Έπεσε καναντερ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 15043
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 25 Ιούλ 2023, 17:46

enaon έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:22
Α ρε δεντρακι, να σε σώσει ήθελε. Για ενα μετρο θα την ειχε γλυτώσει και κανεις δεν θα ειχε καταλαβει τι υπερήρωας ηταν.
αν βλέπω καλά δεν είναι το δεντρο που έκανε την ζημιά

κατι σαν βράχος/γκρεμισμένος πύργος κάτι που βρισκόταν πίσω απ το δέντρο χτύπησε τον πλωτήρα του δεξιού φτερού και μάλλον του μπλόκαρε τα φλαπς δεξια με αποτέλεσμα να το "κλειδώσει"¨σε βουτιά θανάτου..
Εικόνα


+ότι έγραψες πιο μετα για τους πιλότους (30 - 24) :a040: . 6+ δευτερόλεπτα ζωντανοί νεκροί
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 25 Ιούλ 2023, 17:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:42
...
Το ακούω, εδώ βέβαια την είχε προσπεράσει.
Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από αεροσκάφη και αεροναυπηγική,αλλά κάτι μου λέει ότι αν αυτό το πράγμα μπορούσε να λειτουργήσει σε αυτού του είδους τα αεροσκάφη,κάτι θα είχε γίνει τόσα χρόνια.
Και τελικά ρε παιδιά...μην προσπαθούμε σε κάθε ευκαιρία να ανακαλύψουμε την Αμερική.Δυστυχώς μας πρόλαβε άλλος.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27348
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιούλ 2023, 17:48

Saturn έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:42
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:39

με 40τακατό στον πάτο όχι φερμουάρ, ούτε πριτσίνια δε σας σώζουν από την ακράτεια
:o:o:o

συγγνώμη κι όλας, ρε φίλε, αλλά πόση λίγδα κουβαλας στις τσέπες σου? Σοβαρά τώρα? Σοβαρά?

Εικόνα
ποιό παλαιό ζαιοπρόφ είσαι εσύ φίλε μου;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 25 Ιούλ 2023, 17:48

Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:26
vatraxos έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 15:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 15:27
Πω ρε μαλάκα. :(
Είχε eject αλλά δεν το πάτησε για να σώσει το αεροπλάνο;

RIP
Δεν έχουν τέτοια πράγματα. Μιλάμε για αεροσκάφος 50 ετών.
Χωρις να είμαι και απόλυτα σίγουρος, δεν νομίζω να υπάρχει μη στρατιωτικό ή εκπαιδευτικό αεροπλάνο με σύστημα εκτίναξης. Η αν υπάρχει κάποιου ειδικού σκοπού τότε θα έχει τους κινητήρες είτε κάτω από τα φτερά (τα οποία θα βρίσκονται στο μέσο ύψος της ατράκτου) είτε κάτω από την άτρακτο.

Αν κάποιος έχει κάποια γνώση επί του θεματος ας την παραθέσει διότι θα ήθελα να μάθω.
Το ελικοπτερο ΚΑ-52 κ γενικοτερα της εταιριας Kamov εχουν φροντισει να εχουν εκτινασομενα καθισματα

Σκεψου

Ελικοπτερα με τους ελικες πανω απο τα κεφαλια τους :smt023

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 15043
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 25 Ιούλ 2023, 17:49

τεν τεν έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:45
Δεν ήταν 6 δευτερόλεπτα ήταν κλάσματα από την στιγμή του χτυπήματος στο δέντρο.
εχει δίκιο για τα 6"

αν / όποτε μπορέσει ο Airman68 ισως μπορέσει να μας διαφωτίσει.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4585
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 25 Ιούλ 2023, 17:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:25
Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:12

Γιατί όχι, στο πηγάδι κατούρησε; Απ'ότι φαίνεται η απάντηση είναι ναι, αλλά δεν κατάλαβα γιατί.
Ποια απάντηση είναι ναι; Ότι έχει εκτίναξη το καναντερ;
Για να έχει τέτοιο σύστημα ένα αεροπλάνο πρέπει να έχει καλύπτρα πάνω από τα κεφάλια των πιλότων ούτως ώστε να ανατιναζεται και να φεύγει ακαριαία. Το καναντερ (και κάθε καναντερ) έχουν ολόκληρη σιδερένια οροφη/κάλυμμα.
Στο ότι κατούρησε στο πηγάδι. Οκ απλά το πας στην επόμενη ερώτηση, γιατί δεν μπορεί να σχεδιαστεί να έχει καλύπτρα;
Επειδή προθυμοποιήθηκες να ασχοληθείς σε ρωτάω, δεν το πάω κάπου.
Κοίτα, είναι σκάφη χαμηλής ταχύτητας πράγμα που σημαίνει ότι -θεωρητικά πάντα - έχει μεγάλες πιθανότητες να το προσγειωσουν οι πιλότοι.
Από την άλλη, επειδή επιχειρούν σε βουνά και δύσβατες περιοχές αυτόματα αναιρείται η"ευκολία" προσγείωσης τους.
Κατ'εμε ναι, θα έπρεπε ΌΛΑ τα αεροπλάνα που επιχειρούν και έχουν απλά πιλότους μέσα (και όχι επιβάτες για ευνόητους λόγους :lol:) να έχουν τέτοια συστήματα. Εξαιρώ σκάφη τύπου Τσεσνα διότι ο κάθε ιδιώτης που θα αισθανθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα θα κάνει ετζεκτ και μετά τα ακυβέρνητα αεροπλάνα θα μπορούν δυνητικά να σκοτωσουν κόσμο κατά την πτώση τους.

Επίσης, χωρίς να είμαι αεροναυπηγος, θα τολμήσω να πω ότι δεν είναι θεμιτό να βάλεις εκτινασσομενα καθίσματα σε αεροπλάνα που έχουν τους κινητήρες πάνω από το πιλοτήριο. Μπορεί να λέω και μαλακιες βέβαια λόγω της φοβίας που έχω για τους έλικες :oops: (όταν ταξιδεύω με ATR ποτέ δεν διαλέγω κάθισμα στην ευθεία των ελικων, μπας και ξεκολλήσει καμία φτερωτή και με αποκεφαλισει :lol:)

Mind you ότι μια εκτίναξη δεν είναι παίξε γέλασε. Προφανώς και είναι καλύτερη από το θάνατο σε κάθε περίπτωση αλλά να ξέρεις ότι ο πιλότος που δέχεται τέτοια δύναμη πάνω του κοντενει 3-5 πόντους και χρειάζεται θεραπεία μηνών να επανέλθει το σκελετικό του σύστημα.


Εν πασει περιπτώσει θεωρώ ότι λόγω των συνθηκών που επιχειρούν οι πιλότοι (απότομες αυξήσεις θερμοκρασίας μέσα σε καπνούς, απότομες εναλλαγές G συνεχώς συν της κούρασης της ακριβείας των χειρισμών) και για το λόγο ότι δουλεύουν για να μειώσουν μια καταστροφή που κυρίως αρχίζει από ψυχωτικα άτομα και μουνοπανα, τότε ναι, θα πρέπει να σχεδιαστεί ένα καθολικό αεροπλάνο πυρόσβεσης, που να χρηματοδοτηθει από όλα τα κράτη του πλανήτη (ή έστω από τα περισσότερα) που να κάνει τα πάντα ΚΑΙ να έχει σύστημα εκτίναξης διάσωσης των πιλότων.
Διότι οι πιλότοι εκτός από άνθρωποι, είναι και "μηχανές" που χρειάζονται χρόνο και χρήμα για να γίνουν αυτό που είναι.


Και η πλάκα είναι ότι μόλις προχτές το σκεφτόμουνα αυτό. "Πω ρε ποσ μου, ευτυχώς που δεν έχει πέσει κάνα καναντερ ακόμα". Τελικά γαμηθηκε.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10147
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 25 Ιούλ 2023, 17:51

Πάντως, όταν λέμε: "πάνω απ' όλα η ανθρώπινη ζωή", δεν βουτάς στα δέκα μέτρα για να σώσεις δυο πουρνάρια από την φωτιά. Πρέπει να μπαίνουν προτεραιότητες.
Ρίσκο για να σώσεις κόσμο - ΝΑΙ
Ρίσκο για να σώσεις τα κούτσουρα - ΟΧΙ
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 25 Ιούλ 2023, 17:52

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 16:52
vagabondo έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 16:49
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 15:56


Το Μπέριεφ θα πετούσε στην χαράδρα βρε ηλίθιε;
Άνετα. Τις χαράδρες τις διασχίζεις κατά μήκος και όχι εγκάρσια.
Εδώ όμως δεν φταίει η "χαράδρα", φταίει ο πιλότος που κατέβηκε τόσο χαμηλά.


Φταιει αραγε ο πιλοτος που επαιξε κορωνα γραμματα τη ζωη του για μια μικρη εστια η μηπως το αεροσκαφος εχανε υψος γιατι ηδη ειχε μηχανικη βλαβη;

.
Τα καναντερ ανεκαθεν παιζανε κορωνα γραμματα κανανε βουτιες και ειχαμε ατυχηματα εδω και πολλα χρονια απλα ετυχε κ βρεθηκε ενα δεντρο κ τους εκοψε την φορα

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15253
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 25 Ιούλ 2023, 17:53

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:42
Το ακούω, εδώ βέβαια την είχε προσπεράσει.
δεν γίνεται για 10 διαφορετικούς λόγους,μην επιμένεις

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4585
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 25 Ιούλ 2023, 17:54

killzone έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:48
Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:26
vatraxos έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 15:30


Δεν έχουν τέτοια πράγματα. Μιλάμε για αεροσκάφος 50 ετών.
Χωρις να είμαι και απόλυτα σίγουρος, δεν νομίζω να υπάρχει μη στρατιωτικό ή εκπαιδευτικό αεροπλάνο με σύστημα εκτίναξης. Η αν υπάρχει κάποιου ειδικού σκοπού τότε θα έχει τους κινητήρες είτε κάτω από τα φτερά (τα οποία θα βρίσκονται στο μέσο ύψος της ατράκτου) είτε κάτω από την άτρακτο.

Αν κάποιος έχει κάποια γνώση επί του θεματος ας την παραθέσει διότι θα ήθελα να μάθω.
Το ελικοπτερο ΚΑ-52 κ γενικοτερα της εταιριας Kamov εχουν φροντισει να εχουν εκτινασομενα καθισματα

Σκεψου

Ελικοπτερα με τους ελικες πανω απο τα κεφαλια τους :smt023
Ναι το γνωρίζω.
Γινόταν έκρηξη για να αποκολληθουν οι έλικες πρώτα και μετά εκτινασοταν και οι πιλότοι.
Μάλιστα, αρχικά το σχέδιο ήταν να φεύγουν από το πλάι οι πιλότοι :lol: αλλά εγκαταλειφθηκε.
Επίσης απαγορεύεται να είναι σε κλειστό σχηματισμό διότι οι (δύο) έλικες θα μπορούσαν να χτυπήσουν αλλά σκάφη.

Παντως είναι στρατιωτικό όχημα.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24377
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Ιούλ 2023, 17:55

Orion22 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:46
αν βλέπω καλά δεν είναι το δεντρο που έκανε την ζημιά
μπορει ναι, απλά μοιάζει να ήθελε να το βρέξει και αυτό γιατί ηταν μεγάλο, να μην παει απο εκει η φωτια. Απο μικρός θαυμαζα όσους οδηγουν αυτά τα αεροπλάνα, λυπούμουν για τα ψαράκια και τις σαλουφες που τα πηγαιναν στο γκριλ αλλα ήταν ο λόγος που ηθελα να πετάξω. Ηρωες για εμενα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41808
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 17:55

killzone έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:44
waldorf έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:13
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:00
...

... σε καθε περιπτωση μου φαινεται περιεργο να επαιξε κορωνα γραμματα τη ζωη του για μια μικρη εστια φωτιας.

.
Είσαι ηλίθιος.
Αυτοί οι άνθρωποι παίζουν ΠΑΝΤΑ κορώνα-γράμματα τη ζωή τους.
Μιλάμε για "βουτιές" στα 15-20 μέτρα,πιέσεις μεγαλύτερες και για περισσότερο χρόνο απ`όσες δέχονται οι πιλότοι των μαχητικών.
Και συζητάμε για eject στα πυροσβεστικά,και ώρες πτήσης και κατάσταση των αεροσκαφών και το μουνί που σας πέταγε...
Ρε δε πάτε στο γεροδιάολο που θα βγάλουμε απ`τη μύγα ξύγκι για να κάνουμε αντιπολίτευση...
Και ναί,ο Μητσοτάκης γαμιέται αν ρωτάτε την πολιτική μου τοποθέτηση.
:+1:


Βρεθηκε κι αλλος ηλιθιος σαν κι εμενα να βλεπει σαν πιθανοτητα και τη μηχανικη βλαβη.



Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, το αεροσκάφος με χειριστές δύο Έλληνες πιλότους από την 355 Μοίρα Τακτικών Μεταφορών της 112 Πτέρυγας Μάχης στην Ελευσίνα, έπεσε στο κενό. Το πιθανότερο είναι να υπήρχε μηχανική βλάβη καθώς το στο Canadair διακρίνεται να χάνει ύψος και να μην μπορεί να υψωθεί πάνω από την χαράδρα.

https://www.newsbreak.gr/ellada/490668/ ... rosta-moy/


.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 25 Ιούλ 2023, 17:57

vagabondo έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:51
Πάντως, όταν λέμε: "πάνω απ' όλα η ανθρώπινη ζωή", δεν βουτάς στα δέκα μέτρα για να σώσεις δυο πουρνάρια από την φωτιά. Πρέπει να μπαίνουν προτεραιότητες.
Ρίσκο για να σώσεις κόσμο - ΝΑΙ
Ρίσκο για να σώσεις τα κούτσουρα - ΟΧΙ
Ντροπή ρε συ!
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10642
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 25 Ιούλ 2023, 17:59

Saturn έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:57
vagabondo έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:51
Πάντως, όταν λέμε: "πάνω απ' όλα η ανθρώπινη ζωή", δεν βουτάς στα δέκα μέτρα για να σώσεις δυο πουρνάρια από την φωτιά. Πρέπει να μπαίνουν προτεραιότητες.
Ρίσκο για να σώσεις κόσμο - ΝΑΙ
Ρίσκο για να σώσεις τα κούτσουρα - ΟΧΙ
Ντροπή ρε συ!
Καλά λέει

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 25 Ιούλ 2023, 18:00

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:48
Saturn έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:42
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:39

με 40τακατό στον πάτο όχι φερμουάρ, ούτε πριτσίνια δε σας σώζουν από την ακράτεια
:o:o:o

συγγνώμη κι όλας, ρε φίλε, αλλά πόση λίγδα κουβαλας στις τσέπες σου? Σοβαρά τώρα? Σοβαρά?

Εικόνα
ποιό παλαιό ζαιοπρόφ είσαι εσύ φίλε μου;
Από ό,τι καταλαβαίνω μάλλον με κατατάσεις στους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ; :lol:
Θα σου απαντήσω αφού το θες αλλά πρώτα θα μου απαντήσεις εσύ για το πόση λίγδα κουβαλάς επάνω σου γενικότερα
Και να μου απαντήσεις και για το τουιτεράκι του ΠΘ, αφού όπως φαίνεται είσαι από τους αυλικούς της Μαρίας Αντουανέτας μας
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών