Debate Πολιτικών Αρχηγων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23991
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Μάιος 2023, 10:25

Ναύτης έγραψε:
10 Μάιος 2023, 23:22
Ερμής έγραψε:
10 Μάιος 2023, 23:14
Ναύτης έγραψε:
10 Μάιος 2023, 23:12

Πάντα είναι σοβαροί οι κομμουνιστές.
Ο Βαρουφάκης λέει ωραία πράγματα. Το αν μπορούν να γίνουν είναι άλλο θέμα.

"ναι ρε θα ψηφίζω κασιδιαρη για να τους τα χώνει άγρια, σταρχίδια μου αν λέει πιπες"
Ε τώρα συγκρίνεις τον Βαρουφάκη με τους χρυσαυγίτες πίθηκους; Ο Βαρουφάκης έχει μια ολοκληρωμένη κοινωνικοοικονομική θεωρία.
Που αν ξέρεις οικονομικά πρωτοετούς καταλαβαίνεις πως είναι απείρως πιο επικίνδυνος απο χρυσαυγίτες
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 11 Μάιος 2023, 10:25

Όχι, δεν σκέφτηκα να παραιτηθώ αλλά ανέλαβα με θάρρος τις ευθύνες μου όταν πληροφορήθηκα την υπόθεση των υποκλοπών. Οι άμεσοι προϊστάμενοι έφυγαν από τις θέσεις τους και ανέλαβα δύο βασικές δεσμεύσεις, ότι πρέπει να υπάρξει διαλεύκανση- και χάρηκα που άκουσα τον κ. Ανδρουλάκη να λέει ότι εμπιστεύεται τη δικαιοσύνη- και να διορθώσω μια σειρά από αστοχίες ρυθμιστικού χαρακτήρα που επέτρεψε στην ΕΥΠ να παρακολουθήσει ανθρώπους χωρίς τα αυξημένα φίλτρα που η ιδιότητά τους έπρεπε να απαιτήσει.

Οι εξηγήσεις που δόθηκαν για τις παρακολουθήσεις δεν ήταν επαρκείς. Ο κ. Ανδρουλάκης δεν αποτελεί κανέναν κίνδυνο για την ασφάλεια της χώρας και δεν θα έπρεπε ποτέ να αποτελεί στόχο παρακολούθησης
.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 11 Μάιος 2023, 10:29

Kolovrat έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:23
Scouser έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:20
πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:10
Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει η υποψία ότι ο Φλώρος πληρώνεται από ξένες εταιρίες για να παραγγείλει όχι τα καλύτερα όπλα.Η ΕΥΠ διατάσσει την παρακολούθησή του και αποδεικνύεται ότι οι κατηγορίες δεν ισχύουν.Παραμένει διότι είναι σωστός.
Πάρα πολύ ωραία, δεν έχω καμία αντίρρηση επ'αυτού. Αλλά να ξεκαθαριστούν αυτά. Δεν χρειάζεται φυσικά να αποκαλυφθούν πηγές ή μέθοδοι, αλλά δεν γίνεται να παρακολουθείται ο αρχηγός των ΕΔ ή κορυφαίοι υπουργοί και να μην γνωρίζουν το γιατί τουλάχιστον τα μέλη των αρμόδιων επιτροπών της Βουλής. Δηλαδή η εγγύηση ότι δεν χρησιμοποιεί ο Κούλης ή ο οποιοσδήποτε πρωθυπουργός την ΕΥΠ σαν προσωπική του υπηρεσία πληροφοριών για να κρατάει από τα @@ τους πάντες γύρω του, ποια είναι;
Είπαν του Ανδρουλάκη να πάει να ενημερωθεί ο ίδιος αλλά δεν ήθελε.
Και πολύ καλά έκανε. Το ζήτημα είναι θεσμικό, όχι προσωπικό.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35471
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Μάιος 2023, 10:31

Scouser έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:20
πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:10
Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει η υποψία ότι ο Φλώρος πληρώνεται από ξένες εταιρίες για να παραγγείλει όχι τα καλύτερα όπλα.Η ΕΥΠ διατάσσει την παρακολούθησή του και αποδεικνύεται ότι οι κατηγορίες δεν ισχύουν.Παραμένει διότι είναι σωστός.
Πάρα πολύ ωραία, δεν έχω καμία αντίρρηση επ'αυτού. Αλλά να ξεκαθαριστούν αυτά. Δεν χρειάζεται φυσικά να αποκαλυφθούν πηγές ή μέθοδοι, αλλά δεν γίνεται να παρακολουθείται ο αρχηγός των ΕΔ ή κορυφαίοι υπουργοί και να μην γνωρίζουν το γιατί τουλάχιστον τα μέλη των αρμόδιων επιτροπών της Βουλής. Δηλαδή η εγγύηση ότι δεν χρησιμοποιεί ο Κούλης ή ο οποιοσδήποτε πρωθυπουργός την ΕΥΠ σαν προσωπική του υπηρεσία πληροφοριών για να κρατάει από τα @@ τους πάντες γύρω του, ποια είναι;
Η μόνη εγγύηση μέχρι τώρα ήταν ο εισαγγελέας και κανείς άλλος.Έτσι τα είχε κανονίσει όλο το πολιτικό σύστημα και ας σκίζουν όλοι τα ρούχα τους τώρα.Μετά τη φασαρία που έγινε προστέθηκε δεύτερος εισαγγελέας και για πολιτικούς ο πρόεδρος της βουλής.
Γιατί όμως μόνο ο πρόεδρος; :wink Γιατί ακόμη και τώρα και παρά τον θόρυβο που έγινε δεν έχουν εμπιστοσύνη να το ανοίξουν πιο πέρα σε όλους τους βουλευτές και ας πουλάνε όλοι δημοκρατία και διαφάνεια που τρέχει από τα μπατζάκια τους.
Δύσκολο να ξεκαθαριστούν αυτά,ούτε σε μεγαλύτερες και σοβαρότερες χώρες δεν ξεκαθαρίζουν.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9660
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 11 Μάιος 2023, 10:33

Γαληνός έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:25
Όχι, δεν σκέφτηκα να παραιτηθώ αλλά ανέλαβα με θάρρος τις ευθύνες μου όταν πληροφορήθηκα την υπόθεση των υποκλοπών. Οι άμεσοι προϊστάμενοι έφυγαν από τις θέσεις τους και ανέλαβα δύο βασικές δεσμεύσεις, ότι πρέπει να υπάρξει διαλεύκανση- και χάρηκα που άκουσα τον κ. Ανδρουλάκη να λέει ότι εμπιστεύεται τη δικαιοσύνη- και να διορθώσω μια σειρά από αστοχίες ρυθμιστικού χαρακτήρα που επέτρεψε στην ΕΥΠ να παρακολουθήσει ανθρώπους χωρίς τα αυξημένα φίλτρα που η ιδιότητά τους έπρεπε να απαιτήσει.

Οι εξηγήσεις που δόθηκαν για τις παρακολουθήσεις δεν ήταν επαρκείς. Ο κ. Ανδρουλάκης δεν αποτελεί κανέναν κίνδυνο για την ασφάλεια της χώρας και δεν θα έπρεπε ποτέ να αποτελεί στόχο παρακολούθησης
.
Μιλάμε για θράσος πραγματικά. Βγαίνει και λεει αυτός που ήταν ο πολιτικός προιστάμενος της ΕΥΠ με νόμο που ψήφισε ο ίδιος το 2020 οτι οι εξηγήσεις που δόθηκαν για τις παρακολουθήσεις δεν ήταν επαρκείς και δεν έπρεπε να παρακολουθούν τον Ανδρουλάκη (για τον στρατιωτικό κουβέντα) αλλά δεν σκέφτηκε να παραιτηθεί αλλά ανέλαβε με θάρρος τις ευθύνες του. Η ΕΥΠ υπαγόταν προσωπικά σε αυτόν. Ανάληψη πολτικής ευθύνης σημαίνει παραίτηση που πολιτικού προιστάμενου. Και μιλάει μετά για αστοχίες ρυθμιστικού χαρακτήρα και για τον εκονομιστ. Μιλάμε το ζήτημα των υποκλοπών ήταν το βατερλό του Κούλη στο ντιμπέι. Και οσο και αν προσπαθούν τα πετσωμένα να το κρύψουν δεν μπορούν.

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 11 Μάιος 2023, 10:34

Με Τσίπρα θα μας ενημερώνει η ΕΥΠ για τις δράσεις της μέσα από διαπιστευμένους influencers στο tik tok
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 11 Μάιος 2023, 10:35

https://www.efsyn.gr/politiki/389263_th ... -ypoklopon
Αίσθηση προκάλεσε η σφοδρή αντίδραση του κ. Ανδρουλάκη στον τηλεοπτικό αέρα, καθώς απάντησε στον κ. Μητσοτάκη. «Ναι δεν είμαι κίνδυνος για τη Δημοκρατία, αλλά είμαι κίνδυνος για τη ΝΔ, γι αυτό και με παρακολουθούσαν. Στόχος μου είναι να αναλάβουν τις ποινικές ευθύνες τους και πάνε φυλακή όσοι το διέπραξαν». «Όταν υπάρχουν τέτοια εγκλήματα κατά των ανθρωπίνων δικαιωμάτων εγώ λέω αυτό που ισχύει στην ευρωπαϊκή νομοθεσία και οι υπεύθυνοι να οδηγηθούν στην ποινική δικαιοσύνη» πρόσθεσε χαρακτηριστικά.

Στην αναφορά Ανδρουλάκη στάθηκε η κ. Τζίμα λέγοντας ότι η ίδια και οι συνάδελφοί της έμειναν άναυδοι. «Κοιταζόμαστε μεταξύ μας, δίπλα μου ήταν ο Παναγιώτης Στάθης και ακριβώς παραδίπλα ο Αντώνης Σρόιτερ. Σκουντάω, δεν μας έπιαναν εκείνη την ώρα οι κάμερες, λέω "παιδιά, θα κάνουμε κάτι; Θα πούμε κάτι;". Με βλέπει ο Κουβαράς και μου λέει..."δεμένα τα χέρια μου"» προσθέτοντας ότι εάν οι δημοσιογράφοι διέκοπταν, θα κινδύνευσαν να γίνουν αντιθεσμικοί.

«Βγαίνει ένας πολιτικός αρχηγός και λέει για τις υποκλοπές ότι κάποιος πρέπει να πάει φυλακή και δεν μπορούσαμε να τον ρωτήσουμε ποιον εννοεί. Τον Πρωθυπουργό;» είπε η δημοσιογράφος. «Αν τα κόμματα ήθελαν κάτι άλλο, θα είχαμε ένα άλλο ντιμπέιτ. Δεν ήθελαν οι πολιτικοί αρχηγοί έναν πιο ανοιχτό διάλογο. Αν τον ήθελαν, θα τον είχαμε» επισήμανε.
Ή ο Μητσοτάκης ξέρει και προστατεύει την Αγία Οικογένεια ή τρίτους από ποινικά αδικήματα (και φυλακές)
Ή ο Μητσοτάκης δεν ήξερε και λειτουργεί ως μπροστινός στα συμφέροντα της Αγίας Οικογένειας ή τρίτων
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35471
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Μάιος 2023, 10:41

Οτι και να λέει ο Ανδρουλάκης εάν η εντολή παρακολούθησής του είχε τις απαιτούμενες υπογραφές και έγινε με νόμιμο λογιστικό δεν θα πάει κανείς φυλακή.
Γιατί ήταν νόμιμη με βάση τους νόμους που και το κόμμα του,το ΠΑΣΟΚ ψήφισε.Και παρόμοιες παρακολουθήσεις γίνονταν όλα τα χρόνια που ήταν κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ και πάντοτε γιατί αυτό έλεγαν οι νόμοι και τότε και τώρα.
Παρανομία θα υπάρξει μόνο εάν ανακαλύψουν παρακολούθηση από παράνομο λογισμικό ή χωρίς υπογραφές.
Πολιτικά και προεκλογικά θα παίξει ο καθένας το παιγνίδι του.Αλλά άτομο που έκανε νόμιμη παρακολούθηση έχει τόση πιθανότητα να πάει μέσα όση και οι κατηγορηθέντες από τον Παπαγγελόπουλο για τη Νοβάρτις.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9660
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 11 Μάιος 2023, 10:43

Mε αυτά που είπε χθες ο Ανδρουλάκης για φυλακή νομίζω οτι έκλεισε τα σενάρια για συγκυβέρνηση τουλάχιστον από τις πρώτες εκλογές. Τι θα γίνει μετά τις δεύτερες ουδείς γνωρίζει πλεον. Αλλά πολύ δύσκολα πλεον θα μπορεί να δικαιολογήσει κωλοτούμπα ο Ανδρουλάκης. Πως θα συνεργαστεί με αυτούς που τον παρακολουθούσαν και κάποιοι εξ αυτών πρέπει να μπουν και φυλακή κατά τη δήλωση του?

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35471
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Μάιος 2023, 10:49

Arisvilla έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:43
Mε αυτά που είπε χθες ο Ανδρουλάκης για φυλακή νομίζω οτι έκλεισε τα σενάρια για συγκυβέρνηση τουλάχιστον από τις πρώτες εκλογές. Τι θα γίνει μετά τις δεύτερες ουδείς γνωρίζει πλεον. Αλλά πολύ δύσκολα πλεον θα μπορεί να δικαιολογήσει κωλοτούμπα ο Ανδρουλάκης. Πως θα συνεργαστεί με αυτούς που τον παρακολουθούσαν και κάποιοι εξ αυτών πρέπει να μπουν και φυλακή κατά τη δήλωση του?
Αυτό είναι δικό του πρόβλημα. :D Ας μη ξεχνάμε ότι την παρακολούθηση του Ανδρουλάκη την αποκάλυψε ο ίδιος ο Μητσοτάκης,ο οποίος Μητσοτάκης θα είχε μεγάλο πρόβλημα απέναντι στους κεντρώους να δικαιολογήσει τυχόν άρνηση συνεργασίας του με το ΠΑΣΟΚ μετά τις πρώτες εκλογές. :wink
Εάν δεν είχαν συμβεί όλα αυτά και στις 22 Μαίου ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είχαν 155 βουλευτές γιατί κύριε μας τραβάς σε άλλες εκλογές;
Τώρα όμως θα πει ο Μητσοτάκης στον Ανδρουλάκη έλα να συνεργασθούμε και θα απαντήσει αυτός φύγε από πρωθυπουργός για να γίνει κυβέρνηση,τι λες ρε φίλε που εσύ θα καθορίσεις τον πρωθυπουργό (και ουσιαστικά τον αρχηγό της ΝΔ :8) ) όταν είμαι πρώτο κόμμα και άρα πάμε για Ιούλιο.Problem solved.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Μάιος 2023, 10:52

Ψηνεται η συμμαχια των ψεκ


Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Μάιος 2023, 10:52

πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:19
Ναύτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:07
Έχω απαντήσει πιο πάνω. Η νομιμότητα κάθε διοικητικής πράξης εξετάζεται τόσο από άποψη τύπου, όσο και από άποψη ουσίας. Όταν μια εντολή παρακολούθησης δεν είναι επαρκώς αιτιολογημένη (ο ΠΘ ουσιαστικά δήλωσε πως ήταν αδικαιολόγητη), υπάρχει ουσιαστικό ελάττωμα νομιμότητας.
Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι προφάσεις εν αμαρτίαις, που ούτε καν ο ΚΜ δεν τόλμησε να ισχυριστεί.

Δεν υπάρχει αυτό που λες.Δεν μπορεί να διωχθεί ποινικά κάποιος που έκανε τη δουλειά του.Κανείς δεν θα διωχθεί επειδή παρακολούθησε κάποιον με νόμιμο λογιστικό και με τις απαιτούμενες υπογραφές.Μπορεί όμως να απολυθεί ή να μετατεθεί επειδή ήταν λάθος στόχος αυτός που επέλεξε και αυτό έγινε.
Νομίζω ότι ξέρεις πολύ καλά τη διαφορά του παράνομου από το μη αναγκαίο.Τα υπόλοιπα είναι και επικοινωνιακά κόλπα διότι το πολιτικό σύστημα θέλει να ισορροπήσει μεταξύ της δημοκρατικής καραμέλας και των διαφόρων ασύλων και της αναγκαιότητος.
Όταν ο Βενιζέλος διετύπωσε τη φανφάρα για άσυλο παρακολουθήσεων των πολιτικών εγώ είχα γράψει εδώ ότι τότε καλύτερα να καταργηθεί η ΕΥΠ.Η ΕΥΠ αν δεν το έχεις καταλάβει είναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΚΟΠΕΙΑ ή υποτίθεται ότι είναι.Κατάσκοπος μπορεί να είναι ο Φλώρος ή ο Ανδρουλάκης και όχι αυτός που πουλάει κουλούρια στην Ομόνοια.Μια ΕΥΠ που δεν μπορεί να παρακολουθεί αυτούς που μπορεί να είναι κατάσκοποι λόγω της θέσεώς τους δεν χρειάζεται.
Τι σαχλαμάρες είναι αυτές που τσαμπουνάς; Το αν "κάνει κάποιος τη δουλειά του" δεν το καθορίζουν οι προθέσεις του, ούτε το τι νομίζεις εσύ κι εγώ, αλλά ο νόμος.
Προφανώς κάποιοι "δεν έκαναν τη δουλειά τους" γι' αυτό και ο ΠΘ τους εξανάγκασε σε παραίτηση, αν και θα έπρεπε να παραιτηθεί πρώτα ο ίδιος, αφού αυτός φέρει την πρωταρχική και μη μεταβιβάσιμη ευθύνη ως πολιτικός προϊστάμενος της EΥΠ.
Μερικοί, όπως εσύ, είστε θιασώτες ενός κράτους του '50, όπου "όλα είναι καλώς καμωμένα", αρκεί να εξυπηρετούνται οι παρακρατικές σκοπιμότητες.
Ποιος ζήτησε να καταργηθεί η EΥΠ; Να λειτουργεί νόμιμα ζητούν οι πάντες, ακόμα (αν και όψιμα) κι ο ΚΜ, που χθες "ανακάλυψε" ότι κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της μητσοτακομαρκίας. Φαίνεται ότι δεν σάς έπεισε, καθότι μερικοί είστε μητσοτακικότεροι του Μητσοτάκη.
Στην πραγματικότητα, βεβαίως, μερικοί είστε έτοιμοι, όχι μόνο να αποδεχθείτε αδιαμαρτύρητα, αλλά και να δικαιολογήσετε κάθε αθλιότητα, κάθε καραμπινάτη παρανομία, κάθε εξόφθαλμη θεσμική εκτροπή, αρκεί να εξυπηρετεί τις μικροκομματικές σας σκοπιμότητες και τα μετεμφυλιακά σας σύνδρομα.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 11 Μάιος 2023, 10:55

πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:49
Arisvilla έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:43
Mε αυτά που είπε χθες ο Ανδρουλάκης για φυλακή νομίζω οτι έκλεισε τα σενάρια για συγκυβέρνηση τουλάχιστον από τις πρώτες εκλογές. Τι θα γίνει μετά τις δεύτερες ουδείς γνωρίζει πλεον. Αλλά πολύ δύσκολα πλεον θα μπορεί να δικαιολογήσει κωλοτούμπα ο Ανδρουλάκης. Πως θα συνεργαστεί με αυτούς που τον παρακολουθούσαν και κάποιοι εξ αυτών πρέπει να μπουν και φυλακή κατά τη δήλωση του?
Αυτό είναι δικό του πρόβλημα. :D Ας μη ξεχνάμε ότι την παρακολούθηση του Ανδρουλάκη την αποκάλυψε ο ίδιος ο Μητσοτάκης,ο οποίος Μητσοτάκης θα είχε μεγάλο πρόβλημα απέναντι στους κεντρώους να δικαιολογήσει τυχόν άρνηση συνεργασίας του με το ΠΑΣΟΚ μετά τις πρώτες εκλογές. :wink
Εάν δεν είχαν συμβεί όλα αυτά και στις 22 Μαίου ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είχαν 155 βουλευτές γιατί κύριε μας τραβάς σε άλλες εκλογές;
Τώρα όμως θα πει ο Μητσοτάκης στον Ανδρουλάκη έλα να συνεργασθούμε και θα απαντήσει αυτός φύγε από πρωθυπουργός για να γίνει κυβέρνηση,τι λες ρε φίλε που εσύ θα καθορίσεις τον πρωθυπουργό (και ουσιαστικά τον αρχηγό της ΝΔ :8) ) όταν είμαι πρώτο κόμμα και άρα πάμε για Ιούλιο.Problem solved.
Εδώ μια σχετική ανάλυση
https://www.ieidiseis.gr/opinions/19731 ... osti-sxesi

Γιώργος Λακόπουλος: Μητσοτάκης – Ανδρουλάκης: Μια ανάρμοστη σχέση
Υπάρχουν σημάδια για στημένο μιντιακό σκηνικό σύγκρουσης Ανδρουλάκη -Μητσοτάκη και αναμενόμενη σύμπραξη μετά τις εκλογές. Αν όχι ολοκλήρου ΠΑΣΟΚ , τουλάχιστον της ομάδας των νέων βουλευτών που θα ακολουθούν τον Ανδρουλάκη.
Συγκυβέρνηση ΝΔ ΠΑΣΟΚ ή χείρα βοήθειας στον Μητσοτάκη για κυβέρνηση ΝΔ, με ισχυρότερο ΠΑΣΟΚ εις βάρος ΣΥΡΙΖΑ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γαληνός την 11 Μάιος 2023, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9660
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 11 Μάιος 2023, 10:55

πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:49
Arisvilla έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:43
Mε αυτά που είπε χθες ο Ανδρουλάκης για φυλακή νομίζω οτι έκλεισε τα σενάρια για συγκυβέρνηση τουλάχιστον από τις πρώτες εκλογές. Τι θα γίνει μετά τις δεύτερες ουδείς γνωρίζει πλεον. Αλλά πολύ δύσκολα πλεον θα μπορεί να δικαιολογήσει κωλοτούμπα ο Ανδρουλάκης. Πως θα συνεργαστεί με αυτούς που τον παρακολουθούσαν και κάποιοι εξ αυτών πρέπει να μπουν και φυλακή κατά τη δήλωση του?
Αυτό είναι δικό του πρόβλημα. :D Ας μη ξεχνάμε ότι την παρακολούθηση του Ανδρουλάκη την αποκάλυψε ο ίδιος ο Μητσοτάκης,ο οποίος Μητσοτάκης θα είχε μεγάλο πρόβλημα απέναντι στους κεντρώους να δικαιολογήσει τυχόν άρνηση συνεργασίας του με το ΠΑΣΟΚ μετά τις πρώτες εκλογές. :wink
Εάν δεν είχαν συμβεί όλα αυτά και στις 22 Μαίου ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είχαν 155 βουλευτές γιατί κύριε μας τραβάς σε άλλες εκλογές;
Τώρα όμως θα πει ο Μητσοτάκης στον Ανδρουλάκη έλα να συνεργασθούμε και θα απαντήσει αυτός φύγε από πρωθυπουργός για να γίνει κυβέρνηση,τι λες ρε φίλε που εσύ θα καθορίσεις τον πρωθυπουργό (και ουσιαστικά τον αρχηγό της ΝΔ :8) ) όταν είμαι πρώτο κόμμα και άρα πάμε για Ιούλιο.Problem solved.
Δεν πρόκειται ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να έχουν μετά τις πρώτες εκλογές 155 βουλευτές. Ειδικά μετά το χθεσινό debate. Δεν νομίζω με 33-34 μάξιμουμ ο ένας και 10 με 10,5% ο άλλος (τόσο θα πάρουν πάνω κάτω) να μπορέσουν να έχουν πάνω απο 151. Εκτος και αν πιστεύεις τους δημοσκόπους που με αντιεπιστημονικές "αναγωγές" βγάζουν τη νδουλα στο 36% και πάνω.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Debate Πολιτικών Αρχηγων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 11 Μάιος 2023, 10:58

πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:31
Scouser έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:20
πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2023, 10:10
Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει η υποψία ότι ο Φλώρος πληρώνεται από ξένες εταιρίες για να παραγγείλει όχι τα καλύτερα όπλα.Η ΕΥΠ διατάσσει την παρακολούθησή του και αποδεικνύεται ότι οι κατηγορίες δεν ισχύουν.Παραμένει διότι είναι σωστός.
Πάρα πολύ ωραία, δεν έχω καμία αντίρρηση επ'αυτού. Αλλά να ξεκαθαριστούν αυτά. Δεν χρειάζεται φυσικά να αποκαλυφθούν πηγές ή μέθοδοι, αλλά δεν γίνεται να παρακολουθείται ο αρχηγός των ΕΔ ή κορυφαίοι υπουργοί και να μην γνωρίζουν το γιατί τουλάχιστον τα μέλη των αρμόδιων επιτροπών της Βουλής. Δηλαδή η εγγύηση ότι δεν χρησιμοποιεί ο Κούλης ή ο οποιοσδήποτε πρωθυπουργός την ΕΥΠ σαν προσωπική του υπηρεσία πληροφοριών για να κρατάει από τα @@ τους πάντες γύρω του, ποια είναι;
Η μόνη εγγύηση μέχρι τώρα ήταν ο εισαγγελέας και κανείς άλλος.Έτσι τα είχε κανονίσει όλο το πολιτικό σύστημα και ας σκίζουν όλοι τα ρούχα τους τώρα.Μετά τη φασαρία που έγινε προστέθηκε δεύτερος εισαγγελέας και για πολιτικούς ο πρόεδρος της βουλής.
Γιατί όμως μόνο ο πρόεδρος; :wink Γιατί ακόμη και τώρα και παρά τον θόρυβο που έγινε δεν έχουν εμπιστοσύνη να το ανοίξουν πιο πέρα σε όλους τους βουλευτές και ας πουλάνε όλοι δημοκρατία και διαφάνεια που τρέχει από τα μπατζάκια τους.
Δύσκολο να ξεκαθαριστούν αυτά,ούτε σε μεγαλύτερες και σοβαρότερες χώρες δεν ξεκαθαρίζουν.
Στην Αμερική πάντως υπάρχουν 17 διαφορετικές υπηρεσίες πληφοροριών με διαφορετικές αρμοδιότητες. Πχ το FBI ασχολείται αποκλειστικά με την τρομοκρατία και την αντικατασκοπεία στο εσωτερικό και η CIA με τις επιχειρήσεις στο εξωτερικό. Από πάνω υπάρχει ένας γενικός συντονιστής πληροφοριών, και όλοι δίνουν λόγο στην Intelligence Committee στη Γερουσία. Φυσικά πάλι το σύστημα δεν είναι αδιάβλητο, όπως φάνηκε με τον τρόπο που το Deep State αξιοποίησε εναντίον του Τραμπ τις υπηρεσίες πληροφοριών, αλλά εκεί τίποτα δεν μένει κρυφό: Αν πας να κάνεις μαλακία, στο τέλος θα αποκαλυφθείς και θα πληρώσεις το σχετικό πολιτικό κόστος, και φυσικά όλοι θα μάθουν γιατί την έκανες. Στην Ελλάδα έχεις μια ΕΥΠ που υποτίθεται υπάρχει για να ασχολείται με συλλογή πληροφοριών για λόγους εθνικής ασφάλειας, και την έχουν βάλει να παρακολουθεί μέχρι και τους μαφιόζους ή τους παράγοντες των ομάδων στο ποδόσφαιρο, και εννοείται ούτε λόγος για δημιουργία άλλων υπηρεσιών ή Intelligence Committee στη Βουλή. :roll:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών