους χαμηλά. Δυστυχώς η νδ είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή. Και για τις επόμενες εκλογές φυσικά πάλι Κυριάκο θα ψηφίσω. Όχι επειδή είναι καλός. Επειδή δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο.
Εσύ αν θες ψήφισε Κυριάκο.Εγω δεν την ξαναπαταω.Εναλλακτικες υπάρχουν για όσους δεν θέλουν ΣΥΡΙΖΑ: δεξιά της ΝΔ υπάρχουν αυτή τη στιγμή τρία βασικά κόμματα: Ελληνική Λύση, Έλληνες για την Πατρίδα και Εθνική Δημιουργία. Για όσους δεν θέλουν να ψάξουν εκεί μπορούν να ψηφίσουν και ΠΑΣΟΚ που έχει ανέβει δημοσκοπικα τους τελευταίους μήνες.

Άρα δεν στέκει ότι δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός Κυριάκου.
Δεξιά της νδ υπάρχουν κάτι χειρότεροι απατεώνες που πουλάνε γραπτά του Χριστού. Πιστεύεις πραγματικά πως αυτοί οι απίθανοι τύποι μπορούν να αλλάξουν κάτι;

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5160
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Κούλης : "Οι βουλευτές μου είναι μόνο για τα πανηγύρια"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Ιουν 2022, 09:53

από πού προκύπτει ότι αναφέρεται στους βουλευτές του;
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9877
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Κούλης : "Οι βουλευτές μου είναι μόνο για τα πανηγύρια"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιουν 2022, 09:54

Volk έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:29
πατησιωτης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:27
Volk έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:23


Οποτε, τα εξτρα χρηματα που δινουμε οταν αγοραζουμε βενζινη, πηγαινουν σε εξτρα δαπανες που ωφελουν τους πολιτες της χωρας; Αυτο λες;
Είναι ένα μεγάλο ζήτημα κατά πόσον ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων ωφελεί τους πολίτες της χώρας. :D Πάντως αυτοί ωφελούνται,δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία.Το μεγαλύτερο μέρος του προυπολογισμού πηγαίνει σε μισθούς και συντάξεις.
Μαλιστα.

Οκ, συνεχιστε, δεν επιθυμω κατι αλλο.
Αυτό που λέει ο πατησιώτης ισχύει. Το κράτος που ρώτησες είναι αυτή η λερναία ύδρα που όσα κεφάλια και να κόψεις πάντα ξεφυτρώνουν νέα.

Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1164
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Re: Κούλης : "Οι βουλευτές μου είναι μόνο για τα πανηγύρια"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 20 Ιουν 2022, 10:26

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:52
Animal έγραψε:
17 Ιουν 2022, 09:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 06:58


Με άλλη κυβέρνηση συριζα π.χ, τα πράματα θα ήταν πολύ χειρότερα. Το ξέρουν και οι ίδιοι και κρατούν τους τόνους χαμηλά. Δυστυχώς η νδ είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή. Και για τις επόμενες εκλογές φυσικά πάλι Κυριάκο θα ψηφίσω. Όχι επειδή είναι καλός. Επειδή δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο.
Εσύ αν θες ψήφισε Κυριάκο.Εγω δεν την ξαναπαταω.Εναλλακτικες υπάρχουν για όσους δεν θέλουν ΣΥΡΙΖΑ: δεξιά της ΝΔ υπάρχουν αυτή τη στιγμή τρία βασικά κόμματα: Ελληνική Λύση, Έλληνες για την Πατρίδα και Εθνική Δημιουργία. Για όσους δεν θέλουν να ψάξουν εκεί μπορούν να ψηφίσουν και ΠΑΣΟΚ που έχει ανέβει δημοσκοπικα τους τελευταίους μήνες.

Άρα δεν στέκει ότι δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός Κυριάκου.
Δεξιά της νδ υπάρχουν κάτι χειρότεροι απατεώνες που πουλάνε γραπτά του Χριστού. Πιστεύεις πραγματικά πως αυτοί οι απίθανοι τύποι μπορούν να αλλάξουν κάτι;
Δεξιά της ΝΔ υπάρχουν αυτή τη στιγμή ΤΡΙΑ κόμματα που καταγράφονται πλέον στις δημοσκοπήσεις: Ελληνική Λύση , ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ και ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ. Καθένα από αυτά έχει διαφορετική φύση και ιδιοσυγκρασία.Υπαρχουν δηλαδή εναλλακτικά κόμματα για όσους μπυχτισαν τον Κούλη.Διοτι αν ήθελα να βλέπω κυβέρνηση Σημίτη θα ψήφιζα ΠΑΣΟΚ ή ΣΥΡΙΖΑ.Αν ήθελα κεντροαριστερή κυβέρνηση δεν θα ψήφιζα ΝΔ.Ο Κούλης έχει κάνει την ΝΔ κεντροαριστερο κόμμα.Δεν με εκφράζει ούτε εμένα ούτε ένα σωρό κόσμο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών