O OΣΕ δίνει χρήματα στην... Porsche Club

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: O OΣΕ δίνει χρήματα στην... Porsche Club

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Ιουν 2023, 12:20

Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:13
Kauldron έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:00
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 11:56

Τρία χιλιάρικα, έτσι; Μιλάμε για τρία χιλιάρικα. Για τον ΟΣΕ. Τρία χιλιάρικα είναι τα πιτόγυρα και οι πίτσες που παραγγέλνανε ο σταθμάρχης και οι κολλητοί του σ' ένα τρίμηνο. Τρία χιλιάρικα (και λίγα λέω) είναι τα καλώδια και οι γραμμές που κλέβουν οι δικοί σου κολλητοί της ευαίσθητης κοινωνικής ομάδας σε ένα ΣΚ. Τρία χιλιάρικα είναι μια γκαζιά από μια πετρελαιοκίνητη αμαξοστοιχία.

Κι όσο για τους συμβολισμούς που λες, επειδή έγινε το δυστύχημα στα Τέμπη, ο ΟΣΕ δεν θα ξαναγίνει χορηγός ποτέ και πουθενά; Και μάλιστα, με το υπερβολικό ποσό των 3.000 ευρώ; ΟΚ, εγώ δεν πάω καλά κατά τ' άλλα...
Εσύ πολύ λάρτζ τύπος είσαι ρε, τα τρία χιλιάρικα τα 'χεις για πλάκα.
Το Σταθμάρχη και τους κολλητούς του, εσύ και οι δικοί σου κολλητοί τους βάλατε εκεί που ήταν. Δικά σου κομματόσκυλα ήταν, που βολεύτηκαν.
Τους δε "ευπαθείς", αντί να σκούζεις, καλό θα ήταν ο ΘεοδωριCUCKος, να τους μάζευε. ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΣΑΙ, ΓΑΜΩΤΟ. ΚΡΑΤΟΣ. Και σου φταίνε οι άλλοι.
Για εμένα (ή για τον κάθε "εμένα"), τα 3 χιλιάρικα μπορεί να σημαίνουν πολλά. Μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής ή θανάτου. Μπορεί να περνάω 6 μήνες με αυτά. Μπορεί πολλά, μπορεί και όχι βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Για τον ΟΣΕ μιλάμε, έτσι; Μην το ξεχνάς.
Ωραία. Λοιπόν, τί μας κοστίζει περισσότερο? Τα ιδιωτικά τραίνα, ή τα δημόσια τραίνα?
Γιατί απ' ό,τι φαίνεται, τελικά μια χαρά χαρίζουμε χρέη και πληρώνουμε κερατιάτικα στους ιδιώτες απ' το δημόσιο κορβανά.
Σε καμία περίπτωση ιδιωτικοποίησης δε θυμάμαι ν' ανέλαβαν οι ιδιώτες τα χρέη του δημοσίου φορέα που ανέλαβαν. Αντίθετα, οχι μόνο "χαρίστηκαν" τα χρέη (δηλαδή τα πληρώσαμε 'μεις) αλλά και τους δίνεται (των ιδιωτών) και μια γενναία επιδότηση κάθε χρόνο.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: O OΣΕ δίνει χρήματα στην... Porsche Club

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Ιουν 2023, 12:25

Kauldron έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:20
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:13
Kauldron έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:00


Εσύ πολύ λάρτζ τύπος είσαι ρε, τα τρία χιλιάρικα τα 'χεις για πλάκα.
Το Σταθμάρχη και τους κολλητούς του, εσύ και οι δικοί σου κολλητοί τους βάλατε εκεί που ήταν. Δικά σου κομματόσκυλα ήταν, που βολεύτηκαν.
Τους δε "ευπαθείς", αντί να σκούζεις, καλό θα ήταν ο ΘεοδωριCUCKος, να τους μάζευε. ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΣΑΙ, ΓΑΜΩΤΟ. ΚΡΑΤΟΣ. Και σου φταίνε οι άλλοι.
Για εμένα (ή για τον κάθε "εμένα"), τα 3 χιλιάρικα μπορεί να σημαίνουν πολλά. Μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής ή θανάτου. Μπορεί να περνάω 6 μήνες με αυτά. Μπορεί πολλά, μπορεί και όχι βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Για τον ΟΣΕ μιλάμε, έτσι; Μην το ξεχνάς.
Ωραία. Λοιπόν, τί μας κοστίζει περισσότερο? Τα ιδιωτικά τραίνα, ή τα δημόσια τραίνα?
Γιατί απ' ό,τι φαίνεται, τελικά μια χαρά χαρίζουμε χρέη και πληρώνουμε κερατιάτικα στους ιδιώτες απ' το δημόσιο κορβανά.
Σε καμία περίπτωση ιδιωτικοποίησης δε θυμάμαι ν' ανέλαβαν οι ιδιώτες τα χρέη του δημοσίου φορέα που ανέλαβαν. Αντίθετα, οχι μόνο "χαρίστηκαν" τα χρέη (δηλαδή τα πληρώσαμε 'μεις) αλλά και τους δίνεται (των ιδιωτών) και μια γενναία επιδότηση κάθε χρόνο.
Τι να σου πω εγώ ρε φίλε για τέτοια deals; Ρώτα καλύτερα τους κολλητούς σου εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ (ξέρω... εσύ δεν είσαι, αλλά...) που θεωρούσαν προδοτική προσφορά τα 300 μύρια και τον πουλήσαν για 45 και χαιρόντουσαν κι από πάνω. Και για όλο το πακέτο της πώλησης, με τις (μη) ευθύνες των αγοραστών και τις πριμοδοτήσεις κλπ.

Οι "άλλοι" έτσι κι αλλιώς κακοί καπιταλιστές δεξιοί είναι και είναι αναμενόμενο να κάνουν τέτοια πράματα. Οι κολλητοί σου όμως;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: O OΣΕ δίνει χρήματα στην... Porsche Club

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Ιουν 2023, 12:52

Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:25
Kauldron έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:20
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:13

Για εμένα (ή για τον κάθε "εμένα"), τα 3 χιλιάρικα μπορεί να σημαίνουν πολλά. Μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής ή θανάτου. Μπορεί να περνάω 6 μήνες με αυτά. Μπορεί πολλά, μπορεί και όχι βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Για τον ΟΣΕ μιλάμε, έτσι; Μην το ξεχνάς.
Ωραία. Λοιπόν, τί μας κοστίζει περισσότερο? Τα ιδιωτικά τραίνα, ή τα δημόσια τραίνα?
Γιατί απ' ό,τι φαίνεται, τελικά μια χαρά χαρίζουμε χρέη και πληρώνουμε κερατιάτικα στους ιδιώτες απ' το δημόσιο κορβανά.
Σε καμία περίπτωση ιδιωτικοποίησης δε θυμάμαι ν' ανέλαβαν οι ιδιώτες τα χρέη του δημοσίου φορέα που ανέλαβαν. Αντίθετα, οχι μόνο "χαρίστηκαν" τα χρέη (δηλαδή τα πληρώσαμε 'μεις) αλλά και τους δίνεται (των ιδιωτών) και μια γενναία επιδότηση κάθε χρόνο.
Τι να σου πω εγώ ρε φίλε για τέτοια deals; Ρώτα καλύτερα τους κολλητούς σου εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ (ξέρω... εσύ δεν είσαι, αλλά...) που θεωρούσαν προδοτική προσφορά τα 300 μύρια και τον πουλήσαν για 45 και χαιρόντουσαν κι από πάνω. Και για όλο το πακέτο της πώλησης, με τις (μη) ευθύνες των αγοραστών και τις πριμοδοτήσεις κλπ.

Οι "άλλοι" έτσι κι αλλιώς κακοί καπιταλιστές δεξιοί είναι και είναι αναμενόμενο να κάνουν τέτοια πράματα. Οι κολλητοί σου όμως;
Γιατί, διαφέρει σε κάτι ο σύριζας απ' τη νουδούλα? Αν διέφερε, δε θα κυβερνούσε ποτέ. Το μόνο πρόβλημα που έχουν στη νουδού, ήταν που τους πήρε τη κουτάλα για 5 χρόνια. Από 'κει και πέρα, η Ελλάδα ΣΟΥ, είναι η Ελλάδα των πληρωμένων δολοφόνων, των λαθρεμπόρων καυσίμων, και των πρεζεμπόρων. Όλη η τσογλαναρία μαζεύτηκε και μας έχει κάτσει στο σβέρκο. Και οι ηλίθιοι ραγιάδες από κάτω, χειροκροτάνε.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών