παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14306
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 21 Νοέμ 2023, 10:02

Otto Weininger έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 09:50
panos291 έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 09:47
Πώς διάολο απο τις 1+1 προσφορές καταληξατε στα εμβόλια? :smt005:
Κανείς δεν μιλάει για εμβόλια.
Τελος παντων, με τον κορονοιο . Στο θεμα μας τώρα , το βλεπεις λογικο να ασχολειται με τις προσφορές 1+1 ο υπουργός? Λες και αμα παρει κανεις ενα δεύτερο σαμπουαν θα του ληξει..

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30648
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 21 Νοέμ 2023, 10:13

gassim έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 09:59
Otto Weininger έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 09:50
panos291 έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 09:47
Πώς διάολο απο τις 1+1 προσφορές καταληξατε στα εμβόλια? :smt005:
Κανείς δεν μιλάει για εμβόλια.
(Άστον δεν βγάζεις άκρη)
Ρε φίλε εκεί είναι το ρημάδι το νήμα, στα ελληνικά.
Ο τύπος πραγματικά, σκάει γάιδαρο. Το έχω ξαναπεί, είναι ο τύπος που μπορεί να επιχειρηματολογεί για 30 σελίδες ότι η θάλασσα δεν έχει νερό.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14537
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 21 Νοέμ 2023, 10:50


:lol:
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 21 Νοέμ 2023, 11:10

"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 21 Νοέμ 2023, 12:30

Otto Weininger έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 09:38
Isildur έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 07:19
Otto Weininger έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 07:03


Αυτή ήταν η οδηγία παντού. Ο ελληνικός οργανισμός έπαιρνε οδηγίες από το CDC.
Τα αντιικα μπήκαν τον Νοέμβριο του 2022. Πριν απλά δεν υπήρχαν γαμημένε μαλάκα που αδυνατείς ακόμα και να διαβάσεις ελληνικά.


Το empiric δεν είναι προληπτική αντιβίωση και εξήγησα τι και πώς, όπως μπήκε και η μελέτη.
Κάτσε λίγο ρε Ότο. Δεν ξέρω τι εννοείς εδώ, δεν θυμάμαι όλη την κόντρα σας (οπότε μπορεί να κάνω λάθος για το πώς το λες και/ή πάνω σε τι), αλλά αντιικά συνταγογράφησαν από το νοσοκομείο στη στη μάνα μου τον Ιούνιο του 2022. Paxlovid για την ακρίβεια, που τα πήραμε από το φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ (με κούριερ μας τα έστειλαν).
Το καλοκαίρι του 2022, ήρθαν αυτά τα αντιικα και μπήκαν και στο πρωτόκολλο (το έβαλα) Οκτώβριο του 2022.

Μέχρι να έρθουν λοιπόν αυτά, ουσιαστικά σε όλη την πανδημία (Μάρτιος 2020 - έως περίπου τελη 2022) το πρωτόκολλο για τους μη νοσηλευομενους ήταν αυτό που λέω και ανέβασα.

Τα εξήγησα 590 φορές, τα link είναι εκεί, και ο άλλος γαμιέται όπως κάνει πάντα.

Ορίστε το ρημάδι το πρωτόκολλο:

[img]https://i.postimg.cc/kX0tWsqJ/2023 ... .jpg[/img]

Γράφει την ημερομηνία τελευταίας αναθεωρήσης: 14/10/2022.

Αυτό είναι που μου βάζει ο ηλίθιος από το NHI λες και
α) δεν ξέρει ελληνικά να δει ότι το έχω βάλει ήδη και γράφει τα ίδια αντιικα
β) η πανδημία η πουτάνα και τα πρωτόκολλα θεραπείας βγήκαν στα τέλη του 2022 ξέρω γω και όχι από τον Μάρτιο του 2020.

Μετά βρήκε και μια εξαίρεση που μιλάει για empiric σχημα αντιβιωσης σε ειδική κατηγορία ανθρώπων (όχι κατ'οικον) και γαμηθηκε.
Ο μπακάλης, που όσο πούλαγε σοκοφρετες εμείς τα ζούσαμε κάθε μέρα με συνεχείς ενημερώσεις.

Δεν παλεύεται ρε φίλε η φάση. Δεν είναι στα καλά του.
Α, ΟΚ θενκς. Μιλάς για το πρωτόκολλο, νόμιζα εννοούσες πως τότε εμφανίστηκαν εδώ τα φάρμακα (γι' αυτό είπα δεν ξέρω πάνω σε τι ακριβώς το λες).

Για τον Χέλη προτιμώ να μην σχολιάσω κάτι σ' αυτά που λες.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16218
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Νοέμ 2023, 12:33

Orion22 έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 22:14
Εικόνα

:blm::smt005::smt005::smt005:
Nai ψεκα αγραμματε σπαρτιατη, "δεμενες πωλησεις" λεγεται αυτο στην μικροοικονομια και ειναι μια τακτικη των επιχειρησεων, που οποτε σας βολευει ειναι κακες ειδαλλως καυμενες, να αυξησουν κερδη.
Γιατι λοιπον πονατε τοσο πολυ???
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4122
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 21 Νοέμ 2023, 13:06

Κάπως έτσι ξεκίνησε... πολλές και καλοπληρωμένες δουλείες.

Και κάπως έτσι κατέληξε...

Ελλάδα: Χαμηλό βδομαδιάτικο για πολλές ώρες εργασίας – Προτελευταία στον ΟΟΣΑ η χώρα

Μόνο το Μεξικό βρίσκεται σε χειρότερη θέση από την Ελλάδα.

Συνολικά από την 30η θέση και κάτω είναι χώρες της Λατινικής Αμερικής

Κοιτώντας στις πρώτες θέσεις του πίνακα του ΟΟΣΑ, η διαφορά με την Ελλάδα μοιάζει χαοτική.

Εικόνα

https://www.naftemporiki.gr/finance/eco ... a-i-chora/


Ευτυχώς ψηφίσαμε ΝΔ να φύγει το τσίρκο του ΣΥΡΙΖΑ.
Κεφάλια μέσα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2023, 18:57

Isildur έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 07:19
Κάτσε λίγο ρε Ότο. Δεν ξέρω τι εννοείς εδώ, δεν θυμάμαι όλη την κόντρα σας (οπότε μπορεί να κάνω λάθος για το πώς το λες και/ή πάνω σε τι), αλλά αντιικά συνταγογράφησαν από το νοσοκομείο στη στη μάνα μου τον Ιούνιο του 2022. Paxlovid για την ακρίβεια, που τα πήραμε από το φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ (με κούριερ μας τα έστειλαν).
'Εχει εθιστεί στο ψέμα το άτομο. Δεν μπορεί να αποδεχτεί ότι έκανε λάθος. Διαρκώς επινοεί νέες ημερομηνίες και τις σπρώχνει προς τα πίσω, χωρίς καν να έχει τεθεί θέμα ημερομηνιών από την αρχή. Αυτό τού ήρθε σαν επιφοίτηση μόλις τού έδειξα τι λέει ο CDC.

Επίσης δυο άλλα ψέματα είναι ότι empiric antiobiotic treatment δεν είναι προληπτική αντιβίωση και ότι αφορά άτομα που δεν ειναι στο σπίτι τους ενώ ξεκάθαρα το κείμενο γράφει "Consider in older people, particularly those in LTCFs, and children < 5 years of age".

Πιο ψέμα μέσα στα μούτρα σου δεν γίνεται. Παίρνει το "ιδιαίτερα όσους βρίσκονται σε γηροκομεία" και το κάνει "μόνο γι' αυτούς λέει". Μηδενική τσίπα όταν το κείμενο είναι μπροστά σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 21 Νοέμ 2023, 19:19

nrg έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 13:06
Κάπως έτσι ξεκίνησε... πολλές και καλοπληρωμένες δουλείες.

Και κάπως έτσι κατέληξε...

Ελλάδα: Χαμηλό βδομαδιάτικο για πολλές ώρες εργασίας – Προτελευταία στον ΟΟΣΑ η χώρα

Μόνο το Μεξικό βρίσκεται σε χειρότερη θέση από την Ελλάδα.

Συνολικά από την 30η θέση και κάτω είναι χώρες της Λατινικής Αμερικής

Κοιτώντας στις πρώτες θέσεις του πίνακα του ΟΟΣΑ, η διαφορά με την Ελλάδα μοιάζει χαοτική.

Εικόνα

https://www.naftemporiki.gr/finance/eco ... a-i-chora/


Ευτυχώς ψηφίσαμε ΝΔ να φύγει το τσίρκο του ΣΥΡΙΖΑ.
Κεφάλια μέσα.
Και με τιμές 2016... :003:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2023, 19:26

Και για να τελειώνουμε, φυσικά ψέματα είναι αυτό που λέει για το πότε μπήκαν στις οδηγίες τα αντιϊκά ή οτιδήποτε άλλο. Τώρα φτάσαμε στο "υπήρχαν τον Ιούνιο τα φάρμακα αλλά δεν ήταν στο πρωτόκολλο πριν τον Νοέμβριο". Ψέματα είναι και αυτό.

Ο CDC είχε στις οδηγίες του μονοκλωνικά τουλάχιστον από τον Ιούλιο του 2021 και αντιϊκά τουλάχιστον από τον Ιανουάριο του 2022, οπότε είχε πάρει έγκριση το Paxlovid. Για του λόγου το αληθές:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4122
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 21 Νοέμ 2023, 20:07

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 19:26

Ο CDC είχε στις οδηγίες του μονοκλωνικά τουλάχιστον από τον Ιούλιο του 2021 (...)
Ναι ρε φίλε, αλλά τα υποστήριζε ο Πολάκης, οπότε τα μονοκλωνικά ήταν για τους ψεκ. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Και φτάσαμε να είμαστε νούμερο 14 σε θανάτους ανά πληθυσμό σε όλο τον κόσμο.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30648
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 21 Νοέμ 2023, 22:11

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 18:57
Isildur έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 07:19
Κάτσε λίγο ρε Ότο. Δεν ξέρω τι εννοείς εδώ, δεν θυμάμαι όλη την κόντρα σας (οπότε μπορεί να κάνω λάθος για το πώς το λες και/ή πάνω σε τι), αλλά αντιικά συνταγογράφησαν από το νοσοκομείο στη στη μάνα μου τον Ιούνιο του 2022. Paxlovid για την ακρίβεια, που τα πήραμε από το φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ (με κούριερ μας τα έστειλαν).
'Εχει εθιστεί στο ψέμα το άτομο. Δεν μπορεί να αποδεχτεί ότι έκανε λάθος. Διαρκώς επινοεί νέες ημερομηνίες και τις σπρώχνει προς τα πίσω, χωρίς καν να έχει τεθεί θέμα ημερομηνιών από την αρχή. Αυτό τού ήρθε σαν επιφοίτηση μόλις τού έδειξα τι λέει ο CDC.

Επίσης δυο άλλα ψέματα είναι ότι empiric antiobiotic treatment δεν είναι προληπτική αντιβίωση και ότι αφορά άτομα που δεν ειναι στο σπίτι τους ενώ ξεκάθαρα το κείμενο γράφει "Consider in older people, particularly those in LTCFs, and children < 5 years of age".

Πιο ψέμα μέσα στα μούτρα σου δεν γίνεται. Παίρνει το "ιδιαίτερα όσους βρίσκονται σε γηροκομεία" και το κάνει "μόνο γι' αυτούς λέει". Μηδενική τσίπα όταν το κείμενο είναι μπροστά σου.
Βλέπω συνεχίζεις τις πίπες.

Όσο για την άλλη την μπούρδα με τα μονοκλωνικα που έβαλες, το αφήνω ασχολίαστο.

Θέλω να καταλάβεις ότι ακόμα και αν πάμε στις αρχες του 2022, όπου και εγκρίθηκε το Paxlovid, δε σημαίνει τίποτα πάνω στο αρχικό θέμα.
Αν είχα γράψει την φράση "το πρωτόκολλο για τους non hospitalised ήταν μόνο αντιπυρετικά και μείωση οξυγόνου για 2+ χρόνια πανδημίας μέχρι την έγκριση του Paxlovid" θα είχε τελειώσει το θέμα και δεν θα μας ζαλιζες τα αρχίδια, για ένα θέμα που ξεκίνησε για τα προληπτικά αντιβιοτικά.

Τα υπόλοιπα, περί empiric σχημάτων αντιβίωσης είναι παπαριες και πράγματα που δεν γνωρίζεις. Και ουδέποτε ήταν γενική οδηγία για non hospitalised. Πουθενά.

Αυτή ήταν η αρχική κουβέντα, πιάστηκες από κάτι και τα έκανες αχταρμά.

Και 3 μήνες τώρα κάθομαι συζητάω για πρωτόκολλα με τον τελευταίο τροχό της αμάξης (εσένα) που δεν έχεις ιδέα.

Και το χειρότερο; Μόλις συνειδητοποιώ ότι 3 μήνες μου πρήζεις τα αρχίδια επειδή είχες όρεξη να παίξεις με τις λέξεις και να ερμηνεύεις κατά το δοκούν πράγματα για τα οποία έχεις πλήρη άγνοια


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2023, 04:44

Otto Weininger έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 22:11
Θέλω να καταλάβεις ότι ακόμα και αν πάμε στις αρχες του 2022, όπου και εγκρίθηκε το Paxlovid, δε σημαίνει τίποτα πάνω στο αρχικό θέμα.
Αν είχα γράψει την φράση "το πρωτόκολλο για τους non hospitalised ήταν μόνο αντιπυρετικά και μείωση οξυγόνου για 2+ χρόνια πανδημίας μέχρι την έγκριση του Paxlovid" θα είχε τελειώσει το θέμα και δεν θα μας ζαλιζες τα αρχίδια, για ένα θέμα που ξεκίνησε για τα προληπτικά αντιβιοτικά.
Όχι φιλαράκο μου. Θα ήταν διαφορετική η συζήτηση αν όταν έφερνα πηγές δεν επέμενες ότι η οδηγία σε ΑΜΕΡΙΚΗ και ΕΥΡΩΠΗ ήταν μόνο ντεπόν και μέτρηση οξυγόνου και μάλιστα επιμένοντας κατηγορηματικά και βρίζοντάς με.

Προφανώς είναι άλλο να πεις "ναι, έχεις δίκιο, από ένα σημείο και ύστερα πρότειναν αντιϊκά και υπάρχει οδηγία του ΠΟΥ για αντιβιοτικά σε ομάδες υψηλού κινδύνου". Αλλά αυτό ήταν το θέμα σου. Δεν ήθελες να παραδεχτείς ότι έκανες λάθος ή δεν ήξερες, για να μην πληγωθεί ο εγωισμός σου. Τι; Να έχει δίκιο ο μπακάλης και όχι εγώ ο φαρμακολόγος, ο πλέον ειδικός;

Πριν 2 ποστ μάς έλεγες ότι είμαι μαλάκας γιατί επέμενες ότι το πρωτόκολλο έλεγε για αντιϊκά μετά τον Νοέμβριο του 2022. Τώρα, αντί να πεις, "οκέι, είχες δίκιο" λες με περίσσιο θράσος ότι δεν αλλάζει τίποτα στην συζήτηση.

Δικός σου ισχυρισμός ήταν αυτός και εσύ προσπάθησες να τον υπερασπιστείς με νύχια και με δόντια:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:06
Λες μαλακιες διότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη για μη νοσηλευομενους ασθενείς, ανεξαρτήτου ηλικίας, κατηγορίας κλπ, ήταν μόνο μέτρηση οξυγόνου και παρακεταμολη σε περίπτωση υψηλού πυρετού.
Ούτε για το τι έγινε μέχρι τον Δεκέμβριο του 2021 μιλούσαμε ούτε συγκεκριμένα για μη νοσηλευόμενους ασθενείς. Εσύ θέλησες να το συγκεκριμενοποιήσεις πάνω σ' αυτό το πολύ γενικό σχόλιο:
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 12:36
vantono έγραψε:
07 Αύγ 2023, 13:03
Θετικός και ο πατέρας μου σήμερα, με συμπτώματα της πλάκας. Έναν πονόλαιμο. Και έχει πάει θάλασσα.

Το παράδοξο είναι ότι του έδωσαν αντιβίωση. Από πότε δίνουν αντιβιωσεις και στον κοβιντ?
Τα αντιβιοτικά τα δίνουν προληπτικά σε ιώσεις που είναι δυνητικά επικίνδυνες για δευτερογενείς βακτηριακές λοιμώξεις για να τις προλάβουν στην αρχή τους.
Και αυτό:
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 15:55
Συγκεκριμένα με τον κορωνοϊό υπήρχε έντονος φόβος γιατί οι δευτερογενείς λοιμώξεις ήταν συχνή αιτία θανάτου και λόγω του μεγάλου όγκου ασθενών ήταν δύσκολο να ερευνήσουν την κάθε υπόθεση σε βάθος για να διαπιστώσουν αν υπήρχε ή όχι ένδειξη ταυτόχρονης βακτηριακής μόλυνσης. Μέσα στο χάος άντε να ασχοληθείς με την κλινική εικόνα κάθε ασθενή ξεχωριστά. Το ότι τα νοσοκομεία ήταν γεμάτα είναι επιβαρυντικός παράγοντας, οι ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις έκαναν πάρτι.
Κανείς δεν μίλησε για πρωτόκολλα και τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να κάνουν οι γιατροί ούτε αν μιλάμε για άτομα σε νοσοκομεία ή εκτός. Το σχόλιο ήταν σχετικά με το για ποιον λόγο γράφουν οι γιατροί αντιβιώσεις σε ιώσεις και αν είναι συχνή πρακτική, όχι αν κάνουν καλά και αν αυτό τους λέει κάποιος οργανισμός υγείας.

Αφού λοιπόν έστριψες την συζήτηση στο τι έλεγε το πρωτόκολλο και μάλιστα για μη νοσηλευόμενους, άρχισες μια διαρκή μετακίνηση των γκολπόστ, στον χρόνο και στον χώρο, για το πότε και πού μιλάμε και μετά για το ποιους αφορά.

Εσύ έστριψες εκεί την συζήτηση και τώρα μας λες ότι δεν έχει σημασία το πού και το πότε. Σου είχα πει από την αρχή βέβαια ότι μπορείς να δεις το ιστορικό της σελίδας του ΝΙΗ για να μην εκτίθεσαι, αλλά επέλεξες να με αγνοήσεις:

hellegennes @ Είμαι θετικός

Μιλάμε τώρα 6 μήνες μετά και μέχρι πριν λίγο ακόμη ισχυριζόσουν ότι αυτές ήταν οι οδηγίες μέχρι τον Νοέμβριο του 2022. Αν δεν είχες τυφλωθεί από την αλαζονεία σου, θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά για να αναθεωρήσεις τουλάχιστον τις ημερομηνίες σου. Προτίμησες το τροπάρι "εγώ ξέρω τι λένε οι οδηγίες, τις διάβαζα κάθε μέρα, εσύ δεν ξέρεις".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2023, 05:15

Otto Weininger έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 22:11
Τα υπόλοιπα, περί empiric σχημάτων αντιβίωσης είναι παπαριες και πράγματα που δεν γνωρίζεις. Και ουδέποτε ήταν γενική οδηγία για non hospitalised. Πουθενά.
Γνωρίζω αγγλικά πολύ μα πολύ καλύτερα από σένα και γνωρίζω επίσης ανάγνωση. Έφερα μάλιστα και review σχετικό με την προληπτική αντιβίωση επί covid:

Empiric Antibiotics in COVID 19: A Narrative Review

Θα σταθείς ξανά στην μαλακία ότι στην καθομιλουμένη λέμε προληπτική αντιβίωση και την προφυλακτική αντιβίωση; Η συζήτησή μας ήταν για την προληπτική αντιβίωση σε ασθενείς κορωνοϊού, όχι για προφυλακτική αντιβίωση σε υγιή άτομα, οπότε προσπάθησε επιτέλους να μάθεις ανάγνωση και να μην πετάς διαρκώς την μπάλα στην εξέδρα.

Η οδηγία του ΠΟΥ είναι γενική οδηγία για μη νοσηλευόμενους. Το λέει πολύ καθαρά:

Consider in older people, particularly those in LTCFs, and children < 5 years of age, to provide empiric antibiotic treatment for possible pneumonia. As these patients are not hospitalized, treatment with Access antibiotics (such as co-amoxicillin) is adequate, instead of broad-spectrum antibiotics.

Το πρόβλημά σου φαίνεται εδώ:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 15:55
Εμένα λοιπόν δεν θα με διορθώνεις σε θέματα φαρμάκων.
Κατέβα από το άλογό σου, φίλε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 22 Νοέμ 2023, 05:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30648
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Νοέμ 2023, 08:22

hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 05:15


Η οδηγία του ΠΟΥ είναι γενική οδηγία για μη νοσηλευόμενους. Το λέει πολύ καθαρά:

Consider in older people, particularly those in LTCFs, and children < 5 years of age, to provide empiric antibiotic treatment for possible pneumonia. As these patients are not hospitalized, treatment with Access antibiotics (such as co-amoxicillin) is adequate, instead of broad-spectrum antibiotics.


Αν και δεν έχει νόημα, θα δώσω μια τελευταία απάντηση. Όχι για σένα αλλά για τον καλόπιστο αναγνώστη.
Δε θα πάω σε επιστημονικό κομμάτι, αλλά θα δείξω τι κωλοπουστας είσαι και πως παίζεις με τις λέξεις ή τα στοιχεία δίνοντας δικές σου ερμηνείες. Σημαντικό αυτό, γιατί το κάνεις πάντα και σε κάθε νήμα.

Τι μου γράφεις λοιπόν στην παράθεση πιο πάνω; Αυτό:
Η οδηγία του ΠΟΥ είναι γενική οδηγία για μη νοσηλευόμενους.
Το λέει μάλιστα και πολύ καθαρά. Στο εξήγησα τότε, αλλά το αγνοήσες και το επαναφέρεις.

Ας το βάλουμε αυτούσιο λοιπόν γιατί πονταρεις στο ότι κανεις δε θα το διαβάσει.
Από την πηγή σου:


Εικόνα

Τι λέει λοιπόν η οδηγία; Αυτό που έλεγα εγώ. Τι έχει με κόκκινο; Τα αντιβιοτικά.
(Και όπως βλέπεις αναφέρει ξεκάθαρα και την prophylaxis. Γιατί για τους επιστήμονες παίζουν ρόλο ορισμοί όπως prophylaxis, empiric, targeted όταν μιλάμε για αντιβιοτικά. Για σένα τον άσχετο όλα είναι ίδια.)

Θα αναρωτηθεί κάποιος τώρα, που σκατά όμως βρήκες αυτό που έβαλες εσύ για τα αντιβιοτικά; Για να δούμε που το βρήκες.

Πήγες ένα βήμα παρακάτω στο "pneumonia treatment".

Εικόνα

Ακόμα και εδώ όμως δεν αναφέρει αντιβιοτικά ως γενική οδηγία.
Για την ακρίβεια ακόμα και εδώ, που έχουμε φτάσει στο "pneumonia treatment" τα έχει με κόκκινο.


Εικόνα


Τι έκανες εσύ λοιπόν ; Ενώ ακόμα και εδώ λέει όχι αντιβιοτικά ( μεγάλο Χ με κόκκινο γαμημένο χρώμα), πηγές στην δεύτερη υποσημείωση που λέει για για ηλικιωμένους, ειδικά όσους είναι σε long term care facilites ή παιδιά κάτω των 5, ότι καλό είναι να λάβουν empiric αντιβίωση, μιας και ακόμα πριν την πανδημία μέσα στα long term care facilities σέρνονται ούτως ή αλλως βακτήριακες πνευμονίες.
Γι'αυτό και ενώ το έχει με κόκκινο για τον γενικό πληθυσμό και γράφει "unless there is a clinical suspicion of a bacterial infection" πετάει την υποσημείωση για αυτές τις κατηγορίες. Γιατί αυτές είναι κάτι άλλο, πέρα απο τον γενικό πληθυσμό.
Στην πρώτη υποσημείωση μάλιστα λέει ακομα και αυτοι που μπηκαν νοσοκομειο, ότι μόλις το 8% παρουσίασε δευτερογενή λοίμωξη.




Μετάφραση του Χέλη:
Η οδηγία του ΠΟΥ είναι γενική οδηγία για μη νοσηλευόμενους. Το λέει πολύ καθαρά:

Είναι ντροπή αυτό το πράγμα.


Στο δια ταύτα: ουδέποτε υπήρχε οδηγία για προληπτικά αντιβιοτικά στον μη νοσηλευόμενο γενικό πληθυσμό με covid.

Όλα τα guidelines είναι εδώ,
https://www.covid19treatmentguidelines. ... s-archive/
όπου στους μη νοσηλευομενους όλα έχουν συμπτωματική αγωγή και με τον καιρο προστέθηκαν είτε τα μονοκλωνικα (ελάχιστη διαθεσιμότητα ακόμα στις ΗΠΑ αρα μη γενική οδηγία) και βεβαίως μετέπειτα το Paxlovid κλπ.

Ντάξει φίλε; Προσπάθησα να σου εξηγήσω και για τα long term care facilities, την διαφορά empiric και prophylaxis αλλά με...διορθωνες.

Κάνω tag και τον Isildur όχι γιατί με ενδιαφέρει να μετέχει σε μια ούτως ή άλλως ξεχειλωμενη κουβέντα αλλά γιατί με κατηγορήσες σε αυτόν ότι είμαι εθισμένος στο ψέμα.

Αυτά, και πουλο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών