παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2023, 11:14

Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 08:22
Τι έκανες εσύ λοιπόν ; Ενώ ακόμα και εδώ λέει όχι αντιβιοτικά ( μεγάλο Χ με κόκκινο γαμημένο χρώμα), πηγές στην δεύτερη υποσημείωση που λέει για για ηλικιωμένους, ειδικά όσους είναι σε long term care facilites ή παιδιά κάτω των 5, ότι καλό είναι να λάβουν empiric αντιβίωση, μιας και ακόμα πριν την πανδημία μέσα στα long term care facilities σέρνονται ούτως ή αλλως βακτήριακες πνευμονίες.
Γι'αυτό και ενώ το έχει με κόκκινο για τον γενικό πληθυσμό και γράφει "unless there is a clinical suspicion of a bacterial infection" πετάει την υποσημείωση για αυτές τις κατηγορίες. Γιατί αυτές είναι κάτι άλλο, πέρα απο τον γενικό πληθυσμό.
Στην πρώτη υποσημείωση μάλιστα λέει ακομα και αυτοι που μπηκαν νοσοκομειο, ότι μόλις το 8% παρουσίασε δευτερογενή λοίμωξη.
Ναι, βρε ψευταρά, γιατί ξεχνάς τα ψέματά σου. Όπως λένε και οι Άγγλοι, αν λες την αλήθεια δεν χρειάζεται να έχεις καλή μνήμη.

Αφού λοιπόν ξαφνικά είναι επουσιώδες το πού και το πότε, ξέχασες την δήλωσή σου που έχω παραθέσει ξανά και ξανά:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:06
Λες μαλακιες διότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη για μη νοσηλευομενους ασθενείς, ανεξαρτήτου ηλικίας, κατηγορίας κλπ, ήταν μόνο μέτρηση οξυγόνου και παρακεταμολη σε περίπτωση υψηλού πυρετού.
Μέχρι τώρα μάς έλεγες ότι δεν υπήρχε σύσταση για ομάδες υψηλού κινδύνου και ότι αυτή η οδηγία ήταν εξαίρεση για άτομα που βρίσκονται σε γηροκομεία, παρότι ξεκάθαρα λέει γενικά για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας και παιδιά προσχολικής ηλικίας. Τώρα αποφάσισες να αλλάξεις το τραγούδι και να μιλήσεις για τον υπόλοιπο πληθυσμό.

Εντάξει, Πινόκιο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30647
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Νοέμ 2023, 11:18

hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 11:14
Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 08:22
Τι έκανες εσύ λοιπόν ; Ενώ ακόμα και εδώ λέει όχι αντιβιοτικά ( μεγάλο Χ με κόκκινο γαμημένο χρώμα), πηγές στην δεύτερη υποσημείωση που λέει για για ηλικιωμένους, ειδικά όσους είναι σε long term care facilites ή παιδιά κάτω των 5, ότι καλό είναι να λάβουν empiric αντιβίωση, μιας και ακόμα πριν την πανδημία μέσα στα long term care facilities σέρνονται ούτως ή αλλως βακτήριακες πνευμονίες.
Γι'αυτό και ενώ το έχει με κόκκινο για τον γενικό πληθυσμό και γράφει "unless there is a clinical suspicion of a bacterial infection" πετάει την υποσημείωση για αυτές τις κατηγορίες. Γιατί αυτές είναι κάτι άλλο, πέρα απο τον γενικό πληθυσμό.
Στην πρώτη υποσημείωση μάλιστα λέει ακομα και αυτοι που μπηκαν νοσοκομειο, ότι μόλις το 8% παρουσίασε δευτερογενή λοίμωξη.
Ναι, βρε ψευταρά, γιατί ξεχνάς τα ψέματά του. Όπως λένε και οι Άγγλοι, αν λες την αλήθεια δεν χρειάζεται να έχεις καλή μνήμη.

Αφού λοιπόν ξαφνικά είναι επουσιώδες το πού και το πότε, ξέχασες την δήλωσή σου που έχω παραθέσει ξανά και ξανά:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:06
Λες μαλακιες διότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη για μη νοσηλευομενους ασθενείς, ανεξαρτήτου ηλικίας, κατηγορίας κλπ, ήταν μόνο μέτρηση οξυγόνου και παρακεταμολη σε περίπτωση υψηλού πυρετού.
Μέχρι τώρα μάς έλεγες ότι δεν υπήρχε σύσταση για ομάδες υψηλού κινδύνου και ότι αυτή η οδηγία ήταν εξαίρεση για άτομα που βρίσκονται σε γηροκομεία, παρότι ξεκάθαρα λέει γενικά για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας και παιδιά προσχολικής ηλικίας. Τώρα αποφάσισες να αλλάξεις το τραγούδι και να μιλήσεις για τον υπόλοιπο πληθυσμό.

Εντάξει, Πινόκιο;
Εμ, μπόζο, πιο πάνω είναι οι πίνακες. Βάλε υποθετο τα προληπτικά αντιβιοτικά στον γενικό πληθυσμό.

Δεύτερον, όταν λεμε "ανεξαρτήτου κατηγορίας και ηλικίας" εννοούμε γενικό πληθυσμό οποιασδήποτε ηλικίας ή παθολογιων (διαβήτης, υπέρταση, αυτοανοσα κλπ).


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2023, 11:22

Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 11:18
Δεύτερον, όταν λεμε "ανεξαρτήτου κατηγορίας και ηλικίας" εννοούμε γενικό πληθυσμό οποιασδήποτε ηλικίας ή παθολογιων (διαβήτης, υπέρταση, αυτοανοσα κλπ).
Άτομα μεγαλύτερης ηλικίας και άτομα κάτω των 5 είναι μέρος του γενικού πληθυσμού, δεν είναι κάποια ειδική υποκατηγορία ελάχιστων ατόμων.

Προσπάθησε να μετακινήσεις κι άλλο τα γκολπόστ. Μηδενική αξιοπρέπεια, ρε φίλε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δρακουμελ
Δημοσιεύσεις: 738
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 16:44
Phorum.gr user: Δρακουμελ

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δρακουμελ » 22 Νοέμ 2023, 11:29

Μπορείτε να ανοίξετε και ξεχωριστό νήμα παίδες.
under έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 13:37
Ερωτηση : ποιος μας λεει οτι το predator δεν το χρησιμοποιει ο ιδιος ο Βαξεβανης ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2023, 11:31

Δρακουμελ έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 11:29
Μπορείτε να ανοίξετε και ξεχωριστό νήμα παίδες.
Υπάρχει ξεχωριστό νήμα όπου έχουν παρατεθεί όλα από την αρχή. Εδώ έτυχε απλά να θυμίσω ότι ο Ότο λέει ψέματα και για το τι έλεγαν οι οδηγίες και για το τι είχε πει σε εκείνο το νήμα ή τι λέει τώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30647
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Νοέμ 2023, 12:33

hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 11:22
. Μηδενική αξιοπρέπεια, ρε φίλε.
Όντως.

Anyway, όλες οι εικόνες είναι εκεί. Τα link εκεί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4122
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 22 Νοέμ 2023, 13:34

Πολλές και καλοπληρωμένες δουλείες.
Βάστα Κούλη.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 22 Νοέμ 2023, 13:34

Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 08:22
Κάνω tag και τον Isildur όχι γιατί με ενδιαφέρει να μετέχει σε μια ούτως ή άλλως ξεχειλωμενη κουβέντα αλλά γιατί με κατηγορήσες σε αυτόν ότι είμαι εθισμένος στο ψέμα.
'μένα να με αφήσετε απ' έξω, 'νταξ; Καλά έχω βρει την ησυχία μου και είμαι ζεν. Κάνω ειδική θεραπεία που περιλαμβάνει 2 ώρες τη μέρα διαλογισμό, 5 χιλιόμετρα περπάτημα και Χελοαποφυγή. Ηρέμησε ο μυαλός μου, λέμε.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30647
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Νοέμ 2023, 13:36

Isildur έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:34
Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 08:22
Κάνω tag και τον Isildur όχι γιατί με ενδιαφέρει να μετέχει σε μια ούτως ή άλλως ξεχειλωμενη κουβέντα αλλά γιατί με κατηγορήσες σε αυτόν ότι είμαι εθισμένος στο ψέμα.
'μένα να με αφήσετε απ' έξω, 'νταξ; Καλά έχω βρει την ησυχία μου και είμαι ζεν. Κάνω ειδική θεραπεία που περιλαμβάνει 2 ώρες τη μέρα διαλογισμό, 5 χιλιόμετρα περπάτημα και Χελοαποφυγή. Ηρέμησε ο μυαλός μου, λέμε.

κότα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 22 Νοέμ 2023, 13:41

Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:36
Isildur έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:34
Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 08:22
Κάνω tag και τον Isildur όχι γιατί με ενδιαφέρει να μετέχει σε μια ούτως ή άλλως ξεχειλωμενη κουβέντα αλλά γιατί με κατηγορήσες σε αυτόν ότι είμαι εθισμένος στο ψέμα.
'μένα να με αφήσετε απ' έξω, 'νταξ; Καλά έχω βρει την ησυχία μου και είμαι ζεν. Κάνω ειδική θεραπεία που περιλαμβάνει 2 ώρες τη μέρα διαλογισμό, 5 χιλιόμετρα περπάτημα και Χελοαποφυγή. Ηρέμησε ο μυαλός μου, λέμε.

κότα
:lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 22 Νοέμ 2023, 14:32

Η επικοινωνιακή διαχείριση της οικονομίας από την κυβέρνηση αποτρέπει να αναδειχθεί η πραγματική κατάστασή της. Κατ’ αρχάς είναι επιλεκτική: προβάλλει μεμονωμένες βραχυχρόνιες εξελίξεις που τις θεωρεί θετικές, αδιαφορώντας παντελώς ότι για να “παίξουν αυτό το ρόλο” χρειάζεται να το αποδείξουν στην πράξη, εντασσόμενες σε ένα μακροχρόνιο σχεδιασμό ενδυνάμωσης της ελληνικής οικονομίας. Στη συνέχεια, λέει τη μισή αλήθεια για πολλές εξελίξεις.

Η τελευταία είναι η αναφορά στην αύξηση του Ακαθάριστου Διαθέσιμου Εισοδήματος των νοικοκυριών το 2022, κατά 7,6% σε σύγκριση με το 2021. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή αύξηση είναι ονομαστική και όχι πραγματική, καθώς πρέπει να προσμετρηθεί ο πληθωρισμός, ο οποίος άγγιξε το 9,6% το 2022, σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ. Συνεπώς, το πραγματικό εισόδημα των πολιτών συρρικνώθηκε κατά 2% (9,6%-7,6%=2%). Ακόμη, αποκρύπτει με συνέπεια όλες τις εξελίξεις που παρουσιάζουν αρνητικό πρόσημο: ακρίβεια, ειδικά στα τρόφιμα, στους επερχόμενους λογαριασμούς ρεύματος και στις τιμές των καυσίμων.

Πρώτον, το έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών ως ποσοστό του ΑΕΠ, όλη την περίοδο της διακυβέρνησης Μητσοτάκη είναι πολύ υψηλό: 2020: -6,6%, 2021: -6,8%, 2022: -10,3% και 2023: -5% (πρόβλεψη). Το έλλειμμα οφείλεται στο εμπορικό ισοζύγιο κάτι που δείχνει όχι μόνο έλλειψη διαρθρωτικής ανταγωνιστικότητας, αλλά και περιορισμένη παραγωγική βάση. Ειρήσθω εν παρόδω μόνο ένας βιομηχανικός όμιλος εξάγει το 10% του συνόλου των ελληνικών εξαγωγών! (ΕΛΣΤΑΤ)

Δεύτερον, το δημόσιο χρέος (ως ποσοστό του ΑΕΠ) παραμένει το υψηλότερο της ΕΕ και ένα από τα υψηλότερα διεθνώς. Η μείωσή του οφείλεται στην αύξηση του ΑΕΠ σε τρέχουσες τιμές, λόγω του υψηλού πληθωρισμού. Η αύξηση του δημόσιου χρέους σε απόλυτους αριθμούς συνεχίζεται. Μπορεί η ρύθμιση του δημοσίου χρέους το 2018 να έχει εξασφαλίσει χαμηλό κόστος εξυπηρέτησης (1,54% το 2022) και σταθερό επιτόκιο στο μεγαλύτερο ποσοστό του χρέους, όμως η ρύθμιση λήγει το 2032 και κανείς δεν γνωρίζει ποιες θα είναι οι μελλοντικές εξελίξεις εντός ενός τόσο ρευστού οικονομικού πλαισίου, το οποίο υπερκαθορίζεται από τις έντονες γεωπολιτικές συγκρούσεις (ΟΔΔΗΧ).

Η προστιθέμενη αξία
Τρίτον, η προστιθέμενη αξία της ελληνικής οικονομίας είναι πολύ χαμηλή: σύμφωνα με τους υπολογισμούς μας με βάση τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ για το 2021, κυμαίνεται περίπου στο 23,2%! Γίνεται έτσι εμφανής η εξάρτηση της ελληνικής παραγωγής από τις εισαγωγές μηχανολογικού εξοπλισμού, ημικατεργασμένων και πρώτων υλών και υπογραμμίζεται η στενή παραγωγική βάση της ελληνικής οικονομίας (ΕΛΣΤΑΤ).

Έβδομον, το 2022, ο μέσος ετήσιος μικτός μισθός ανά εργαζόμενο στην Ελλάδα ανήλθε στα €16.000, σημειώνοντας αύξηση 3,8% σε σχέση με το 2021 (€15.400) και 6,6% σε σχέση με το προ-πανδημίας επίπεδό του (το 2019 ήταν €15.000). Υπολειπόταν όμως ακόμα κατά 23,9% του ιστορικού υψηλού που είχε καταγραφεί το 2009 (€21.000), έτος κατά το όποιο άρχισε να εκτυλίσσεται η κρίση χρέους. H Ελλάδα βρισκόταν στην 24η θέση μεταξύ των 27 χωρών της ΕΕ με τον μέσο ετήσιο μισθό στην ΕΕ να ανέρχεται στα €32.300. Μεταξύ των χωρών της Ευρωζώνης, όπου ό μέσος μισθός ήταν €35.200, η Ελλάδα βρισκόταν στην τελευταία θέση ((Eurobank research 7 ημέρες Οικονομία, 30.10.2023).

Όγδοον, το 2019 η παραγωγικότητα της εργασίας σε όρους ΑΕΠ ανά απασχολούμενο ήταν χαμηλότερη κατά 18,3% σε σχέση με το 2009, ενώ στην Ευρωζώνη είχε αυξηθεί κατά 7,9%. Η παραγωγικότητα της εργασίας το 2022 ήταν αυξημένη κατά 2,6%, ενώ οι πραγματικοί μισθοί ήταν μειωμένοι κατά 1,8% σε σχέση με το 2019. Παρόμοια ήταν και η εικόνα στην Ευρωζώνη (+0,6% και -2,5% αντίστοιχα). Όπως είναι προφανές, το χαμηλό επίπεδο των ονομαστικών μισθών στην Ελλάδα, όπως και η αύξησή τους με ρυθμό μικρότερο από αυτόν των εταίρων μας με αντίστοιχα επίπεδα μισθών (χώρες της νότιας και νοτιοανατολικής Ευρώπης), έχουν αρνητικές συνέπειες για τους εργαζόμενους.

Ένατον, παρά τα λεγόμενα η ελληνική οικονομία εξακολουθεί να είναι χαμηλά στους διεθνείς δείκτες διαρθρωτικής ανταγωνιστικότητας (καθυστερήσεις στην απονομή δικαιοσύνης, γραφειοκρατία, αναποτελεσματικότητα του Δημοσίου κ.λπ.).


Δωδέκατον, αντιθέτως, την τελευταία δεκαετία, η συνεισφορά του παραγωγικού συντελεστή της εργασίας (απασχόληση) στον πραγματικό ρυθμό μεγέθυνσης του ΑΕΠ είναι θετική και σημαντική, παρά το ότι υποαμείβεται. Με απλά λόγια η αυξημένη απασχόληση στηρίζει τη μεγέθυνση της ελληνικής οικονομίας.

Δέκατον τρίτον, οι παραπάνω δύο εξελίξεις, προφανώς συνάδουν με την χαμηλή παραγωγικότητα της οικονομίας. Η μεγάλη πλειοψηφία των δημιουργούμενων θέσεων εργασίας είναι χαμηλής τεχνολογικής εξειδίκευσης, όπως άλλωστε και ο μεγάλος όγκος των επενδύσεων.

Η ανεργία
Δέκατον τέταρτον, το ποσοστό συμμετοχής του πληθυσμού στο εργατικό δυναμικό, διαμορφώθηκε στο 60,4% το 9μηνο Ιανουαρίου-Σεπτεμβρίου 2023 από 60,3% στο αντίστοιχο 9μηνο του 2022. Παρόλα αυτά έχει παραμείνει σταθερό από τις αρχές της περασμένης δεκαετίας (το 2010 ήταν 60%). Αντίθετα, στην ΕΕ το ποσοστό συμμετοχής στο εργατικό δυναμικό αυξήθηκε από 62,3%, το πρώτο τρίμηνο του 2010, σε 65%, το πρώτο τρίμηνο του 2023. Επίσης διαπιστώνεται μεγάλη υστέρηση στα ποσοστά συμμετοχής στο εργατικό δυναμικό στην Ελλάδα και την ΕΕ διευρύνεται στις γυναίκες και στους νέους έως 24 ετών. Συγκεκριμένα, το πρώτο τρίμηνο του έτους, στις γυναίκες, το ποσοστό συμμετοχής στο εργατικό δυναμικό διαμορφώθηκε σε 51,5%, στην Ελλάδα, έναντι 59,9%, στην ΕΕ, ενώ στους νέους το ποσοστό συμμετοχής διαμορφώθηκε σε 24%, στην Ελλάδα, έναντι 40,3%, στην ΕΕ.

Δέκατον πέμπτον, η μείωση του ποσοστού ανεργίας (10% Σεπτέμβριος 2023) πρέπει να συνδυαστεί με τη μείωση του πληθυσμού και συνεπώς με τη μείωση του εργατικού δυναμικού που ζητά απασχόληση. Η τρέχουσα μείωση του πληθυσμού ήταν -0,4% σε ετήσια βάση το 9μηνο Ιανουαρίου-Σεπτεμβρίου 2023. Αυτή η μείωση οφείλεται στη υπογεννητικότητα και στη γήρανση του πληθυσμού, αλλά και στην καθαρή εκροή εργαζομένων (brain drain) κατά βάση με υψηλή μόρφωση και εξειδίκευση.

Η ελληνική οικονομία με αριθμούς – Ληξιπρόθεσμες οφειλές και ανεργία
Δέκατον έκτον, η ελληνική οικονομία το 2022 είχε το χαμηλότερο ποσοστό συνολικής αποταμίευσης ως προς το ΑΕΠ ανάμεσα στις χώρες της Ευρωζώνης. Παραθέτω την κατάταξη: Ολλανδία 30,5%, Γερμανία 29,4%, Αυστρία 27,6%, Μάλτα 26,8%, Εσθονία 26,3%, Βέλγιο 26,1%, Φινλανδία 24,3%, Ευρωζώνη 24,2%, Σλοβενία 23,5%, Κροατία 23,5%, Γαλλία 22,5%, Ισπανία 22,1%, Λιθουανία 21,4%, Ιταλία 21,2%, Λετονία 21,1%, Πορτογαλία 19,3%, Λουξεμβούργο 18,1%, Σλοβακία 15,7%, Κύπρος 13,5% και Ελλάδα 10,6%. Η χαμηλή αποταμίευση συναρτάται και με τα υψηλά ελλείμματα στο εξωτερικό ισοζύγιο, που παρουσιάζει η ελληνική οικονομία.

Δέκατον έβδομον, στην Ελλάδα η ακαθάριστη αποταμίευση των νοικοκυριών την περίοδο 2010- 2022 ήταν αρνητική (εκτός του έτους 2021 που λόγω της πανδημίας μειώθηκε δραματικά η κατανάλωση). Μάλιστα, το 2022 είναι η μοναδική χώρα της Ευρωζώνης σε αυτή τη θέση. Αντιθέτως, θετική αποταμίευση παρουσιάζουν οι επιχειρήσεις! Δηλαδή, απόλυτη αντιστροφή αυτού που θα έπρεπε να συμβαίνει, προκειμένου να υπάρχει η δυνατότητα μιας βιώσιμης μεγέθυνσης της οικονομίας. Ο πρωτοετής φοιτητής των οικονομικών σχολών γνωρίζει ότι στο κύκλωμα του εισοδήματος τα νοικοκυριά αποταμιεύουν, καταθέτουν τα χρήματα στις τράπεζες, οι οποίες δανείζουν τις επιχειρήσεις για επενδύσεις…

https://slpress.gr/oikonomia/i-elliniki ... -arithmoi/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Νοέμ 2023, 14:35

Σενέκας έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 02:26
Όχι ακριβώς. Αυτό που λέω ότι ο καθένας πρέπει να διαλέγει προσεκτικά τις μάχες του, γιατί όπως και να το κάνουμε, αυτό που ονομάζεις τεχνολογική κοινωνία δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον δεν υπάρχει παρα μόνο ως ιδανικό. Και η τεχνολογική κοινωνία, και οι κοινωνία στη ζούγκλα της Νέας Γουινέας, κοινωνίες είναι. Η μια πιο περίπλοκη απο την άλλη, και με διαφορετικά σύμβολα και νοηματοδότηση, αλλά κοινωνίες ανθρώπων είναι και τα δυο. Δεν είναι πατερναλισμός να μην αξιώνεις να δουλεύουν σε κάθε περίσταση ένα γεωμετρικό τύπο, απλή αποδοχή της πραγματικότητας είναι. Όπου συμβαίνει καλό είναι αλλά αν ευελπιστείς να ή ακόμα χειρότερα, απαιτείς να γίνει νόμος, θα απογοητευτείς πολύ άσχημα
Σόρι, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό. Έμαθα να πηγαίνω με την μεριά της επιστήμης. Είναι σαν να λες να καταθέσουμε τα όπλα για την παγκόσμια θέρμανση επειδή οι κοινωνίες δεν είναι έτοιμες να το δεχτούν και τα λοιπά.

Σε ένα πράγμα πάντως μάλλον έχεις δίκιο. Κι εννοώ αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 15039
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 15 Ιαν 2024, 15:39

Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Ιαν 2024, 15:42

Isildur έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:34
Otto Weininger έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 08:22
Κάνω tag και τον Isildur όχι γιατί με ενδιαφέρει να μετέχει σε μια ούτως ή άλλως ξεχειλωμενη κουβέντα αλλά γιατί με κατηγορήσες σε αυτόν ότι είμαι εθισμένος στο ψέμα.
'μένα να με αφήσετε απ' έξω, 'νταξ; Καλά έχω βρει την ησυχία μου και είμαι ζεν. Κάνω ειδική θεραπεία που περιλαμβάνει 2 ώρες τη μέρα διαλογισμό, 5 χιλιόμετρα περπάτημα και Χελοαποφυγή. Ηρέμησε ο μυαλός μου, λέμε.
Διάβασα "δοσιλογισμό".
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: παρατηρητήριο ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΞΙΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Ιαν 2024, 15:43

:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Ε, τους καραγκιόζηδες τους "δεξιούς", τους γλεντάνε οι άπλυτοι.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών