Έπεσε καναντερ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24078
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Ιούλ 2023, 18:31

παντως παιδιά ασχετα με τα αλλα, είναι θέμα χρονισμού, αν την στιγμη που τρέχει ενα πρόβλημα έχουμε έναν δίπλα να γκρινιάζει άσκοπα, τον σφάζουμε και βλέπουμε.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 18:31

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:30
waldorf έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:26
Είπα ότι αυτές οι ρίψεις είναιη κανονική τακτική και ΠΑΝΤΑ εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο.
+1. Άλλωστε έχουν χαθεί κι άλλες φορές τέτοια αεροσκάφη με παρόμοιο τρόπο.


Και απο μηχανικη βλαβη εχουν πεσει Canadair, ανεβασα περιπτωση του 2016.

.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27290
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιούλ 2023, 18:33

Saturn έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:29
taliban έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:24



Welcome.
Το πρόβλημα είναι διαχρονικό.
Καμία κυβέρνηση δεν έκανε τίποτα όλα αυτά τα χρόνια και κάθε χρόνο έχουμε τα ίδια.

Εδώ μέσα και τι δεν με έχουν πει.

Ζαιο
Φασίστα
Δεξιό
Κουμουνι.

Αναλόγως τι τους βολεύει.
Σε ευχαριστώ
Καλώ λοιπόν τον χρήστη Σατανικός Εγκέφαλος, να μου απαντήσει και εκείνος με τη σειρά του, με παράθεση και χωρίς φθηνές και γύφτικες ειρωνείες, σε ό,τι ακριβώς τον ρώτησα, και να μην κρύβεται πίσω από καμιά κουρτίνα, πάπλωμα, σημαία, τέλος πάντων όπου και να κρύβεται, να μην κρύβεται γενικότερα αλλά να βγει και να τοποθετηθεί. Έχω άδικο; ρωτάω και πάλι
ποια είναι η ερώτηση;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιούλ 2023, 18:33

Επιβεβαιώνεται ότι και οι δύο είναι νεκροί. Κρίμα. 34 και 27 χρονών παιδιά.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 25 Ιούλ 2023, 18:33

Εμπειρογνώμονας Φραγκούλης: Πέταξε πολύ χαμηλά, προσέκρουσε σε δέντρα και δεν είχε την ταχύτητα να σηκωθεί


«Το αεροσκάφος πέταξε πάρα πολύ χαμηλά προκειμένου να στοχεύσει ακριβώς στη φωτιά. Το δεξί φτερό προσέκρουσε πάνω σε δέντρα, αποκολλήθηκε ο πλωτήρας, μειώθηκε πάρα πολύ η ταχύτητα του αεροπλάνου γιατί ήταν πάνω σε στροφή. Δεν είχε την ταχύτητα να σηκωθεί. Από την στιγμή που χτύπησε ήταν σε στροφή και δεν υπήρχε κανένα περιθώριο σωτηρίας του αεροσκάφους και του πληρώματος» συμπλήρωσε μιλώντας στην ΕΡΤ.


https://www.protothema.gr/politics/arti ... -sikothei/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος τεν τεν την 25 Ιούλ 2023, 18:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 18:34

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:28
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:25
Δεν καταλαβες, το ρεπορταζ αναφερει σαν πιθανοτερο σεναριο οτι επεσε στη χαραδρα επειδη εχανε υψος, αρα η βλαβη εφερε ακαριαια αποτελεσματα.

.
Όχι, δεν κατάλαβα. Πρόβλημα πριν την πρόσκρουση στο δέντρο σημαίνει ότι θα είχε εγκαταλειφθεί η ρίψη και δεν θα το έβλεπες να αδειάζει στη φωτιά. Θα έψαχνε σημείο για αναγκαστική προσγείωση.

Πρόβλημα μετά τη ρίψη; Αφού βλέπουμε με τα μάτια μας τη ζημιά από το δέντρο.


Αυτο με τη ριψη στο δινω, να μου δωσεις κι εσυ οτι το να πεφτει Canadair λογω προσκρουσης με δεντρο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ και αρα πρεπει να ζυγισουμε ολα τα σεναρια τι προηγηθηκε πριν. Μηπως δηλαδη δεν εγινε η προσκρουση υπο κσ.
.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 25 Ιούλ 2023, 18:36

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:21
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:16
Τι να συνεχισω βρε ηλιθιε; Σου εφερα ρεπορταζ που αναφερει την πιθανοτητα μηχανικης βλαβης, βγαλε ηλιθιο και τον ρεπορτερ μπας και σου περασει το κομπλεξ σου. Και σε καθε περιπτωση εγω δεν λεω οτι εγινε ντε και καλα μηχανικη βλαβη, εσυ ομως λες ντε και καλα πως ο πιλοτος εκανε λαθος εκτιμηση. Θα το υπογραφες κιολας σαν εμπειρογνωμονας χωρις να το ψαξεις παραπερα;
Δεν είμαστε ειδικοί για να ξέρουμε τι συνέβη. Απλές λογικές σκέψεις κάνουμε και αυτό που λες μοιάζει εκτός πραγματικότητας.

Αεροσκάφος με βλάβη δεν θα συνέχιζε την όποια αποστολή του. Δεν ρισκάρεις να χάσεις ένα τόσο πολύτιμο μέσο για να σβήσεις αυτή τη μικρή εστία.

Αν μάλιστα έχανε ύψος εξαιτίας βλάβης και το είχε αντιληφθεί ο κυβερνήτης, το πιθανότερο είναι να είχε αδειάσει και την δεξαμενή του για να ελαφρύνει.
Κιόμως, επειδή έχω συγγενείς στο σώμα, τα επίγεια πυροσβεστικά μέσα είναι σε άθλια κατάσταση, έχουν μείνει σε περιπολο κάποιες φορές. Για τα εναέρια δεν γνωρίζω.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Ιούλ 2023, 18:36

Saturn έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:21
όταν γράφτηκα στο φόρουμ, δε μπορούσα να ποστάρω με τίποτα, δηλαδή έγραφα και δεν πέρναγε, πέρναγε μετά από κάποια ώρα, μόλις έγραψα οτι ο σύριζα έχει τελείωσει, κατευθείαν, κατευθείαν όμως τα ποστ μου πέρναγαν νερό.
:roll:
Πολύ πονηρός μας βγήκες εσύ.
Βλέπω ότι αυτό ήταν το 9ο ποστ σου. Η λογική σκέψη είναι ότι μέχρι τα 10 ποστ χρειάζεται έγκριση.
Spiros252 @ έγκριση μηνυμάτων
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιούλ 2023, 18:36

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:34
Αυτο με τη ριψη στο δινω, να μου δωσεις κι εσυ οτι το να πεφτει Canadair λογω προσκρουσης με δεντρο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ και αρα πρεπει να ζυγισουμε ολα τα σεναρια τι προηγηθηκε πριν. Μηπως δηλαδη δεν εγινε η προσκρουση υπο κσ.
.
Αρίστο δεν θέλω να συνεχίσω άλλο αυτή τη συζήτηση. Ρίξε μια ματιά τι λεει ο ειδικός εδώ

https://www.protothema.gr/politics/arti ... -sikothei/

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 25 Ιούλ 2023, 18:37

Πρεπει να ελεγχθεί και πόσες ώρες δούλευαν οι πιλότοι.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6883
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Ιούλ 2023, 18:38

Ουπς...
Λάθος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 25 Ιούλ 2023, 18:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 18:39

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:36
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:34
Αυτο με τη ριψη στο δινω, να μου δωσεις κι εσυ οτι το να πεφτει Canadair λογω προσκρουσης με δεντρο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ και αρα πρεπει να ζυγισουμε ολα τα σεναρια τι προηγηθηκε πριν. Μηπως δηλαδη δεν εγινε η προσκρουση υπο κσ.
.
Αρίστο δεν θέλω να συνεχίσω άλλο αυτή τη συζήτηση. Ρίξε μια ματιά τι λεει ο ειδικός εδώ

https://www.protothema.gr/politics/arti ... -sikothei/


Εγω θα σου βαλω αντι για τον ειδικο τι ειπε ο ΙΔΙΟΣ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ.

Οτι τα Canadair πρεπει να αντικατασταθουν γιατι ΒΓΑΖΟΥΝ ΒΛΑΒΕΣ.



Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7254
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 25 Ιούλ 2023, 18:39

Υπέθεσα θα θυμόσουν γιατί με αποκάλεσες οπαδό του σύριζα
Ας είναι:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:48
Saturn έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:42
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:39

με 40τακατό στον πάτο όχι φερμουάρ, ούτε πριτσίνια δε σας σώζουν από την ακράτεια
:o:o:o

συγγνώμη κι όλας, ρε φίλε, αλλά πόση λίγδα κουβαλας στις τσέπες σου? Σοβαρά τώρα? Σοβαρά?

Εικόνα
ποιό παλαιό ζαιοπρόφ είσαι εσύ φίλε μου;
Έχεις το θράσος να μιλάς για 40τακατό όταν έχεις μια κυβέρνηση με εναν ανεκδιήγητο τσαρλατάνο που το παίζει πρωθυπουργός και αστειεύεται μαλακωδώς με τους πυροσβέστες για τη δουλίτσα;
Και έχεις το θράσος σε κάποιον που σου επισημαίνει το φαουλ σου να τον κατηγορείς για συριζαίο λες και τρώμε οι άνθρωποι όλοι κουτόχορτο;
Τάλε κουάλε με αυτούς που στηρίζεις είσαι.
Απάντα λοιπόν αλλά απάντα χωρίς ναζιάρικες υπεκφυγές
Να απαντήσεις ΚΑΙ για το συγκεκριμένο τουίτερ, αυτό από τα παλιά που σου έβαλα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Saturn την 25 Ιούλ 2023, 18:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιούλ 2023, 18:39

Sol έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:36
Κιόμως, επειδή έχω συγγενείς στο σώμα, τα επίγεια πυροσβεστικά μέσα είναι σε άθλια κατάσταση, έχουν μείνει σε περιπολο κάποιες φορές. Για τα εναέρια δεν γνωρίζω.
Δεν έχω ιδέα. Παμπάλαιο αεροσκάφος είναι και σίγουρα ταλαιπωρημένο. Μου κουράζουν οι κομματικές προεκτάσεις σε ένα τέτοιο νήμα. Με στεναχωρούν. Έχουμε τόσα άλλα νήματα για αυτό το βιολί. Ας μην το κάνουμε κι εδώ.

Κρίμα οι άνθρωποι και αυτοί που αφήνουν πίσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 18:40

Λοξίας έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:38
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:04
Το 2016 κατεπεσε Canadair στα Δερβενοχωρια απο μηχανικη βλαβη.

Οι πιλοτοι του σωθηκαν εκ θαυματος...

και το ρεπορταζ λεει πως δεν υπαρχει eject.



Η φωτογραφία του πυροσβεστικού αεροσκάφους Canadair CL-215 που λάμβανε μέρος στην προσπάθεια κατάσβεσης της πυρκαγιάς στα Δερβενοχώρια και κατέπεσε από μηχανική βλάβη προκαλεί σοκ.
Το αεροσκάφος φλεγόταν απ' άκρου εις άκρον και σήμερα μοιάζει με μια άμορφη μάζα. Κι όμως, ο κυβερνήτης και ο συγκυβερνήτης του αεροσκάφους κατάφεραν να βγουν ζωντανοί από το Καναντέρ, σχεδόν χωρίς να έχουν ούτε μια γρατζουνιά! Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάμε ούτε στιγμή είναι ότι τα πυροσβεστικά αεροσκάφη Canadair -τόσο τα CL-215 όσο και τα πιο σύγχρονα CL-415- δεν διαθέτουν εκτινασσόμενο κάθισμα, δηλαδή σε περίπτωση βλάβης οι πιλότοι δεν μπορούν να διαφύγουν από το αεροσκάφος προτού ακουμπήσει το έδαφος.

https://reporter.com.cy/article/2016/6/ ... en-ellada/

.
Αρίστο, το ειδησεογραφικό πρακτορείο που μας έφερες (με σημειολογία πως "τύφλα να 'χει το BBC), Αναφέρει στ ρεπρτάζ του:
...«Δεν είχαν Άγιο. Είχαν πέσει όλοι οι Άγιοι πάνω τους!» μας λέει αξιωματικός της Πολεμικής Αεροπορίας από τον οποίο ζητάμε να ανασυνθέσει τα τελευταία λεπτά της πτήσης του Καναντέρ. {...}
Οι δύο ηρωικοί χειριστές του αεροσκάφους προσπάθησαν να προσγειώσουν το αεροσκάφος με την κοιλιά. Η προσπάθειά τους ήταν να μην συντριβεί το αεροσκάφος με το μπροστινό τμήμα για να έχουν πιθανότητες επιβίωσης. Αφού το πάλεψαν μέχρι την τελευταία στιγμή οδήγησαν το φλεγόμενο αεροσκάφος σε βαριά προσγείωση με την κοιλιά και κατάφεραν να βγουν ζωντανοί. Με την επιμονή και την ψυχραιμία τους κατάφεραν να προσγειώσουν το αεροσκάφος με την κοιλια. Ως εκ θαύματος, ο κυβερνήτης βγήκε σχεδόν χωρίς γρατζουνιά και ο συγκυβερνήτης με χτύπημα στη μέση, από το τράνταγμα την ώρα της πρόσκρουσης για το οποίο ενδεχομένως χρειαστεί επέμβαση. {...}
Αρίστο, πριν λίγο ανακοινώθηκε επισήμως πως οι δύο ηρωικοί πιλότοι είναι νεκροί!

Αρίστο, μπορείς να το εξηγήσεις αυτό; Εννοώ, μπορείς να εξηγήσεις ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ γράφει το ειδησεογραφικό πρακτορείο που μας έφερες σαν πηγή για να αιτιολογήσεις τις δικές σου εμμονές;
Μπορείς να εξηγήσεις ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΡΑΤΩΔΗ ΨΕΜΑΤΑ;

Αρίστο, μπορείς να σταματήσεις για καμιά ωρίτσα το ποστάρισμα, προς ένδειξη σεβασμού στους δύο πιλότους;

Καλό θα ήταν να το κάναμε όλοι αυτό...

.



Βρε ΣΤΡΑΒΟΥΛΙΑΚΑ το κουοτ που μου εκανες ειναι για αρθρο που ανεβασα του 2016.

Με γεια τα ματια. :smt005:

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών