25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιαν 2023, 12:18

Μπίστης έγραψε:
24 Ιαν 2023, 12:13
Αν αποκηρύξουν τους λάθρο και την αθεία τους ψηφίζω, αλλά τους ενδιαφέρει να ορθοτομήσουν τον λόγο της μαρξιστικής αλήθειας, οπότε καλό 5% τους εύχομαι
ποια αθεια ; οι περισσοτεροι ειναι κ θεοσοβουμενοι :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25185
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 24 Ιαν 2023, 12:22

:011:
George_V έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:57
Δημοκράτης έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:56
Unique έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:30


Τζημερο ή Κρανιδιωτη.
αν ο Κρανιδιώτης ήταν μόνος του και δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής του θέατρου σκιών θα τον ψήφιζα. Με τον τζήμερο δεν παίζει, δεν υπάρχει πιο γραφικός καραγκιόζης
Αλλα τελικα θα ψηφισεις ΚΚΕ ε? :003::smt005:
δαγκωτό και μονοκουκι

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 24 Ιαν 2023, 12:23

Ενας σοφός είπε μια φορά και ένα καιρό.. Ειναι προτιμότερο να έχεις ένα μόνιμο εισόδημα απο το να είσαι καταπληκτικός!

Εδώ στη γειτονιά μου Αθηνα έχω ένα κομμουνιστή παλαιάς κοπής γέρο 85 χρονών και ο ένας ο γιός του είναι στέλεχος του ΚΚΕ και ζεί την οικογένεια του απο εκεί με 4 παιδιά.. και άμα του πείς και τίποτε θα σου κάνω μηνυση θα σου απαντήσει κάνε.. στα @@ μου.. ούτε που θα ασχοληθώ.. το κομμα..
Τον άλλο το γιό του τον έχει προιστάμενο σε μια μεταφορική εταιρία που αφεντικό έχει ένα συντρόφι του και την κόρη του την έχει λογίστρια πάλι σε ένα άλλο συντρόφι του με λογιστικό γραφείο.. τα ξινουν κανονικά ολοι..

Προσωπικά δούλευα για ένα μικρό διάστημα στην Ιντεραμερικαν και είχα στην ομάδα μου κομμουνιστή συνεργάτη που ήταν εκει πολλά χρόνια χάρη σε κομμουνιστή μεγαλοστέλεχος της εταιρίας και ήταν μονιμάς.. γιατι λέει ήξερε πολύ καλά το business των συστημάτων της εταιρίας.. και μου χτυπουσε σα το Στάλιν το χέρι στο τραπέζι ή μας έκανε στα meeting αντιαμερικανικό κύρηγμα..
στο τέλος του έχεσα το γάιδαρο και παραιτήθηκα για να μην τον αρχίσω τίποτε μπουνιες μιας και είχαν σπάσει τα νεύρα μου..
τώρα συνειδητοποιώ ότι δέν σκέφτηκα καθόλου έξυπνα και τον είχα παρεξηγήσει.. :003:

Δέν γράφω τίποτε ειρωνικό ούτε κατηγορώ κανεναν.. Οπως μπορεί ο καθένας να βρεί μια δουλιτσα να τα ξυνει και να πληρώνεται αδρά.. τιποτε άλλο δέν έχει σημασία στην Ελλάδα με τη κατάσταση που έχει επιβληθει..
Αν μπορούσε το ΚΚΕ να μας βολέψει ολους στα μαγαζάκια του εγώ αυριο το πρωί θα υψώσω το κοκκινο λάβαρο.. σα το Κοκκινο Στρατό στο Βερολινο το 1945 :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Magistrus την 24 Ιαν 2023, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 24 Ιαν 2023, 12:24

Δημοκράτης έγραψε:
24 Ιαν 2023, 12:22
:011:
George_V έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:57
Δημοκράτης έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:56


αν ο Κρανιδιώτης ήταν μόνος του και δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής του θέατρου σκιών θα τον ψήφιζα. Με τον τζήμερο δεν παίζει, δεν υπάρχει πιο γραφικός καραγκιόζης
Αλλα τελικα θα ψηφισεις ΚΚΕ ε? :003::smt005:
δαγκωτό και μονοκουκι
Τωρα αν σου πω οτι διαβασα "δαγκωτο και μουν*κι" ? Και σκεφτηκα "τι λεει? Πως του ηρθε αυτο?"
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 24 Ιαν 2023, 12:34

Βασικά το ΚΚΕ έχει ένα μεγάλο όπλο.. Κατερίνα Στικούδη.. Αμα τη βάλετε στο ψηφοδέλτιο τη κοπέλα ξέρετε τί θα μαζέψετε ειδικά απο τη νεολαία;
Βέβαια η κοπέλα έγινε μαμα και ξενερώνει κάπως αλλά με το σωστό σκηνικό μπορει να παρουσιαστει ωραία...

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 24 Ιαν 2023, 13:07

Μπίστης έγραψε:
24 Ιαν 2023, 12:13
Αν αποκηρύξουν τους λάθρο και την αθεία τους ψηφίζω, αλλά τους ενδιαφέρει να ορθοτομήσουν τον λόγο της μαρξιστικής αλήθειας, οπότε καλό 5% τους εύχομαι
Κανένα από τα δύο χαρακτηριστικά δεν πρόκειται να φτουρήσει. Είναι λίγο αντιαισθητικοί, ειδικά πχ όταν βγαίνει ο Κουτσού και μιλάει τούρκικα, αλλά θα πετάξουν τους μετανάστες και τις μειονότητες σαν στυμμένες λεμονόκουπες αν ποτέ πάρουν την εξουσία. Για τη δε Εκκλησία της Ελλάδος, είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν τα καλύτερα φιλαράκια. Θα υπάρξει ίσως κάποια άλλη διευθέτηση για τη λεγόμενη εκκλησιαστική περιουσία αλλά άνετα μπορώ να φανταστώ τον ΓΓ και επικεφαλής της επαναστατικής κυβέρνησης να παρίσταται όλο χαμόγελα στη ΔΙΣ.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 24 Ιαν 2023, 13:12

Δημοκράτης έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:56
Unique έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:30
Sol έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:24
Τι θα ψηφίσουν όμως όταν έρθει η ώρα της κάλπης;
Τζημερο ή Κρανιδιωτη.
αν ο Κρανιδιώτης ήταν μόνος του και δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής του θέατρου σκιών θα τον ψήφιζα. Με τον τζήμερο δεν παίζει, δεν υπάρχει πιο γραφικός καραγκιόζης
ενω ο Φαηλος, καθε φορα που μιλαει υπενθυμιζει οτι εχει υπηρετησει στις καταδρομες λες και ενδιαφερει κανεναν

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12278
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Ιαν 2023, 13:18

Sol έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:24
Τι θα ψηφίσουν όμως όταν έρθει η ώρα της κάλπης;
Ν.Δ

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5931
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 24 Ιαν 2023, 13:18

Magistrus έγραψε:
24 Ιαν 2023, 12:23
Ενας σοφός είπε μια φορά και ένα καιρό.. Ειναι προτιμότερο να έχεις ένα μόνιμο εισόδημα απο το να είσαι καταπληκτικός!

Εδώ στη γειτονιά μου Αθηνα έχω ένα κομμουνιστή παλαιάς κοπής γέρο 85 χρονών και ο ένας ο γιός του είναι στέλεχος του ΚΚΕ και ζεί την οικογένεια του απο εκεί με 4 παιδιά.. και άμα του πείς και τίποτε θα σου κάνω μηνυση θα σου απαντήσει κάνε.. στα @@ μου.. ούτε που θα ασχοληθώ.. το κομμα..
Τον άλλο το γιό του τον έχει προιστάμενο σε μια μεταφορική εταιρία που αφεντικό έχει ένα συντρόφι του και την κόρη του την έχει λογίστρια πάλι σε ένα άλλο συντρόφι του με λογιστικό γραφείο.. τα ξινουν κανονικά ολοι..

Προσωπικά δούλευα για ένα μικρό διάστημα στην Ιντεραμερικαν και είχα στην ομάδα μου κομμουνιστή συνεργάτη που ήταν εκει πολλά χρόνια χάρη σε κομμουνιστή μεγαλοστέλεχος της εταιρίας και ήταν μονιμάς.. γιατι λέει ήξερε πολύ καλά το business των συστημάτων της εταιρίας.. και μου χτυπουσε σα το Στάλιν το χέρι στο τραπέζι ή μας έκανε στα meeting αντιαμερικανικό κύρηγμα..
στο τέλος του έχεσα το γάιδαρο και παραιτήθηκα για να μην τον αρχίσω τίποτε μπουνιες μιας και είχαν σπάσει τα νεύρα μου..
τώρα συνειδητοποιώ ότι δέν σκέφτηκα καθόλου έξυπνα και τον είχα παρεξηγήσει.. :003:

Δέν γράφω τίποτε ειρωνικό ούτε κατηγορώ κανεναν.. Οπως μπορεί ο καθένας να βρεί μια δουλιτσα να τα ξυνει και να πληρώνεται αδρά.. τιποτε άλλο δέν έχει σημασία στην Ελλάδα με τη κατάσταση που έχει επιβληθει..
Αν μπορούσε το ΚΚΕ να μας βολέψει ολους στα μαγαζάκια του εγώ αυριο το πρωί θα υψώσω το κοκκινο λάβαρο.. σα το Κοκκινο Στρατό στο Βερολινο το 1945 :003:
Το ΚΚΕ στις καλές εποχές του ΠΑΣΟΚ είχε βάλει εκατοντάδες στην ΔΕΗ, ΟΣΑ και ΟΤΕ. Σχεδόν όλοι έχουν πλέον βγει στην σύνταξη και κάθονται στα καφενεία και μαλώνουν με τον Απριλιανό (αν θυμάμαι καλά ο τύπος βγήκε σύνταξη στα 40κατι) για το ποιος θα σώσει την Ελλάδα.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιαν 2023, 13:22

Δημοκράτης έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:56
Unique έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:30
Sol έγραψε:
24 Ιαν 2023, 11:24
Τι θα ψηφίσουν όμως όταν έρθει η ώρα της κάλπης;
Τζημερο ή Κρανιδιωτη.
αν ο Κρανιδιώτης ήταν μόνος του και δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής του θέατρου σκιών θα τον ψήφιζα. Με τον τζήμερο δεν παίζει, δεν υπάρχει πιο γραφικός καραγκιόζης
αναμεσα σε αυτους τους 2 βρισκω τον φαηλο 10 φορες πιο καραγκιοζη. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1840
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 24 Ιαν 2023, 13:23

Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιαν 2023, 13:22
αναμεσα σε αυτους τους 2 βρισκω τον φαηλο 10 φορες πιο καραγκιοζη. :102:
:+1::goodpost:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιαν 2023, 13:24

panos291 έγραψε:
24 Ιαν 2023, 12:03
Πηγη γι'αυτο το 25%? Σήμερα ειμαι στις καλες μου και δεν θέλω να το πω ο ίδιος :sal7:
η πηγη ειναι ξεκαθαρη:

πολυ βαρυ βραδυνο. χαλαει τον υπνο, περιεργα ονειρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 24 Ιαν 2023, 13:26

KKE θα ψηφίσω, αλλά αν δεν υπήρχε το Κόμμα, θα ψήφιζα άνετα Νέα Δημοκρατία. Από πλευράς αστικής διαχείρισης, καντάρια καλύτεροι από τους συριζαίους.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2109
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 24 Ιαν 2023, 13:32

Karambabas έγραψε:
24 Ιαν 2023, 13:26
KKE θα ψηφίσω, αλλά αν δεν υπήρχε το Κόμμα, θα ψήφιζα άνετα Νέα Δημοκρατία. Από πλευράς αστικής διαχείρισης, καντάρια καλύτεροι από τους συριζαίους.
είναι τόσο καλή στην αστική διαχείριση η ΝΔ των τρωκτικών και κλεφτοφεουδαρχων που χρεοκόπησε τη χώρα και τώρα πάλι πάει για κανόνι
πάντως συμφωνώ ότι και οι δύο για αστική διαχείριση μιλάνε
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: 25% σκέφτονται να ψηφίσουν ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 24 Ιαν 2023, 13:56

Ποιά θα είναι η στάση του ΚΚΕ απέναντι σε μια ελληνοτουρκική σύγκρουση;

Στο 19ο Συνέδριο εξήγησαν ότι θα κάνουν αντικαπιταλιστικό αγώνα γιατι η στρατιωτική επίθεση είναι ιμπεριαλιστική.
Δηλαδή θα σκοτώσουν και τους καπιταλιστές Τουρκους αλλά και τους καπιταλιστές Ελληνες!

"Σε κάθε περίπτωση, οποιαδήποτε μορφή κι αν πάρει η συμμετοχή της Ελλάδας σε ιμπεριαλιστικό πόλεμο, το ΚΚΕ πρέπει να είναι έτοιμο να ηγηθεί στην αυτοτελή οργάνωση της εργατικής - λαϊκής αντίστασης, ώστε αυτή να συνδεθεί με την πάλη για την ήττα της αστικής τάξης, τόσο της εγχώριας όσο και της ξένης ως εισβολέα."

ΠΗΓΗ: https://www.902.gr/eidisi/politiki/1504 ... oy-toy-kke

:003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών