Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20289
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Ιουν 2023, 16:15

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:11
Α. Εσύ βγάζεις περισσότερα λεφτά σήμερα από ό,τι πέρυσι;
Ανέβασα τιμές για τον ίδιο λόγο. Βέβαια ανέβασα και μισθούς αλλά επειδή διατήρησα το περιθώριο κέρδους ανέβηκαν αναλογικά όλα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2023, 16:25

Green Dragon έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:15
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:11
Α. Εσύ βγάζεις περισσότερα λεφτά σήμερα από ό,τι πέρυσι;
Ανέβασα τιμές για τον ίδιο λόγο. Βέβαια ανέβασα και μισθούς αλλά επειδή διατήρησα το περιθώριο κέρδους ανέβηκαν αναλογικά όλα.
Τιμές ανέβασες γιατί ανέβηκαν οι τιμές. Σε ρωτάω αν βγάζεις περισσότερα. Δηλαδή αν π.χ. έβγαζες Χ ευρώ τον μήνα, φέτος βγάζεις 1,3Χ; Για καθαρά έσοδα μιλάω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20289
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Ιουν 2023, 16:29

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:25
Τιμές ανέβασες γιατί ανέβηκαν οι τιμές. Σε ρωτάω αν βγάζεις περισσότερα. Δηλαδή αν π.χ. έβγαζες Χ ευρώ τον μήνα, φέτος βγάζεις 1,3Χ; Για καθαρά έσοδα μιλάω.
Σαν απόλυτη τιμή εννοείς; Δηλαδή αν βγάζω π.χ. 1300 αντί για 1000;

Αυτό κατάλαβα ότι εννοείς και η απάντηση είναι ναι αλλά δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση γιατί πέρσι είχαμε τα απόνερα του κορωνοϊού και μετά την αρχή του πολέμου και την ενεργειακή αβεβαιότητα που έσκισαν για μιαν ακόμα φορά την αγορά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2023, 16:36

Green Dragon έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:29
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:25
Τιμές ανέβασες γιατί ανέβηκαν οι τιμές. Σε ρωτάω αν βγάζεις περισσότερα. Δηλαδή αν π.χ. έβγαζες Χ ευρώ τον μήνα, φέτος βγάζεις 1,3Χ; Για καθαρά έσοδα μιλάω.
Σαν απόλυτη τιμή εννοείς; Δηλαδή αν βγάζω π.χ. 1300 αντί για 1000;

Αυτό κατάλαβα ότι εννοείς και η απάντηση είναι ναι αλλά δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση γιατί πέρσι είχαμε τα απόνερα του κορωνοϊού και μετά την αρχή του πολέμου και την ενεργειακή αβεβαιότητα που έσκισαν για μιαν ακόμα φορά την αγορά.
Εγώ στον δικό μου τομέα βγάζω λιγότερα από ό,τι πέρυσι, αν και φυσικά κάνω μεγαλύτερους τζίρους. Το ίδιο συμβαίνει βασικά σχεδόν παντού, γιατί αυξήθηκαν οι τιμές και το περιθώριο κέρδους μειώθηκε για να μην εκτροχιαστούν όλα. Ε, είναι θράσος οι άλλοι να θέλουν να διατηρήσουν την ίδια κερδοφορία, που είναι ήδη πλούσιοι.

Και άντε να μου πεις για κάνα αγαθό πολυτελείας, θα μου πεις "ε, μην αγοράζεις για να μην τους κάνεις το χατήρι". Εδώ όμως μιλάμε για δημόσιο αγαθό που μεταξύ άλλων είναι και καρτέλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Ιουν 2023, 17:06

Νετο Γκουερινο έγραψε:
22 Ιουν 2023, 10:51
Juno έγραψε:
22 Ιουν 2023, 00:15
Θέλω να έχει και ο μισθός μου τιμαριθμική αναπροσαρμογή!
Τι ψηφίζεις αν επιτρέπεται;
Όχι αριστερά κόμματα, όχι τον Commander Σπαρτιάτη.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Ιουν 2023, 17:09

Green Dragon έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:01
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2023, 09:41
likosmokeses έγραψε:
22 Ιουν 2023, 00:10


Θα πληρώσει ο καταναλωτής τους σεκιουριτάδες της Nova;
πιανω ενα στην τυχη, αλλα ισχυει και για ολα τα αλλα.

γιατι, ποιος νομιζεις οτι θα τους πληρωσει; η, ποιος νομιζεις οτι τους πληρωνει μεχρι σημερα; αυτους, και ολα τα υπολοιπα κοστη, καθε επιχειρησης.

ολα, πληρωνωνται απο τον τελικο καταναλωτη, καθε προιοντος. δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα, δεν ηταν ποτε, ουτε και προκειται. ετσι λειτουργει ο κοσμος.
:+1:

Αυτό ισχύει, τι να κάνουμε...

Πάντως δεν καταλαβαίνω και τι νόημα έχει το συμβόλαιο αν μπορεί να το αλλάξει το ένα μέρος όποτε θέλει. Πρέπει να ξέρεις τι παίρνεις (και ναι, είμαι από τους ελάχιστους που κάθονται και διαβάζουν ΟΛΟ το συμβόλαιο :D ).
Η πλάκα θα είναι να συνεχίσει να υπάρχει ρήτρα, εάν το άλλο μέρος αποχωρήσει πριν τη λήξη του συμβολαίου. :p3::p3::p3:

Λέω να ανοίξω internet cafe. Μάλλον θα ξαναγίνουν της μόδας. Βγάζει και μια νοσταλγία.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Ιουν 2023, 17:41

Είμαι της στρατηγικής για κάθε αύξηση να κάνω μια αντίστοιχη μείωση από κάπου ή να αλλάζω προϊόν. Αν ανέβει η τιμή θα πάω αλλού και αν χρειαστεί σε πιο μικρό πακέτο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Ιουν 2023, 21:23

Σκηνή από το πολύ κοντινό μέλλον: ο Μπουμπούκος στα κανάλια να λέει για αυτές τις χρεώσεις "Το ξέρατε πριν τις εκλογές, αλλά μας ψηφίσατε. Έχουμε λαϊκή εντολή".


Awesomatic έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:41
Είμαι της στρατηγικής για κάθε αύξηση να κάνω μια αντίστοιχη μείωση από κάπου ή να αλλάζω προϊόν. Αν ανέβει η τιμή θα πάω αλλού και αν χρειαστεί σε πιο μικρό πακέτο.
Σε αυτήν την περίπτωση, αυτό προϋποθέτει να μπορείς να λύσεις το συμβόλαιο αφού το άλλο μέρος μπορεί να το αλλάζει. Λογικό μεν, αλλά ποτέ δνε ξέρεις.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 23 Ιουν 2023, 23:58

Juno έγραψε:
23 Ιουν 2023, 21:23
Σκηνή από το πολύ κοντινό μέλλον: ο Μπουμπούκος στα κανάλια να λέει για αυτές τις χρεώσεις "Το ξέρατε πριν τις εκλογές, αλλά μας ψηφίσατε. Έχουμε λαϊκή εντολή".


Awesomatic έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:41
Είμαι της στρατηγικής για κάθε αύξηση να κάνω μια αντίστοιχη μείωση από κάπου ή να αλλάζω προϊόν. Αν ανέβει η τιμή θα πάω αλλού και αν χρειαστεί σε πιο μικρό πακέτο.
Σε αυτήν την περίπτωση, αυτό προϋποθέτει να μπορείς να λύσεις το συμβόλαιο αφού το άλλο μέρος μπορεί να το αλλάζει. Λογικό μεν, αλλά ποτέ δνε ξέρεις.
Ισχύει αλλά έχω 7-8 μήνες ακόμα και αν δω ότι αρχίζουν να ανεβάζουν τιμές θα το διακόψω όταν λήξει. Βέβαια έχει τώρα και HCN και inalan στην περιοχή οπότε μπορεί να βάλω οπτική ίνα απο αυτούς που θα μου βγαίνει αρκετά πιο φθηνά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14754
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 24 Ιουν 2023, 00:16

έχει ανέβει ο κοπανιστός αέρας και δεν βγαίνουν οι πάροχοι

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23056
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 24 Ιουν 2023, 00:29

Γιατί έχουν ήδη τρομερές προσφορές, με εξαιρετικές ταχύτητες. Στον πάτο της Ευρώπης. Και η δικιά μου, βίντεο βλέπω μέχρι 360p,, στα 480 αρχίζει και κολλάει. Θυμαμαι τους το είχα πει, και μου έλεγαν δεν έχει καλό σήμα η περιοχή. Στο Περιστέρι τώρα! Όχι πως με νοιάζει, βιντεακια χαζεύω στο yt, και μπαίνω στα σοσιαλ. Δεν έχω ανάγκη από γρηγορο. Απλά ομιλούμε για ξεφτίλα. Τι να ανεβάσουν.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θέλεις αυξήσεις σε τηλεφωνία-ίντερνετ μετά τις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 24 Ιουν 2023, 00:33

συμβαινουν αυτα και στην ολλανδια κομμουνια

λαος της τυροπιτας :102::102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών