Έπεσε καναντερ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41808
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 17:16

waldorf έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:13
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:00
...

... σε καθε περιπτωση μου φαινεται περιεργο να επαιξε κορωνα γραμματα τη ζωη του για μια μικρη εστια φωτιας.

.
Είσαι ηλίθιος.
Αυτοί οι άνθρωποι παίζουν ΠΑΝΤΑ κορώνα-γράμματα τη ζωή τους.
Μιλάμε για "βουτιές" στα 15-20 μέτρα,πιέσεις μεγαλύτερες και για περισσότερο χρόνο απ`όσες δέχονται οι πιλότοι των μαχητικών.
Και συζητάμε για eject στα πυροσβεστικά,και ώρες πτήσης και κατάσταση των αεροσκαφών και το μουνί που σας πέταγε...
Ρε δε πάτε στο γεροδιάολο που θα βγάλουμε απ`τη μύγα ξύγκι για να κάνουμε αντιπολίτευση...
Και ναί,ο Μητσοτάκης γαμιέται αν ρωτάτε την πολιτική μου τοποθέτηση.


Ηλιθιος εισαι εσυ που αποκλειεις την περιπτωση ειτε μηχανικης βλαβης, ειτε αδιαθεσιας απο πολυωρη πτηση σε συνεχομενες μερες. ΠΟΛΛΑ ατυχηματα πιχι πιλοτων μας και μαλιστα μαχητικων πανω απο το Αιγαιο λεγεται οτι ειχαν σαν αιτια την καθημερινη καταπονηση τους να αναχαιτιζουν τουρκικα αεροσκαφη.

.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4585
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 25 Ιούλ 2023, 17:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:12
Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 15:27
Πω ρε μαλάκα. :(
Είχε eject αλλά δεν το πάτησε για να σώσει το αεροπλάνο;

RIP
Τι λες μωρέ μλκ; Eject το καναντερ;;;
Γιατί όχι, στο πηγάδι κατούρησε; Απ'ότι φαίνεται η απάντηση είναι ναι, αλλά δεν κατάλαβα γιατί.
Ποια απάντηση είναι ναι; Ότι έχει εκτίναξη το καναντερ;
Για να έχει τέτοιο σύστημα ένα αεροπλάνο πρέπει να έχει καλύπτρα πάνω από τα κεφάλια των πιλότων ούτως ώστε να ανατιναζεται και να φεύγει ακαριαία. Το καναντερ (και κάθε καναντερ) έχουν ολόκληρη σιδερένια οροφη/κάλυμμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πτολεμαίος την 25 Ιούλ 2023, 17:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 25 Ιούλ 2023, 17:19

Dorian έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:08
Saturn έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 16:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 16:20


Όσο τραβηγμένες και οι θεωρίες ότι για το Μάτι φταίει ο συριζα, αλλά για τις φωτιές επί ΝΔ η κλιματική αλλαγή.
Εικόνα


Kρίμα και άδικο, θερμά συλλυπητήρια στους οικείους τους.
Δεν προσφέρεται η ώρα για κομματικά, παρατηρώ όμως οτι σε αυτό το φόρουμ υπάρχει μερίδα συμμετεχόντων ιδιαιτέρως προκλητική ειδικά όσον αφορά τα κυβερνητικά τερτίπια.

Και επειδή η κατάσταση που βιώνουμε ως χώρα είναι εξόχως τραγική, καλό είναι να μην ομιλούν μερικοί, λίγη ντροπή δεν βλάπτει.
γιατί να μην κριτικάρεις την πολιτική που ακολουθεί και έχει δώσει εντολές η κυβέρνηση στα ανάλογα σώματα και υπηρεσίες; Η πολιτική της είναι α) νεοφιλελεύθερη μείωση δαπανών κοστους ανθρωπίνου δυναμικού στις υπηρεσίες και ίσως μεσομακροπρόθεσμα μερική ιδιωτικοποίηση ακόμα και τέτοιων υπηρεσιών οπως πυρόσβεση β) προσωπική ευθύνη ο καθένας μόνος του να σώσει την περιουσία του γ) σιγουρη εντολή να μην δινουν προσπάθειες να σωθούν σπίτια επιχειρήσεις αλλά πρώτη προτεραιότητα η υποχρεωτική εκκένωση μην έχουν επικοινωνιακά δράματα τύπου ματι.
Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε. Απορώ πόσα σπίτια επιχειρήσεις έχουν καεί, πρέπει να είναι εκατοντάδες ούτε πόλεμος, πλέον και εργαζόμενοι τόσες μέρες ταλαιπωρία.
Εννοώ οτι είναι τόσο τραγικό το συμβάν και τόσο τραγική η γενικότερη κατάσταση που στην αρχή μόνο θλίψη και μούδιασμα "επιτρέπεται" κανονικά να νιώσει κάποιος. Αλλά επειδή, ξαναλέω, διαβάζοντας κατα καιρούς εδώ πέρα κάποια θέματα, παρατηρώ μια κάστα συμμετεχόντων που, αν μη τι άλλο, θα έλεγε κανείς οτι είναι κάτι παραπάνω από απλά κομματόσκυλα. Και με συγχωρείτε για την έκφραση.

Τώρα για όλα αυτά που παραθέτεις ως κριτική, πολλά να πούμε μπορούμε, νομίζω οτι λίγο πολύ κατανοητά θα έπρεπε να είναι στους περισσότερους πια, πού οδηγεί αυτή η κυβέρνηση τον τόπο...στο μόνο που διαφωνώ είναι περι προσωπικής ευθύνης για να σώσει κανείς την περιουσία του, το αντίθετο θα έλεγα είναι η στόχευση. Αλλά, όπως είπα και αρχικά, νιώθω κάπως άβολα αυτή τη στιγμή που είναι τόσο φρέσκο το συμβάν να αναλύω την κατάντια μας. Βλέπω εδώ τώρα να αντιπολιτεύονται οι μεν με τους δε και με πιάνει απελπισία. Είναι δυνατόν, οι κυβερνητικοί να συμβαίνει ό,τι συμβαίνει και να έχουν θράσος και να μιλάνε? Δε λεω για τους άλλους γιατί δεν ειναι αυτή τη στιγμή στα πράγματα. Αλλά όταν έχεις το τιμόνι και καταστρέφεται ολοσχερώς το φορτίο σου, τουλάχιστον δε μιλάς και αν μιλήσεις ζυγίζεις τί θα πεις, έστω για τα μάτια του κόσμου.
Εδώ ο ιδιος ο ΠΘ, βγαίνει και λέει οτι η κυβέρνηση αδικείται και κάνει αναφορές στο ΜΑΤΙ για να κρύψει τα δικά τους εγκλήματα, σκυλεύοντας δυο φορές τους νεκρούς...τί να περιμένει κανείς.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10147
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 25 Ιούλ 2023, 17:19

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 25 Ιούλ 2023, 17:20

Το Beriev το καλοκαίρι του 2021 που είχε εκμισθωθεί από τη χώρα μας για 3,8 εκατομμύρια ευρώ επιχείρησε πάνω από 35 φορές στην κατάσβεση πυρκαγιών, με πάνω από 100 ώρες πτήσεις και 400 ρίψεις νερού. Είναι πανθομολογούμενο ότι η συμβολή του στην αντιμετώπιση των πυρκαγιών στη χώρα μας πριν δύο χρόνια ήταν σημαντική

https://www.protothema.gr/blogs/mihalis ... -filozoon/


δολοφονοι τουρκονεοζαιοι

μαμω τον Μπιντε σας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eθνικοκοινωνιστης την 25 Ιούλ 2023, 17:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24376
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Ιούλ 2023, 17:22

Α ρε δεντρακι, να σε σώσει ήθελε. Για ενα μετρο θα την ειχε γλυτώσει και κανεις δεν θα ειχε καταλαβει τι υπερήρωας ηταν.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 25 Ιούλ 2023, 17:24

Υδράργυρος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:15
Το σιχαμα ο κουλης ειπε χτες οτι αυτα τα μεσα εχουμε, με αυτα θα δουλεψουμε. Και πολλα μας ειναι.
ηθικοι αυτουργοι και οι ψηφοφοροι του εφιαλτακη οι τουρκονεοζαιοι :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44002
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Ιούλ 2023, 17:25

Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:12
Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:02


Τι λες μωρέ μλκ; Eject το καναντερ;;;
Γιατί όχι, στο πηγάδι κατούρησε; Απ'ότι φαίνεται η απάντηση είναι ναι, αλλά δεν κατάλαβα γιατί.
Ποια απάντηση είναι ναι; Ότι έχει εκτίναξη το καναντερ;
Για να έχει τέτοιο σύστημα ένα αεροπλάνο πρέπει να έχει καλύπτρα πάνω από τα κεφάλια των πιλότων ούτως ώστε να ανατιναζεται και να φεύγει ακαριαία. Το καναντερ (και κάθε καναντερ) έχουν ολόκληρη σιδερένια οροφη/κάλυμμα.
Στο ότι κατούρησε στο πηγάδι. Οκ απλά το πας στην επόμενη ερώτηση, γιατί δεν μπορεί να σχεδιαστεί να έχει καλύπτρα;
Επειδή προθυμοποιήθηκες να ασχοληθείς σε ρωτάω, δεν το πάω κάπου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 25 Ιούλ 2023, 17:25

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:16
...


Ηλιθιος εισαι εσυ που αποκλειεις την περιπτωση ειτε μηχανικης βλαβης, ειτε αδιαθεσιας απο πολυωρη πτηση σε συνεχομενες μερες. ΠΟΛΛΑ ατυχηματα πιχι πιλοτων μας και μαλιστα μαχητικων πανω απο το Αιγαιο λεγεται οτι ειχαν σαν αιτια την καθημερινη καταπονηση τους να αναχαιτιζουν τουρκικα αεροσκαφη.

.
Άσε τι "λέγεται" ρε περίχαρε.
Το βίντεο είναι ξεκάθαρο:Οι πιλότοι έκαναν βουτιά σε χαμηλό ύψος και έχασαν τον πλωτήρα (πιθανώς και μέρος του ακροπτερύγιου) με αποτέλεσμα το αεροσκάφος να γείρει αμμέσως δεξιά.
Σ`αυτό το ύψος δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να γίνει διορθωτική κίνηση.
Καμία μηχανική βλάβη δεν υπήρξε.Είναι ο κίνδυνος που αντιμετωπίζουν σε ΚΑΘΕ ρίψη που κάνουν.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4585
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 25 Ιούλ 2023, 17:26

vatraxos έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 15:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 15:27
Πω ρε μαλάκα. :(
Είχε eject αλλά δεν το πάτησε για να σώσει το αεροπλάνο;

RIP
Δεν έχουν τέτοια πράγματα. Μιλάμε για αεροσκάφος 50 ετών.
Χωρις να είμαι και απόλυτα σίγουρος, δεν νομίζω να υπάρχει μη στρατιωτικό ή εκπαιδευτικό αεροπλάνο με σύστημα εκτίναξης. Η αν υπάρχει κάποιου ειδικού σκοπού τότε θα έχει τους κινητήρες είτε κάτω από τα φτερά (τα οποία θα βρίσκονται στο μέσο ύψος της ατράκτου) είτε κάτω από την άτρακτο.

Αν κάποιος έχει κάποια γνώση επί του θεματος ας την παραθέσει διότι θα ήθελα να μάθω.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41808
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 17:27

waldorf έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:25
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:16
...


Ηλιθιος εισαι εσυ που αποκλειεις την περιπτωση ειτε μηχανικης βλαβης, ειτε αδιαθεσιας απο πολυωρη πτηση σε συνεχομενες μερες. ΠΟΛΛΑ ατυχηματα πιχι πιλοτων μας και μαλιστα μαχητικων πανω απο το Αιγαιο λεγεται οτι ειχαν σαν αιτια την καθημερινη καταπονηση τους να αναχαιτιζουν τουρκικα αεροσκαφη.

.
Άσε τι "λέγεται" ρε περίχαρε.
Το βίντεο είναι ξεκάθαρο:Οι πιλότοι έκαναν βουτιά σε χαμηλό ύψος και έχασαν τον πλωτήρα (πιθανώς και μέρος του ακροπτερύγιου) με αποτέλεσμα το αεροσκάφος να γείρει αμμέσως δεξιά.
Σ`αυτό το ύψος δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να γίνει διορθωτική κίνηση.
Καμία μηχανική βλάβη δεν υπήρξε.Είναι ο κίνδυνος που αντιμετωπίζουν σε ΚΑΘΕ ρίψη που κάνουν.


Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος γιατι εγινε η βουτια.

.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 25 Ιούλ 2023, 17:28

waldorf έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:13
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:00
...

... σε καθε περιπτωση μου φαινεται περιεργο να επαιξε κορωνα γραμματα τη ζωη του για μια μικρη εστια φωτιας.

.
Είσαι ηλίθιος.
Αυτοί οι άνθρωποι παίζουν ΠΑΝΤΑ κορώνα-γράμματα τη ζωή τους.
Μιλάμε για "βουτιές" στα 15-20 μέτρα,πιέσεις μεγαλύτερες και για περισσότερο χρόνο απ`όσες δέχονται οι πιλότοι των μαχητικών.
Και συζητάμε για eject στα πυροσβεστικά,και ώρες πτήσης και κατάσταση των αεροσκαφών και το μουνί που σας πέταγε...
Ρε δε πάτε στο γεροδιάολο που θα βγάλουμε απ`τη μύγα ξύγκι για να κάνουμε αντιπολίτευση...
Και ναί,ο Μητσοτάκης γαμιέται αν ρωτάτε την πολιτική μου τοποθέτηση.
+1000
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 25 Ιούλ 2023, 17:29

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:27
...



Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος γιατι εγινε η βουτια.

.
Εγώ πάλι είμαι απόλυτα σίγουρος για το επίπεδο της νοημοσύνης σου.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41808
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 17:31

waldorf έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:29
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:27
...



Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος γιατι εγινε η βουτια.

.
Εγώ πάλι είμαι απόλυτα σίγουρος για το επίπεδο της νοημοσύνης σου.


Γραψτο χιλιες φορες αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα.

Εγω θα γραψω αλλες χιλιες οτι δεν ειμαι καθολου σιγουρος.

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44002
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Ιούλ 2023, 17:32

waldorf έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:13
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:00
...

... σε καθε περιπτωση μου φαινεται περιεργο να επαιξε κορωνα γραμματα τη ζωη του για μια μικρη εστια φωτιας.

.
Είσαι ηλίθιος.
Αυτοί οι άνθρωποι παίζουν ΠΑΝΤΑ κορώνα-γράμματα τη ζωή τους.
Μιλάμε για "βουτιές" στα 15-20 μέτρα,πιέσεις μεγαλύτερες και για περισσότερο χρόνο απ`όσες δέχονται οι πιλότοι των μαχητικών.
Και συζητάμε για eject στα πυροσβεστικά,και ώρες πτήσης και κατάσταση των αεροσκαφών και το μουνί που σας πέταγε...
Ρε δε πάτε στο γεροδιάολο που θα βγάλουμε απ`τη μύγα ξύγκι για να κάνουμε αντιπολίτευση...
Και ναί,ο Μητσοτάκης γαμιέται αν ρωτάτε την πολιτική μου τοποθέτηση.
Που είδες να συνδέω το eject με αντιπολίτευση, ηλίθιος είσαι;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών